aA
Sophia Loren (Sofi Loren) laikoma viena mylimiausių, daugiausia pasiekusių aktorių istorijoje, o jos karjera tęsiasi daugiau nei 50 metų. Nepaisant konkurencijos, Sofi tapo pirmąją aktore, kuriai už širdį draskantį vaidmenį filme “Dvi moterys” (”Two Women”) buvo suteiktas Oskaras už geriausią moters vaidmenį. 1990 m. jai buvo suteiktas Oskaras už gyvenimo pasiekimus, o žurnalas “People” 1999 m. ją pavadino “viena labiausiai pritrenkiančių ir amžiaus nepažeidžiamų moterų.”
2003 m. spalio 5 dieną WE (“Women Entertainment”) kanalu buvo transliuojama jos šimtojo filmo “Tarp svetimųjų” (“Between Strangers”) premjera. Joje filmavosi tokie žinomi aktoriai kaip Mira Sorvino, Malcomas McDowellas (Malkomas Makdauelas), Gerard Depardieu (Žeraras Departjė) ir Deborah Kara Unger (Debora Kara Unger). Filme pasakojama apie tris moteris, kurios supranta kai kurių savo pasirinkimų pasekmes ir susitaiko su jomis. Sofi vaidina santuoka nepasitenkinusią namų šeimininkę. Kiekvienai moteriai pasakojant savo istorijas, jos prisimena savo vaikystės svajones ir siekius. Įkvėptos pasakojimų, jos savo jau beveik nugyventus ir nelaimingus gyvenimus išnaudoja, kad pasiektų didesnį pasitenkinimą.

Fimą režisavo Sofi sūnus Edoardo Ponti. Jo žodžiais tariant, rašydamas apie žmogų, kurio “siela buvo labai panaši į mamos”, jis suvokė vaidmenį kūriąs Sofi.

Biografija

“Gimdama turėjau du didelius privalumus – gimiau protinga ir vargingoje aplinkoje”,- sako S.Loren apie save.

1934 m. rugsėjo 20 dienąRomos “Clinica Regina Margherita” ligoninėje Romilda Villani susilaukė dukros Sofi Scicolone (Sofi Šikolone). Po keturiolikos metų Sofi dominuos grožio konkursuose ir ims įgyvendinti savo svajonę būti aktore. Galiausiai ji pakeis savo vardo rašybą į Sophia, o pavardę pervadins į Lazzaro, o galų gale – Loren. Ji gaus apdovanojimus už vaidybą visame pasaulyje ir taps pirmąją moterimi, JAV gavusia Oskarą už “Geriausią moters vaidmenį užsienio filme”. Tačiau tądien ligoninės gimdymo palatoje gulinčiai netekėjusiai moteriai Sofi tebuvo dar vienas skurde gimęs vaikas.

Deja, Sofi tėvas Riccardo Schicolone (Rikardo Šikolone) kategoriškai atsisakė vesti Romildą. Vis dėlto jis pasirašė pareiškimą, patvirtinantį jo giminystę su Sofi ir suteikė jai savo pavardę. Būdama vieniša motina Romilda mėgino aprūpinti naujagimę dukterį. Netrukus po Sofi gimimo Romilda ėmė vartoti vaistus, kurie galiausiai sustabdė laktaciją. Tuomet Sofi taip susirgo, kad nebegalėjo gerti karvės pieno. Vienu metu buto šeimininkė patarė Romildai mesti mergaitę. “Ji tėra krūva griaučių. Tiesiog leisk jai mirti,” – Romildai sakė moteris.”Niekas tavęs nekaltins.” Su merdėjančia dukra Romilda išvyko iš Romos namo į Pozzuoli (Italija). Nors jai jau buvo sunku išmaitinti šeimą, Sofi močiutė Luisa sugebėjo sukrapštyti pinigų žindyvei ir taip išgelbėjo anūkės gyvybę.

Po septynerių metų gimus Sofi seseriai Marijai buvo kitaip. Greičiausiai mėgindamas išvengti rūpinimosi dar vienu vaiku, Riccardo atsisakė pasirašyti tėvystę patvirtinančius dokumentus. Neturinčiai tėvo pavardės Marijai teko iškęsti daug skausmo ir gėdos. Ji negalėjo lankyti mokyklos, kadangi tuo metu Italijoje vaikai negalėjo laikyti egzaminų, jei nesivadino “tinkamu” vardu. Tik praėjus daugiau nei dešimčiai metų po Marijos gimimo Sofi gavo pirmąjį čekį didesnei sumai už vaidmenį filme “Adia”. Tuomet Riccardo pasiūlė sandėrį. Jis pasisiūlė pasirašyti Marijos dokumentus už milijoną lirų (apie 1500 JAV dolerių),o būtent tiek Sofi ir buvo uždirbusi. Nors ji tikėjosi nupirkti kitų namams reikalingų daiktų, Marijos kančių pabaiga buvo svarbiau. Nedvejodama Sofi atidavė čekį Riccardo.

“Vaikystėje mane dažnai apimdavo baimė – baimė, kad nebus ko valgyti, baimė, kad prie manęs kibs vaikai dėl to, jog esu nesantuokinis vaikas, o dažniausiai apimdavo baimė, kad virš galvos pasirodys bombonešiai ir ims iš dangaus mėtyti mirtį nešančius sprogmenis.”

1940 m. įsibėgėjant Antrajam pasauliniam karui, kadangi Pozzuoli buvo uostas ir amunicijos saugykla, vietovė tapo dažnu bombų taikiniu. Kasnakt vietiniai į geležinkelio tunelį, tarnavusį kaip slėptuvę, nešdavosi čiužinius ir antklodes. Vieno antskrydžio metu Sofi bėgant į slėptuvę jos smakrą sužeidė šrapnelis. Jai buvo šešeri.

Po ištisų bombardavimo metų Pozzuoli gyventojams teko evakuotis. Neturėdama kur eiti, šeima nuvyko į Neapolį ir pasiprašė būti priimama pas tolimus giminaičius. Romildai, Sofi ir Marijai buvo duotas kambarys antrame aukšte su mažu balkonėliu. Kadangi Marija buvo ligota, o mama nuolat ieškojo maisto, Sofi sėdėdavo balkonėlyje ir tapo karo siaubo liudininke.

Po karo Sofi su šeima grįžo į Pozzuoli. Mėgindami užsidirbti pinigų jie svetainę pavartė baru JAV kariams, kurie buvo įsikūrę netoliese. Močiutė Luisa pardavinėjo namų gamybos vyšnių likerį, Romilda grojo fortepijonu, o Marija dainavo. Sofi plovė Indus ir patarnavo kariams, tačiau ji buvo pernelyg drovi pasirodymams.

Sklindant žodžiams apie draugiškus žmones ir patogią atmosferą, verslas suklestėjo. Dažnai iš gailesčio kariai atnešdavo maisto davinius, kuriais pasidalindavo su šeima. Vienas dažnai lankęsis eilinis – Charlesas Dialas (Čarlzas Dailas) padėjo Sofi gauti medicininę pagalbą, kurios reikėjo nuo šrapnelio likusiai žaizdai užgydyti. Č.Dailas nusivedė Romildą ir Sofi į karinę bazę, kur vienas gydytojas sugebėjo beveik panaikinti sužeidimo padarytą žaizdą.

”Manęs nežavėjo regima sėkmė, šlovė, kailiai, papuošalai, brangūs automobiliai ir namai… Galiu užtikrinti, kad netekusi žado, sėdėdama Pozzuoli kino teatre nemąsčiau apie tai. Mane paveikė tai, ką šie aktoriai darė ekrane, o ne tai, ką jie už tai gaudavo.”

Vos po karo atsidarius vieninteliam Pozzuoli kino teatrui “Teatro Sachino” Sofija ėmė lankytis jame. Jai patiko Holivudo filmai ir pakerėjo žvaigždės Tyrone Power (Taironas Paueris), Clark Gable (Klarkas Geiblas), Cary Grant (Keri Grant), Linda Darnell (Linda Derel), Rita Hayworth (Rita Heivort), Frank Sinatra (Frenkas Sinatra), Betty Grable (Beti Greibl), Gene Kelly (Džina Kelly) ir June Allyson (Džiūn Elison). Ji prisijungdavo prie šios draugijos, kartais žiūrėdama po keturis filmus iš eilės. Kaskart lankantis kino teatre jos viduje kažkas sukildavo ir ji suprato, koks jos likimas. Turint omeny jos drovią intravertišką prigimtį, toks regėjimas atrodė keistai, tačiau būdama 11 metų Sofi jau žinojo, kad taps aktore.

Kai jai sukako 14 metų, Sofi kūnas tarsi per vieną naktį ėmė ir subrendo. Jos fizinio lavinimo mokytojas atėjo į namus ir pasipiršo. Neaišku kodėl, tačiau Romilda atmetė tokį pasiūlymą. Nepaisant to ji pastebėjo, kad Sofi tapo nepaprasto grožio jauna mergina. Netrukus jų kaimynas pranešė apie Neapolyje vykstantį grožio konkursą. Konkursą laimėjusi mergina taps “Jūros karaliene”, o dar merginų 12 bus pavadintos princesėmis. Nors dalyvės turėjo būti ne jaunesnės nei 15-os metų, Romilda nutarė, kad Sofi atrodo pakankamai suaugusi ir nutarė leisti jai dalyvauti konkurse.

Beprotiškai bijodama dėmesio Sofi maldavo mamos persigalvoti, tačiau Romilda apie tai net nenorėjo girdėti. “Tu dalyvausi konkurse,” – pasakė ji Sofi. - “Ir laimėsi.” Po kelių savaičių, apvilkta rožine vakarine suknele, pasiūta iš užuolaidų ir apvilkta senais juodais baltai nudažytais bateliais, be galo įsitempusi Sofi lūkuriavo kambaryje su 200 konkurso dalyvių.

Jos nuostabai, išėjus prieš teisėjus visas nervingumas dingo nežinia kur. Ji išdidžiai stovėjo ir kupina pasitikėjimo atsakė visus klausimus. Konkursui pasibaigus, Sofi tapo viena iš dvylikos princesių. Ji gavo traukinio bilietą į Romą, kelis tapetų rulonus, staltiesę ir prie jos derantį servetėlių komplektą bei tris tūkstančius lirų (apie 35 JAV dolerius).

Po konkurso Romilda užrašė Sofi į vaidybos pamokas. Pasklidus gandui, kad Romoje reikia šimtų pagalbinių aktorių, Sofi mokytojas padrąsino mokinius. Nors pinigų buvo nedaug ir niekas neišmanė, kaip išgyventi didmiestyje, Romilda nutarėjo pastūmėti dukros karjerą. Pasirodė, jog tai buvo sėkmingas ėjimas, kadangi jas abi nusamdė kaip pagalbines aktores Mervyno LeRoy filme “Quo Vadis” (Sofija vaidino vergę mergaitę).

Po filmo labai susirgo Marija, kuri buvo likusi Pozzuoli. Romilda nuskubėjo namo, palikdama 16-os Sofi vienui vieną. Mergina tęsė darbo paieškas ir gavo smulkius vaidmenis juostose “Širdys prie jūros”, “Balsas”, “Šešios žydrosios paukštės žmonos” ir “Io Son oil Capatz”. Kad prisidurtų pragyvenimui, Sofi sutiko pozuoti fummeti – populiarioje spausdinamoje muilo operoje. Laikraščiuose buvo rašomos istorijos, kurias papildydavo nuotraukos.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (363)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (355)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1140)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (171)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...

Rekordą Lietuvai pelnęs Vanagas svajojo apie TOP 10: penkias sekundes paliksime kitiems metams (48)

„Mes prieš startą pasitarėme, kad turime dar 4 minutes priekyje. Na, ir kur nematome, nelekiam,...

Geriausiu savo žaidėju Lekavičių vadinantis PAO treneris: jis neišpildo tik vieno prašymo (6)

Rickas Pitino iki šiol nebuvo viešėjęs Lietuvoje, bet apie lietuvius atsiliepia labai pagarbiai. O...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (419)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Fenomenaliai pataikiusi „Maccabi“ ketvirtame kėlinyje pasigailėjo katalonų (1)

Lapkritį trenerį Ioannį Sfairopoulą pasikvietusi Tel Avivo „Maccabi“ (8 pergalės/11...

Vilniuje, pėsčiųjų perėjoje, mirtinai partrenkta moteris (44)

Ketvirtadienio vakarą, apie 18.12 val., Vilniuje, Žirnių g., automobilis „VW Scirocco“...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (944)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...