aA
Amerikiečių rašytojos, scenaristės Delios Ephron „Sirakūzai“ – įtraukiantis skaitinys apie meilę, santuoką, motinystę, draugystę ir keliones, bet jis turi ir detektyvo elementų: skaitydami svarstome, kuris iš jo veikėjų, ydingų individų, nusikals, ir ką padarys?
© Fotolia nuotr.

Apie romaną „Amazon Book Review“ kalbasi su rašytoja, scenariste Delia Ephron.

Kas Jus įkvėpė parašyti romaną „Sirakūzai“?

– Patys Sirakūzai. Leidau ten atostogas. Tai nuostabus Sicilijos miestas, įsitaisęs ant kalvos, su vaizdu į įspūdingą Jonijos jūrą. Visa senoji miesto dalis iškalta iš akmens – romėnai 212 m. pr. Kr. iškirto visus medžius (medieną panaudojo statyti laivams) ir išgrindė gatves. Sirakūzai – akmeninis rojus. Bet ar tikrai? Pirmą dieną pagalvojau – tai nuostabiausia vieta, kokioje esu buvusi. Antrą supratau, kad čia išeičiau iš proto. Grįžusi namo parašiau dvidešimt puslapių knygos apie dvi poras ir vaiką, kurių atostogos anksčiau ar vėliau pavirs katastrofa.

Ar istorija atėjo iš karto?

– Žinojau, kad romanas bus apie santuokinę išdavystę ir apgaulę. Viena pirmųjų parašytų eilučių padėjo man labai aiškiai suprasti, į kurią pusę turiu judėti: „Poros kolaboruoja, slepia vienas nuo kito, kas spręs, kuria kryptimi eiti, o kas tiesiog seks iš paskos.“ Žinojau, kad abi poros – Lizė ir Maiklas, Teilor ir Finas – slapukaus ne tik vienas prieš kitą, bet kartais ir prieš save pačius, o galiausia – pateks į apgaulių ir paslapčių voratinklį.

Didžiąją romano įvykių dalį katalizuoja vienos iš porų dukra, dešimtmetė Snou. Tam tikra prasme knygoje ji turi daugiausia galios. Snou, Fino ir Teilor duktė, išties sunkiai perprantama. Ar ji drovi, ar klastinga? Ar ja manipuliuojama, ar ji manipuliuoja pati? Augant „Sirakūzų“ siužeto įtampai, daugėjant išdavysčių ir apgaulių, mergaitė atsiduria istorijos centre. Skaitytojas nebežino, ar ją mylėti, ginti, ar jos bijoti.

Jos ryšys su motina labai stiprus. Kaip tai pakomentuotumėte?

– Tarp Teilor ir Snou egzistuoja simbiozė. Visi pažįstame tokių mamų. Lizė vaikų neturi. Natūralu, kyla konfliktas tarp to, kaip Lizė ir Teilor mato pasaulį ir supranta vaikus, ir to, kaip jos mato ir supranta Snou.

– Esate scenaristė – parašėte scenarijus tokiems filmams, kaip „Jums žinutė“, „Keliaujančių kelnių seserija“, „Arkangelas Mykolas“ – tačiau ši knyga, kurią nesunku įsivaizduoti ekranizuotą (galbūt netrukus sulauksime ir filmo), vis dėlto yra tikras romanas. Gal papasakotumėte apie savo darbo procesą“ – kuo skiriasi romano ir scenarijaus rašymas, ir kodėl „Sirakūzai“ tapo romanu?

– Pati istorija pasufleruoja, kuo ji taps. Man niekada nekilo abejonių, kad tai bus romanas. Visų pirma, atsisėdau ir pradėjau rašyti pagauta įkvėpimo. Antra, jis remiasi klasikiniu „Rasiomono“ naratyvu. Lizė, Maiklas, Teilor ir Finas savo pačių balsais pasakoja savas kelionės įvykių versijas. Man tai buvo literatūrinis imperatyvas. „Sirakūzai“ skaitosi greitai, juose svarbiausia veikėjai ir siužetas, tačiau man buvo įdomu panagrinėti ir gilesnes mintis. Neatmetu galimybės, kad šis romanas taps filmu. Kai rašau scenarijų, mano rūpestis – atrasti knygoje filmą. Filmas – ne tik režisieriaus, bet ir mano kūrybinis darbas.

Kodėl Jus taip domina santuoka?

– Kartą vienas psichoanalitikas man pasakė, kad chemija – tai psichologija. Kai du žmonės išvysta vienas kitą sausakimšame kambaryje ir įsimyli, iš tikrųjų jie randa tobulą savo pačių neurozės atitikmenį. Šiurpu, tiesa?

Kas buvo sunkiausia rašant knygą?

– Lizė, Maiklas, Teilor ir Finas pasakoja kiekvienas savo istoriją. Kiekvienas iš jų pamato ir sužino kažką, ko nežino kiti. Didžiausias iššūkis buvo kaitaliojant veikėjų balsus nuosekliai vystyti siužetą. Skaitytojas neturi nuobodžiauti.

Ar galėtumėte, neišduodama istorijos vingių, pasakyti, kaip ir kada supratote, jog knyga turi baigtis būtent taip, kaip baigėsi?

– Romanas vadinasi „Sirakūzai“, todėl buvo aišku, kad turi įvykti kažkas įspūdingo. Visada pradedu nuo pavadinimo. Bet pradėjusi rašyti nenutuokiau, kaip viskas susiklostys. Žinojau, kad pasakojimas bus niūrus, ir kad aš, rašytoja, leidžiuosi į dar nepatirtą nuotykį. Išlydėjau savo veikėjus į kelionę Italijon, apdalydama juos sunkumais ir paslaptimis, kiekvieną apdovanodama labai savotiška asmenybe ir praeitimi (Lizė ir Finas, abu turintys šeimas, kadaise buvo meilužiai).

Dėl visų šių dalykų, o taip pat dėl to, kad kelionėje asmeniškumai sustiprėja, ir dar dėl to, kad Sirakūzai yra labai ypatinga vieta (galima sakyti, atskiras veikėjas) – istorija pamažu pradėjo vyniotis. Buvo momentas, kai pagalvojau: oho, vis dėlto tai įvyks. Žinoma, šis siužeto posūkis – labai netikėtas. Bet aš jo neatskleisiu. Tikiuosi, žmonės perskaitys knygą, sužinos patys – ir bus sukrėsti.

Pagal omnivoracious.com informaciją parengė Emilija Ferdmanaitė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (32)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Kručinskų byla: motinai pareikštas dar vienas kaltinimas (625)

Prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą garsiojoje istorijoje, kuomet iš Eglės ir Gintaro Kručinskų...

Theresai May – skaudūs smūgiai: pasitraukė jau penki ministrai nuolat atnaujinama (30)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį patyrė itin skaudų smūgį,...

Reidas darželiuose atvėrė tikrąsias žaizdas: grupės perpildytos, o vaikus ugdo logistikos ir grožio specialistai (17)

Perpildytos grupės, darželiai , dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose...

Pričiupo „gudragalvį“: avariją padarė be draudimo, policijai atvykus – draudimą jau turėjo

Šalies keliuose vis dar pasitaiko atvejų, kai vairuotojai nepaiso įstatymų ir važinėja be...

Seimas leido kirsti miškus ir statyti namus: STT ir Teisės departamento perspėjimai išgirsti nebuvo

Seimas leido šešioms savivaldybėms nemokėti didesnių kompensacijų valstybei už iškirstą...

Įkaitusiai Europos statybų rinkai gresia darbo jėgos trūkumas

Betoninio karkaso penktajame aukšte Vasile‘ės Kocorio statybininkų brigada stropiai montuoja...

Klaipėdiškiams greičio mėgėjams juokai baigėsi – išmanieji radarai jau veikia

Šią savaitę pradėjo veikti nauji išmanieji radarai Mokyklos g. ir Liepų g. ties Svajonės g.,...

Grigonis įvertino „Barcelona“ ekipą: atrodo geriau nei praėjusiame sezone (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai šį penktadienį „Žalgirio“ arenoje dėl ketvirtosios...

4 mitai apie baterijų įkrovimą, kuriuos vertėtų pamiršti

Nors telefono įkrovimas tapo kasdieniu procesu kaip dantų valymas, jis vis dar tebėra apipintas...