Liepa ir rugpjūtis – pats spalvų žaismas gamtoje. Tad pats metas „sugerti“ jų kuo daugiau ir taip pasirengti artėjančiam ilgam pilkumos sezonui.
Spalvos
© Shutterstock nuotr.

Paprasčiausia tai padaryti vaikštinėjant gamtoje arba gėrintis savo darbo sode vaisiais – žvilgsniu kuo giliau pasinerti į pasirinktą spalvą. Tas pasirinkimas greičiausiai yra neatsitiktinis, o padiktuotas fizinės ar emocinės savijautos. Taigi kokios spalvos labiausiai tinka kiekvienam iš mūsų, koks jų poveikis ir ar nieko neatsitiks „padauginus“?

Poreikis spalvai – neatsitiktinis

Tikriausiai esame patyrę, kad kartkartėmis tiesiog norisi ne tik tam tikro maisto, bet ir kažkokios konkrečios spalvos – ji traukia akį ir atrodo pati gražiausia iš visų. Būtent dėl to perkame tam tikros spalvos drabužius, keletą pagalvėlių ar servetėlių arba sodiname būtent tos spalvos gėles.

Žmogus intuityviai ieško to, kas gerina jo būseną, kartais net nesuprasdamas, kad tai daro. Panašiai kaip pritrūkus oro beveik automatiškai atidarome langą, o sušalę ieškome šiltesnio drabužio. Gydymas spalva ir šviesa žinomas nuo labai senų laikų. Taip gydė Egipte, Kinijoje, Indijoje ir Persijoje.

Senovės Egipto pastatuose aptikta patalpų su konstrukcijomis, kurios įvairiai nuspalvina saulės spindulius. Pacientą nuvesdavo į trūkstamos spalvos kambarį, į indą su vandeniu dėdavo spalvotus akmenis, kad šis pasikrautų spalvos energijos ir taip atkurtų jos stoką.

Dabar tai plačiai taikoma ajurvedoje ir net sveikoje gyvensenoje.

Pavyzdžiui, šiųmetėje ekologiško maisto ir kosmetikos priemonių parodoje Vokietijoje didelį susidomėjimą sukėlė ąsočiai su improvizuotu spalvotų akmenų „šaukštu“, prisotinančiu vandenį tam tikromis vibracijomis.

Įspūdingi tyrinėjimai

Spalvomis labai domėtasi Senovės Graikijoje. Spalvos buvo siejamos su pagrindiniais gamtos elementais, stichijomis. Avicena taip pat aprašė spalvų, žmogaus temperamento ir sveikatos sąsają. Anot jo, raudona spalva sukuria optimistinę nuotaiką ir stiprina kraujo tekėjimą. Tad jis apklodavo pacientus raudonu audiniu.

XVI a. Paracelsas irgi gydydavo pasinaudodamas spalvomis, žaizdoms gydyti naudojo juodą, žalią, raudoną ir baltą pleistrą. Vienas prancūzų astronomas, gyvenęs XIX ir XX a. sankirtoje, įrodė, kad net augalai ir gyvūnai neabejingi spalvai. Salotos net keturis kartus geriau augo apšviestos raudona spalva, o pupelės puikiai vešėjo baltos ir raudonos spalvos fone.

XX a. pradžioje įdomūs tyrimai buvo atlikti Prancūzijoje. Dinamometru matuojant žmogaus rankos suspaudimo jėgą išsiaiškinta, kad oranžiniai spinduliai padidindavo jėgą 1,5 karto, raudona spalva 2 kartus.

Atliekant trumpai trunkančius darbus darbingumas didėja prie raudonos spalvos, o mėlynos spalvos fone mažėja. O dirbant ilgai darbingumas mažėja mėlynos ir violetinės spalvų fone, bet didėja nuo žalios spalvos.
Rumunijos mokslininkai nustatė, kad oranžinės, geltonos, raudonos spalvos fone padažnėja pulsas, dažnėja ir gilėja kvėpavimas, o žydra, mėlyna, violetinė, žalia spalvos jį lėtina.

Žinomo mokslininko ir gydytojo V. Bechterevo svajonė buvo pastatyti ligoninę skirtingų spalvų sienomis, gydančiomis daugelį nervinių ligų.

Amerikietis Edvinas D. Babitas 1878 m. išleido veikalą „Šviesos ir spalvos principai“, kuriame apibūdino įvairias spalvų spektro gydomąsias savybes: raudona spalva stimuliuoja kraujotaką, mėlyna ją ramina, o oranžinę ir geltoną įvardijo kaip stimuliuojančias nervų sistemą. E. D. Babitas sukūrė daug prietaisų, naudotinų gydyti spalvomis, tarp kurių – ir spalvotos šviesos kambarys.

Kiti tyrėjai stebėjo skirtingų spalvų ir šviesų įtaką grupei savanorių. Jie nustatė, kad mėlyna ir žalia spalvos vyriškius verčia jaustis laimingesnius, o mėlyna, violetinė ir oranžinė turėjo tokį patį poveikį moterims.

Mėlyna ir raudona spalva vyrus privertė labiau pasitikėti savimi, o moterų pasitikėjimą pakėlė mėlyna ir violetinė spalvos.

Tyrimų duomenimis, ryškios spalvos žmones aktyvina. Veikiami ryškių spalvų, tiriamieji atliko protinius testus 25 proc. greičiau. Reakcijos laikas taip pat buvo iki 12 proc. greitesnis, pagerėjo rankos ir akies koordinacija bei gebėjimas atsiminti eilę žodžių.

Poveikio esmė

Spalva, kaip ir kitos aplinkos energijos, sąveikaudama su mūsų organizmo energetine sistema, gali atkurti pusiausvyrą ar ją pažeisti, stimuliuoti ir slopinti. Spalvos pasiekia giliausius mūsų pasąmonės klodus, tad gali būti panaudotos kaip natūrali emocinio ir dvasinio harmonizavimo bei fizinio gydymo priemonė.

Tačiau verta žinoti, kad kiekvieno žmogaus energetinė sistema individuali ir tos pačios spalvos gali veikti skirtingai ar išvis neveikti. Todėl patartina pasitelkti intuiciją ir eksperimentuoti. Spalvų reikšmės ir poveikiai, kuriuos pateiksime, yra tik orientaciniai ir įvairių šaltinių pateikiami kiek skirtingai, todėl tą patį padarysime ir mes – gal skirtingiems žmonėms svarbūs įvairūs niuansai, kuriuos galima patikrinti eksperimentuojant. Juolab kad šie bandymai nėra pavojingi, tereikia vadovautis savo pojūčiais ir nesikankinti, jei spalva atrodo nepatraukli ar ima erzinti.

Balta spalva yra visų spalvų mišinys, ji aktyvina ir harmonizuoja visą energetinę sistemą, normalizuoja centrinės nervų sistemos veiklą, gerina liaukų sekreciją. Todėl ji labai tinka, kai abejojame, kokią spalvą pasirinkti. Balta taip pat stiprina kitų spalvų poveikį, tad ja tinka pradėti ir užbaigti gydymo seansą.

Juoda išryškina kitas spalvas, tačiau jos padauginti nereikėtų. Geriau ją derinti su balta – padės atkurti pusiausvyrą, arba su kitomis spalvomis.

Iš pradžių verta išbandyti tris pagrindines spalvas – raudoną, mėlyną ir geltoną. Raudoni tonai stimuliuoja ir šildo, veikia fizinį kūną, mėlyni ramina ir vėsina, valo, veikia emocinį ir dvasinį kūną, o geltoni atspalviai veikia protinę energiją, sujungia fizinį ir dvasinį žmogaus pradą.

Spalvų poveikis kūnui

Raudona stimuliuoja kraujotaką, šildo, stiprina gyvybinę energiją, valią, imunitetą ir išlikimo instinktus. Ji atitinka šaknies čakrą, veikia širdį, arterijas ir venas, taip pat kepenis, inkstus ir tiesiąją žarną. Ši spalva spinduliuoja aistrą, bet taip pat ir agresiją, todėl liepsningo temperamento kurstyti ja nevertėtų, taip pat verta atsargiai eksperimentuoti turint per aukštą kraujospūdį. Raudona spalva sušildys, padės reguliuoti mėnesinių ciklą, atpalaiduos raumenis ir padės greičiau pasveikti peršalus.

Oranžinė spalva atitinka sakralinę čakrą, todėl veikia apatinės pilvo dalies, virškinimo ir lytinės sistemos organus. Taip pat valo kraujagysles, stiprina kvėpavimo organus. Šios spalvos perteklius nepalankiai veikia jautrius nervus, tad nervingiems labiau tiktų oranžinę derinti su mėlyna ir žydra.

Geltona spalva skatina optimizmą, stiprina intelektualinius sugebėjimus, loginį mastymą, padeda išlikti susikaupusiems ir žvaliems. Ji stimuliuoja visą nervų sistemą, atitinka saulės rezginio čakrą, gerina virškinimą, skatina toksinų šalinimą iš kepenų ir tulžies.

Žalia spalva labiausiai atpalaiduoja ir harmonizuoja, ji puikiai ramina uždegimus, nervų sistemą, padeda atkurti hormonų ir fermentų pusiausvyrą organizme. Žalia spalva atitinka širdies čakrą, tinka gydyti bronchus, akis, širdies negalavimus ir „sudaužytos“ širdies skausmą. Taip pat ši spalva stiprina raumenis ir kaulus, skatina augimą, todėl jos geriau
vengti gydant vėžinius susirgimus.

Rožinė kartu su žalia spalva atitinka širdies čakrą ir stiprina užkrūčio liauką bei imuninę sistemą.

Žydra spalva ramina ir padeda išreikšti save, atitinka gerklės čakrą, todėl stiprina ir balansuoja kvėpavimo sistemą, balso stygas, gerina venų būklę, mažina aukštą kraujospūdį. Taip pat ši spalva puikiai tinka gydyti vaikų ligas.

Mėlyna spalva malšina skausmą, tinka gydant emocines ir dvasines traumas. Ši spalva atitinka trečiosios akies čakrą, todėl skatina intuiciją, ryšius tarp smegenų pusrutulių, stiprina limfinę, liaukų ir imuninę sistemas, ramina nervų sistemą. Ši spalva valo visą organizmą.
Violetinė spalva suteikia įkvėpimo, energetinę apsaugą ir apsivalymą. Ji padeda gydyti vėžį, mažinti auglius, taip pat pasižymi antiseptiniu poveikiu, tinka gydant odos bėrimus ir nudegimus.

Melsvai violetiniai tonai palengvina artritą. Violetinė spalva siejama su pakaušio čakra, kuri yra mūsų sąsaja su dieviškąja energija. Ši spalva veikia griaučių sistemą, padeda įsisavinti mineralines medžiagas.

Indigo spalva ramina lyg lengvas anestetikas, padeda atkurti vidinę pusiausvyrą, gydo akis, ausis, nosį, sinusus ir burną.

Ruda spalva padeda esant emociniams ir protiniams negalavimams, skatina „nusileisti ant žemės“.

Sidabrinė ir pilka spalvos skatina labiau pasikliauti intuicija, atveria įgimtą kūrybingumą, jautrumą.

Spalvos ir maistas

Raudona suteikia energijos, stimuliuoja, veikia eterinį centrą, valdo fizinį gyvybingumą. Ji gerina kepenų veiklą, skatina apykaitą, padeda valyti iš organizmo gleives ir šlakus. Raudonas maistas pagreitina kraujo apytaką, skatina augimą.

Produktai: raudonos paprikos, pomidorai, vyšnios, baklažanai, raudonieji kopūstai, arbūzai, braškės, spanguolės, ridikai.

Oranžinė šalina dujas, palengvina pasišalinimą. Ji malšina traukulius, mažina mėnesinių spazmus, padeda sukelti vėmimą, kai nevirškina.

Oranžinis maistas padeda nuo skausmų ir mėšlungio. Gali pagelbėti gydant
piktybinius navikus ir auglius. Suteikia džiaugsmo, šilumos ir lankstumo. Skatina pieno gamybą maitinant krūtimi.

Produktai: apelsinai, morkos, moliūgai, datulės, graikiniai riešutai, abrikosai, dauguma prieskonių.

Geltona valo ir švarina organizmą, aktyvina visų organų veiklą, išskyrus tulžį, didina apetitą, padeda įsisavinti maistą, gydo virškinimo sutrikimus, vidurių užkietėjimą. Stiprina nervus ir raumenis. Geltonas maistas suteikia energijos. Citrinų spalva veiksmingiausia kamuojant chroniškiems negalavimams, skatina gleivių pasišalinimą, stimuliuoja smegenų veiklą.

Produktai: persikai, bananai, papajos, mangai, kukurūzai, sviestas, moliūgai, greipfrutai.

Žalia – tai harmonijos ir balanso spalva, svarbi nervų sistemai, – ramina, palaiko, nedirgina, atpalaiduoja. Skaido kraujo krešulius, gerina raumenų būklę.

Žalias maistas valo organizmą ir naikina bakterijas, reguliuoja medžiagų apykaitą ir kūno augimą, išplečia kapiliarus. Padeda nuo slogos ir net saugo nuo plaukų žilimo.

Produktai: rudieji ryžiai, žalios daržovės, dumbliai, žolės, alaus mielės, avokadai.

Mėlyna ramina, vėsina, atpalaiduoja, mažina stresą, karščiavimą. Mėlynas maistas stimuliuoja protinį darbą. Tinka galvos skausmams, nutirpusiam kaklui, perštinčiai gerklei gydyti. Gamina antikūnus, kovojančius su infekcija.

Produktai: mėlynės, slyvos, vynuogės, bulvės, salierai, pastarnokai, šparagai, žemės riešutai.

Spalvos sielai

Moderni spalvų terapija, susijusi su spalvų poveikiu sielai ir propaguota šveicarų psichologo prof. dr. Maxo Lūscherio, vis populiarėja. Spalvomis dažnai gydomi psichikos ir psichosomatiniai sutrikimai. Ligonių visas kūnas ar atskiros jo vietos apšviečiamos lempomis su spalvotais filtrais.

Depresiją padeda gydyti geltona ir oranžinė šviesa. Gydymo rezultatai gali būti stulbinami. Hiperaktyviems vaikams labiau tinka raminanti mėlyna spalva. Spalvų terapija praverčia gydant migreną, kai kurias odos ligas.

Manoma, kad atitinkamų čakrų spalvos stimuliuoja ir balansuoja čakrų energijos pusiausvyrą.

1-osios čakros spalva – raudona. Raudonos spalvos spindėjimas žadina didelį pasitikėjimą ir stabilumą. Tačiau jei ji vyrauja patalpoje, netrukus gali pabosti ir net skatinti agresiją. Raudona spalva geriausiai veikia, jei jos būna nedaug, pakanka tik kelių raudonos spalvos detalių, pavyzdžiui, raudonos spalvos kaklaskarės, pagalvėlių, kelių raudono atspalvio plytelių vonios kambaryje arba raudonų rožių puokštės.

2-osios čakros spalva – oranžinė. Tai džiaugsmo, jausmingumo ir kūrybinės energijos spalva. Oranžinė, kaip ir raudona, stimuliuoja ir žvalina, be to, didina juslingumą ir erotiškumą. Žadina gyvenimo džiaugsmą ir optimizmą. Oranžinė spalva tinkamiausia kūrybingiems žmonėms, skatina kūrybines galias, padeda pastebėti gyvenimo grožį. Ši spalva yra džiugi, pagyvina namų aplinką. Oranžinės pagalvėlės, patalynė ar užuolaidos sukuria patalpoje malonią nuotaiką. Naudokime oranžinę spalvą, kiek širdis geidžia, pavyzdžiui, galime išdažyti sienas švelnia oranžine spalva. Labai gražiai atrodo oranžiniai aksesuarai.

3-iosios čakros spalva – geltona. Ji įprasmina džiaugsmą, spontaniškumą ir gyvumą. Jokia kita spalva nedaro sielai tokio didelio poveikio kaip geltona – ji skatina veikti, skaidrina nuotaiką, todėl dažnai ja gydomas prislėgtumas ir depresija. Geltona spalva padeda įveikti žiemos apatiją arba sušvelnina ją. Jausmingus ir optimistiškus žmones nejučia traukia ši spalva. Truputis saulės geltonumo – ir jų nuotaika kaipmat pasitaiso.

Geltoni akcentai vonios kambaryje ar virtuvėje suteiks polėkio visai dienai – būsime gerai nusiteikę. Puikiai dera ryškiaspalviai geltoni rankšluosčiai, saulės geltonumo veidrodžio rėmas arba džiugiomis geltonomis spalvomis marginti indai. Ryškiai geltonos drabužių detalės pagyvina aprangą, ypač jei jos derinamos su šviesiomis spalvomis. Kartais geltona spalva gali dirginti nervus.

4-osios čakros spalva – žalia. Tai darnos, ramybės ir vilties spalva, ji teikia ramumo, ugdo supratimą ir nuoširdumą. Žalia spalva dažnai praverčia gydant nervingumą ir stresą, nes harmonizuoja ir ramina. Nors meilės spalva dažniausiai laikoma raudona, su 4-ąja čakra, dvasinės meilės buveine, siejama žalia spalva. Raudona iš tikrųjų yra erotiška spalva. O tikroji meilė neapsiriboja vien fizine aistra. Tai ir užuojauta, supratimas, nuoširdumas aplinkiniams. Žalia spalva teikia darnumo tarpusavio santykiams. Žalios spalvos teigiamą poveikį pajusime dėvėdami žalsvo atspalvio drabužius ar pasirūpinę žalių atspalvių patalyne, kilimais ar užuolaidomis. Tačiau didžiausias yra ant palangių ar balkone auginamų žaliuojančių augalų poveikis.

5-osios čakros spalva – žydra. Tai saulės apšviesto dangaus, tyrumo spalva. Žydra spalva padeda siekti atsipalaidavimo ir gaivumo, greičiau užmigti, lengviau nugrimztama į meditacinę būseną. Žydra yra aiškumo spalva, ji turi teigiamos įtakos bendravimui – lengviau reiškiamos mintys, padidėja įtaigos jėga, greičiau atskiriami pelai nuo grūdų, išsklaidomos slogios emocijos ir minčių painiava.

Patalpa, kurioje vyrauja vien žydra, labiau tinka darbui. Tačiau gyvenamoji patalpa ilgainiui ims dvelkti šalčiu. Žydra spalva labiau tinka darbo kambariui ar miegamajam. Stipriausias baltame ar tamsiame fone atsispindinčios žydros spalvos poveikis, pavyzdžiui, ant grindų stovinčios didelės vazos arba dideli paveikslai, nutapyti žydrais atspalviais.

6-osios čakros spalva – mėlyna. Tai intuicijos ir savęs pažinimo spalva. Mėlyna spalva, kaip ir žydra, atpalaiduoja sielą. Beje, mėlyna spalva geriau nei žydra padeda pasinerti į meditacinę būseną, taip pat greičiau migdo. Abi spalvos sėkmingai naudojamos spalvų terapijoje, jų poveikis organizmui labai panašus.

Mėlyna ir tamsiai violetinė spalvos stiprina intuiciją, savęs pažinimą, ugdo savivoką, gilina mąstymą, praturtina vaizduotę. Svarbu naudoti saikingai, nes mėlynos spalvos poveikis gali būti pernelyg stiprus.

Poilsio kambariui galima įsigyti mėlynų pagalvių ar užtiesalų, tai padės greičiau atsipalaiduoti. Mėlynų atspalvių turėtų būti ten, kur dažniausiai medituojame, miegamajame arba ant rašomojo stalo. Žinoma, teigiamą energinį poveikį turi ir mėlynos spalvos drabužiai, skaros ar papuošalai.

7-oji čakra siejama su aukso ir violetine spalva. Violetinė spalva nuo seno yra viena vertingiausių ir tauriausių spalvų, nes simbolizuoja kaitos būseną, be kurios neįmanomas naujos formos atsiradimas. Kartu violetinė yra praregėjimo spalva. Auksinė spalva laikoma viena vertingiausių ir tauriausių spalvų vien dėl jos sąsajų su tauriuoju metalu. Ir violetinė, ir auksinė nuo seno daugelyje religijų yra ypatingos spalvos, siejamos su dvasingumu ir dieviškumu. Jos stiprina dvasingumą ir ryšio su kosmosu pojūtį.

Violetinių ir auksinių spalvų daugiausia turėtų būti atsipalaidavimui, meditavimui arba paprasčiausiam poilsiui skirtose patalpose. Tokie atspalviai tiks miegamajame ar svetainėje, tad pakabinkime paveikslėlių, įsigykime statulėlių. Kartais keli spalviniai taškeliai sustiprina poveikį, nes didelės spalvinės plokštumos ilgainiui nusibosta.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvų pasirinkimas lemia visos žmonijos ateitį: kuo tikėti – žmonių pasakojimais ar moksliniais tyrimais (90)

Vilnietis Algirdas savo antrojo sūnaus nusprendė visai neskiepyti , nes pirmajam po vakcinos neva...

Iš LFF stadiono išsišaipęs ispanas: yra ir kitas, garsesnis „Žalgiris“ (84)

Ispanijos futbolo grandų gretoms priskiriama „Sevilla“ komanda santykius su Vilniaus...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (93)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Policija tiria Eugenijaus Ostapenko veiksmus feisbuke: tiesioginėje transliacijoje – nuoga moteris (49)

Skandalingai pagarsėjęs dainininkas Eugenijus Ostapenko (41) pastaruoju metu garsėja ne savo...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (427)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Vienintelis suknelės siluetas, kuris padailins bet kokią figūrą

Rasti tobulą suknelės formą, kuri papildytų ir padailintų jūsų figūros tipą, atrodo sunki...

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (673)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

JAV: Kinija apmoko karo pilotus pavojingoms misijoms (56)

Kinija aktyviai stiprina savo karines oro pajėgas, kurias siekia papildyti naujais ilgo nuotolio...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (20)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

Jankevičius VRK nariu siūlo skirti teisininką Taurą Rutkūną

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasiūlė skirti teisininką Taurą Rutkūną...