aA
Kauno Palemono vidurinės mokyklos dešimtokas Mindaugas Česnavičius, prieš dvejus metus susidomėjęs origamiu, pirmąją gervę lankstė visą naktį. Dabar jau net nesuskaičiuoja, kiek įvairių figūrėlių iš popieriaus yra padaręs.
M.Česnavičiaus origami
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jis surengė dvi parodas (Dainavos jaunimo centre Kaune ir Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje), kaupia kolekciją namuose, dovanoja draugams. Tai daugiau nei pomėgis, tapęs gyvenimo būdu. Ateityje Mindaugas svajoja origamio konstravimo principus pritaikyti technikos išradimams.

Stebėti ir mėgdžioti aplinką

Mindaugas origamiu susidomėjo visiškai atsitiktinai. Kartą pusseserė vakarėlyje pasakė, kad moka iš servetėlės išlankstyti gervę. Vaikinas grįžo namo, internete susirado lankstymo schemą ir palinkęs virš popieriaus lapo praleido visą naktį, kol galų gale liko patenkintas rezultatu.

Pirmoji gervė „užkabino“ taip, kad dabar Mindaugas kiekvieną dieną ką nors lanksto. Origamio jis mokėsi savarankiškai, nes Lietuvoje šis menas nėra populiarus, nėra nei mokyklų, nei meistrų. Yra susibūrusi penkių-šešių entuziastų grupelė, studentai iš įvairių miestų, – susitinka, dalijasi patirtimi.

Kaip kuriamas origamis?

Pirmiausia reikia turėti idėją, stebėti, kaip gyvūnas, paukštis ar daiktas atrodo „gyvai“, ir nusibraižyti iš linijų diagramą (schemą). Linijų tarpusavio ilgis turi atitikti tam tikras proporcijas, pavyzdžiui, viena linijos atkarpa turi būti ilgesnė už kitą du, tris ar daugiau kartų, bet ne pusantro.

Svarbu ir linijų išsikišimų skaičius – jis turi atitikti gyvūno „išsikišimus“. Tarkime, vabalas turi šešis nuo kūno nutolusius atsikišimus – keturias kojas ir dvi antenas.

Lankstoma keliais būdais – kvadratėliais, rutuliukais, penkiakampiais. Popieriaus lapas palankstant sluoksnioujamas. Kitas būdas – aplink vieną centrą lankstoma ratu. Tokia technika išlankstomas, pavydžiui, rožės žiedas. Pasirinktas centras dažniausiai yra viduryje, laikomasi simetriškumo.

Žinios iš interneto

Darant origamio darbus, nenaudojamos nei žirklės, nei klijai. Viskas turi būti atliekama iš vieno kvadrato formos popieriaus lapo, kurio dydis priklauso nuo būsimo lankstinio.

Mindaugas dažniausiai lanksto 30x30, 25x25 cm dydžio lapus. Jo popieriaus lankstiniai – nuo delno dydžio iki kelių centimetrų.
Origamio darbams naudojamas specialus popierius. Tokio Lietuvoje nenusipirksi. Vaikinas eksperimentuodamas atrado, kad labai tinka statybinių prekių parduotuvėje parduodami didelio formato popieriaus lakštai, skirti pakloti ant grindų per remontą.

Popierius pakankamai standus, tvirtas, nors šiek tiek per storas, tačiau stambesniems lankstiniams tinka. Kiekviena lenkimo linija sutvirtinama perbraukiant nagu ar pirštu. Kai vienas ant kito sudedama daug sluoksnių, lenkimo linijoms suploti prireikia ir plaktuko.

Galima lankstyti iš folijos, o ant viršaus klijuoti servetėlę. Taip pat lankstant naudojamas vanduo – iš sušlapinto popieriaus padaromos apskritos linijos. Išdžiūvęs toks lankstinys išlaiko formas, atrodo grakščiai, tačiau dirbti sunku – popierius dažnai plyšta, sulimpa.
Mindaugas nėra sukūręs savo origamio diagramos. Jų randa internete –atsispausdina ir žiūrėdamas į schemą lanksto. Tai nesudėtinga, tereikia žinoti pagrindinius sutartinius ženklus.

Origamio autoriumi laikomas žmogus, kuris sukūrė schemą ir pagal ją padarė lankstinį. Jei diagrama pateikiama viešai, tokį patį lankstinį gali pakartoti ir kiti. Pasitaiko, kad kiti origamį patobulina ir padaro gražiau už patį autorių.

Mindaugo mėgstamas origamių autorius yra urugvajietis Romanas Diasas (Roman Diaz). Jo darbai aiškūs, nors ir sudėtingi, gražiai atrodo.
M. Česnavičius priklauso ir Britų origamio draugijai (British Origami Society). Sumokėjęs simbolinį nario mokestį, jis gauna specializuotų žurnalų, kuriuose sužino visas origamio naujienas.

Populiarus visame pasaulyje

Modernusis origamis paplitęs visame pasaulyje, tai palyginti jauna meno šaka. Tradicinio origamio pradžia siekia XIV-XV a. ir siejama su Japonija. Labiausiai žinoma iš popieriaus sukurta gervė, kuri tapo Japonijos simboliu.

Vėliau origamio technika paplito ir kitose šalyse. Ypač populiari Ispanijoje, kur tradiciniu origamiu laikoma „pajarita“ – stilizuotas paukščiukas.

Moderniajam origamiui pradžią davė japonų meistras Akira Jošizava (Akira Yoshizawa), visą gyvenimą paskyręs šiam hobiui. A. Jošizava pirmo pripažinimo sulaukė 1951 m., kai vieno žurnalo užsakymu išlankstė Zodiako ženklus. Jis apdovanotas „Tekančios saulės ordinu“, parašė 18 knygų, sukūrė daugiau nei 50 tūkstančių origamio diagramų.

Origamio meistro knygomis šiuo menu domisi visas pasaulis. Kuriasi draugijos, tobulinamos lankstymo technologijos. Dabar jau nėra nieko neįmanomo: iš vieno popieriaus lapo išlankstomi boružės taškeliai, žuvies žvynai, vabalo kojų nareliai, „Laisvės“ statula ar Eifelio bokštas.

Internete susibūrusios entuziastų grupės iš viso pasaulio rengia konkursus – kas mėnesį skelbiama tema, pagal kurią lankstomi origamiai, o jų nuotraukos įkeliamos į svetainę. Balsavimu išrinktas nugalėtojas skelbia kito mėnesio temą. Jos labai įvairios: realus ar fantastinis gyvūnas, žymus paminklas ar statinys. Yra ir sudėtingesnių užduočių – iš vieno popieriaus lapo išlankstyti du vienodus paukštelius ar vabalus.

Nebūtinai „dvyniai“ turi būti identiški, bet iš pirmo žvilgsnio – tokie patys.

Skraido ir kosmose

Vienam origamiui išlankstyti Mindaugui tenka sugaišti mažiausiai dešimt valandų. Pasitaiko, kad lankstoma kelis mėnesius ar pusę metų. Origamio atlikimas skaičiuojamas žingsniais, kurių gali būti ir penki šimtai. Kiekvieną žingsnį sudaro vienas ar keli lenkimai.

Turint įgūdžių, naudojamasi ne jau sukurtomis diagramomis, bet tik pagrindinėmis schemos linijomis. Kaip popieriaus lapą paversti lėktuvu ar gėle, reikia perprasti pačiam. Tai labai skatina kūrybiškumą. Mindaugo nuomone, norint išlankstyti origamį, reikia ne tik kantrybės ir kruopštumo. Svarbiausia – išmanyti matematiką, nes lankstoma pagal šio mokslo principus.

Baigęs mokyklą, vaikinas planuoja studijuoti elektroniką, tačiau origamio nežada pamiršti. Ir tai nebūtų tik laisvalaikio hobis.

Lankstymo principai jau pritaikomi praktikoje, konstruojant šiuolaikinius technikos, elektronikos prietaisus. Origamis „prigijo“ net kosmose: sukurta išsiskleidžianti palydovo uodega su saulės baterijomis (su tokia pačia vėduokline uodega Mindaugas yra padaręs paukštį – lyrą).

Lankstymo principai taikomi ir išbandant naujus automobilius, kompiuteriu modeliuojant oro pagalvių išsiskleidimą. Jau seniai origamį naudoja dizaineriai, kurdami interjero detales, sienų dekorą, šviestuvų gaubtus, baldų formas ir kt. Taip pat lankstiniai populiarūs ir reklamoje.

Pasak Mindaugo, nauja ir perspektyvi panaudojimo sritis – elektronika. Jau sukurtas robotas, kuris transformuojasi pagal tuos pačius principus, kaip ir origamis.

Kol kas Mindaugas lanksto origamį mokyklos renginiams ir šventėms. O ateityje, ką gali žinoti, gal laukia ir rimti išradimai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (83)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (14)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (2)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (6)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (18)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (473)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (90)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (81)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...