aA
Du menininkai - muzikantas ir dailininkė. Virgio ir Ramutės Stakėnų gyvenimas kupinas susiklausymo ir meilės. "Esu šnekutis - stabdykite mane", - sako Virgis, lyg profesionalus vadybininkas kalbantis apie Ramutės meninę veiklą. Nenuostabu, nes Ramutė taip pat viską išmano apie Virgio muzikinį pasaulį.
Virgis Stakėnas
Virgis Stakėnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Virgis ir Ramutė - miesto vaikai, vaikystę ir didžiulę dalį bendro gyvenimo praleidę blokinėje dėžutėje. Pastaraisiais metais gyvenimas nuosavame name porai įkvėpė naujų idėjų.

Ramutė kviečia pasižvalgyti po namus - čia beveik visur neapsieita be jos kūrybinių sprendimų ir meninės išmonės.

Ramutė: "Virtuvę projektavau pati. Nuo kėdės iki lubų. Nesu geriausia pasaulyje šeimininkė, todėl siekiau, kad virtuvėje bent būtų jauku ir šilta. Virgis iškart pastebėjo, jog čia viskas sukurta klasikiniu amerikietišku kantri stiliumi.

Štai - erkeris, stiklinė išsikišusi pastato dalis. Anksčiau buvo tamsi siena, o dabar - vaizdas į kiemą ir tvenkinį. Labai malonu rytais atsigerti kavos, paskaityti laikraščius.

Rūsyje - pirtis. Ten mes kartais ilsimės. Daug kur dominuoja mėlyna spalva ir jūros tematika. Esu jūreivio dukra, todėl man jūra labai artima. Tik į Virgio darbo kambarį nesikišau. Tai jo valdos".

Virgis: "Pats matau, kad ten perkrauta. Reikėtų kada nors sugalvoti, kaip įprasminti per gyvenimą sukauptus trofėjus. Mes pasiskirstę veiklą. "Gaspadinė" užsiima renovacija ir buitimi. Aš to nemoku. Mano reikalas - didieji menai ir padėti finansuoti Ramutės idėjas.

Namai mums tapo poilsio oaze po visų darbų. Aišku, reikia išjungti telefonus, kompiuterius. Kitaip nuo pasaulio neatitrūksti. Pamažu atsirado pavėsinė, tvenkinys - dovana man gimtadienio proga. Vežimą su gėlėmis aš dovanojau Ramutei".

Ramutė: "Tvenkinys vadinasi "Pasaulio galas". Viskas prasidėjo nuo to, kai vietoj užsėtos žolytės suvešėjo balandos. Nusprendžiau pievoje padaryti pasaulinį tvaną - iškasti tvenkinį. Vėliau Virgio draugai iš Klaipėdos dovanojo gelbėjimosi ratą su užrašu "Pasaulio galas". Jis kabo ant laiptelių į tvenkinį - jei prireiktų".

Šilkuose paskendusi jūreivio dukra

Pradėjus kalbą apie Ramutės meninius kelius, Virgis atvėrė savo minčių lobynus. Jis žmonos veiklą pavadino "šilko keliu", kuriame iki tapybos ant šilko buvo drabužių ir scenos kostiumų modeliavimas. Pastaruoju metu įsiliejo ir interjero dizainas.

Virgis: "Ji - "šilko kelias", sergantis jūros liga. Ne bloguoju požiūriu - vos tik stipriau pašviečia saulė, Ramutę traukia prie jūros. Ten atsiveria banguojančios kūrybinės versmės.

Nieko nenorėdami įžeisti dažnai pajuokaujame, kad dabar yra daugybė tokių, kurie po dviejų savaičių kursų pavadina save dizaineriais arba stato "plaukų skulptūras". Ramutė - ne "nagų dizainerė". Ji - tikra menininkė ir dizainerė, kuriai originalių minčių niekada netrūksta".

Ramutė: "Viskas prasidėjo dar vaikystėje, labai mėgau rengti lėles. Po studijų Šiauliuose kūriau drabužius estradiniams kolektyvams, vėliau - kolekcijas. Virgio dryžuotas Tado Pado kostiumas - taip pat mano. Vėliau susidomėjau tapyba ant šilko. Tais savo šilkais "okupavau" visą mansardą. Tai ne naujovė, tačiau kaip dizainerė norėjau šį meną pritaikyti žmogui.

Sukūriau ne vieną tapyto šilko drabužių kolekciją. Kai kartą į susitikimą atėjau vilkėdama suknią, ištapytą violos fragmentais, buvau "labai apčiupinėta". Toks dėmesys paskatino sukurti visą suknelių kolekciją muzikos instrumentų tema.

Dabar ta pačia technika tapau langų dekoracijas, širmas, užuolaidas. Ką tik baigiau 14 kvadratinių metrų užuolaidas su bambukų motyvais.

Reikėjo daug žinių ir darbo tokiam gabalui austinės medžiagos išgražinti. Taip susigyvenau su tapyba ant audinio, kad net velykinius kiaušinius dažau tais pačiais dažais. Išeina daug gražiau nei su cheminiais iš prekybos centrų.

Uždedi ant kiaušinio įvairių lapelių, gėlyčių, kur reikia, užtepi skirtingų spalvų dažų, susuki į skudurėlius ir verdi. Velykas tradiciškai švenčiame su Virgio tėvais. Gaila, per šias kartu nebus dukros Agnės su vyru Nicku ir anūkėle Izabele Aleksandra. Jie iš Amerikos atvyks pasisvečiuoti tik vasarą".

Lopšinė anūkei

Virgio profesionalus muzikinis kelias - ilgesnis nei trys dešimtmečiai. Ne iš karto buvo kantri. Šiandien jį daug kas nori pavadinti "Kantri karaliumi", tačiau V. Stakėnas prieštarauja.

Virgis Stakėnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Virgis: "Esu "Kantri karaliaus" titulo steigėjas, todėl negaliu jo laimėti. Organizatoriui nevalia pačiam dalyvauti konkurse. Net savo radijo laidose stengiuosi kuo mažiau "groti Stakėno".

Manyje iki šiol grumiasi dvi jėgos: bliuzas ir kantri. Baladės - dėl "dūšios", tačiau duonelės iš jų nepelnysi. Kartą viena didelė firma pakvietė prie jūros groti baladžių. Iš pradžių atsikalbinėjau - kas klausysis? Nuramino, kad bus ir kitų atlikėjų, tik grok. Kaifas! Vos ne ant jūros kranto miniai šventės dalyvių atlikau mėgstamiausias balades. Jaučiausi laimingas. Malonu, kai tavęs klausosi.

Neturiu mėgstamiausios baladės. Tačiau turiu iš anksto paruoštą atsakymą: kaip motinai nėra mylimiausio vaiko, taip muzikantui - mylimiausios dainos. Nors... Pagrandukas visada arčiausiai sielos. Lopšinė "Ašarėlė", kurią įrašysiu į kitą albumą, man ypač miela, nes kūriau ją savo anūkėlei ir ne kartą per internetą gyvai dainavau Izabelei Aleksandrai".

Klumpių kantri

V. Stakėno bendraamžių karta ypatinga. Jiems teko kurti lietuvišką estradą nuo pagrindų - naktimis klausantis draudžiamų užsienio radijo stočių.

Virgis: "Vytautas Babravičius-Simas, Vytautas Kernagis, Romas Gižys, Alfredas Kukaitis - tai tie žmonės, kurie pradėjo bardų epochą ir norėjo šį tą pakeisti lietuvių estradoje.

Sąvoką "kantri" į Lietuvą atvežė Simas. Jis turėjo galimybę daug kur pakeliauti. Aš iš pradžių tik domėjausi šia labai tolerantiška muzikos kryptimi. Kantri gali atlikti senas ir jaunas, juodaodis ir baltasis, arabas ir lietuvis.

Pradėjau ieškoti medžiagos savo dainuojamosios poezijos studijos nariui Pranciškui Trijoniui (vėliau - "Jonio" lyderiui). Jį "šerdamas" ir pats kablį pagavau. O Pranius - tautos perlas iš kaimo glūdumos. Jeigu jis pripažįsta, kad yra mano mokinys, tai - geriausias mokinys. Pranius savo albumuose neatsiklausęs panaudojo mano sugalvotą terminą "medinių klumpių kantri". Tačiau bala nematė - man dėl jo nieko negaila.

Labiausiai buvau įžeistas, kai vienas internetinis anonimas, pasiklausęs dainos "Kelelis tolimas", pavadino mane "čiastuškininku". Gali visi kalbėti ką nori, bet man dainoj žodžio "svoris" labai svarbus. Visada stengiuosi parodyti lietuvių kalbos grožį.

Stakėniška daina atsiranda be jokių vagysčių. Viskas suderinta su autorių teisėmis. Jokiu būdu nedarau tiesioginių dainų vertimų, savarankiškai kuriu lietuvišką tekstą. Pavyzdžiui, paimu Willie Nelsoną ir bobutę iš Kupiškio. Keista, bet jie abu turi kažką bendra. Tas "tigdim tigdim" - ir mūsų kultūroje, ir už Atlanto labai panašūs. Dedu viską į vieną katilą, priberiu visokių stakėniškų prieskonių - ir taip atsiranda mano daina".

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (187)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (70)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (196)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (32)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (682)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (22)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (52)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (6)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (675)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina