aA
Nemažai ryžto kainavęs ir bene įžūliausias pabėgimas iš Sovietų Sąjungos, kaip pamokanti istorija, buvo begalėje vadovėlių, kuriuos kadaise krimto būsimi specialiųjų tarnybų pareigūnai. Idėja perplaukti Juodąją jūrą, aišku, prilygsta beprotybei, bet ji nėra neįgyvendinama. Tuo teko įsitikinti, kai savo misiją įvykdė Piotras Jegorovičius Patruševas.
Piotras Patruševas
Piotras Patruševas
© Wikimedia Commons

Vieną 1962-ųjų metų dieną jaunuolis įbrido į vandenį Batumio (miestas Gruzijoje ant Juodosios jūros kranto) paplūdimyje, kaip tikslą matydamas vien horizontą. Ir jam pasisekė: jis atplaukė į Turkiją – pabėgo iš Sovietų Sąjungos.

Pasieniečiai buvo tiesiog nepasirengę tokio tipo akibrokštui. Atrodė neįtikėtina, kad žmogus, na, kad ir plaukikas, be jokios specialios įrangos, vien savomis jėgomis, galėtų įveikti milžinišką atstumą jūra (35 km), be to, sugebėtų prasmukti nepastebėtas pro budrius pakrantės apsaugos pareigūnų žvilgsnius.

Nekyla abejonių, kad bėgti jūra galėjo ryžtis tik ypač gerai pasirengęs plaukikas. Plaukimas buvo nuo vaikystės P. Patruševo praktikuota sporto šaka, o sprendimas bėgti iš Sovietų Sąjungos tapo vienintele išeitimi iš susidariusios situacijos.

Kai iš sportinio dalinio buvo perkeltas į įprastą kareivių būrį, P. Patruševas susidūrė su nepakeliamomis patyčiomis. Taigi, mintis perplaukti jūrą kilo, galima sakyti, spontaniškai, iš būtinybės. Galimybių kirsti sausumos sieną nebuvo absoliučiai jokių. Bet visos jūros juk neužtversi: jei ypač pasiseks, gali ir pavykti prasmukti nepastebėtam pro pasienio apsaugą.

„Įsižiebė pirmasis prožektorius. Šviesos spindulys skrodė jūrą it gigantiško aštuonkojo čiuptuvai. Giliai panėriau. Ausyse jutau kylantį spaudimą. Visi treniruojantis krante įgyti įgūdžiai tarsi išgaravo“, – prisimena P. Patruševas.

Piotras Patruševas
Piotras Patruševas
© Wikimedia Commons

Jau atsidūręs Turkijoje, plaukikas prisipažino neturįs nė menkiausio supratimo, kaip sugebėjo įveikti neįtikėtiną distanciją Juodąja jūra. Jo buvo paprašyta parodyti žemėlapyje, kokiu maršrutu plaukė, norėdamas kirsti sieną.

Netruko paaiškėti, kad maršruto P. Patruševas nebuvo numatęs – jis plaukė vadovaudamasis nuojauta. Vien troškimas ištrūkti į laisvę buvo ta varomoji jėga, padėjusi pasiekti tikslą.

Kai apie pabėgimą buvo sužinota Sovietų Sąjungoje, P. Patruševui kaipmat buvo skirta mirties bausmė už tėvynės išdavystę. Turkijoje P. Patruševas buvo sulaikytas ir uždarytas į vienutę. Jis noriai dalyvavo apklausose. Kai Turkijos pareigūnai įsitikino, kad plaukikas nėra sovietų šnipas, jis buvo paleistas į laisvę. Ilgainiui P. Patruševas išmoko anglų kalbą.

Vėliau jis įgijo Australijos pilietybę. Kadangi buvo puikiai išmokęs anglų kalbą, 1968 metais P. Patruševas tapo BBC laidos vedėju Londone, o po kiek laiko prisijungė prie „Laisvės radijo“ komandos Miunchene ir San Fransiske. Jis dirbo televizijos laidų vedėju, žurnalistu, taip pat vertėju. Pastarojoje srityje jo kvalifikacija nekėlė abejonių, todėl be vargo buvo priimtas ir į Tarptautinę vertėjų žodžiu asociaciją, ir į Nacionalinę vertėjų raštu ir žodžių akreditavimo instituciją. P. Patruševui teko vertėjauti per Rusijos ir Australijos lyderių Vladimiro Putino bei Johno Howardo susitikimą, taip pat per kitų aukšto rango valstybės pareigūnų ir oficialių asmenų posėdžius.

Piotras Patruševas
Piotras Patruševas
© Wikimedia Commons

P. Patruševas ėjo vyriausiojo konsultanto pareigas Stellos ir Helenos Cornelius įkurtame Konfliktų sprendimo tinkle (Conflict Resolution Network, CRN). Šį tinklą galima pavadinti Sidnėjaus universiteto Taikos palaikymo ir konfliktologijos centro ištakomis. P. Patruševas tapo CRN centro Maskvoje įkūrimo iniciatoriumi ir pasirūpino, kad būtų išleista jo paties išversta CRN publikuota knyga „Everyone Can Win“ („Laimėti gali kiekvienas“).

Po to, kai pavyko ištrūkti iš Sovietų Sąjungos, pirmą kartą toje šalyje P. Patruševas apsilankė 1990-aisiais, vadinasi, praėjus 28 metams po neįtikėtinai sėkmingo pabėgimo. Jis norėjo pasimatyti su artimaisiais ir, kaip priklausantis CRN, užmegzti kontaktų su tam tikromis Rusijos organizacijomis.

Likus kelioms dienoms iki jo atvykimo, Sovietų Sąjungoje panaikinta mirties bausmė, todėl, reikia manyti, buvo atšauktas ir 1962 metais P. Patruševui paskelbtas mirties nuosprendis. Nepaisant šito, kai nusileido Maskvos oro uoste, jis buvo sulaikytas. Ilgiau nei aštuonetą valandų P. Patruševui nebuvo leidžiama susisiekti nei su Australijos ambasados atstovais, nei su jį pasitikti atvykusiais asmenimis. Ilgai ne savo noru prabuvęs karštame viešbučio numeryje, P. Patruševas pagaliau buvo išleistas. Niekas nesiteikė ko nors paaiškinti. Jam išeinant viešbučio direktorius tepasakė: „Matote, perestroika iš tiesų vyksta.“

Iki pat mirties 2016 metais P. Patruševas su žmona ir sūnumi gyveno Džarvio Bėjuje, Australijos Naujojo Pietų Velso valstijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(411 žmonių įvertino)
4.6472

Top naujienos

Skvernelis skelbia apie naujus karantino atlaisvinimus nuo birželio (95)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis antradienio rytą feisbuke pranešė apie naujausius...

Karantiną siūlys pratęsti iki birželio pabaigos: režimo panaikinimas remsis keturiais kriterijais papildyta (54)

Vyriausybė svarstys trečiadienį siūlys pratęsti karantiną iki birželio pabaigos. Šio režimo...

Šios šalies pavyzdys pasaulyje aptarinėjamas kone plačiausiai: švedų strategija turėjo rimtų argumentų pasirinkimą lemia 3 faktoriai (340)

Pagal Oksfordo universiteto sukurtą Vyriausybių priemonių griežtumo indeksą, leidžiantį...

„Aukso amžius“ baigėsi: per karantiną šimtus darbuotojų įdarbinusios įmonės dalies jų atsisako (102)

Nors kovo 16-ąją šalyje įvestas karantinas dėl staigiai išaugusios paklausos drastiškai augino...

Kinijos virusologė: naujasis koronavirusas – tik ledkalnio viršūnė (139)

Kinijos virusologė, geriausiai žinoma savo moksliniais darbais, susijusiais su šikšnosparnių...

Tragiškas įvykis Tauragėje: mirė užspringęs kūdikis (3)

Šeštadienio naktį Tauragėje mirė užspringęs kūdikis .

Pigių skrydžių bendrovė priversta raudonuoti iš gėdos: nusileisti neįmanoma (1)

Reisas, turėjęs tapti vilties suteikiančiu verslo atsigavimo po koronaviruso krizės ženklu, virto...

Šapoka apie GPM mažinimą: negalime švaistytis valstybės lėšomis (41)

Antradienį Vyriausybės spaudos konferencijoje finansų ministras Vilius Šapoka dar kartą įvertino...

„Barbora“ imsis elektronikos, buitinės technikos ir kitų ne maisto prekių prekybos

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė,...

|Maža didelių žinių kaina