Kartais moteris vyrui pasako: „Gerai būtų padaryti taip, kad mums ir jiems būtų gerai“. Ką turi omenyje moteris, nesvarbu: ar pirkinį, ar statybas, ar santykius su žmonėmis. Vyras padaro, o moteris būna nepatenkinta.
Pora, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Tuomet vyras supyksta ir pasako: „Aš gi, kaip ir tu, norėjau, kad būtų gerai“. O moteris supyksta ir sako: „Bet aš turėjau omenyje ne tai“.

Tokia situacija pakankamai dažna, kad mes paklaustumėme: ar vienodai abi lytys supranta, kas yra gerai ir kas yra blogai? Tai yra, ar panašios yra abiejų lyčių moralinės vertybės? Tuo domėjosi du amerikiečių psichologai – Kolbergas, tyrinėjęs vyrų moralę ir Gulligan- psichologė, tyrinėjusi moterų moralę.

Vyrų supratimas apie gėrį turi pakankamai aiškią schemą. Iš pradžių eina elementarūs, ne su morale, o su malonumais susiję vertinimai. „Gerai“ - „tai, ką geriausia padaryti, nes tai malonu“. Tai dar ne moralė. Tai „ikimoralinė stadija“. Taip berniukai greitai susitaria, kad gerai yra:

pažaisti futbolą;
pažaisti kompiuterinį žaidimą;
pasigalynėti;
skaniai pavalgyti;
ir t.t.

O taip pat pakankamai aišku ir kas yra „blogai“ - tai, kas nemalonu:

gauti pylos nuo tėvų;
ruošti pamokas;
eiti pas direktorių aiškintis;
valgyti ir miegoti, kai liepia;
pralošti žaidime ar mūšyje;
prarasti ar sugadinti vertingą daiktą.

Panaši schema išlieka ir suaugusių vyrų „ikimoraliniame“ pasaulyje, tik malonumai čia jau kitokie: seksas, gera mašina, alus, televizorius, kompiuteris ir t.t. Nemalonumai - stambūs gedimai, pinigų praradimas, teismai, baudos, ligos, o svarbiausia - lytinio gyvenimo nesklandumai bei moterų nepagarba.

Šioje vietoje mergaitės yra labai panašios į berniukus, nes jos irgi turi savo malonumų ir nemalonumų. Jų yra aibė. Malonumai - tai ir romantiška meilė, valgymas, lėlės, nuotykiai, o svarbiausia - įdomus bendravimas (berniukai vargu ar žaidžia „pižamų vakarėlius“). O blogis mergaičių pasaulyje ateina kaip pavydo, skausmo, liūdesio dėl praradimų, draugių išdavystės, baimės ir išvaizdos trūkumų pavidalu.

Čia viskas labai panašu: gerai yra tai, kas malonu, o blogai - tai, kas baisu, nemalonu, ko geriau vengti.

Tačiau tai nereiškia, kad berniukai ir mergaitės lieka visiškai amoralūs. Jie dar vaikystėje pradeda suprasti, kad kai kurie dalykai visai nėra malonūs, bet jie geri, nes juos atliekant tave pagiria ir pasako: „Koks šaunuolis“. Pavyzdžiui, tu šaunuolis, kad sutvarkei kambarį, ar tu šaunuolis, kad laimėjai sunkias varžybas. Arba kad esi pirmūnas. Arba kad nevagi.

Taigi, gėris - dar ir tai už ką žmonės tave giria. O blogis – jis gali būti labai malonus, bet žmonės už jį negiria: „Tu suvalgei svetimą spurgą“. Ar „Tu pavogei iš draugo žaislinį ginklą“. Čia tave gėdina. Tu tampi „blogu“. Taip atsiranda pirmoji moralė - „moralė kaip vaidmuo“.

Kažkas panašaus išlieka ir mergaitėms virstant merginomis, tačiau jau dabar jūs pastebėsite vieną išskirtinę savybę. Ir mergaitėms, ir merginoms labiau nei vyriškai lyčiai, pasidaro griežtesnis poelgių skirstymas į „darau tai dėl savęs“ ir „darau tai dėl kitų“.

Mergaitės griežtai smerkia „nedraugiškas“ mergaites. Vyrų pasaulyje šis skirstymas nėra tiek svarbus, nes vyrai tiesiog daro kažką, kas malonu, kartu, o kas nemalonu - be didelės sąžinės priekaištų perduoda kitiems - žemesnio statuso draugams („omega- patinams“, jei kalbėti gyvūnų psichologijos terminais).

„Tu vis vien neturi ką veikti - tai eik ir atnešk alaus“. Tarsi viskas priklauso nuo vaidmens – jei tu esi aukšto rango vyras ir būni arčiau „alfa- patinų“ – lyderių, tu atlieki kitokį vaidmenį, ir tau daugiau galima, nei atstumtajam. O jei tu esi moteris, tai, ką tu laikai „geru“, priklauso nuo kiek kitokio vaidmens - ar tu esi „egoistė“, ar „su mumis“. Pirmosios mergaitės, tarkime, tampa „atstumtosiomis“, o antrosios - „kompanijos sielomis“. Likusios svyruoja, vis dar pateisina „darymą dėl savęs, dėl malonumo“, bet palaiko ir „altruistes“, o svarbiausia - draugišką kompanijos dvasią.

Dar vėliau - vėlyvoje paauglystėje ir jaunystėje lyčių supratimas apie gėrį ir blogį jau gana aiškiai skiriasi. Prasideda trečioji vyriškos moralės vystymosi pakopa - „moralė kaip principas“.

Dalis vyrų išpuoselėja tai, kas vadinasi „asmeniniai principai“. Šie principai, žinoma, priklauso nuo to, ką apie tave sako ir galvoja aplinkiniai. Tačiau tie „aplinkiniai“ jau tampa „abstrakčiais „ t.y. „bet kuo, kas mane matytų“. Tarkime, „Nedaryk to, kas apskritai bloga ar gėda tau kaip vyrui“.

Tačiau vėliau principai nebūtinai siejasi su bendražmogiškomis ar kultūrinėmis vertybėmis. Kraštutiniu atveju jie tampa tiesiog individualiu kategorišku imperatyvu.

Imanueliui Kantui tai buvo: „Nesielk taip, kaip nenorėtum, kad su tavimi elgtųsi kiti“, Adolfui Hitleriui: „Grąžinkime vokiečių nacijai viešpatavimą“ , o žymiam altruistui daktarui Gaazui: „Skubėkime daryti gera“. Čia „gera“ – daryti tai, ką aš pats laikau gerui. Sąžinė švari. O „bloga“ - ką aš pats laikau blogu. Gėda prieš save.

Moterys šioje stadijoje sprendžia kitokias dilemas. Jos remiasi ne principais, kurie joms atrodo abstraktūs, o pasirinkimais „dėl savęs „ ar „dėl kito“. „Ar darytis abortą dėl savęs, ar duoti gyvybę vaikui“? „Ar atsisakyti savo gerovės dėl kito (tarkime, vyro karjeros ar mamos slaugymo), ar pasirūpinti savimi“?

Sąžinė dažniau lieka švari, kai moteris rūpinasi kitais. Tačiau sveikas egoizmas taip pat reikalauja savo. Ir moteris prieina trečią moralės vystymosi pakopą: „Gera“ yra tuomet, kai laikaisi taisyklės: „Darysiu, kad būtų gera kitam, bet neskriausiu savęs“.

Taigi panašu, kad „gerai“ jūsų vyrui greičiausiai yra „Tai, kas malonu, tačiau už ką nei tu, nei kiti vyrai tavęs nepasmerks“. O jums - tai, kas ne tik malonu, bet padės jums išsaugoti ir save, ir kitą žmogų. Ir jei mums pavyksta išlaikyti šią sudėtingą pusiausvyrą – nepamirškite pagirti savęs.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujausi reitingai: konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi (104)

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Kelionė po Rusiją pilna stebuklų: kainos baisios, o svajonių alga – 400 eurų (642)

Ne tik Lietuvoje gyventojai skundžiasi aukštomis kainomis. Rusijoje, Sankt Peterburge, sutikti...

Vilniečiai nepatenkinti: pasitikėjimas Šimašiumi – žemiausias per visą kadenciją

Pasitikėjimas Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi pasiekė žemiausią vietą per visą jo...

Po pasaulį keliaujantis lenkas nišą rado Palangoje: kviečia paragauti „Trdelnikų“ (57)

„Buvau Rusijoje, Baltarusijoje, Italijoje, visose Baltijos šalyse, Ukrainoje, Austrijoje,...

JAV prezidentas atmeta referendumo Rytų Ukrainoje galimybę (27)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nesvarsto apie referendumo galimybę Rytų Ukrainoje - apie tai...

Krizę išgyvenę Oksana ir Simas Jasaičiai švenčia 5-ąsias vestuvių metines: atlikėja džiaugiasi vyro dėmesiu (161)

2013 metų liepos 19 d. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje aukso žiedus sumainė krepšininkas Simas...

Nustebsite, kiek daug gali žalieji žirneliai kiek valgyti, kad nepūstų pilvo?

Žalieji žirneliai yra gana maistingi ir turi nemažai skaidulų bei antioksidantų. Be to, tyrimai...

Restoranų darbuotojai atskleidė, kokių patiekalų niekada neužsisakytų (3)

Tik įsivaizduokite, kad sėdite prie stalo restorane ir esate išties alkani. Tačiau neturite nė...

Gyvena iš 150 eurų pensijos ir vis tiek laimingi (394)

Ar įmanoma būti laimingam, jei gauni 150 eurų pensijos, gyveni vienkiemyje, neturi mašinos, o į...

„Mano eksperimentas“ – viena dalyvių jau džiaugiasi salotų derliumi balkone

DELFI organizuojamas konkursas „Mano eksperimentas“ ir jo dalyvė Eimantė. Vilnietė šią...