aA
22 metų merginos nužudymas – tikra mįslė. Ji neteko gyvybės vidury baltos dienos, liudininkų apsuptyje, viešoje vietoje – bibliotekoje, o ištirti, kas tai galėjo padaryti, nepavyksta jau daug dešmtmečių.
Betsy Aardsma byla
Betsy Aardsma byla
© Wikimedia Commons

1969 metų lapkričio 28 dieną Betsy Aardsma nuėjo į Pattee biblioteką Pensilvanijos valstijos universiteto teritorijoje. Ji buvo anglų kalbos absolventė, dirbusi su vienu projektu, rašo svetainė historicmysteries.com. Iš pradžių B. Aardsma pasikalbėjo su vienu profesoriumi jo biure bibliotekos pastato viduje. Tuomet tarp 16 val. 45 min ir 16 val. 55 min ji nuėjo į 51-ąją eilę. Ši zona buvo bibliotekos rūsyje, joje rikiavosi siauri knygų stelažai. Vienas liudininkas, buvęs toje pačioje zonoje, vėliau pasakojo girdėjęs, kaip vienoje iš eilių kalbėjosi du žmonės – vyras ir moteris. Jis teigė, kad balsai nebuvo pakelti, ir jam nepasirodė, kad tarp jų būtų vykęs koks nors konfliktas. Liudininkas pasakojo, kad netrukus jis išgirdo krintančių knygų garsą ir kaip kažkas atsitrenkė į vieną iš knygų lentynų.

Betsy Aardsma byla
Betsy Aardsma byla
© Wikimedia Commons

Kas nutiko Betsy Aardsma?

Kažkuriuo metu prieš 17 val. iš bibliotekos išėjo vienas vyras, budinčiai darbuotojai pasakęs: „Tegu kažkas geriau padeda tai merginai“. Budinčioji nenutuokė, ką tai reiškia, todėl pasiliko savo poste. Netrukus kiti studentai aptiko ant grindų gulinčią Betsy. Iš pradžių atrodė, kad ji tiesiog nualpo ar kad ją ištiko kažkoks priepuolis. Keli studentai pamėgino ją gaivinti. Vienas iš jų net pradėjo daryti dirbtinį kvėpavimą burna į burną. Tačiau niekas neįtarė, kad Betsy galėjo tapti smurto auka. Vėliau kai kurie liudininkai tikino, kad iš bibliotekos išėjo du vyrai, o ne vienas.

Betsy Aardsma byla
Betsy Aardsma byla
© Wikimedia Commons

Betsy buvo nugabenta į ligoninę universiteto komplekse – Ritenouro sveikatos centrą. Vienas gydytojas pamatė durtinę žaizdą, persmeigusią jos kairiąją krūtį. Aštrus daiktas pažeidė dešinį širdies skilvelį, bet ant Betsy kūno buvo labai mažai kraujo. Maža to, Betsy vilkėjo raudona suknele, kuri paslėpė kraujo dėmes. Veikiausiai tai buvo priežastis, kodėl ją radę studentai nesuprato, kad Betsy buvo nužudyta. Ant rankų nebuvo jokių gynimosi ženklų, ir tai privertė policiją manyti, kad Betsy buvo užpulta iš užnugario.

Kai policija nuvyko į nusikaltimo vietą, prižiūrėtojas jau buvo kruopščiai išvalęs bibliotekos grindis ir sutvarkęs lentynas. Deja, tai sunaikino bet kokius potencialius įkalčius.

Betsy Aardsma byla
Betsy Aardsma byla
© Wikimedia Commons

Po šio nusikaltimo policija apklausė tūkstančius vyrų. B. Aardsma žudiko paieškos apėmė visą universiteto kompleksą ir aplinkinį rajoną. Budėtoja padėjo vienam dailininkui sukurti vyro, su kuriuo ji trumpai šnektelėjo, atvaizdą. Tačiau tai nepadėjo nustatyti jokių įtariamųjų.

Atsinaujinęs susidomėjimas B. Aardsma žmogžudyste

Betsy Aardsma byla
Betsy Aardsma byla
© Wikimedia Commons


Ši byla taip ir liko tyliai gulėti iki pat interneto amžiaus, kai vienas seklys mėgėjas sukūrė interneto svetainę, pavadinimu „Kas nužudė Betsy Aadsma? Atveriant garsiausią Pensilvanijos universiteto neišspręstą bylą“ (Who Killed Betsy Aardsma? Uncovering Penn State University’s Most Notorious Unsolved Crime). Šioje svetainėje (ji daugiau neegzistuoja – aut. past.) buvo sukeltos oficialios ataskaitos, šiuolaikiniai ir buvę straipsniai šia tema, nusikaltimo vietos nuotraukų galerija ir galimų įtariamųjų atvaizdai.

Be to, atėjus XXI amžiui, apie Betsy Aardma nužudymą ir jo tyrimą buvo išleistos dvi knygos. Abiejose knygose pagrindiniu įtariamuoju laikomas tas pats asmuo. Tiek Dereko Sherwoodo „Who Killed Betsy?: Uncovering Penn State University’s Most Notorious Unsolved Crime“ („Kas nužudė Betsy Aadsma? Atveriant garsiausią Pensilvanijos universiteto neišspręstą bylą“), tiek Davido Dekoko „Murder in the Stacks: Penn State, Betsy Aardsma, and the Killer Who Got Away“ („Nužudymas tarp knygų stelažų: Pensilvanijos valstija, Betsy Aardsma ir žudikas, kuris paspruko“) žudiku įvardija geologijos studentą Ricką Haefnerį.

Įtariamasis Rickas Haefneris
Įtariamasis Rickas Haefneris
© Wikimedia Commons

R. Haefneris buvo vienas iš vyrų, kuriuos policija apklausė ir atmetė iš karto po nusikaltimo. Vėlesniais metais vienintelė žinoma R. Haefnerio nusikalstama veikla buvo nepilnamečių berniukų tvirkinimas. Tačiau savo pobūdžiu ji labai skyrėsi nuo visiškai suaugusios moters nužudymo, ir keli teoretikai iki šiol įsitikinę, kad R. Haefneris nėra su juo susijęs. Bet kokiu atveju R. Haefneris jau yra miręs – šį pasaulį jis paliko dar 2002 metais. Daugiau galimų įtariamųjų policija taip ir nenustatė. Tiesa, kai kurie mėgėjiški tyrimai galimu kaltininku dar buvo įvardiję Tedą Bundy.

Betsy Aardsma byla iki šiol yra neišspręsta ir, prabėgus daugiau nei 50 metų, yra įšaldyta. Tačiau oficialiai tyrimas tebevyksta, ir pareigūnai vis dar laukia mažai tikėtino stebuklo, kad vieną dieną jiems pavyks išaiškinti liūdniausiai pagarsėjusią Pensilvanijos universiteto žmogžudystę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
2.8919

Top naujienos

Įvertino visus valdantiesiems siunčiamus signalus: kai kuriems jau gali būti galas (19)

Dalis Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) narių pripažįsta, kad...

Karo ekspertai: rusai greičiausiai atsisako puolimo trimis kryptimis

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, rusai...

Toma Miknevičienė

Ar sužinoję, kad vaikas gims neįgalus, pasiryžtumėte gimdyti? Gydytojas atsakė, kodėl brangius genetinius tyrimus rekomenduoja retai

Būsimos mamos tvirtina – nesvarbu, kas gims – berniukas ar mergaitė, kad tik vaikas būtų...

Po Putino pareiškimo dėl branduolinių ginklų pasirodė pirmos reakcijos iš Baltarusijos (1)

Baltarusija patvirtino, kad, atsakydama į Vakarų spaudimą, įskaitant sankcijas ir tai, ką ji...

Spartus butų kainų augimas baigėsi: gyventojams jau per sunku įpirkti (2)

Nekilnojamojo turto bendrovės skaičiuoja, kad butų parduodama keturiskart mažiau nei anksčiau, o...

Atsipūsti dar anksti: prognozuojama recesija, dar viena kainų augimo banga (6)

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad dabar esančiai infliacijai atslūgus, o...

Roma Macijauskaitė

Indrė per metus numetė 90 kilogramų – atvirai papasakojo, kam ryžosi Gydytojos dietologės komentaras (1)

Indrė (moters vardas pakeistas) (35 m.) pasakoja, kad nuo mažumės buvo linkusi kaupti svorį....

„Barcelona“ išgyveno Belgrado pragarą, „Baskonia“ dovanų irgi nedalino

Trečią pergalę iš eilės Eurolygoje iškovojo „Barcelona“ (21-10), kuri ištvėrė Belgrado...

Katrina Geka, delfi.lv

Internete meilės ieškanti mergina vos nenusvilo: vienas grasino išvežti į mišką, o su kitu užklupo nevaldoma aistra (2)

Ar galima „ Tinder “ pažinčių platformoje sutikti meilę? Kuo ypatingos pažintys internete, ir...

Į skandalus įsivėlusios Laisvės partijos lyderė Armonaitė prognozuoja dar sunkesnius laikus: prasidės visų karas prieš visus (28)

Partijos reitingams ir reputacijai pakenkė, tačiau istorija jau baigta ir reikia žiūrėti toliau....