aA
Irena Svolkinaitė, meninės gimnastikos trenerė, šaudymo iš lanko sporto meistrė, už nuopelnus Lietuvos sportui apdovanota aukso medaliu, savo amžiaus neslepia, nors sunku patikėti, kad moteris praėjusių metų pavasarį jau pažymėjo 80-ies metų jubiliejų. Nors garbingo amžiaus, I. Svolkinaitė iki šiol kviečiama teisėjauti, o buvusios auklėtinės nepamiršta jos gimtadienių ir gardžių blynų.
Irena Svolkinaitė
© R.Šemelytės nuotr.

„Senatvė – didelis malonumas“, – sako buvusi sportininkė, kasdien daranti lauke mankštą ir nevartojanti vaistų.

Laimė – pasiekti tikslą

Irenos Svolkinaitės lankstumą ir gerus fizinius duomenis treneriai pastebėjo dar pradinėse klasėse ir pakvietė mergaitę į sporto mokyklą. Taip prasidėjo jos sportinė karjera, kelionės į varžybas, spartakiadas. Būdama 30-ies susidomėjo šaudymu iš lanko, nes jau anksčiau žinojo, kad turi „taiklią akį“. Moteris po penkerių metų sugebėjo apginti sporto meistro normatyvus.

Stebina ne tik tai, kad gerų rezultatų pasiekė vėlai pradėjusi sportinę karjerą, bet ir tai, kad penkerius metus išsilaikė toje pačioje pozicijoje, aplenkdavo net vyrus. Su lanku I. Svolkinaitė atsisveikino tik 45-erių. Sėkminga jos sportinė karjera antroje jaunystės pusėje – unikali sporto istorijoje. I. Svolkinaitės lankas – sudėtingos konstrukcijos, su amortizatoriais, saugomas Lietuvos sporto muziejuje Kaune.

Kartą po svarbių varžybų žurnalistės paklausta, kas yra laimė, sportininkė atsakė: „Laimė – pasiekti tai, apie ką svajojai visą gyvenimą.“

1974 m. Lietuvos čempionate I. Svolkinaitė šeštą kartą tapo šaudymo iš lanko čempione

Irena  25-erius metus išdirbo Kauno centro sporto mokykloje meninės gimnastikos trenere. Žavėjosi ir pramoginiais šokiais, kartu su partneriu Vaclovu Jokūbaičiu penkerius metus šoko senjorų klube „Romuva“, dalyvaudavo konkursuose.

Sulaukusi pensinio amžiaus, iš karto išėjo į užtarnautą poilsį. Užsiėmimų jai užteko – poilsiavo, teisėjaudavo varžybose, vietoj seno medinio tėvų namo Žaliakalnyje pasistatė naują mūrinuką. Dabar moteris džiaugiasi, kad nesileido įkalbama keltis į butą: „Čia ramybė, rytais paukščiukai čiulba, naktimis niekas už sienos netriukšmauja. Gal todėl ir esu sveika, kad niekas nervų negadina. Kai buvau jauna, labai išgyvendavau dėl savo mergaičių, net apsiverkdavau, jeigu kas nors jas skriausdavo. Jos mane mama vadindavo. Savo vaikų neturiu, nors buvau ištekėjusi“, – pasakoja moteris.

Jūra ir dieta

Tris vasaros mėnesius I. Svolkinaitė praleidžia Palangoje. Nesvarbu, koks oras, keliasi anksti ir jau septintą ryto būna prie jūros. Su grupele bendraminčių draugių daro mankštą ir šoka į jūros bangas. Moteris dalyvauja ir ruonių šventėse, nevengia ir į ledinę jūrą pasinerti. Kai atsigula ant sniego, visos ligos dingsta. „Jeigu tenka pas gydytoją apsilankyti, sakau, kad man vaistų neduotų. Visus negalavimus išsigydau natūraliomis priemonėmis, suderindama maisto produktus“, – sako buvusi sportininkė.

Irena niekada nemėgo rūkytos mėsos ir mano, kad moterims labiau tinka paukštiena, triušiena. Ji valgo daug pieno produktų, mėgsta košes. Per dieną išgeria ne daugiau kaip tris puodelius kavos. Anksčiau nevengdavo šampano. Tačiau dabar gazuotus gėrimus uždraudė gerti gydytojai, nes prieš keletą metų diagnozavo hepatitą B. Išgirdusi, kad nuo šios ligos neseniai mirė garsus dainininkas, ji sunerimo, bet jaučiasi gerai, nes laikosi specialios dietos, kurią paskyrė gydytojai.

Garsieji Irenos blynai

Irenos Svolkinaitės kolegos žino, kad ne tik į svečius, bet ir į susirinkimą moteris gali ateiti su vaišėmis ir, nužėrusi į šalį dokumentus, ant stalo pastatyti blynų lėkštę. Niekas dėl to neprieštarauja, nes blynai, net ir atšalę, labai skanūs, su obuoliais.

„Kieme auga antaninė obelis, tai tokia senovinė veislė, dabar tokių obuolių parduotuvėje nenusipirksi. Blynams tešlą užmaišau iš kiaušinio, pieno, cukraus, miltų ir gabaliukais pjaustytų obuolių. Labai gerai išplaku, su meile, todėl ir blynai skanūs“, – sako moteris.

Dar ji moka gaminti žydišką plovą ir rumunišką žuvį.

Plovui pamerkia vieną ar dvi stiklines ryžių, įpila saują druskos. Pamirko penkias valandas, nuo druskos ryžiai išbąla kaip perlai. Viščiuką ištrina prieskoniais, apkepa keptuvėje kartu su morkomis ir svogūnais. Į puodą sudeda mėsą, daržoves, razinų, ryžius, įpila vandens (viena stiklinė ryžių – dvi stiklinės vandens), prikaišioja česnako skiltelių. Sandariai uždengusi ant silpnos ugnies troškina 45 minutes, išjungusi ugnį šiltai apkloja puodą ir dar palaiko valandą. Skonis ir aromatas – „pasaka“. Irenos draugės tik ir laukia švenčių, kada galės pasimėgauti šiuo patiekalu.

Žuvies patiekalui reikia karpio – išvalyti, supjaustyti gabaliukais, įtrinti prieskoniais, česnaku ir palaikyti per naktį. Į puodą įpylus šiek tiek vandens ir aliejaus, patroškinti riekelėmis pjaustytas morkas, paskui sudėti žiedeliais pjaustytą svogūną, ant viršaus vienu sluoksniu sudėti žuvį, troškinti 10 minučių, supilti konservuotus žirnelius ir dar patroškinti. Valgyti karštą su pomidorų padažu arba atvėsinti – žuvis sustings drebučiuose.

Be skundų ir dejonių

Nors gyvena viena, Irena Svolkinaitė vieniša nesijaučia. Ji turi draugių, bendraminčių: „Senatvėje atskiri grūdus nuo pelų ir pasirenki tuos žmones, su kuriais norisi bendrauti. Mano namuose apie ligas nekalbama, apskritai nedejuojama, kad bloga gyventi. Kai girdžiu kalbas, kad pensijas sumažino ir kas dabar bus, klausiu, o kaip gyvenome, kai namuose su žvake pasišviesdavome, dar prisimenu tuos laikus.

Dabar visi turi kompiuterius, pilni namai visokių prietaisų, kuriems reikia elektros energijos, kiekvienas šeimos narys po automobilį turi ir dar mano, kad blogai gyvena. Dejuoja, kad sargų neliko, kiemo niekas nepašluoja! Aš kiekvieną dieną savo kiemą šluoju, dar gatvėje šaligatvį, ir man tai malonumas, niekad nepagalvočiau, kad už mane kas nors tai turi padaryti. Ir kiti užuot skundęsi gali į rankas šluotą paimti.“

I. Svolkinaitė puikiai žino senyvo amžiaus žmonių problemas – ne tik ligos kamuoja, bet ir depresija smaugia. Ji pati nepasiduoda blogai nuotaikai, kiekvieną dieną randa užsiėmimų – prisiminusi mirusius draugus, kapines išvaikščioja, į urmo bazę maisto produktų nuvažiuoja, ligoninėje draugę aplanko. Vieną dieną per savaitę būtinai į pirtį eina, ten susitinka su bendramintėmis, masažus daro, arbatą geria. Taip ir savaitgalis ateina, o tada – varžybos ar koks nors balius.

Europą išvažinėjusi Irena labai norėtų nuvykti į Egiptą, bet, va, bėda, neranda draugės tokiai kelionei. „Mano bendraamžės „babcės“ jau bijo keliauti, skundžiasi, kad kojos skauda“, – sako moteris.

Kai Irena už save jaunesnę draugę ligoninėje aplankė, palatos moterys paklausė: „Ar čia tavo dukra atėjo?“

„Nekreipk dėmesio, ligonės be akinių nemato...“ – paguodė Irena savo draugę. Bet tai akivaizdu – garbanas į kuodą susisukusi, pasitempusi, žvali aštuoniasdešimtmetė tikrai atrodo jaunesnė mažiausiai dvidešimt metų. Nors imk ir paprašyk pasą parodyti, bet juk pas mus moterims neįprasta save sendinti, greičiau priešingai...

Tai gal plastinę operaciją darė? „Nesu buvusi net kosmetikos kabinete. Ir niekada pudros nenaudojau, tik kremą“, – šypsosi moteris.

Jaunatviška išvaizda, žinoma, puiku, bet svarbiausia – gera sveikata.

„Niekada kitiems nelinkiu sveikatos, nes ją reikia užsitarnauti pačiam“, – sako Irena.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nesumeluotas emigracijos veidas, apie kurį drįsta prabilti ne kiekvienas lietuvis: buvome tikri vergai (94)

Dunganone sutiktas lietuvis Romualdas pasakoja, kad pirkdamas lėktuvo bilietus už skolintus pinigus...

Žinomos įmonės darbuotojai atsitrenkė į sistemą: bandė atgauti skolas, o atsidūrė spąstuose (113)

Optikos salonus valdančios įmonės darbuotojai bandydami atgauti iš darbdavio susidariusias...

Baisiausią smurto ataką išgyvenusio miestelio gyventojai po „Brexit“ balsavimo: tai katastrofa (15)

Sorcha McAnespy Theresos May „Brexit“ susitarimo pralaimėjimą įvardija vienu žodžiu...

Veryga: be pokyčių rajoninės ligoninės pačios užsidarys (56)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neigia būgštavimus, kad siūlymu įvesti...

Po staiga atkeliavusios šilumos – permainos: netrukus į Lietuvą plūs šaltesnis oras (1)

Ketvirtadienį į Lietuvą atslinko šiltesni orai , kurie į šalį atnešė ir lietų, tačiau...

Profesorius Skurvydas papasakojo apie natūralų vaistą: apsaugo nuo Alzheimerio, depresijos ir kitų 24 lėtinių ligų (57)

Lietuvos sporto universiteto ( LSU ) profesorius Albertas Skurvydas išsamiai, bet paprastai...

Užsiminė apie potvynių grėsmę: dalis Lietuvos gali atsidurti po vandeniu (79)

Žiema kol kas trauktis neketina. Antra sausio mėnesio pusė prognozuojama tokia pat šalta, o ir...

Nustebsite sužinoję, kas daro didžiausią įtaką jūsų karjerai

Verslo vadovų profesinei sėkmei teigiamos įtakos turi namų augintiniai , atskleidė JAV atliktas...

Devintame Dakaro greičio ruože lietuvių viltys nesudužo – išsaugotos rekordinės pozicijos atnaujinta 00.57 val. (472)

Tokios dienos, koks buvo devintasis Dakaro ralio etapas, nesitikėjo, matyt, niekas. Jeigu...

Parduoda dviračių gamyklą „Baltik vairas“ (14)

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „ LitCapital “ parduoda 2014 metais įsigytas Šiaulių...