aA
„Knygą parašiau iš dalies todėl, kad apginčiau tai, kas daugeliui arba nedaro įspūdžio, arba yra priskiriama negražiems dalykams. Mano dar nepasibaigusi misija – pagražinti, papuošti žodžiais, padabinti ar savaip pertvarkyti tai, kas ne taip gerai pastebima ar nekelia susižavėjimo“, – taip teigia kanonų nepaisanti rašytoja Sara Poisson.
© Shutterstock nuotr.

Naujas, leidyklos „Alma littera“ išleistas autorės esė rinkinys „Grožio mašina“ taip pat laužo kanonus, ypač – kalbant apie negražius dalykus. Intriguojančio pavadinimo knyga – tai 12 atskirų tekstų kūrinys, suteikiantis skaitytojams galimybę keliauti laiku ir erdvėje, trina negražumo ribas ir įvardina tai, ką daugelis nutyli.

„Grožio mašina“ keliaudami per praeitį, drauge galime kurti ir ateitį, o klaidžiodami aprašytomis miesto gatvėmis, iš miesto į miestą – nusikelti į kitą, personažų patiriamą erdvę. Kūrinyje aprašomi herojų išgyvenimai, persipynę su apmąstymais ir savivokos paieškomis, padeda atrasti ir į minties paviršių iškelti pamatinius žmogiškosios patirties klausimus. Esė žanro ribas peržengiančiu kūriniu rašytoja siekia parodyti, jog pasaulyje nėra savaime suprantamo grožio ir gėrio, žmonių santykių ar meilės modelio.

„Mano kūrybą skatina ir tokių autorių, kaip J. P. Sartre‘o, W. Gombrowicziaus, F. Kafkos, A. Camus, S. Sontag, K. Navako, filosofų A. Lingio, A. Mickūno ar A. Šliogerio įžvalgos. Jų tekstus išgyvenu, kaip nuostabiai gražius ir kartu šiurpius, gąsdinančius, paradoksalius atsivėrimus bei atvėrimus. Įvairūs gyvenimo trikdžiai, stoka, bjaurumas ar vienatvė dažnai suprantami negatyviai. Tačiau šia knyga aš norėjau apginti tai, kas daugeliui arba nedaro įspūdžio, arba atrodo negražūs dalykai“, – pasakoja S. Poisson.

Pasak autorės, jai ši knyga – tai dar nepasibaigusi misija pagražinti, žodžiais papuošti ar savaip pertvarkyti tai, kas ne taip gerai pastebima ir nekelia susižavėjimo. Esė rinkinyje rašytoja leidžia pažvelgti į mums įprastus dalykus – kasdienius daiktus, patirtis ar net miestus – kitokiu, netradiciniu, ironišku ir kiek maištaujančiu žvilgsniu. Štai knygos varikliu tapusioje esė „Vilniaus poniabudė“ svarstydama santykį su sostine, S. Poisson atskleidžia laisvės, svetimumo pojūčio, ribų ir taisyklių laužymo temas. Miestas tampa tarsi dar vienu lygiaverčiu knygos herojumi.

„Visi knygos herojai yra pagrindiniai ir svarbūs. Jie yra „Grožio mašinos“ dalys, be kurių mašina nevažiuotų arba apskritai nebūtų tuo, kas ji yra. Pavyzdžiui, knygos impulsas buvo esė apie pėdkelnes. Vadinasi, jos buvo ne mažiau svarbios nei plaukai. Nors visada maniau, kad, jei būčiau turėjusi įspūdingesnius plaukus, mane žinotų ne kaip mašinų kūrėją, o kaip kokios nors prestižinės premijos gavėją. Rašytojui, o ypač rašytojai, išorinis žavesys tikrai nepakenktų. Gali būti, kad rašydama apie negražius dalykus ir taip juos pagražindama, ne tik nagrinėju žmogiško atvirumo ribas, bet ir bandau iš nevertinamų dalykų susikurti sau tarytum kokius ryškius plaukus ar netgi karūną“, – teigia autorė.

S. Poisson prisipažįsta pamėgusi kūniškumo temas, kurias tęsia ir šiuo esė rinkiniu. Ji pastebi, kad daugumai kitų žmonių kūnai dažnai nėra patogūs, dėl jų kenčiama, jie kankinami. Tačiau ji tiki kad apie tai rašant arba skaitant pradedama laisvėti. Autorė tikisi, kad įvairios „nepatogios“ temos padės skaitytojams pasijusti laisvesniems.

Knygos „Grožio mašina“ autorė Sara Poisson gimė 1964 metais. Žurnalistė, komunikacijos specialistė ir rašytoja, skaitytojams geriausiai pažįstama kaip poezijos bei novelių rinkinių autorė, nuolatinė poezijos festivalių laureatė. S. Poisson knygos yra ne sykį įvertintos, ypač mėgstamos literatūros gurmanų. „Grožio mašina“ – tai jau devintoji literatūrinių kanonų nepaisančios ir skaitytojo apmąstymus provokuojančios rašytojos knyga.

S. Poisson knygą „Grožio mašina“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (126)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (511)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (36)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Antras dublis: broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą (1)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (14)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (240)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (3)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (18)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...

Didelė audra: kur laivams saugiau – uoste ar atvirame vandenyje? (3)

Laivai audrų vengia. Jų krovinys yra brangus, įgula – neišmatuojamai vertinga, o laikas –...

Karšta kaip liepsna: Australijos ugniagesiai kalendoriui fotografavosi su gyvūnėliais (17)

Nuo 1993-ųjų Australija kiekvienais metais džiugina viso pasaulio moteris – šių metų leidinys...