aA
Jos tikras vardas ir pavardė daugumai kinomanų nieko nesako. Pasaulinėje kinematografo istorijoje ji visiems taip ir liko paslaptingąja Francesca Gaal. O dar – mažu Peteriu, dainuojančiu iš mirgančio kino ekrano linksmas daineles... Apie tragišką šios moters-mįslės likimą šiandien pasakojame mes.
Moteris
© Corbis

Žymi aktorė ir dainininkė gimė 1904 metų vasarį Budapešte, žydų kilmės vengrų šeimoje. Tuo laiku, kol dar neišgarsėjo elegantiškas artistės pseudonimas, ją vadino Fanni Zilberštein, rašo Passion.ru.

Beje, su vardu ir pavarde, duotais jai nuo gimimo, ji pragyveno neilgai. Ir to priežastis – ryžtinga meninė karjera, kurią padarė ši trapi neįprastos išvaizdos mergaitė.

Užbėgdami į priekį pabrėšime: kai aktorė pelnė didžiulį populiarumą, jos tankūs antakiai ir riesta nosis taip patiko gražiajai žmonijos pusei, kad greitai atėjo į madą.

Keturiolikmetė Fanni, nuslėpusi savo tikrąjį amžių, įstojo į teatro mokyklą. Ir jau po dvejų metų ši liesutė nepastebima mergaitė tiesiog tobulai perėmė travesti amplua. Vaidino, pavyzdžiui, užsispyrusius berniukus. Kino kritikai vadino ją „puikiu berniuku su žiupsneliu pipirų kraujyje“.

Likimas lėmė, kad F. Gaal atsidurtų tarp kino žvaigždžių. Viskas klostėsi dėsningai. Nebylusis kinematografas pamažu nuslinko į praeitį. Prasidėjo garsinio kino era. Vaidmenims reikėjo artistų, ne tik sugebančių gerai vaidinti, bet ir dainuoti.

Ir čia Francesca tiko kaip niekas kitas. 1931 metais ji sėkmingai nusifilmavo filme „Paprika“, kur atliko Fridricho Vaksmano dainas. Sėkmė buvo stulbinanti. Vis dėlto 1933 metais dvi pasirašytas aktorės sutartis teko nutraukti. Priežastis – rasiniai motyvai.

Juk tuo laiku Vokietijoje į valdžią atėjo fašistai, ir žydei kurti planus šioje šalyje tapo nebeįmanoma. Žinoma, kad net pats Adolfas Hitleris neturėjo nieko prieš jos kūrybą. Jis tik negalėjo susitaikyti su jos ne arijų kilme.

Savo kūrybinę karjerą Francesca tęsė Austrijoje. Taip pat sėkmingai, kaip ir tėvynėje. Ir viskas dėl to, kad tuo laiku Vienoje niekas nekreipė dėmesio į Reicho įsakymus. Priešingai, visaip juos laužė.

Tuo ir galima paaiškinti faktą, kad F. Gaal studijoje „Tobis-Saša-film“ iškart nusifilmavo pirmojoje jų garsinėje juostoje pavadinimu „Čibi – išdykėlė mergaitė“.

Po šios muzikinės Makso Neifeldo komedijos ji nusifilmavo Gezo Bolvari filme „Skandalas Budapešte“. Tai taip pat buvo muzikinė juosta.

Ant bangos

Germano Kosterlico filmas „Peteris ir Eva“ tapo neregėtai populiarus ir parodė, kokį didžiulį kūrybinį potencialą turi Francesca Gaal. Juk jame ji nusifilmavo iškart dviejuose pagrindiniuose vaidmenyse, sujungtuose vieno veido.

Viskas dėl to, kad pagal scenarijų mažoji Eva, apsirengusi berniukiškais drabužiais, dirba benzino kolonėlėje, pasivadinusi Peteriu. Šiuo periodu aktorė filmuojasi ir Austrijoje populiariose Džo Pasternako juostose „Mažoji mama“ ir „Katerina“.

Visiems patiko filmai, kuriuose vaidino Francesca Gaal, tik ne daktarui Gebelsui ir jo propagandos ministerijai. Todėl įsivaizduoti, kad šiuos filmus ims rodyti ir „Trečiojo reicho“ kino teatruose, buvo tiesiog neįmanoma.

O paskui Austrijoje iškilo fašistų vyriausybė. Svajoti apie tai, kad Austrija taps saugia pribėga Francescai ir jos aplinkai, tapo nerealu. Fašistinis režimas visokeriopai persekiojo žydus.

Štai kodėl aktorė buvo priversta galiausiai persikelti į JAV, į Holivudą. Džo Pasternakas pasiūlė persikelti ne tik Francescai Gaal, bet ir Germanui Kosterlicui. Susiklosčiusioje situacijoje tai buvo išsigelbėjimas visiems.

Amerikoje puikiąją europinio kino žvaigždę sutiko išskėstomis rankomis. Tiesa, Francesca pakeitė savo išvaizdą, kad atitiktų vietinius standartus. Teko šiek tiek pataisyti burną, nosį, akių formą, smakrą, krūtinės dydį, pakeisti plaukų spalvą ir net numesti nereikalingą svorį, kad atrodytų liekna.

Ją šiek tiek „ištempė“, kad būtų aukštesnė. Ir viskas būtų gerai, bet... Visiškai netikėtai kino žvaigždė viską metė ir grįžo į tėvynę.

Sugrįžimas į tėvynę

Sunku paaiškinti šį poelgį, kuris nunešė Francescą tiesiai gestapui į rankas. Vis dėlto esti prielaida, kad aktorė pajuto, jog praranda populiarumą svetimoje jai Amerikoje.

Be to, pagrindiniam vaidmeniui filmo „Pavasario paradas“ perdirbinyje Henri Kosteris (tokį pseudonimą Holivude susigalvojo su ja atvažiavęs režisierius Germanas Kosterlicas) pakvietė Diną Durbin.

Ir tai nepatiko Francescai. Ji pamanė, kad draugai, bėgę su ja nuo fašizmo, ją išdavė. Šito ji jiems neatleido. F. Gaal, nepaisydama pavojų, grįžo namo, į karo kamuojamą Budapeštą, ir pasmerkė save kančiai.

Jos motina tuo metu jau buvo Budapešto gete, kur ir mirė kentėdama. Aktorės sesers likimas taip pat tragiškas – ji mirė koncentracijos stovykloje. Gaudynių metu buvo nužudytas ir jos giminaitis.

O Francesca, laisva valia atvykusi į šį pragarą, karo metu slėpėsi savo namo rūsyje.

Gyvenimas po karo

Po karo atėjo naujas periodas aktorės kūryboje – ji vaidino pagrindinius vaidmenis Budapešto dramos teatre, filmavosi. Visgi anuomet Vengrijai jau reikėjo kitų įvaizdžių ir idealų. Ir vėl visiškai spontaniškai, kaip jau buvo jos gyvenime, Francesca viską metė ir išvažiavo į Ameriką – į tą šalį, kurioje ją jau mažai kas prisiminė.

Holivude taip pat karaliavo naujos žvaigždės, gimė nauji dievaičiai. F. Gaal pinigai greitai baigėsi, uždarbių praktiškai nebuvo... Sulaukusi 65-erių, Francesca mirė. Ekspertų nuomone, mirties priežastimi tapo būtent tas „patempimas“ keliais centimetrais – jis pavertė aktorę aukštesne, tačiau tiek bejėge, kad su laiku ji jau nebegalėjo savarankiškai judėti. Kiekvienas žingsnis atnešdavo tik skausmą.

Mažas užsispyręs Peteris, sužavėjęs savo šokiais ir dainomis pusę pasaulio, išėjo visam laikui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (211)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (206)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (227)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (96)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Gydytoja įvardijo paracetamolio ir ibuprofeno vartojimo klaidas: dėl nežinojimo gresia skaudžios pasekmės (23)

Tikriausiai ne kartą temperatūrai mažinti ar skausmui pašalinti esate vartoję paracetamolį ar...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (74)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (92)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (428)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Ką geriau sodinti rudenį ir ką pavasarį – profesionalo patarimai kaip neapsigauti perkant sodinuką (3)

Profesionalus sodininkas Gediminas Cijūnaitis, gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patarimais, kaip...

Ką daryti, jei naujame būste pamatėte broką: advokato patarimai (7)

Pasitaiko atvejų, kai įsikūrus naujai įrengtame būste ima ryškėti įvairūs defektai. Deja, ne...