aA
Slidu. Žilagalvis Steponas Plėštys savajame delne spaudžia žmonos Onos ranką, saugodamas, kad moteris neparkristų. Pažįstamo automobiliu iš Krekenavos, kur jie abu lankėsi pas gydytoją, parvežti senoliai atsargiai įveikia kelis metrus iki savo sodybos vaizdingoje vietoje Krekenavos regioniniame parke.
Pora
Pora
© Corbis/Scanpix

Ir lengviau atsikvepia. S.Plėštys paleidžia savo gyvenimo draugės ranką. Abu nuskuba kurti krosnies.

„Nesilankstyk, duok man tą malką“, – stengiasi iš vyro pagriebti pliauską Ona. Bet šis nepaleidžia – galįs pakurti ir pats, tegu ji pasiilsinti po kelionės.

Prašalaičiai, matydami ir svečioje vietoje taip vienas kitu besirūpinančią porą, trauko pečiais: „Tarsi jaunavedžiai“, – galbūt pamano.

Iš tiesų taip ir yra. Praėjusių metų spalį Krekenavos Švč. Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje S.Plėštys ant O.Malinauskienės piršto užmovė vestuvinį žiedą. Jiedu prieš Dievą prisiekė vienas kitą mylėti ir rūpintis iki gyvenimo galo.

„Kad tos nuotakos pirštai sugrubę“, – vis dar drovisi O.Malinauskienė, ištekėjusi garbaus amžiaus. Tačiau širdyje kasdien dėkoja Dievui, kad jai atsiuntęs Steponą.

Vyras irgi patenkintas: dabar trumpam kur išėjus iš namų nebereikia kabinti ant durų spynos, o grįžus – jos nukabinti.

„Anksčiau viena diena man buvo kaip savaitė, o dabar, žiūrėk, nepamatai, kai jau vakaras ateina“, –sakė jis.

O dar prieš metus kitus našliai S.Plėštys ir O.Malinauskienė dievagojosi, kad baigs savo amžių vieni. „Galvojau, kam man reikia senatvėje svetimos moteriškės. Ar „provotis“?“ – prisipažino krekenavietis.

O.Malinauskienė buvo įsitikinusi, kad tokio gero vyro, koks buvo jos pirmasis, niekada nesutiks, todėl ir našlavo beveik 30 metų. Tik va, taip kalbėdami senoliai nepabeldė tris kartus į medį.
Kai jiedu susipažino, beje, visai nesmagiomis aplinkybėmis, sakė supratę, kad Dievo taip sutvarkyta, jog žmogui reikia poros. Nesvarbu, ar tau 18 ar 80 metų – tas buvimas kartu vis tiek saldus.

Tik vyresniame amžiuje tai garsiai nevadinama meile, bet ar svarbu?

Baisiausia liga – vienatvė

O.Malinauskienė ir S.Plėštys susipažino užpernai Krekenavos slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje. Moteris gyveno čia esančiuose senelių globos namuose, o vyriškis į ligoninę pateko susirgęs plaučių uždegimu. Su pertraukomis jis Slaugos ligoninėje gulėjo kelis kartus, kol visai pasveiko.

Senoliai susitikdavo valgykloje ar prie televizoriaus. Iš pradžių persimesdavo žodžiu kitu, o paskui vis ilgiau šnektelėdavo. Kai S.Plėštį medikai išleido iš ligoninės, jis atvažiuodavo aplankyti savo draugės.

„Steponai, tu vienas ir Ona viena. Sueikite draugėn ir gyvenkite. Ji moteris malonaus būdo, gera šeimininkė“, – viena S.Pleščio pažįstama paragino jį nesnausti ir įspėjo, kad kas kitas iš panosės jam gali nušvilpti tokią moterį.

Praėjusių metų rugpjūtį S.Plėštys pasiūlė S.Malinauskienei gyventi kartu. Ji sutiko ir atsikraustė pas vyrą į jo namą gražioje, ramioje vietoje netoli upės.

S.Plėštys ketverius metus po žmonos mirties juose gyveno vienas. Nors senolį lankydavo ir juo rūpinosi dukra, sūnus ir suaugę anūkai, jis jautėsi vienišas.

Klausydamasi vyro, pasakojančio apie ilgas vienatvės dienas, O.Malinauskienė tik palinguoja galva ir ranka paglosto jam pečius.

„Man, Stepuk, buvo dar blogiau, nes aš – viena kaip pirštas“, – sako moteris.
O.Malinauskienė su pirmuoju vyru vaikų nesusilaukė, nei seserų, nei brolių neturėjo – buvo vienturtė.

Kai mirė sutuoktinis, ji liko gyventi su anyta jos namuose. Ten gyveno ir jai mirus. Turėjo ūkį –laikė paukščių, gyvulių, rūpinosi daržu.

„Kol gyvenau su anyta, man buvo gerai. Abi pasikalbėdavome, pasitardavome. Ji buvo labai gera moteris. Mudvi puikiai sutarėme“, – pasakojo O.Malinauskienė.

Jos teigimu, vargai prasidėjo, kai pasiligojusi anyta persikėlė gyventi pas dukterį, o paskui pasimirė.

Pas vieną sodyboje likusią O.Malinauskienę pradėjo lankytis vietiniai chuliganai, jie reikalaudavo pinigų. Jie prieš močiutę ir ranką pakeldavo. Kartą šeimininkę taip sumušė, kad teko gydytis ligoninėje.

Pasveikusiai O.Malinauskienei Krekenavos socialiniai darbuotojai pasiūlė apsigyventi vietos senelių globos namuose. Moteris sutiko, nes sako kitos išeities neturėjusi.

„Tie banditai mane vieną dieną būtų užmušę“, – paaiškino ji. Todėl 2002-aisiais atsikraustė gyventi į valdišką globos įstaigą.

Krekenavos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje O.Malinauskienei viskas patiko. Moters teigimu, ten visi jai buvo labai geri – ir jos kambario draugės, ir darbuotojai.

Tačiau O.Malinauskienė vis tiek jautėsi labai vieniša, nes jos, skirtingai nei kitų senukų, niekas nelankė. Matydama, kaip kiti bendrauja su vaikais, anūkais ar giminaičiais, ji susirasdavo kur kampelį, kad galėtų niekam nematant paverkti. Sako, ašaros pačios plūsdavusios.

Kunigas neleido gyventi nuodėmėje

Kai O.Malinauskienė susipažino su S.Plėščiu, daugiau nebesigraudino. Moteris sakė, kad jis iškart užpildė širdyje buvusią tuštumą. Todėl nedvejodama persikraustė pas draugą, nors su juo pažįstami buvo mažiau nei metus.

„Mačiau, kad geras žmogus“, – paaiškino senolė.

Kad vyras iš tiesų doras, ji sprendė ir iš to, jog šis su savo amžinatilsį pirmąja žmona pragyveno daugiau kaip 50 metų. O.Malinauskienei patiko, kad būsimasis gyvenimo draugas nekilnoja stikliuko, yra tvarkingas, pasitempęs.

„Jaunystėje išlenkdavau, dabar jau tokie dalykai neberūpi“, – valiūkiškai mirktelėjo traktorininku daug metų dirbęs S.Plėštys.

Jis sakė vertinąs, kad Ona ramaus, malonaus būdo, gera šeimininkė. Vyrui didelis pliusas, kad jo moteris nemėgsta liežuvauti.

S.Plėštys ir O.Malinauskienė neslepia, kad planavo gyventi nesusituokę. Jiedu svarstė, kad sulaukus garbaus amžiaus nebepatogu vestuves kelti. Bet Krekenavos bažnyčios kunigas Petras Budriūnas senolius sugėdino: nedera gyventi nuodėmėje.

O.Malinauskiene, būdama senelių globos namuose, kunigui patarnaudavo, kai jis atvažiuodavo laikyti mišių, dalyvaudavo bažnyčios procesijose. S.Plėštys – irgi praktikuojantis katalikas.
Pasitarę jie nutarė paklausyti kunigo. Ona susiieškojo savo daug metų nebenešiotą vestuvinį žiedą, o Steponas nusipirko naują, nes senojo neberado. „Ne auksinį, paprastą pirkau“, – šypsojosi senukas.

Kunigas jaunavedžius savo automobiliu nuvežė į bažnyčią, o po Santuokos sakramento parvežė namo.

Garbaus amžiaus poros liudytojais buvo zakristijonas Gediminas Kaspariūnas ir bažnyčios patarnautoja Marijonos Mickutė.

S.Plėštys, paklaustas, ar jo vaikai ir anūkai neatkalbinėjo jį nuo vedybų, patikino, kad artimieji nieko prieš neturėjo.

„Dar anksčiau mane anūkė ragino susirasti kokią savo amžiaus moterį, kad linksmiau būtų gyventi“, – pasakojo pensininkas.

Pasiteiravus, kaip sutaria su vyro artimaisiais, O.Malinauskienė net nustebo: „Dėl ko mums bartis?“
Senoliai svarsto, kad gerai, jog susituokė bažnyčioje. Prieš žmones dabar ne gėda, o tai kalbėtų, kad susidėję gyvena.

Tačiau kai tik abu pagalvoja apie savo amžių, nesusilaiko ir netveria juokais.
„Dar Steponas vis „pašposija“, – išsitaria Ona, bet neišduoda, kokie tie jos vyro juokeliai.

Saugo vienas kitą

O.Malinauskienė neslepia, kad išėjus iš senelių globos namų pagerėjo ir jos materialinė padėtis. Dabar visą pensiją gaunanti moteris juokauja, kad jaučiasi turtuole.

„Man ten užteko ir šilumos, ir maisto, tik vaistams pritrūkdavo pinigų, nes iš pensijos likdavo tik apie 70 litų“, – paaiškino.

Sveikata O.Malinauskienė labai nesiskundžia ir džiaugiasi, kad josios Steponas irgi nėra ligotas.
Namuose abu kruta vienodai: kartu krosnis pasikuria, kartu valgį ruošia. S.Plėštys vis draudžia žmonai nešti malkų ir vandens. Vyrui baugu, kad pati nepervargtų ir nesusirgtų.

Ona prisipažįsta, kad toks vyro rūpestis jai malonus, bet nesinori ir pačiai rankas sudėjus sėdėti.
„Daugiau darbų, kaip apsisukti po namus, nėra. Gyvulių nelaikom, daržų neturim“, – sakė ji.

Senoliai laukia pavasario, kai aplink viskas sužaliuos. S.Plėštys kaimyno ketina prašyti valtimi jį su žmona perkelti į kitą upės pusę, kur gražus miškas. Jie vėl norėtų po jį pasivaikščioti, kaip pernai vasarą, kai dar buvo nevedę.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (410)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (106)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (489)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (382)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (8)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (349)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (476)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (219)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (487)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Sudervėje girta porelė su „Audi“ rėžėsi į atitvarą – kas vairavo, neprisipažįsta (12)

Vėlų vakarą, apie 22.30 val., Vilniaus r., Sudervėje , šalia viešbučio „Vilnoja“, dideliu...

|Maža didelių žinių kaina