aA
Pastaruoju metu mane kamuoja savigraužos priepuoliai. Gyvenu provincijos mieste, esu matomas žmogus, todėl kreiptis į psichologą su tokiais iš šono atrodančiais juokingais pamąstymais man yra sunku. Va, artėja metų pabaiga ir vėl apima filosofinės mintys... Ir vėl būsiu metais senesnė.
Moteris, depresija
Moteris, depresija
© Corbis/Scanpix
Tai ir yra mano problema. Man vos vos daugiau kaip 40 metų. Esu išsiskyrusi, auginu vaikus, turiu gerą darbą. Lyg nieko ir netrūksta. Tačiau man savų metų pojūčio laikrodis, atrodo, sustojo kažkur prieš 10- 12 metų.

Visi mano draugai ir draugės kiek jaunesni už mane, o man su jais faina ir įdomu. Norisi džiaugtis su jais gyvenimu, keliauti, iškylauti ir šėlti diskotekose! Mano draugas, su kuriuo bendrauju jau antri metai - 12 metų jaunesnis už mane. Nors vizualaus skirtumo nėra tokio jau baisaus. Bet aplinkiniai šnypščia, apkalba. Vengiu rodytis su juo viešumoje.

Bendradarbių akyse (jos beveik visos mano metų arba dar jaunesnės) matau pašaipią nuostabą, kai kartais pasakoju apie savaitgalio pramogas. Nustojau pasakoti. Lyg ir gėda pasidarė... Tuo tarpu mano metų tetos man kelia alergiją ir norisi bėgti nuo jų nuobodžių šnekų apie ligas ir blogus vyrus. Jos man atrodo pilkos vištos. Gal aš suvaikėjusi? Ar čia koks mokslui žinomas sindromas? Kaip man elgtis? Pasislėpti nuo visų? Pagarbiai, E.

Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Skaitant klausimą, susidaro vaizdas, jog autorei patinka jos gyvenimas ir pagrindinė problema - kaip gi jį pateikti visuomenei. Žmonės yra linkę gyventi, turėdami tam tikras normas, stereotipus, įsivaizdavimus. Tai jiems padeda nepasiklysti gausybėje jų gyvenime vykstančių procesų. Ypatingai mažų miestelių gyventojai yra pakankamai konservatyvūs ir sunkiai toleruojantys kitokį gyvenimo būdą. Tai nėra nei gerai, nei blogai, taip tiesiog yra.

Autorės apibūdintas elgesys labiau panašus į asmenybės ypatumus, nei į amžiaus tarpsniui būdingas savybes. Aktyvumas, noras patirti naujus įspūdžius, pomėgis linksmintis natūralus dalykas ne tik keturiasdešimties metų, bet ir vyresniems žmonėms, atradusiems tokio, o ne kitokio gyvenimo būdo žavesį. Gali būti, kad nemažai aplinkinių, kurie į jūsų žygius žiūri su pašaipa, taip pat mielai norėtų patirti panašius dalykus. Sakysite, kas jiems neleidžia... Skirtingos atsakomybės, įsipareigojimai, temperamentas ir daugelis kitų veiksnių susiję su gyvenimo stiliumi, kurį ne visada drįstame pasirinkti patys.

Buvo užduotas klausimas apie “suvaikėjimą”. Turėti vaikiškų savybių, tokių kaip smalsumas, atvirumas, paprastumas ir panašiai, yra daugelio siektinas dalykas. Tačiau suaugusiam žmogui yra svarbūs ir kiti ypatumai, tokie kaip atsakomybė, pareigingumas, situacijos suvokimas ir analizavimas, kritinis mąstymas, gebėjimas rūpintis kitais ir t.t. Vaikai to mokosi, bet neturi patys savyje.

Nereiškia, kad visos šios savybės yra vienodai išreikštos pas suaugusiuosius ir tai yra normalu. Vis gi jei jaučiate, kad pasilinksminimai ir kelionės užgožia jūsų vaikų poreikius, darbą, nesugebate perkelti dėmesio nuo savo prie kitų žmonių poreikių, nesugebate pasirūpinti kitais ir viską vertinate tik per savo norų prizmę, reikėtų susimąstyti, ar nereikėtų į savo džiaugsmingą gyvenimą priimti ir kelių suaugusių pasauliui būdingų aspektų...

Dar besimokydama universitete iš vieno dėstytojo esu girdėjusi harmoningos ir brandžios asmenybės apibūdinimą. Tai yra visapusiškas žmogus: sugebantis juoktis ir verkti, klysti ir atsitiesti, džiaugtis ir liūdėti, šėlioti ir būti rimtu, būti atsakingu ir nelabai, suprantantis, o kartais netolerantiškas, paguodžiantis ir smerkiantis, stiprus ir silpnas, drąsus ir bailys... Buvimas tik kurioje nors vienoje pusėje sutrikdo žmogaus egzistavimą ir augimą. Gebėjimas būti visokiu, tačiau supratimas kokie mes esame konkrečiu momentu yra tai, ko galėtume siekti. Vėjavaikiškas, tačiau išmintingas keturiasdešimtmetis yra ne vieno asmens siekiamybė.

Visgi kaip su visuomenės požiūriu ir reakcijomis. Pirmiausia norisi pastebėti, kad žmonės, kurie didžiuojasi, džiaugiasi tuo, ką daro, ne taip jautriai reaguoja į kitų nuomonę. Galite savęs perklausti, ar taip, kaip elgiatės, atitinka jūsų pačios vertybes, siekiamybę. O gal savo tokiu elgesiu slepiate kitokius norus? Čia svarbu būti sąžiningai su savimi.

Kitas dalykas, kurį pastebėjau autorės laiške, tai ne per didelė pagarba kitų žmonių gyvenimui: “Vištos kalbančios apie ligas” nedaug tegali suprasti, ar ne? Norėdami kitų priėmimo, pirmiausia turėtume patys gerbti kitus asmenis. Siekiant, kad aplinkiniai priimtų mūsų požiūrį ir elgesį, daugiau energijos reikėtų skirti bendravimui su jais, diskusijoms, kurios gali padėti pažinti kitus bei pristatyti save. Patys kariaudami, susilaukiame daugiau priešiškumo savo kitoniškumui.

Apibendrinimas būtų toks: jei po nuoširdžios savęs vertinimo procedūros, suprasite, kad džiaugiatės savo gyvenimo būdu, tuomet pamažu galite pabandyti užkrėsti savo gyvenimo džiaugsmu ir aplinkinius. Tačiau nepamirškite to, jog šalia sėdinti bendradarbė taip pat nenori pasijausti blogesnė nei jūs, dėl to svarbu gerbti kitus. Tuomet ir jiems bus lengviau priimti jūsų ypatumus.

Vaida

Klauskite psichologės Vaidos: psichologui@delfi.lt

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po VTEK sprendimo – sumaištis dėl nemokamų pietų: įstatymui pažeisti užtenka regimybės (135)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo...

Britanijos parlamentas galiausiai pritarė „Brexit“ sutarties projektui (24)

Įstatymas, atveriantis Jungtinei Karalystei kelią šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos...

Puiki pergalė: „Rytas“ nesustabdė NBA čempiono, bet išplėšė itin svarbų tašką TOP-16 etape (101)

Vilniaus „Ryto“ (2/1) krepšininkai trečiadienį stojo į itin svarbų Europos taurės TOP-16...

Kur keliausite šiemet? 2020 metų lankytinos vietos Lietuvoje

Jau penktadienį prasidės tradicinė ir visų keliautojų laukiamiausia Didžiausia Baltijos šalyse...

Mažeika pripažįsta, kad aplinkosaugos sistema – supuvusi: pažeidėjus planuoja gaudyti pasitelkdami policiją (86)

Kasdien vis nauji ekologiniai skandalai Lietuvoje, panašu, atskleidžia visos aplinkos apsaugos...

Orijaus kelionės. Audringiausias Raudonųjų žibintų kvartalas Europoje (16)

Ši Hamburgo dalis skirta vyresniems nei 18 metų turistams. Žiūrint paprastai – Raudonųjų...

Gediminas Grigelevičius

„Grigeo“ skandalas skaičiais: kiek uždirba, kam priklauso ir su kuo galime palyginti

Lietuvos teisėsauga nustatė, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte...

Rokas Masiulis atsakė į Karbauskio kritiką jo atžvilgiu: keršto būgnai toliau dunda (131)

Buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis teigia, kad „Karbauskio (Ramūno. – ELTA) keršto...

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus (15)

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Agnė Gilytė: turiu auksinę taisyklę, kuria vadovaujuosi kraudama lagaminą

Krūvos drabužių , neužsisegantys lagaminai ir chaosas ne tik namuose, bet ir galvoje –...