Žvaigždžių išpardavimas

„Benaršydamas po internetą netikėtai užkliuvau už seno skelbimo – savaitgalio pasiūlymas: suteikite norimą vardą žvaigždei už super kainą, 114 litų už 189 litų sertifikatą! Pasirodo, komerciniai išpardavimai jau persikėlė į dangų. Sumanymas pardavinėti žvaigždes keistokas, bet, kita vertus, niekas nedraudžia to daryti. O jeigu atsiranda perkančiųjų, kodėl neturėtų būti parduodančiųjų?“ – sako Nerijus Chmieliauskas.

Lietuvoje jau aštuonerius metus veikianti bendrovė suteikia žvaigždei kliento pageidaujamą vardą, kurį patvirtina sertifikatas. Vardas įtraukiamas į Millennium Chronicle registrą, apie kurį nieko nežino astronomai. To neslepia ir šią paslaugą teikiančios įmonės direktorius N. Chmieliauskas: „Tai komercinė paslauga, ne juridinė, su astronomija nieko neturi bendra.“

Nerijus prisimena, kaip netikėtai internete radęs informaciją, kad Amerikoje galima nupirkti žvaigždei vardą, susidomėjo šia idėja. Kodėl nepasiūlius tokios paslaugos ir Lietuvoje? Taip atsirado svetainė zvaigzdes.lt.

Romantikai gali ir sutaupyti

Pirkti sertifikatą, patvirtinantį žvaigždės krikštynas, galima ne tik per tarpininkus Lietuvoje, bet ir tiesiogiai iš Amerikos. Tai tiktų taupiems romantikams: atsisiųsti sertifikatą elektroniniu paštu iš Amerikos galima už 19 dolerių, o Lietuvoje kainuos 126 Lt. Jums telieka atspausdinti ant storesnio popieriaus, įrėminti ir keliauti į romantišką pasimatymą, kurį paskyrėte vidurnaktį ant Šatrijos kalno! Meiliai
apsikabinę ten galėsite dangaus skliaute paieškoti savo žvaigždelės.

Jei pageidaujate, kad jums įteiktų įrėmintą sertifikatą su žemėlapiu, teks pakloti pustrečio šimto litų.

„Tiesiogiai perkant pigiau ir net neabejoju, kad yra perkančiųjų ne tik per mūsų įmonę, – sutinka Nerijus. – Tačiau mes teikiame papildomą paslaugą – galime įrašyti lietuviškas raides. Be to, atspausdintą sertifikatą pristatome per kelias dienas, o iš Amerikos jis keliautų kelias savaites.“

Žvaigždė internete ir danguje

Apsilankius svetainėje starcatalog.com galima patikrinti, ar žvaigždė, vardu „Jonas“ ar „Marytė“, tikrai atsirado Millennium registre. Nerijus tikina, kad visame pasaulyje yra daugybė žmonių, kurių vardais pavadintos žvaigždės.

„Lietuvoje savo žvaigždes turi jau beveik tūkstantis žmonių“, – tvirtina N. Chmieliauskas. Tiesa tai ar ne, nei patvirtinti, nei paneigti neįmanoma, nes įmonė įslaptinusi savo klientų sąrašą.

„Konkrečių asmenų negaliu įvardinti, tai konfidenciali informacija“, – teigia direktorius.

Pasak N. Chmieliausko, vardines žvaigždes dovanų gauna žymūs ir turtingi žmonės, kuriems neįdomios daiktinės, materialios dovanos, norisi kažko romantiško ir simboliško. Ypač tai puiki dovana jubiliejaus proga – draugai ar bendradarbiai gali taip išreikšti savo pagarbą ir dėmesį.

Tokia paslauga nėra nauja pasaulyje. Komerciniais tikslais žvaigždės pradėtos pardavinėti 1988-aisiais. Verslininkai gundo gražiais žodžiais: „Pavadink žvaigždę savo mylimosios vardu ir įteik jai nuostabią simbolišką dovaną.“ Gavus kliento pinigus, persiunčiamas spalvotas sertifikatas ir žvaigždžių atlasas su nurodyta vieta: „Čia yra tavo žvaigždė.“ Tačiau kartais gali būti nurodytas ir lopinėlis Paukščių Tako, kur milijardai žvaigždžių susiliejusios į blausią šviesą...

Brangusis, ar tau gaila?

Iš tiesų, gal tikrai romantiška pabandyti surasti danguje žvaigždę, kurią gavai dovanų? Jeigu ji matoma plika akimi, nuvažiavus toliau nuo miesto, kur mažiau šviesos taršos, naudojantis žvaigždėlapiu nėra sudėtinga ją pamatyti. Jeigu ji šviečia silpniau, tereikia tinkamo prietaiso – žiūronų ar teleskopo.

Žinoma, žvaigždė turi būti matoma iš Šiaurės pusrutulio. Jeigu ji šviečia kitoje pusiaujo pusėje, teks važiuoti į Australiją ar Pietų Ameriką. Vaikinai, dėmesio, jūsų romantiška dovana merginai gali gerokai pabrangti, jei mylimoji aikštingai sučiauškės: „Brangusis, ruoškis kelionei, važiuojam ieškoti mano žvaigždės.“

Jeigu taip nutiktų, brangusis gali ir suabejoti, ar jam tikrai negaila tokios dovanos?

Tikriausiai merginos labiau linkusios į romantiką ir apie pinigus mažiau galvoja. Pagaliau, ką reiškia pinigai prieš parodytą dėmesį, suteiktą malonumą mylimam žmogui? O štai vaikinai racionalesni. „Keli šimtai už popieriaus lapą? – piktinosi vienas internetiniame forume. – Popierinį spalvotą sertifikatą galima pačiam susimaketuoti ir atspausdinti už 2 Lt.“

Galbūt tikrieji romantikai žvaigždes dovanoja tiesiai iš dangaus, o materialistai perka. Viena mergina pasakojo, kaip keliaudama su draugu po Argentiną sutemus pirmą kartą grožėjosi Pietų Kryžiaus žvaigždynu, kuris matomas Pietų pusrutulyje. „Tai buvo taip romantiška – žinojome, kad grįžę namo Pietų Kryžiaus vėl nematysime. Pavadinome žvaigždyną savo vardais ir tai vienas gražiausių kelionės prisiminimų, netelpantis į jokį sertifikatą už pinigus.“

Pusė pasaulio užsiima niekais

Gunaras Kakaras, Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius, mano, kad nuo seno eilėse ir dainose apdainuota – „nuskinsiu žvaigždę nuo dangaus ir tau padovanosiu“, todėl, be jokios abejonės, tokia dovana labai romantiška. Tačiau žvaigždžių vardų sertifikatų pardavimo esmė paprasta – tie, kurie parduoda, uždirba pinigus. Žinoma, tie, kurie gauna savo vardu pavadintą žvaigždę, jaučiasi pamaloninti.

„Pusė pasaulio užsiima niekais, – pakomentuoja muziejaus direktorius. – Kita vertus, jokia žvaigždė danguje neturi savo autorinių teisių, išskyrus pačias ryškiausias, kurioms vardus suteikė senovės astronomai. O milijonų milijonai žvaigždžių kataloguose turi tik savo numerius, todėl jas pakrikštyti, parašyti gražų sertifikatą už pinigus nėra draudžiama.“

Reikėtų paminėti ir kitą dalyką, kai dangaus objektai gauna tikruosius vardus, kurie juridiškai įteisinami. Atsiradus galingesniems teleskopams, atsidengia nauji, smulkesni planetų dariniai, palydovų paviršiai, krateriai, kalnai, kurie pavadinami žymių žmonių, mokslininkų, menininkų, kompozitorių, paprastai jau mirusių, vardais.

Suradęs kometą, pagal nusistovėjusią tradiciją atradėjas turi teisę ją pavadinti savo vardu. Žinoma, jai gali suteikti ne tik savo, bet ir mylimosios vardą.

Danguje jau yra apie kelios dešimtys dangaus objektų lietuviškais vardais – Marse, Veneroje, Mėnulyje ir kt.

Lietuviški vardai danguje

190 km skersmens krateris Mėnulyje pavadintas Lietuvos astronomo Martyno Počobuto vardu.

Danguje skriejančiam 6 km asteroidui suteiktas Vilniaus vardas.

Dar vienas asteroidas pavadintas M. K. Čiurlionio vardu.

Savo žvaigždę Banginio (Cetus) žvaigždyne turi Vilniaus meras Artūras Zuokas.