aA
Kažkodėl šiais laikais manoma, kad žmonės yra taip atsipalaidavę, kad socialiniuose tinkluose ir geltonojoje žiniasklaidoje įsivyravo nuogo kūno kultas. Bet ar tai tikrai yra naujas reiškinys? Kada moterys slėpė savo krūtis nuo visų, o kada ir kur jos buvo matomos ir gatvėse?
Moterys maudosi Satyro akivaizdoje
© Wikimedia Commons

Yra du istoriniai faktai, kuriuos tikriausiai žino visi. Visų pirma, pirmykščiai žmonės buvo nuogi beveik visada kai tai leido klimatas. Medžiotojų ir rinkėjų bendruomenės gyveno paprastą ir praktišką gyvenimą – jei reikėjo būti švariems, tai ir maudėsi visi kartu upėje ar ežere. Socialinių normų tuomet apskritai buvo nedaug. Antra, visais laikais būta situacijų, kuomet nuogumas buvo priimtinas. Pavyzdžiui, menas – nuogų moterų krūtų galima aptikti praktiškai visų laikotarpių kūriniuose, tačiau tai nereiškia, kad nuogumas buvo priimtinas visuomenėje. Dažnai sakoma, kad nuogumas mene buvo skirtas pabrėžti žmogaus kūno grožį, sujaudinti arba šokiruoti ir šios funkcijos priklausė ne nuo paties meno kūrinio, bet nuo tuometinių visuomenės normų.

Prieš mūsų erą

Kažkodėl įsivyravo nuomonė, kad anksčiau žmonės buvo labai dorovingi ir tik šiais laikais kažkaip atsipalaidavo. Tačiau tai nėra tiesa. Didžiąją mūsų kultūros dalį nuogos krūtys nebuvo kažkoks socialinis ar kultūrinis tabu.

Štai Senovės Egipte tiek vyrai, tiek moterys dažnai vaikščiodavo apnuogintomis krūtinėmis. Karštoje Afrikos saulėje tai buvo visiškai priimtina. Net ir visiškas nuogumas nebuvo matomas kaip kažkokia didelė problema. Nors kilmingos ir turtingos moterys mėgo puikuotis drabužiais, jie dažnai buvo perregimi arba tiesiog nedengė krūtinės.

Senovės Graikijoje nuogumas taip pat nebuvo kažkoks nesibaigiančių diskusijų objektas. Buvo priimta, kad vyrai turi sportuoti nuogi, o kartais prie įvairių žaidimų prisidėdavo ir moterys. Spartoje vyravo sveiko, atletiško kūno kultas ir moterys prisidėjo prie šios mados, kuri iš tiesų labiausiai lietė vyrus. Tvirtas vyriškas kūnas buvo laikomas žmogaus grožio idealu ir, žinoma, žymėjo geriausius karius. Tuo tarpu moterys įvairių festivalių ir eisenų metu dažnai būdavo nuogos iki pusės. Tiesa, tokie papročiai neprilipo kitiems Graikijos miestams-valstybėms, kur moterų nuogumas prieš vyrus buvo dažniau sutinkamas tik, pavyzdžiui, maudantis ar sportuojant.

Venera mozaikoje Pompėjoje
Venera mozaikoje Pompėjoje
© Wikimedia Commons

Tuo tarpu Senovės Roma buvo dar konservatyvesnis kraštas. Rašytojas Enijus teigė, kad „nuogų kūnų rodymas tarp piliečių yra visuotinės gėdos pradžia“ ir Ciceronas jam pritarė. Net ir mene, kuris siekė pabrėžti kario kūno tvirtumą ir estetiką, vyrai vaizduoti ne visiškai nuogi. Juos dengė strėnjuostės ar strategiškai laikomi skydai. Moterys, ypač kilmingosios, mene vaizduotos apsirengusios. Vienintelės išimtys – uždari kilmingųjų renginiai ir viešos vonios. Pastarosios, beje, irgi prigijo ne iš karto ir prireikė šiek tiek laiko, kol vyrai ir moterys ėmė maudytis kartu.

Netolima senovė

Trumpam persikelkime į Japoniją, kur nuogumas nebuvo problema iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Iki pat XIX amžiaus vidurio viešas nuogumas buvo įprasta kasdienybės dalis ir moterys nejautė jokio spaudimo ar būtinybės slėpti krūtis. Net ir vėliau viešas nuogumas nebuvo matomas kaip kažkas labai neigiamo ar gėdingo. Pats generolas Douglasas MacArthuras po Antrojo pasaulinio karo turėjo leisti įsakus, raginančius moteris prisidengti krūtis.

Nors viduramžiais Europoje nuogumas po truputį dingo iš viešojo gyvenimo dėl stiprėjančių religinių įsitikinimų, viešosios vonios vis dar buvo mišrios. Tai yra, nuogos moterys maudėsi su nuogais nepažįstamais vyrais. Bažnyčia apie tai turėjo savo nuomonę, tačiau kai reikėjo praustis, tai reikėjo praustis. Krūtų vaizdavimas mene taip pat kito – laikotarpius, kuomet krūtys buvo vaizduojamos išdidžiai, keitė laikas, kuomet krūtys buvo vaizduojamos kukliai. Iki pat XVIII amžiaus mišrios maudyklos ežeruose ir upėse buvo visiškai įprastas dalykas.

18-ojo amžiaus paveikslas iš Prancūzijos
18-ojo amžiaus paveikslas iš Prancūzijos
© Wikimedia Commons

Įdomu tai, kad pati mada kartais diktavo požiūrį į nuogumą. Štai XVII amžiaus pradžioje Europoje paplito suknelės, kurios išryškindavo krūtis. Tai nesibaigė tik giliomis iškirptėmis. Istorikė Angela McShane Jones iš Voriko universiteto, teigia, kad XVII amžiuje krūtų viešose vietose kartais neslėpė ir karalienės, ir kilmingos damos, ir neturtingos miestietės. Suknelės kartais būdavo sukurtos taip, kad atidengtų krūtis, o ir portretams, nors ir labai retai, kartais buvo pozuojama atidengus vieną ar abi krūtis. Ši mada ilgiau išliko Prancūzijoje, o štai Anglijoje ir likusioje krikščioniškoje Europoje situacija greitai ėmė keistis.

XVII–XIX amžius ir ypač vadinamasis Viktorijos laikotarpis žymėjo šių nuogybių pabaigą. Filosofija ir pasikeitęs moralės suvokimas į aukštumas kėlė krikščioniškas vertybes ir ypač kuklumą. Staiga paplūdimiai tapo atskiri vyrams ir moterims, sukurtos maudymosi budelės, kurios leido į vandenį pasinerti pasislėpus nuo pašalinių akių. Net ir vyrų krūtinės privalėjo būti pridengtos, o ką jau kalbėti apie moteris, kurių maudymosi kostiumai buvo itin kuklūs.

Maudymosi mašinos
Maudymosi mašinos
© Wikimedia Commons

Įdomu tai, kad šios mados nepalietė Šiaurės šalių kultūros, kur saunų kultūra išliko iš esmės nepakitusi. Nuogumas sporte taip pat net XIX amžiuje buvo pastebimas ir Vokietijoje, tačiau ir mene, ir viešose erdvėse jo gerokai sumažėjo.

Modernūs pokyčiai

Laisvę ir krūtis į paplūdimius sugrąžino mada. Prancūzijoje po Antrojo pasaulinio karo pasirodė moteriški bikiniai, kurie, nors ir buvo sutikti skeptiškai, netruko paplisti. Vėl sugrįžo bendri paplūdimiai ir prasidėjo modernaus nudizmo judėjimo era.

1924 metais Sovietų sąjungą sujudino nuogieji maršai, kurie buvo nukreipti prieš „buržujinį moralės suvokimą“. Šios akcijos bandė kovoti su gėda, susijusia su nuogu kūnu, tačiau kiek vėliau į valdžią atėjęs Stalinas sovietinę visuomenę šiuo požiūriu pavertė itin konservatyvia. Dažnai juokaujama, kad nuogumo ir sekso Sovietų sąjungoje apskritai nebuvo.

Galbūt kiek keista tai, kad komunistinėje Rytų Vokietijoje nudizmas buvo kur kas populiaresnis nei Vakarų Vokietijoje. Manoma, kad taip buvo dėl to, kad pastarojoje bažnyčios įtaka buvo gerokai stipresnė. Subyrėjus Geležinei uždangai nudizmo populiarumas Vokietijoje apskritai nukrito, o buvusiose Sovietų sąjungos šalyse – išaugo.

Ir taip prieiname prie šiandienos. Kuo mūsų laikai ypatingi šiuo požiūriu? Ogi nelabai kuo. Nuogumas viešose vietose yra tikrai mažiau priimtinas nei buvo Senovės Graikijoje ar Egipte, tačiau labiau priimtinas nei buvo Švietimo amžiuje. Ir dabar kai moterys renkasi apnuoginti krūtis asmeninėse nuotraukose jų elgesys nedaug skiriasi nuo tų XVII amžiaus damų. Galbūt skirtumas yra tame, kad šiandien taip bandoma pabrėžti seksualumą, bet nebūtinai grožį, o buitinis nuogumas tarp nepažįstamųjų skirtingų lyčių atstovų yra pakankamai retas reiškinys.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuviai aplankė išskirtinę Indijos vietą, kurioje streikai – kasdienybė: viskas dėl moterų (4)

Praleidę keturias dienas Alapuroje, pasidžiaugę „Backwaters“ ir pliažais, atšventę...

Skurdas pagal norvegus: pinigų stoka besiskundžianti 50-metė norvegė laukia 1700 eurų pensijos (201)

51 m. norvegė Liv Iversen yra seniausio lėlių teatro pietvakarinėje Norvegijos pakrantėje...

Ivaškevičius: daug kartų norėjau atsisakyti šitos premijos (178)

Teikiant nacionalines kultūros ir meno premijas, prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį...

Globos namų darbuotoja nusprendė prabilti apie tai, kas vyksta už uždarų durų: situacija kelia nerimą (75)

Kylantys incidentai, psichologinės pagalbos trūkumas ir nekompetetingi darbuotojai – tokias...

Antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje – įtempta kova: netrukus paaiškės, kas pateks į finalą balsuokite

Vasario 16-osios vakarą skamba antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ pusfinalis. Ši tiesioginė...

Kurtizanių amžius Paryžiuje: nuo slaptų bordelių iki šampano vonių ir „meilės kėdės“ (19)

Prieš kelis metus Paryžiaus Orsė muziejus (Musée d'Orsay) pirmą kartą surengė šokiruojančią...

Adomaitis galimybes finale vertina vienodai, Maksvytis gailisi suklydęs ir nesuvaldęs auklėtinių (19)

Luigi Lamonica buvo labiausiai aptarinėjamas personažas prieš Karaliaus Mindaugo taurės finalo...

Gydytojas kritiškai įvertino plintančią sveikatingumo madą: tai tinka tikrai ne visiems (29)

Tikriausiai televizijoje ir socialiniuose tinkluose teko pastebėti vis dažniau atsirandančius...

Miunchene – vienas už kitą įžūlesni Lavrovo pareiškimai papildyta (941)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel gynė Vokietijos prekybos ryšius su Rusija ir ragino pasaulio...

Garsių aviatorių pėdsakai Panevėžyje ir neeilinis įvykis miesto istorijoje (2)

Panevėžyje F. Vaitkaus, Dariaus ir Girėno gatvių pavadinimai byloja ne tik apie aviacijos...