aA
Neerja Bhanot daugiau nei 30 metų prisimenama kaip begaline drąsa ir pasiaukojimu apdovanota asmenybė. Ši trapaus sudėjimo, ypač dailių bruožų moteris nuo mirties išgelbėjo daugiau nei 300 žmonių ir didvyriškai žuvo nuo teroristų kulkų. Deja, švęsti 23-iojo gimtadienio N. Bhanot jau neteko: tėvai tada tegavo karstą su dukters palaikais.
Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

Papasakosime apie tragišką šios moters likimą ir jos atliktą didžiulį žygdarbį.

N. Bhanot gimė 1963 m. rugsėjo 7 d. Indijoje. Jau būdama šešiolikos dėl puikios išvaizdos ji dirbo modeliu ir garsėjo kaip keleto vietinių prekės ženklų veidas. Grožis, deja, netapo laimingos santuokos garantu: praėjus porai mėnesių po tuoktuvių kraičiu nepatenkintas vyras parsiuntė N. Bhanot į tėvų namus.

Kaip tik tada 21-ų metų moteris nutarė tapti stiuardese. Oro transporto bendrovės „Pan American“ surengtoje išankstinėje atrankoje jai nusišypsojo sėkmė. Vėliau N. Bhanot buvo patikėtos aukšto rango pareigos keleivių salono įguloje.

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

1986 m. rugsėjo 5 d.

Pirmasis N. Bhanot, kaip vyr. orlaivio palydovės, skrydis turėjo būti reisas iš Mumbajaus į Niujorką su nusileidimais Karačyje ir Frankfurte. Karačio mieste, Pakistane, lėktuvas nutūpė 5.00 val. ryto. Kai visos orlaivio durys buvo atidarytos, į betonuotą aikštelę įriedėjo sunkvežimis. Jame sėdėjo keturi Abu Nidal organizacijai (ANO) priklausantys teroristai. Jie iššaudė lauke buvusius žmones ir užgrobė lėktuvą. Beveik 400 žmonių tapo įkaitais.

N. Bhanot spėjo perspėti pilotus apie tai, kas nutiko, ir šie pasišalino iš kabinos, kaip numatyta taisyklėse. Taigi, teroristai neteko galimybės priversti nuskraidinti lėktuvo į Kiprą ir įvykdyti įkalintų palestiniečių išlaisvinimo operacijos. Tai supratę, jie užvirė įsiūčiu: praėjus kelioms minutėms po užgrobimo jie nušovė vieną JAV pilietį ir išmetė jo kūną iš lėktuvo, reikalaudami, kad prisistatytų pilotas.

N. Bhanot žygdarbis

22-ejų metų N. Bhanot, kaip aukščiausia pagal rangą įgulos narė, ėmėsi iniciatyvos – pradėjo vadovauti ekipažui. Kai teroristai įsakė surinkti visų keleivių pasus, kad pagal juos galėtų išsiaiškinti, kurie asmenys – amerikiečiai, o tada juos nužudyti, orlaivio palydovės paslėpė JAV piliečių pasus po sėdynėmis. N. Bhanot taip pat perdavė šalia išėjimo sėdėjusiam vyrui lapelį su instrukcijomis, kaip atidaryti duris.

Kadras iš filmo „Neerja“
Kadras iš filmo „Neerja“
© Wikimedia Commons

Po maždaug 17 valandų išseko orlaivio akumuliatorius ir jame užgeso šviesa. Užgrobėjai puolė į paniką ir ėmė chaotiškai šaudyti, sprogdinti granatas – buvo pasiryžę nužudyti visus keleivius. N. Bhanot, pasinaudodama kilusia suirute, atidarė vieną iš išėjimų ir pradėjo išvedinėti žmones. Kita stiuardesė ir N. Bhanot instrukcijas gavęs vyriškis atidarė dar dvejas duris. Tuo pat metu orlaivį pradėjo šturmuoti Pakistano pajėgos. N. Bhanot laisvai galėjo palikti lėktuvą, bet to nepadarė – toliau gelbėjo žmones.

Staiga N. Bhanot pamatė tris po sėdynėmis besislepiančius vaikus. Tada, kai jais vedina atsidūrė prie pat durų, ją pastebėjo vienas teroristas. Moteris savo kūnu užstojo vaikus nuo kulkų. Ji buvo sužeista ir pakeliui į Karačio ligoninę mirė. Visi trys vaikai buvo išgelbėti. Vienam iš jų tebuvo septyneri. Dabar jis – pilotas. Šią profesiją vyras pasirinko iš pagarbos N. Bhanot: juk tiktai jai jis turi būti dėkingas už kiekvieną savo gyvenimo dieną.

Atminimas įamžintas filme

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons


Tą lemtingą dieną žuvo per 20 žmonių, bet daugelį N. Bhanot ir kitos keleivių salono įgulos dėka pavyko išgelbėti. Pavojaus akivaizdoje narsą pademonstravusi moteris po mirties buvo apdovanota Ashoka Chakra ordinu. Ji tapo pirma moterimi, be to, jauniausiu asmeniu, sulaukusiu tokios garbės.

Ne vienais metais dukterį pergyvenę tėvai įkūrė fondą „Neerja Bhanot Pan Am Trust“. Organizacijos iniciatyva kasmet apdovanojami drąsiais poelgiais pasižymintys orlaivių ekipažo nariai ir indės moterys.

Narsiosios stiuardesės vardas suteikiamas mokykloms ir universitetų bendrabučiams. 2004 metais Indijos paštas išleido N. Bhanot atminimui skirtą pašto ženklą.

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

2016 metais buvo pastatytas meninis filmas „Neerja“. Indijoje sukurta kino juosta išversta į daugelį pasaulio kalbų.

Lėktuvą tada užgrobusiems teroristams iš pradžių buvo skirta mirties bausmė, bet vėliau ją pakeitė kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendis. Vienas iš teroristų buvo nugabentas į JAV ir nuteistas 160 metų kalėti. Kiti liko Pakistane ir 2008 metais buvo išlaisvinti arba pabėgo iš kalėjimo.

N. Bhanot buvo tikra gražuolė, kurios trapi išvaizda slėpė drąsią širdį. Narsiu poelgiu ji užsitarnavo garbę ir apdovanojimus. Gaila tik, kad jie bejėgiai sugrąžinti į gyvenimą 22-ejų metų N. Bhanot.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(248 žmonės įvertino)
4.7419

Top naujienos

Masiniai protestai Baltarusijoje tęsiasi: bendražygiai skelbia apie Tichanovskojos sulaikymą, naudojamos guminės kulkos, ašarinės dujos tūkstančiai žmonių traukia į Minsko centrą; pildoma (982)

Po sekmadienį vykusių rinkimų, kuriuos opozicija laiko suklastotais, Baltarusijoje vėl prasideda...

Gimusiųjų skaičius Lietuvoje per 30 metų nukrito daugiau nei dvigubai: mokslininkų prognozės – liūdnos (212)

Gimstamumo didinimas šiandien daugelyje Europos šalių yra aktuali tema. Lietuva – ne išimtis....

Linkevičius sako negalintis susisiekti Tichanovskaja, nerimauja dėl jos saugumo (106)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienio vakarą pranešė negalintis...

Nausėda: dabar jau esame įvaldę kitas poveikio priemones nei per pirmąją koronaviruso bangą (179)

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad dėl represijų po rinkimų Europos Sąjungai atėjo laikas...

Rojumi žemėje pramintą salą ištiko ekologinė katastrofa: niekada neatsigausime po padarytos žalos (39)

Sunerimę Mauricijaus gyventojai krovė iš maišų su cukranendrių lapais užtvarą, kad...

Poilsiaujant prie ežero sukandžiojo nežinomas gyvis: skausmas buvo toks stiprus, kad paėjau tik šlubuodama (112)

Į redakciją kreipėsi vilnietė, poilsiavusi prie Sienio ežero, netoli Aukštadvario, Trakų...

Balkonas nuo namo nukrito neatsitiktinai: visi buvo prieš dvi dienas įspėti nebesinaudoti balkonais (162)

Penktadienį pranešta apie incidentą Lazdynuose – nuo vieno iš šio mikrorajono daugiabučių...

Kodėl Japonijoje sutuoktiniai miega atskirai (21)

Japonijoje net ir tose šeimose, kurios gyvena mažesniame name ar bute, sutuoktiniai dažniausiai...

Šiauliečiai paaiškino, kodėl Pietinis rajonas toks populiarus: tai mūsų moterys sugalvojo prie sportinių kelnių avėti aukštakulnius (45)

Tikrai ne apie kiekvieną mikrorajoną Lietuvoje rašomos knygos. O štai apie Šiauliuose esantį...

Įvertino rinkimus Baltarusijoje: Lukašenka turi suprasti realybę – jo laikas baigėsi (94)

Skelbiama, kad sekmadienį Baltarusijoje daugiau nei 30 miestų ir miestelių vyko piliečių...

|Maža didelių žinių kaina