aA
Visi nors kartą gyvenime esame patyrę kultūrinį šoką. Pavyzdžiui, Egipte gali nustebinti tai, kad nuotaką prieš vestuves žnaibo jos draugai – tikima, kad tai atneš sėkmę. Vis dėlto, kiekviena tradicija gali išmokyti mus kažko naudingo apie šalį ir jos kultūrą, rašo brightside.me.
Įvairių šalių tradicijos
© Shutterstock

Štai penkiolika skirtingų šalių tradicijų, kurios iki šios dienos stebina pasaulį.

1. Indijoje nėra tualetinio popieriaus

Daugelis pirmą kartą į Indiją atvykusių keliautojų nustemba pamatę, kad šioje šalyje tualetuose paprastai nėra tualetinio popieriaus. Vietoj jo apsiprausimui naudojamas vanduo, esantis šalia klozeto stovinčiame inde. Indai mano, kad tualetinio popieriaus naudojimas – prasta mintis, nes jis gali užkimšti vamzdžius ir sukuria papildomas atliekas.

2. Indonezijoje po santuokos negalima naudotis vonios kambariu

Tidongo bendruomenė Indonezijoje turi dar keistesnę tradiciją. Čia ką tik susituokusiai porai tris dienas neleidžiama naudotis vonios kambariu. Jeigu jie tai daro, tikima, kad santuoka bus nelaiminga. Jaunavedžius stebi jų šeimos nariai, kurie ir rūpinasi, kad ši tradicija nebūtų sulaužyta. Jaunajai sutuoktinių porai visą tą laiką duodama šiek tiek maisto ir vandens.

3. Masajai sveikinasi duodami apspjautą ranką

Nors daugelyje kultūrų spjaudymas laikomas nemandagiu elgesiu, Kenijoje gyvenantys masajai neapsieina be to sveikindamiesi – taip jie parodo pagarbą. Šios genties nariai prieš spausdami ranką kitam žmogui, apspjauna savąją. Linkit sėkmės, apspjaudomi ir naujagimiai ar net nuotakos.

4. Meksikoje nedovanokite geltonos rožės

Rožės bet kurioje pasaulio vietoje yra puiki dovana, jeigu norite išreikšti savo jausmus. Vis dėlto, renkantis rožių spalvą, reiktų būti atsargiems, nes kai kuriose šalyse rožių spalva turi tam tikrą reikšmę. Štai Meksikoje geriau rinktis tradicines raudonas rožes ir jokiu būdu negalima dovanoti geltonų, kurios meksikiečių kultūroje reiškia mirtį.

5. Vokietijoje prieš vestuves daužomos lėkštės

Vokietijoje likus kelioms savaitėms iki vestuvių vyksta tradicinis vakaras, pavadinimu „Polterabend“. Būsimųjų jaunavedžių draugai atneša keraminių indų, kurie daužomi poros namuose. Paskui nuotaka ir jaunikis turi viską sutvarkyti. Manoma, kad ši tradicija atneša sėkmę ir skatina sutuoktinius veikti kaip komandą, kas vėliau santuokoje labai pravers.

6. Danijoje ant viengungių pilamas cinamonas

XVI amžių menanti tradicija Danijoje gyva dar ir šiandien. Jeigu žmogus per savo gimtadienį yra viengungis, jo draugai apipila jį cinamonu. Ši tradicija susijusi su danų prieskonių prekeiviais, kurie dėl ilgų kelionių po kontinentą neturėdavo laiko vestuvėms.

7. Venesueloje įprasta vėluoti

Jeigu Venesueloje jus pakvietė į renginį, susitikimą ar vakarėlį, žinokite, kad čia įprasta atvykti vėliau, nei suplanuota. Venesuelos gyventojai mėgaujasi lėtu tempu, net kai kalba eina apie reikalus, o dideliuose draugų susitikimuose vėlavimas asocijuojamas su galimybe efektingai įeiti.

8. Vengrijoje neįprasta susidaužti taurėmis

Atvykus į Vengriją ne vieną nustebina tai, kad žmonės baruose nesusidaužia taurėmis. Ši istorinė tradicija gyvuoja nuo 1848 metų, kai Austrija nuslopino Vengrijos revoliuciją ir buvo švenčiama susidaužiant taurėmis. Dėl to vengrai nusprendė atsisakyti šio įpročio ir laikosi šios tradicijos jau daugiau kaip 150 metų.

9. Skruzdėlių kandžiojimas Brazilijoje

Brazilijoje gyvenančioje Satere-Mawe gentyje tam tikro amžiaus sulaukęs berniukas turi atlikti tradicinį šokį, mūvėdamas kulkinių skruzdžių prigrūstas pirštines. Ši ceremonija vaikui tampa nemenku iššūkiu, nes skruzdės įkandimas yra vienas skaudžiausių vabzdžių įkandimų pasaulyje.

10. Vanuatu gerą derlių garantuoja šuolis su tįstine

Vanuatu priklausančioje Sekminių saloje vyrai atlieka ritualą, kuris, kaip tikima, užtikrina gerą derlių. Jie nuo aukštų medinių bokštų šoka už kulkšnių prisirišę vijoklinių augalų virkščiomis – manoma, kad geras vyro šuolis gerina jo fizinę sveikatą ir atneša sėkmę ateinančiam derliaus sezonui.

11. Prancūzijoje viengungės dėvi juokingas skrybėles

Prancūzijoje lapkričio 25 dieną švenčiama Šventosios Kotrynos diena, o ji yra netekėjusių moterų globėja. Šią dieną merginos, sulaukusios 25 metų, dėvi geltonai žalias skrybėles, kurios simbolizuoja išmintį ir ištikimybę. Ir jeigu vienos „kotrynietės“ švenčia šią dieną su viltimi netrukus ištekėti, tai kitos kaip tik išdidžiai mėgaujasi savo viengungišku gyvenimu.

12. Pietų Afrikoje pro langus mėtomi baldai

Naujuosius metus daugelis šalių sutinka su fejerverkais, o štai Pietų Afrikoje nuo apartheido pabaigos gyvuoja kiek kitokia tradicija. Minėdami Naujuosius metus, čia žmonės pro langus į gatvę išmeta baldus. Paprastai visa tai prižiūri policija, kuri rūpinasi, kad niekas nebūtų sužeistas.

13. Suomijoje verslo susitikimai vyksta saunose

Sauna yra didelė suomių kultūros dalis, kurioje istoriškai buvo ne tik gimdoma, bet ir vyksta verslo ar net politikos susitikimai. Tiesą sakant, verslo pasaulyje kolegos ir verslo partneriai įprastai kartu eina į sauną, kur reikalus gali aptarti laisvesnėje aplinkoje.

14. Kinijoje prieš vestuves nuotaka verkia

Nors daugelyje kultūrų vestuvės yra juoko ir gerų emocijų lydima ceremonija, Kinijoje tradiciškai likus mėnesiui iki santuokos nuotaka pradeda verkti. Po kelių dienų prie jos prisijungia jos motina ir kiti šeimos nariai. Tačiau nereikia apsigauti – taip išreiškiamas džiaugsmas dėl būsimos santuokos.

15. Artimuosiuose Rytuose nesinaudokite savo kaire ranka

Net keliose Artimųjų Rytų šalyse sveikintis žmogų kaire ranka ar ja valgyti – nemandagu ir nehigieniška. Kadangi šiose šalyse kaire ranka valomasi tualete, ji vertinama kaip purvina ir niekada nenaudojama prie stalo ar sveikinantis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.8889

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (147)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (5)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (326)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (221)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (221)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...