Madame Grès buvo aukštosios mados sfinksas – atšiauri ir ori dama, kuri visą savo gyvenimą paskyrė suknelių drapiravimo ir klostavimo menui tobulinti. Ji nepaisė vulgarių mados apraiškų ir nekentė viešumo spindesio. Tai buvo genijus, kurį dievino visi mados pasaulio atstovai, tačiau mirė ji nežinioje ir skurde.
© Corbis

Germaine Emilie Krebs gimė 1903 m. Prancūzijos sostinėje Paryžiuje. Neįgyvendinusi savo svajonės tapti skulptore, ji pradėjo karjerą įvairiuose Paryžiaus mados namuose.

1934 m. dizainerė atidarė savo mados namus, pasivadinusi Alix Barton, ir jos kurtų suknelių nuotraukos pasirodė madų žurnaluose su ALIX prekės ženklu. Ji pradėjo eksperimentuoti, kurdama paprastus drabužius, ypač kasdienes sukneles iš džersio.

Ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Alix sukneles dievino visi. Skulptūros studijos padėjo dizainerei sukurti klasikinį graikišką stilių ir klasikinę eleganciją, kuriant vakarines sukneles. Jos stilius buvo originalus ir nepakartojamas. Apsirengusios lengvomis klostėmis drapiruotomis suknelėmis, to meto mados aistruolės atrodydavo tari atgijusios skulptūros.

Germaine Emilie Krebs modeliai
Germaine Emilie Krebs modeliai
© Sipa Press/Scanpix

Išėjusi iš „Alix“ (ji buvo partnerė), Germaine įsteigė saloną GRES, kuriam pavadinimą sugalvojo panaudojusi savo vyro, rusų tapytojo Serge‘o Czerefkovo, už kurio ištekėjo 1939 m., vardo raides. Po kelerių metų jis paliko žmoną, dukrą ir išvyko į Taitį. Serge sudaužė Germainei širdį ir niekada negrįžo į šeimą, tačiau moteris jam iki mirties 1970 m. teikė finansinę paramą, nors jiedu niekada daugiau nesusitiko...

Gres mados namai duris atvėrė 1942 m., kai Paryžių buvo okupavę naciai. Nepaisant to, kad Madame Grès buvo žydų kilmės, vokiečiai leido jai tęsti veiklą, tikėdamiesi, kad ji rengs vokiečių karininkų žmonas. Kai dizainerė atsisakė tai daryti, jos salonas, žinoma, buvo uždarytas. Po karo Madame Grès vėl pradėjo veiklą ir vėl išpopuliarėjo kaip kvalifikuota suknelių siuvėja.

Germaine neišdavė aukštosios mados net masinės gamybos amžiuje. Viena jos suknelė dažnai būdavo siuvama apie 300 darbo valandų. Jos buvo kruopščiai klostuojamos 1 milimetro pločio klostėmis.

Madame Grès sakydavo: „Vienintelis mano troškimas – kurti sukneles, kurios padarytų įspūdį pasauliui“.

Šeštajame, septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje dizainerė dažnai lankydavosi meno muziejuose, studijavo klasikinę graikų skulptūrą ir grįždavo į savo ateljė kurti savo originalių, klasikos įkvėptų suknelių.
Kai kurioms prireikdavo iki 70 metrų šilkinio džersio audinio...

Pirmuosius kvepalus, pavadintus „Cabochard“, Madame Grès sukūrė 1959 m. Ji sudarė licencijos sutartį dėl šalikų ir kaklaraiščių gamybos bei kūrė papuošalus „Cartier“ mados namams. 1976 m. menininkei buvo įteiktas „Auksinis antpirštis“ – aukščiausias mados apdovanojimas.

Tačiau 1982 m., siekdama išlaikyti mados namus, ji neapgalvotai pardavė kvepalų gamybos teises kompanijai „Beecham“. Galiausiai, nors ir labai nenorėdama, Germaine buvo priversta pradėti pramoninę drabužių gamybą.

Dizaineris Yves Saint Laurentas ir Germaine, Corbis nuotr.

Vėliau, praradusi darbą, Madame Grès palūžo, nes nebeturėjo dėl ko daugiau gyventi. 1993 m. ji mirė skurde pagyvenusių žmonių sanatorijoje. Jos dukra, kuri taip pat gyveno skurdžiai, neinformavo pasaulio apie motinos mirtį, tačiau kai faktai galiausiai išaiškėjo, prancūzų mados pramonė buvo šokiruota. Moteriai, kuri buvo „Chambre Syndicale de la Couture Parisienne“ (aukščiausios aukštosios mados institucijos) prezidentė ir seniausia kutiurjė, Prancūzijos legenda, buvo leista tiesiog išnykti ir mirti nežinioje.

1994 m. Niujorko metropoliteno muziejus organizavo didžiausią jos darbų retrospektyvą, kurioje apsilankė tūkstančiai žmonių. Tačiau, deja, legendinei dizainerei ši pagalba buvo pavėluota.

1988 m. „Madame Grès“ prekės ženklą nusipirko didelė Japonijos mados kompanija „Yagi Tsusho“ ir plėtojo jį Japonijoje.

Paryžiaus mados namuose vyriausiojo dizainerio pareigas 1994-1997 m. ėjo Lloydas Kleinas. Vėliau „Grès“ mados namams ėmė vadovauti dizaineris Fredericas Molenacas.

Vėliau mados namų vadovavimą perėmė japonų dizaineris Koji Tatsuno, kuris labai pagarbiai vertino Madame Grès palikimą ir žadėjo per amžius tęsti drapiruotų suknelių stiliaus tradiciją, naudodamas naujus ir modernius metodus, tačiau išsaugodamas ankstesnį grožį ir eleganciją...

Šiuo metu Paryžiaus Bourdelle muziejuje duris atvėrė paroda, kurioje eksponuojamos garsiosios dizainerės sukurtos suknelės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (85)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (93)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (118)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (51)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (39)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (111)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (421)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (3)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (288)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (8)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...