aA
Nors už lango - ne visai draugiškai nusiteikęs ruduo, mūsų skaitytojų širdys anaiptol nejaučia darganos! Jos džiaugiasi gyvenimu, o galvose dar knibžda planai nuversti kalnus. Mokytis niekada ne vėlu, o ypač - gaudyti savo svajones. Dėkojame visiems skaitytojams senjorams, pasidalinusiems su mumis savo gyvenimo nuotykiais, ritualais ir svajonėmis. Beliko paskelbti nugalėtojus.
Pora
© Corbis/Scanpix

Pirmąją vietą konkurse „Širdyje - dar ne ruduo“ skyrėme Žemaitei, su tokiu atkaklumu siekusiai savo tikslo ir taip nugalėjusiai "nieko neveikimo" baimę. Jai atitenka Druskininkų sanatorijos "Eglė" įsteigtas prizas - savaitgalis dviems "Eglė+".

Antroji vieta teko Zentai, kuri nepamiršo jai duotos Dievo dovanos - gebėjimo tapyti ir ją puoselėja.

Trečioji vieta skirta Nijolei, nugalėjusiai savo baimę, nepabūgusiai jokių iššūkių ir dviračiu numynusiai ne vieną tūkstantį kilometrų.

Antros ir trečios vietos laimėtojoms tenka po kvietimą dviems apsilankyti "Eglės" sanatorijoje ir pasimėgauti grožio bei sveikatos procedūromis.

Su didžiausiu malonumu norime pagerbti vyriausią mūsų konkurso dalyvę - Valeriją Ramanauskienę - už optimizmą ir energiją, sulaukus 96-erių. Jai dovanojame M.Jovaišos foto albumą "Neregėta Lietuva".

Sveikiname nugalėtojas! Su jomis susisieksime elektroniniu paštu.


NUGALĖTOJŲ ISTORIJOS


Kaip aš dirbau aukle Airijoje

Man buvo 63-eji, kai atleido iš valstybės tarnybos. Buvau sveika, energinga, 40 metų dirbau vadovaujantį darbą, todėl išgirdusi tokią žinią, pasijutau labai nelaiminga. Ir dar tas žodis – pensininkė... Pats to nepatyręs, niekad nesupras. Ką veikti? Pamaniau, kad geriausia – pakeisti aplinką.

Norėjau pamatyti pasaulį, tačiau pensija maža, santaupų neturėjau, meilužiui įsitaisyti buvau per sena.

Kadangi iš prigimties esu drąsi, sumaniau pamėginti įsidarbinti užsienyje. Žinoma, apie savo sumanymą niekam nė amt! Nes jau įsivaizdavau, ką vyras ir dukros sakys...

Vietiniame rajono laikraštyje (gyvenu nedideliame mieste) radau skelbimą, kad Airijoje reikalingos auklės. Skelbimą rašiusi mergina gyveno Airijoje, todėl paskambinus nurodytu numeriu, atsiliepė vaikinas ir davė sesers elektroninio pašto adresą. Parašiau savo visus norus ir rekvizitus, ir po poros savaičių ji pranešė, kad viena šeima nori „pagyvenusios auklės 3-4 mėnesiams“. Namiškiai bandė atkalbėti, bet pernelyg ir nesistebėjo: „Mama, tu kaip visada, negali vietoj nustygt!“

Spaudžiau rankoje bilietą į Dubliną, kurį man užsakė airių šeima, ir iš Kauno oro uosto išskridau į nežinią. Lėktuvu buvau neskridusi nuo 1990 metų.

Anglų kalbos mokiausi tik universitete prieš 40 metų, todėl įsigijau mažą žodynėlį ir pokalbių knygelę, kurią prieš kelionę šiek tiek pastudijavau, kad galėčiau minimaliai susikalbėti. Pasirodo, kad nemažai angliškų žodžių prisimenu.

Buvom sutarę, kad Dublino oro uoste mane pasitiks – tradiciškai, su lapeliu, kuriame užrašyta mano pavardė. Laukiamajame apėjau visus laukiančius, kol galiausiai salės pakraštyje pamačiau mažiuką vyrą, nedrąsiai besišypsantį ir rankose spaudžiantį nedidelį lapelį su mano pakeverzota pavarde.

Išėjome į lauką, sėdome į darbinį autobusiuką ir man pasakė, kad iki namų važiuosime apie 120 km, nes šeima gyvena už Portlaoiso miesto, Bellykeevane, Boris-in-Ossory kaime (man buvo pasakyta, kad šeima gyvena mieste). Kol dardėjome keliu, aš jam pasakojau apie Lietuvą ir savo šeimą, o jis papasakojo apie savąją. Kadangi neapsakomai džiaugiausi, jog kol kas viskas vyksta sklandžiai - esu Airijoje, važiuoju į savo darbo vietą, tai tarškėjau be perstojo... Žinoma, abudu supratom gal kas dešimtą žodį...

Atvykome 1 val. nakties, man parodė kambarį, kur jau buvo paklota lova. Užmigti neįstengiau, laukiau rytinio prisistatymo. Niekas manęs nežadino, todėl 7 val. išėjau iš kambario ir tuoj pat mane pasitiko tas pats žmogus, kuris sutiko oro uoste. Svetainėje laukė visa šeima. Aš visiems įteikiau dovanų, su kiekvienu susipažinau. Kadangi jiems nebuvo pasakyta, kiek man metų, negalėjo patikėti, kad 63-eji.

Šeimininkė buvo muzikantė (fleita), o šeimininkas - airiškų šokių šokėjas ir dirbo kažkokioje firmoje darbininku. Jie fanatiškai tikintys krikščionys. Manęs laukė 5 ir 3 metų mergaitės, ir metų berniukas (pampersus buvau mačiusi tik TV reklamose). Namas mažas, kambariai nedideli, jokių gėlių, kas mane šiek tiek nustebino. Pietus paruošė šeimininkas (40 m.), o šeimininkė (35 m.) nuėjo į savo miegamąjį antrame aukšte pailsėti, nes ją vargino sąnarių liga.

Po pietų visi važiavome į kaimo airiškos mokyklos atidarymą, klausėme bažnyčioje mišių. Šeimininkė mane visiems pagarbiai pristatinėjo - „ponia iš Lietuvos“. Vakare papasakojo, ką aš turėsiu dirbti: prižiūrėti vaikus, išvirti pietus, išskalbti rūbus, išvalyti kambarius, dirbti nuo ryto 7 iki 19 val., šeštadienis ir sekmadienis - laisvi, kiekvieną penktadienio vakarą įteiks savaitės atlygį ir visur vyksiu kartu su jų šeima.

Nurodė, kad maistas verdamas tik ant garų, jokio kepimo ar virimo, kad namuose nėra druskos, prieskonių ir cukraus, kad vaikai nėra valgę jokių saldumynų, niekas jų giminėje nevartoja alkoholio, visi yra muzikantai ir groja šeimos kapela liaudišką muziką.

Visi vaikai buvo kūdi, išbalę, valgydavo nedaug ir visada būdavo alkani. Tiesiog šeimininkė buvo nutarusi, kad jos vaikai nebus "tokie storuliai kaip amerikoniukai". Man buvo parvežta cukraus, druskos, kakavos, sausainių ir kavos. Aš laikiausi jų nustatytų taisyklių, tačiau po mėnesio mažasis berniukas jau buvo normalus vaikas, nes nustatytas maisto normas šiek tiek padidinau ir į košes įberdavau žiupsnelį cukraus.

Gyvenome kaime, 7 km nuo centro ir 15 km nuo artimiausio miestelio. Aplinkui kalnai, pievos, karvės ir avys, žodžiu, pasivaikščioti nėra kur. Nusidriekęs siauras asfaltuotas kelias, kurio pakraščiuose pastatyti gyvenami namai kas 2-300 m. ir netoliese senovinė koplyčia su kapinėmis. Pro langą matėsi Airijos aukščiausias kalnas, į kurį dažnai žiūrėdavau, todėl šeimininkas vieną dieną mane su vaikais ant to kalno viršūnės nuvežė, o pakelėje pavaikščiojome po miškus, apžiūrėjome puikias sodybas ir medienos paruošimo fabrikėlius. Visur labai tvarkinga ir švaru, keliukai siauri, bet asfaltuoti.

Vedžiodama keliuku vaikus, stengiausi susipažinti su kaimynais: pasišnekučiuodavome (po kiek laiko sekėsi visai neblogai, o ir žodynėlis buvo šalia) jie pasakojo apie savo ūkius ir samdomus darbininkus lenkus. Mano sutiktos airės buvo draugiškos, bet gana tingios ir labai save prižiūrinčios, o vyrai dirbo daug ir sunkiai. Lietuvių sutikau tik Dubline.

Šeimyninės pramogos

Šeima buvo suplanavusi savo gyvenimą visai vasarai. Kiekvieną šeštadienį visi vykdavome apžiūrėti įvairių Airijos pilių, o sekmadieniais važiuodavome į vis skirtingas bažnyčias ar vienuolynus klausyti mišių. Kadangi jie buvo iš gausių šeimų, tai vakarais vykdavome pas jų brolius, seseris, tėvus, veždavosi mane į jų šeimos rengiamus koncertus (tėvas ir 6 suaugę vaikai grojo airių liaudies muziką) ir folkloro konkursus įvairiose grafystėse.

Kasdien į namus tėvai atveždavo vaikus mokytis groti fleita ir būgneliu, o kartą per savaitę šeimininkė išvykdavo į muzikos mokyklą, kur vaikus privačiai mokė groti, ir pasirengti grafysčių folkloriniams konkursams. Kur jos mokiniai dalyvaudavo konkursuose, ten ir mes vykdavome.

Rugpjūčio viduryje išvykome atostogauti į labai tolimą Pietų Airijos kurortą Schull, kur jos labai turtinga sesuo turėjo vilą ant Atlanto vandenyno kranto. Viešėjome aštuonias dienas ir kasdien vykdavome į kurortinius miestelius, ekskursijas po įdomiausias vietas, maudėmės vandenyne, plaukiojome jachta. Vaikais rūpinosi tėvai, o aš tik išvirdavau mažajam vaikui košės ir daugiau nieko nedirbau, nes maitinomės kavinėse. Visiškai nesijaučiau emigrantė ir dar samdinė, nes vaikai prie manęs prilipo, o šeimininkai su manimi elgėsi labai pagarbiai.

Kurorte susipažinau su auklėmis studentėmis iš Slovėnijos ir Čekijos, jų šeimininkai buvo turtingi ir gyveno dideliame mieste, jos pasibėdavojo, kad sunkiai dirba ir daugiau čia nebevažiuos.

Kadangi nuo rugsėjo 1-os šeima turėjo išvykti, tai ir aš turėjau vykti namo. Sugalvojau, kad keliausiu ne lėktuvu, o autobusu, kad kuo daugiau pamatyčiau to pasaulio.

Kelionė į Lietuvą

Visa šeima nuvežė mane į kaimo centrą, gražiai atsisveikinome ir autobusu išvykau į Dubliną. Nusipirkau autobuso bilietą į Londoną. Keltu iš Dublino persikėliau į Angliją. Kelte susipažinau su mano amžiaus airiu, kuris vyko pas savo vaikus į Angliją. Jis papasakojo, kaip airiai sunkiai gyveno prieš 20 metų ir kaip jie nemyli anglų. Iš kelto autobusu nuvykau į Londoną. Autobusas sustojo kažkokiame požemyje. Išlipusi iš autobuso su sunkia kuprine nežinojau nei kur eiti, nei ką daryti. Išsigandau ne juokais.

Vairuotojas daugmaž nusakė, kaip pakliūti į autobusų stotį ir nuvažiavo. Pasirodo, Londone reikia persėsti į kitą autobusą ir įsigyti naują bilietą. Stotyje juodaodžio vyruko paklausiau, kur yra kasos, kur galima pasidėti lagaminus, o jis, supratęs, kad aš vos slibizavoju angliškai, mane draugiškai palydėjo ir parodė, kur nusipirkti bilietą ir t.t. Visą dieną vaikštinėjau po Londoną (buvo labai graži diena) ir tik naktį sėdau į maršrutinį autobusą, kuris vyko į Vilnių.

Iš Anglijos kėlėmės keltu į Prancūziją, o iš ten važiavome per Europos valstybes, trumpai sustodami įvairiuose miestuose. Autobuse važiavo anglai, prancūzai, vokiečiai, lenkai ir lietuviai, daugiausiai studentai, aš buvau vienintelė tokia - senjorė.

Taip keliavau penkias paras, miegojau keltuose ir autobusuose, prausiausi stotyse ir pakelės tualetuose, susipažinau su įvairiais žmonėmis, išgirdau daugybę įdomiausių istorijų iš lietuvaičių, dirbusių Anglijoje ar Airijoje, ir visai nejaučiau nuovargio. Man buvo labai įdomu paklausyti pasakojimų keleivių, kurie pabuvojo įvairiausiose sudėtingose situacijose, dirbdami užsienyje ne pirmus metus.

Į Vilnių atvykau vėlų vakarą, kur manęs laukė brangiausias turtas - dukros. Buvau pats laimingiausias žmogus visame pasaulyje. Jokio nuovargio, tik įspūdžiai, įspūdžiai ir burna neužsičiaupė nuo pasakojimų. Grįžusi namo jaučiausi jauna, energinga ir pradėjau ieškoti darbo, kurį netrukus radau.

Draugės stebėjosi tokiu spontanišku poelgiu, bet ir pavydėjo, nes jos tokiai avantiūrai tikriausiai nesiryžtų.

Vis dėlto, mano sieloje - dar ne ruduo...

Žemaitė

---------------------------------------------------------------

Kai svajonės pildosi

Gyvenime nutinka netikėčiausių dalykų. Pusamžis žmogus staiga sugalvoja įgyvendinti savo svajones. O tų svajonių esama visokiausių. Kažkada kelionėje po Lietuvą susipažinau su moterim. Ji gerokai išsiskyrė iš kitų žmonių. Jos veidas spinduliavo dvasine ramybe. Išsikalbėjom, pasirodo ji kelerius metus lankė Tai-či, tai iš pagrindų pakeitė moters gyvenimą. Kvietė ateiti ir mane, bet aš nesusigundžiau, užtat susigundžiau kitur.

Prieš pora metų rudenėjant, kada prasideda liūdnas ir įkyrus lietingas periodas, bendradarbės pasikvietė į dailės pamoką. Nuėjau ir pritapau ilgam, iki šių dienų.

Besimokydama mokykloje mėgau piešti, tačiau tai buvo nemokšiškas piešimas. Pamenu, jau studijavau VU, per paskaitą užrašuose piešiau merginas, vienas grupiokas persisvėręs per mano petį leptelėjo: tai kad jos visos vienodos. Taip ir buvo, visos kampuotos, plokščiomis figūromis ir veidais. Užtat tokios lėlės patiko mano mažoms dukroms. Pripiešdavau popierinių lėlių, kartą per Kalėdas abiems po maišą padovanojau.

Dabar dukros jau suaugę, popierinių lėlių joms nebereikia, o man atsirado poreikis išmokti tai, ką kažkada taip mėgau daryti.

Prisipažinsiu, pradžia buvo labai sunki. Nemokėjau nei dažų susimaišyti, nei ant popieriaus tinkamai padengti, nei darbo sukomponuoti. Bet man buvo smagu, į užsiėmimus ėjau kaip į šventę. Mūsų grupėje susirinko linksmi ir įdomūs žmonės, turėjom puikią mokytoją Aistę, kuri mums pakeldavo ūpą.

Nepraleidau nė vieno užsiėmimo. Tapydama visiškai atsipalaiduodavau, apie viską užmiršdavau, prieš akis išlikdavo tik vaizdas, šalia krūva dažų ir begalinė laisvė. Tai nuostabu, kai darai tai, kas patinka, kai neegzistuoja konkurencijos dėsnis, kai gali džiaugtis nors menkučiais savo darbo rezultatais.

Betapant atsirado poreikis išmokti daugiau, studijavau žmogaus anatomiją: griaučius, raumenis, figūros proporcijas. Šiek tiek pramokau ir žadu mokytis toliau. Tapyti labai patinka, vieną paveikslą jau pasikabinau darbe. Labai smagu, kad mane palaiko dukros, tai pritaria, tai pakritikuoja, kartu skatindamos daryti geriau.

Tai va, ir kas sako, kad amžius - riba. Žmonės mokosi visą gyvenimą ir pasiekia puikių rezultatų, svarbu atrasti save. Tada pajunti didžiulį džiaugsmą ir jėgų antplūdį.

Per tuos metus pasikeitė požiūris į įvairius reiškinius ir daiktus. Kas kažkada atrodė svarbu ir aktualu, dabar nebeturi poveikio. Einu gatve, žiūriu į medžius, į dangų, į namus su mažais balkonėliais, į palėpių langelius, į vijoklius ant sienų, galvoju, kaip juos atvaizduočiau lape. Ieškau charakteringų žmonių veidų, labai mėgstu piešti žmones. Norėtųsi, kad iš paveikslo žvelgtų tikras veidas, su savo mintim ir nuotaikom.

Tapo įprasta, kad kelionėje turiu popieriaus ir pieštukų. Sėdžiu autobuse, žvalgausi aplinkui ir štai jau lape gimsta vaizdas. Šiemet, atostogaudama prie jūros, taip pat nešiojausi lapus. Nutaikiusi momentą, kai niekas nepastebi, bandau piešti žmonių figūras. Piešiant iš natūros, lengviau išmokti.

Linkėčiau visiems surasti savo nišą, o tada pirmyn, rezultatai tikrai pasijaus, o ir gyvenimas bus prasmingesnis.

Nors šarma plaukus dabina,
Nors rudenio dvelsmas lauke,
Nors protas jausmus ir slopina,
Bet širdžiai nutilt nevalia.

Kaip iš jaunystės arimų,
Atsklydus vėlai vakare,
Dvasia mielų prisiminimų
Apgaubia ir neša mane.

Ir rūpesčių kaip nebūta,
Taip lengva, taip gera kvėpuot.
Vėl žydi jurginai ir rūtos,
Dar taip nesinori sustot.

Todėl ir skubu, ir šypsausi,
Nebaido šarma plaukuose.
Gaivi rasa veidą prausia,
Ir žydi jurginai sode.

Zenta Sakalauskienė

---------------------------------------------------------------

Kaip aš tapau dviratininke

"Pirmąjį „kodėl“ mes užduodame sulaukę trejų ar ketverių ir kartojame jį nuolat. Bet ilgainiui kažkaip pamirštame tą lemtingąjį klausimą. Nors neaiškumų mums ir kyla ne mažiau – ar laiko pagalvoti nebeturime, ar apsimetame viską žiną... Bet kartais vis dėlto stabteli ir susimąstai. Kartą man irgi taip nutiko.

Sulaukiau 48-erių, išauginau 3 puikius vaikus, visi jie sukūrė šeimas ir išėjo iš namų – o aš, dvidešimt šešerius metus prasimokiusi jaustis atsakinga už juos, sutrikau – o ko gi noriu aš? Žvilgteriu į veidrodį – apkūnoka, vos ne 90 kg sverianti „gražuolė“, akyse įtampa ir iššūkis...

Kol kas žinau tik ko nenoriu – nenoriu sėdėti tamsiuose namuose, daugiau nenoriu laukti išganingojo skambučio, kuris „pakeis“ mano gyvenimą, nenoriu ištisomis dienomis taisyti tuos beviltiškus sąsiuvinius, atsibodo tuščiai filosofuoti „su padružkėmis“ prie vyno butelio...

Gaunu atostoginius ir paprašau, kad sūnus nupirktų dviratį.

- Kur važiuosi, mama?

- Gal iki ežero, - sakau. – Labai jau nemėgstu grūstis besikeikiančių paauglių perpildytuose autobusuose, kai įsinoriu išsimaudyti...

Nupirko jis man dviratuką, gražų, „Panther“, ir atnešė iš parduotuvės kvietimą į ekologinį žygį dviračiais po Lietuvą – „Suvalkija – Dzūkija - Aukštaitija“. Per 10 dienų sukarti 700 km., pamatyti Zapyškio ankstyvąją gotiką, aplankyti Kazlų Rūdą, Kačerginę, Paežerius, Kudirkos Naumiestį – visas tas vietoves aš miniu per literatūros pamokas, bet nesu ten buvusi - viliojanti perspektyva. O dar Vištyčio, Veisiejų regioniniai parkai – ežerai – aš juk taip puikiai jaučiuosi gamtoje – prie vandens ir vandenyje...

Taigi daug nelaukusi ėmiausi įgyvendinti savo planą – nusipirkau dviračio kuprines, sukroviau visą amuniciją ant dviračio kambaryje ir grožiuosi, bet... užsėsti nedrįstu.

Sudėtingi mano santykiai su dviračiu – visgi pirmasis... Vaikystėje, kai atvažiuodavo pas mamą draugė su dviračiu, kol jos gerdavo arbatytę ir plepėdavo, aš bandžiau minti – nuvairuodavau į pievą ir griūdavau, nes nesugalvodavau, kaip sustoti... Paauglystėje irgi pora kartų buvau užsėdusi – vieną kartą tai tikrai pajutau lėkimo džiaugsmą, bet „ant posūkio“ sumėtė – eilinis griuvimas... O kitą sykį tai išvis nepaaiškinama – kažkodėl myniau tiesiai į namo sieną...

Na, ir tų lemtingų metų, kai aš įsigijau dviratuką, pavasarį aš buvau užsėdusi ant sesers dviračio – paliko jį pas mane, o paskui privertė pristatyti... Koks ketvertas kilometrų mus skiria, taigi stumiu stumiu, žinoma, atsibodo – užsėdau, visai smagu buvo, tik griovelio gylio neapskaičiavau, nepristabdžiau – ir verčiausi per galvą. Tai tokią dviratininkės patirtį aš turėjau, kai susiruošiau į tikrą žygį.

Pasiprašiau sesers sūnaus, kad nuvarytų dviratuką iki stoties, mat žygis prasideda Kaune, o aš gyvenu Vilniuje. Po to - kad įkeltų į traukinį... Ir iki Kauno Rokutis palydėjo – kaipgi aš išsikelsiu? Na, tada numinti iki Laisvės alėjos prisiprašiau...

- Tai jūs važiuosite, teta, ar ne?

- Važiuosiu važiuosiu, tik čia mašinų, žmonių labai daug...

Geras berniukas, palydėjo mane iki savivaldybės, kur turėjo prasidėti žygis. Nusipirkau Laisvės alėjoj piniginę, pakabinamą ant kaklo, ir sportinę kepurę su snapeliu, bet nuo to drąsiau nepasidarė:

- Žinai, Rokai, dovanoju aš tau dviratį, kuprines, važiuok į žygį – dar ir dienpinigių pridėsiu...

Ne, vaikas negali, jam sesija... Na, ką gi, bandau sėsti – šiek tiek mėto į šalis, bet važiuoja! Palapinę įdėjome į lydinčią mašiną, bet mantos nemažai liko... Pristatė Rokutis mane kažkokiai savo pažįstamai, paprašė, kad saugotų jo tetą, ir paliko mane vieną toje dviratininkų minioje...

Na, aš trauktis atgal nelabai linkusi, blogai po to jaučiuosi. Važiuosiu pirmyn. Iš Kauno išvažiuojame visi būriu, lydi policija, dviratininkų gal 300... Minioje pradedantysis ne itin džiugina kaimynus, aplink mane susidaro tuščia erdvė, po to truputį atsilieku, o paskui - toli priekyje matau dviratininkų koloną, šalia manęs dar vienas keistuolis, barzdotas italas, ant viso dviratininko turto dar dėklą su gitara prisirišęs... ir policijos automobilis su žiburėliais iš paskos. Na, ne aš viena stabdys... minu toliau.

Pagaliau baigėsi Kaunas ir mus palieka policija! Miname palei Nemuną – Vandenvalos įrenginių ir miesto smogo tvaiką keičia Panemunės pievų kvapai... Plaukus kedena šiltas vėjelis, siela atsigauna – gamta! Bet minti sunku, mano dviračio ratai siauri, skirti asfaltui, o čia smėlis – mėto.

Trumpai stabtelėję Kačerginėje, pasiekiame Zapyškį – pirmieji 20 km. įveikti! Apsistojame pievoje prie tiek kartų paveikslėliuose matytos bažnytėlės netoli Nemuno. Pelnytas poilsis, užsiregistruoju – gaunu žygio aprašymą ir žemėlapius – man jau ramiau. Kai turiu žemėlapius ir žinau nakvynės vietą, kad ir vidurnaktį atminsiu ar atsistumsiu…

Na, tų pirmosios dienos 60 kilometrų nepasirodė per mažai. Žemėlapyje orientuojuosi, mokykloje buvau orientacininkė, tai daugiau km neprisukau. Bet Kazlų Rūdos miškuose privargau, dviratukas neina per dulkes, mėto. Nušoku, neišlaikau, parkrenta, o aš jį visas jėgas įtempus vos pastatau… Visgi pasiekiau nakvynės vietą ant Jūrės tvenkinio kranto, bet išbandymai dar nesibaigia…

Statau sūnaus įdėtą palapinę, o ten guma, jungianti skersinius strypus, nutrūkusi, o vieno strypo, kaip tyčia, trūksta… Nieko neveiksi, palapinė išėjo pakrypusi… Nežinau, ar kas pastebėjo tą nevykusią keliautoją sukrypusioje palapinėje… O ji dar ir primuso nebuvo pasiėmusi, tad išsimaudžiusi, be arbatos nugriuvo į guolį…

Pabundu šniokščiant lietui. Vienintelė sausa vietelė – užpakalis. Aplink vanduo… Šešta valanda ryto. Apsirengiu polietileninį lietpaltį, išlendu iš palapinės, atsistoju po medžiu ir mąstau – ką daryti… Kai kas irgi slepiasi po medžiais, kai kas griauna palapines ir rengiasi važiuoti, bet dauguma saldžiai miega po susipažinimo vakaronės… Stovėti pasidarė vėsoka, tad pakramčiau sausų pusryčių, sugraužiau obuolį - pakuojuosi ir aš. Reikia minti į Kazlų Rūdą, ieškoti geležinkelio stoties, ir namo – viskas šlapia, palapinė nestatytina, arbatos neturiu…

Minu per lietų, visai nešalta ir liūdna, kad taip greitai žygis baigėsi. Kazlų Rūdoj kaip išmirę visi – nėra ko kelio paklausti į geležinkelio stotį. Juk lyja – visi padorūs žmonės namuose sėdi. Pagaliau sutinku išsiruošusį grybauti senuką, bet kažkodėl paklausiu kelio ne į stotį, o į Bagotąją. Tęsiu žygį toliau! Nenoriu aš namo!

Na, ką gi, lietus liovėsi, ėmė giedrytis. Priguliau nusnūsti autobusų stotelėje ant suoliuko. Atvažiavo bendražygis, išsivirė sriubos ir mane pavaišino. Bet toliau keliai išsiskyrė – jis trumpino kelią žvyrkeliais, o aš jų bijojau, jau buvau prisiklaidžiojusi žvyrkeliais…

Na, į ekskursiją Kudirkos Naumiestyje pavėlavau, taigi Kudirkos muziejaus neaplankiau, bet svarbiausia, kad prie Šešupės atsiradau su šviesa. Vėjas ir saulė greitai išdžiovino mano mantą! Susiradau tą Roko draugę ir pasiskundžiau kreivu savo nameliu – sakau, gal į palapinę priims, jei irgi viena. Bet buvo dar geresnė išeitis – ji turėjo atsarginį strypą. Štai jau mano palapinė kaip visų!

Trečiosios dienos tikslas – Vištytis. 70 km manęs jau nebaugina. Tik tos įkalnės… Greičio bijau – pakalnėn “ant stabdžių”, o į kalniuką veduosi. Lenkia mane Goda. Ta, kuri visą pasaulį apmynė, ir šaukia:

- Minkit, ponia, minkit tada į kalniuką pats dviratis užlėks…

Išties smagūs kalniukai prie Vištyčio. Po tų 70 km dar ir į ekskursiją po regioninį parką išsirengiau su dviratuku – buvo labai gražus vakaras, saulė leidžiasi, piliakalniai, pievos, ežerai, rūkai – tik kai nuo grupės atsilikau, kiek sunerimau – juk žemėlapio neturėjau, bet dar įžiūrėjau padangų žymes ir parsigavau į kempingą. Čia sužinojau liūdną naujieną – kažkam atsakė stabdžiai ir tėkštelėjo kakta lėkdamas nuo pakalnės į stulpą, baisoka...

Susiradau jau draugių, karštu vandenuku rytais vakarais sušelpia. Yra su kuo paplepėti, kai norisi. Bet man labiau patinka minti vienai - paskęsti savo mintyse, išsimaudai, kur ežerėlį ar upę radęs, debesis danguje paganai... Nereikia klausyti, ką kiti kalba, jaudintis, ar ne per lėtai važiuoji, arba laukti kur nors įstrigusio – kaip noriu, taip važiuoju. Patinka man tas laisvės ir pasitikėjimo savimi jausmas. O kai dviratukai kas atsitinka arba šiaip sustoji, visada atsiras bendraminčių, pagelbės, patars. Jeigu ilgai niekas nevažiuoja pro šalį – žiūrėk į žemėlapį, jau kur nublūdinai...

Išaušta ketvirtoji žygio diena – audra praėjo pro šalį, veltui kruopščiausiai polietilenu išvakarėje apsiraišiojau savo palapinę. Dar kartą išsimaudau Vištytyje – tik vištyčiams ten maudytis – brendi brendi, o vis iki kelių, kai pradedu plaukti, draugės šaukia – neplauk taip toli – pasieniečiai nušaus. Juk kitoj pusėj Rusija...

Na, jau priprantu prie savo dviratuko. Drąsiau minu. Pasivejame naktį pro šalį praėjusius debesis. Ima pliaupti lietus. Po savo didžiuoju polietilenu priglobiu dar vaikų būrį – su jais linksma. Pravažiuojantys praneša – keičiama nakvynės vieta, niekas nenori statytis palapinių šlapioje pievoje. Ieškosime prieglobsčio Rudnioje. Mus priima svetingas kunigas ir leidžia miegoti bažnyčioje ir klebonijoje. Žinoma, aš renkuosi bažnyčią – tai juk taip romantiška!

Įspūdingai atrodė bažnyčios prieangis, pilnas dviračių. Maloniai pasišnekučiavęs su mumis, pademonstravęs savo šiuolaikiškumą ir žargoniškos kalbos išmanymą klebonas mus palieka – o mes kur tik radę vietos, tiesiamės savo kilimėlius. Aš įsitaisau prie pat tvorelės, arčiau altoriaus...

O rytą pažadina vargonų garsai... Iš karto nesusigaudau, kur esu. Saulės spinduliai smelkiasi pro bažnyčios langų vitražus, didingi vargonų garsai ir besišypsantys bendražygių veidai. Guliu ir mėgaujuosi tuo nepaprastu išgyvenimu... Dar nežinau, kad tai paskutinė mano žygio diena.

Taigi penktoji diena. Nusiprausiame prie šulinio, klebonijoje ant dujinės išsiverdame pusryčius – ir pirmyn. Pakalnė – priekyje didelė įkalnė. Pakrautas dviratukas lekia, net zvimbia. Prisiminiau Godos žodžius: „Minkit, ponia, minkit...“, - ir pamyniau. Dviratį ėmė mėtyti į šalis. Mašinos švilpia pro šalį, dešinėje nėra minkštos pievos, į kurią galėčiau nuvairuoti, - tik metalinė tvorelė...

Man atrodo, kad tai truko ilgai, bet vis tiek nieko nesugalvojau, kaip išlyginti dviratį – bumpt!

Sustoja italas, su kuriuo susipažinau pirmąją dieną. Dabar aš demonstruoju savo anglų kalbos žinias: “OK, go”, – ir jis nuvažiuoja… Sustoja automobiliai. Klausia, ar viskas gerai, kas atsitiko – juk taip puikiai švilpiau jiems pro šalį – pasirodo, aš juos buvau pralenkusi, nepastebėjau... o po to dar pamyniau, tai ko gi norėti...

Taip, viskas gerai, vaistinėlę turiu... tik daiktus susirinksiu... Berankiodama daiktus pajutau, kad ne viskas gerai. Kažkaip nesiseka man segioti tuos krepšius. Sustoja mano globėja, Roko draugė. Nuplauname su peroksidu nubrozdinimus, sudeda jį man daiktus. Minsiu toliau. Bet užsėdusi ant dviratuko jaučiu, kad kairė ranka be jėgos, kažkaip nesispaudžia stabdžiai. Važiuoju laisvai ją padėjus ant vairo. Nieko, dar yra dešinė.

Koks 10 km iki Lazdijų. Ten pasiveja mane grupės gydytojas ir primygtinai siūlo užsukti į polikliniką. Užsuku, peršviečia ranką, lūžusi. Klausiu, ar galiu tęsti žygį, nes labai nenoriu namo... Gydytojas nudžiunga, sutikęs įdomesnį atvejį (ne medicinine, o psichologine prasme), bet vis dėlto nerekomenduoja man tęsti žygio – nes dar vienas kritimas galėtų būti lemtingas mano rankai. Tiek to, susitaikau su savo dalia.

Nuveža mane žygio rėmėjų autobusiukas į stotį, iškrauna visą mano mantą, dviratuką ir palieka autobusų aikštelėje, negi lauks žmogus valandą. Pasirodo autobuso vairuotojas – konservatyvus dėdė. Kur čia ta boba su sulaužyta ranka ir manta trankosi... „Nepriimsiu tavęs į autobusą“ – „Taigi turiu bilietą – kaipgi tu manęs nepriimsi?“ – „O kur dviratį dėsi?“ – „Į bagažinę, žinoma. “ – „Netilps!“ – „Tilps. Prašom atidaryti...“

Taigi lietuviškoji džentelmenų atmaina stovi susikišusi rankas į kelnių kišenes, o aš dar neįpratusi prie gipso, žongliruoju viena ranka. Pavyko, sutilpo ir dviratis, ir krepšiai.

Vilniuje jau sutiko savi... Tai taip baigėsi mano pirmoji dviračio avantiūra. Bet... kartą paragavęs, negali sustoti... Kitą vasarą aš ramiai prisipratinau dviratuką, padarydama kas antrą dieną po 30-50 km. O dar kitą išsiruošiau prie jūros – 10 dienų mynėme Žemaitijos žvyrkeliais - „tarkomis“. Neišpasakytas džiaugsmas mane apėmė, kai aš tai padariau ir užgirdau Baltijos šniokštimą! Man rodos, kad mažiau džiaugiausi kitais metais numynusi iki Juodosios… Nors negaliu skųstis, irgi smagu buvo...

Kitais metais apsukau Baltiją ratu – Klaipėda – Kopenhaga. Sėdėdama Švedijoje ant jūros kranto prisiminiau vaikystę, Palangą – ir nepasiekiamą Švediją anoje pusėje jūros... Viskas pasiekiama. Netgi Pekinas - savo 55-metį švenčiau keliaudama Didžiuoju šilko keliu iš Olimpijos į Pekiną...

Nijolė Marcinkėnienė

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaimo mokytojas Lazdijų rajone uždirba daugiau nei 2000 eurų per mėnesį (28)

Lazdijų rajono savivaldybė – galimybių šalis. Su viena sąlyga – jei pasisekė įsidarbinti...

Vaikui automobilį užrašęs vyras pateko į problemų virtinę: kelias atgal – tik per teismą (9)

Lietuvoje nėra nustatyta amžiaus ribojimų tapti transporto priemonės savininku. Kaip parodė vieno...

Serbų žvaigždės Jokičiaus gynybą talžęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ šventė įtikinamą pergalę (3)

NBA pirmenybėse puikią sportinę formą ir toliau demonstruoja Memfio „Grizzlies“ (23-24)...

Kaip aukštai pavyks iškilti? Trijų miestų lenktynės į viršūnę

Ką bendro turi Pietų Afrika , Dramblio Kaulo Krantas ir Marokas ? Visos trys šalys, esančios...

Andrius Almanis

Lietuvos kariuomenė – milijonas žmonių

Ką darytų absoliuti dauguma pilnamečių, sveikų Lietuvos piliečių, jeigu ryt (ar poryt) –...

Ką daryti, jei gėlių vazonėliuose ėmė veistis pelėsis

Nuo dažno laistymo arba žemės keitimo gėlių vazonėliuose gali susiformuoti baltos arba pilkšvos...

Apie skyrybas su Bieberiu prakalbusi Selena Gomez šokiravo pareiškimu, jog buvo jo emocinės prievartos auka

Selena Gomez prisipažino, kad santykiai su Justinu Bieberiu buvo pavertę ją emocinės...

Tyrimas rodo: beveik pusė tėvų, pirkdami žaislą, neatkreipia dėmesio į vieną svarbią detalę

Jei tėvai, draugai ar seneliai atnešė jūsų mažyliui dovaną, kurios rekomenduojamas amžius...

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (190)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Ypatingas įvykis Šiaulių tardymo izoliatoriuje: kalinys paėmė įkaite pareigūnę ir ištrūko į laisvę sulaikytas išėjęs už vartų (101)

Sausio 28-osios vakarą, apie 21 val., Šiaulių tardymo izoliatoriuje, režiminiame korpuse, vedamas...