aA
Neerja Bhanot daugiau nei 30 metų prisimenama kaip begaline drąsa ir pasiaukojimu apdovanota asmenybė. Ši trapaus sudėjimo, ypač dailių bruožų moteris nuo mirties išgelbėjo daugiau nei 300 žmonių ir didvyriškai žuvo nuo teroristų kulkų. Deja, švęsti 23-iojo gimtadienio N. Bhanot jau neteko: tėvai tada tegavo karstą su dukters palaikais.
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

Papasakosime apie tragišką šios moters likimą ir jos atliktą didžiulį žygdarbį.

N. Bhanot gimė 1963 m. rugsėjo 7 d. Indijoje. Jau būdama šešiolikos dėl puikios išvaizdos ji dirbo modeliu ir garsėjo kaip keleto vietinių prekės ženklų veidas. Grožis, deja, netapo laimingos santuokos garantu: praėjus porai mėnesių po tuoktuvių kraičiu nepatenkintas vyras parsiuntė N. Bhanot į tėvų namus.

Kaip tik tada 21-ų metų moteris nutarė tapti stiuardese. Oro transporto bendrovės „Pan American“ surengtoje išankstinėje atrankoje jai nusišypsojo sėkmė. Vėliau N. Bhanot buvo patikėtos aukšto rango pareigos keleivių salono įguloje.

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

1986 m. rugsėjo 5 d.

Pirmasis N. Bhanot, kaip vyr. orlaivio palydovės, skrydis turėjo būti reisas iš Mumbajaus į Niujorką su nusileidimais Karačyje ir Frankfurte. Karačio mieste, Pakistane, lėktuvas nutūpė 5.00 val. ryto. Kai visos orlaivio durys buvo atidarytos, į betonuotą aikštelę įriedėjo sunkvežimis. Jame sėdėjo keturi Abu Nidal organizacijai (ANO) priklausantys teroristai. Jie iššaudė lauke buvusius žmones ir užgrobė lėktuvą. Beveik 400 žmonių tapo įkaitais.

N. Bhanot spėjo perspėti pilotus apie tai, kas nutiko, ir šie pasišalino iš kabinos, kaip numatyta taisyklėse. Taigi, teroristai neteko galimybės priversti nuskraidinti lėktuvo į Kiprą ir įvykdyti įkalintų palestiniečių išlaisvinimo operacijos. Tai supratę, jie užvirė įsiūčiu: praėjus kelioms minutėms po užgrobimo jie nušovė vieną JAV pilietį ir išmetė jo kūną iš lėktuvo, reikalaudami, kad prisistatytų pilotas.

N. Bhanot žygdarbis

22-ejų metų N. Bhanot, kaip aukščiausia pagal rangą įgulos narė, ėmėsi iniciatyvos – pradėjo vadovauti ekipažui. Kai teroristai įsakė surinkti visų keleivių pasus, kad pagal juos galėtų išsiaiškinti, kurie asmenys – amerikiečiai, o tada juos nužudyti, orlaivio palydovės paslėpė JAV piliečių pasus po sėdynėmis. N. Bhanot taip pat perdavė šalia išėjimo sėdėjusiam vyrui lapelį su instrukcijomis, kaip atidaryti duris.

Kadras iš filmo „Neerja“
Kadras iš filmo „Neerja“
© Wikimedia Commons

Po maždaug 17 valandų išseko orlaivio akumuliatorius ir jame užgeso šviesa. Užgrobėjai puolė į paniką ir ėmė chaotiškai šaudyti, sprogdinti granatas – buvo pasiryžę nužudyti visus keleivius. N. Bhanot, pasinaudodama kilusia suirute, atidarė vieną iš išėjimų ir pradėjo išvedinėti žmones. Kita stiuardesė ir N. Bhanot instrukcijas gavęs vyriškis atidarė dar dvejas duris. Tuo pat metu orlaivį pradėjo šturmuoti Pakistano pajėgos. N. Bhanot laisvai galėjo palikti lėktuvą, bet to nepadarė – toliau gelbėjo žmones.

Staiga N. Bhanot pamatė tris po sėdynėmis besislepiančius vaikus. Tada, kai jais vedina atsidūrė prie pat durų, ją pastebėjo vienas teroristas. Moteris savo kūnu užstojo vaikus nuo kulkų. Ji buvo sužeista ir pakeliui į Karačio ligoninę mirė. Visi trys vaikai buvo išgelbėti. Vienam iš jų tebuvo septyneri. Dabar jis – pilotas. Šią profesiją vyras pasirinko iš pagarbos N. Bhanot: juk tiktai jai jis turi būti dėkingas už kiekvieną savo gyvenimo dieną.

Atminimas įamžintas filme

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons


Tą lemtingą dieną žuvo per 20 žmonių, bet daugelį N. Bhanot ir kitos keleivių salono įgulos dėka pavyko išgelbėti. Pavojaus akivaizdoje narsą pademonstravusi moteris po mirties buvo apdovanota Ashoka Chakra ordinu. Ji tapo pirma moterimi, be to, jauniausiu asmeniu, sulaukusiu tokios garbės.

Ne vienais metais dukterį pergyvenę tėvai įkūrė fondą „Neerja Bhanot Pan Am Trust“. Organizacijos iniciatyva kasmet apdovanojami drąsiais poelgiais pasižymintys orlaivių ekipažo nariai ir indės moterys.

Narsiosios stiuardesės vardas suteikiamas mokykloms ir universitetų bendrabučiams. 2004 metais Indijos paštas išleido N. Bhanot atminimui skirtą pašto ženklą.

Neerja Bhanot
Neerja Bhanot
© Wikimedia Commons

2016 metais buvo pastatytas meninis filmas „Neerja“. Indijoje sukurta kino juosta išversta į daugelį pasaulio kalbų.

Lėktuvą tada užgrobusiems teroristams iš pradžių buvo skirta mirties bausmė, bet vėliau ją pakeitė kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendis. Vienas iš teroristų buvo nugabentas į JAV ir nuteistas 160 metų kalėti. Kiti liko Pakistane ir 2008 metais buvo išlaisvinti arba pabėgo iš kalėjimo.

N. Bhanot buvo tikra gražuolė, kurios trapi išvaizda slėpė drąsią širdį. Narsiu poelgiu ji užsitarnavo garbę ir apdovanojimus. Gaila tik, kad jie bejėgiai sugrąžinti į gyvenimą 22-ejų metų N. Bhanot.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(231 žmogus įvertino)
4.7532

Top naujienos

Jaunos profsąjungos atstovas: mitas, kad darbuotojų išnaudojimas dingo (116)

Darbuotojų išnaudojimas niekur nedingo ir nedings, sako Gegužės 1-osios profesinės sąjungos...

Sugriuvusi karjera: į pataisos namus prasmukti bandžiusiam advokatui dirbti uždrausta jau 9 mėnesius (6)

Kaip advokatas į Vilniaus pataisos namus neleistinus daiktus nešęs Artūras Šukevičius ,...

Pirštu bedė į silpnąją Lietuvos vietą: vis dar gerokai atsiliekame nuo Europos lyderių (3)

Europos tvaraus verslo federacija paskelbė 2019 metų Europos žiedinės ekonomikos apžvalgą ir...

Milijonai kasmet miršta dėl netinkamos mitybos: mokslininkai pirštu duria į vieną produktų grupę (14)

Neseniai atlikto mokslinio tyrimo išvados leidžia teigti, kad nepakankamas vaisių ir daržovių...

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (144)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Karolina Meschino persidažė ir nusikirpo plaukus: gatvėje nebeatpažįsta nei gerbėjai, nei draugai (94)

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino jau seniai iš aplinkinių išsiskiria ryškiu...

Tarptautiniame reitinge aukštyn kilo Vilniaus universitetas (1)

Pasauliniame aukštųjų mokyklų reitinge „QS World University Rankings 2020“ Vilniaus...

Kleiza užstoja „be keturių mėnesių NBA čempioną“ Joną: ne Gasolis lėmė Toronto triumfą laida „Iš viršaus“ (53)

Jonas Valančiūnas savo karjerą Toronto „Raptors“ gretose baigė pergale Ouklande prieš...

Orai: paskutinė proga pasidžiaugti šiluma – ateina permainos (23)

Antradienį Lietuvą pasiekė anticiklonas, atslinkęs iš pietvakarių. Po gaivesnio laikotarpio jis...