aA
Nikola Tesla ir Thomas Edisonas nebuvo draugai, tačiau šių išradėjų keliai buvo persipynę. Kurį laiką Tesla netgi dirbo Edisono bendrovėse. Tačiau kai 1931 metais Edisonas mirė, Tesla buvo vienintelis paskelbęs labai neigiamą nuomonę apie šį visuomenėje labai gerbtą žmogų.
Nikola Tesla taip nemėgo Edisono, kad kitą dieną po jo mirties, išradėją išdėjo į šuns dienas
© Shutterstock

Thomas Edisonas buvo ne tik mokslininkas ir išradėjas, bet ir puikus verslininkas. Užpatentavęs elektros lemputę jis greitai sukūrė verslo imperiją, kuri elektrifikavo nemažai JAV ir Europos miestų. Jaunasis inžinierius Nikola Tesla į „Continental Edison Company“ pateko 1882 metais ir padėjo sukurti Paryžiaus apšvietimo sistemą.

Dėl gero darbo Tesla buvo pastebėtas ir 1884 metais buvo pakviestas į Niujorką, kur dirbo Edisono „Machine Works“ gamykloje. Jis gerino generatorių dizainą, sprendė su miesto elektrifikacija susijusias problemas. Kartą jam buvo patikėta užduotis sukurti naują gatvių apšvietimo sistemą, pagrįsta arkinėmis (anglies lanko) lemputėmis. Tai Tesla ir padarė, tačiau jo kūrinys nebuvo panaudotas.

Vos po šešių mėnesių Tesla paliko Edisono „Machine Works“ ir pats ėmėsi arkinio apšvietimo patentavimo. Greitai jis pasinėrė į savarankišką mokslinę veiklą, kurią finansavo savo kintamosios elektros srovės licencijomis. Kodėl Tesla ir Edisono keliai išsiskyrė?

Daug kas sako, kad vyrai susipyko. Tačiau tiesa yra ta, kad Tesla ir Edisonas buvo susitikę daugiausiai du kartus. Apie vieną iš šių susitikimų Tesla rašė savo autobiografijoje - „Tai yra puikus vyras“ susitikimo metu Edisonas pagyrė Teslą.

Iš tikrųjų Tesla paliko Edisono kompaniją dėl dviejų priežasčių - nesumokėtų priedų („Machine Works“ vadovas nuolat juokais žadėdavo priedus, o tada jų nemokėdavo) ir išsiskyrusio požiūrio. Tai, kad anglies lanko lemputes Tesla patentavo vos palikęs Edisono kompaniją rodo, kad ir tai buvo problema. Na, o tada prasidėjo vadinamieji „srovių karai“ - Tesla manė, kad kintamoji srovė yra geresnė, o Edisonas kartojo, kad pastovioji. Šiandien naudojame abi. Galiausiai, Tesla gerbėjai mano, kad Edisonas „pasiskolino“ keletą Tesla išradimų. Pats Tesla visada teigė, kad norėtų, jog jo išradimai padėtų pasiekti didžių dalykų, kad ir kieno rankose būtų.

Nors populiariosios kultūros kūrėjai norėtų šiuos vyrus matyti kaip du didžiulius priešus, taip iš tikrųjų nebuvo. Žmonėms nebūtina vienas kito aktyviai nekęsti vien dėl nesutampančio požiūrio. Greičiausiai Tesla apie Edisoną negalvojo nuo momento, kai paliko jo kompaniją. Na, bent jau iki Edisono mirties.

1931 metais spalio 18 dieną Edisonas mirė nuo diabeto komplikacijų. Išradėjui tuomet buvo 84-eri. Pasipylė panegirikos, ašaros ir pažadai prisiminti. Tesla buvo vienintelis pareiškęs neigiamą nuomonę:

„Jis neturėjo hobių, neieškojo jokios pramogos ir gyveno visiškai nesilaikydamas net elementariausių higienos normų. Jo metodai buvo nepaprastai neefektyvūs, daug darbo buvo iššvaistoma, nebent padėdavo akla sėkmė, ir aš iš pradžių jutau gailestį, žinodamas, kad šiek tiek teorijos ir skaičiavimų jam padėtų sutaupyti 90 % darbo. Bet jis visiškai niekino mokymąsi iš knygų ir matematikos žinias, pasitikėdamas tik savimi, savo išradėjo instinktu ir praktiniais Amerikietiškais pojūčiais.“

Taigi, nors didžioji konflikto istorija tarp Edisono ir Teslos yra tik didinga populiariosios kultūros hiperbolė, Tesla iš tiesų nemėgo mėgstamiausio amerikiečių išradėjo. Panašu, kad tai buvo susiję su Teslos požiūriu į efektyvumą ir Edisono noru viską atlikti paprasčiau ir pelningiau. Beje, įdomu tai, kad pats Nikola Tesla, Edisoną kaltinęs higienos taisyklių nesilaikymu, pats ne kartą buvo išspirtas iš viešbučių dėl netvarkos ir balandžių. Tiesa, Tesla nekentė ne netvarkos, o nešvaros - baiminosi mikrobų.

www.technologijos.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.8571

Top naujienos

Perspėja dėl naujų ministrų: Nausėdai atmetus kai kuriuos kandidatus nebūtinai pavyks rasti geresnius (13)

Prezidentas Gitanas Nausėda vis dar svarsto ministrų kandidatūras. Kadangi Prezidentūra jau yra...

Šie būstai tyliai susišluoja didžiąją dalį pirkėjų: geriausius išgraibsto per kelias dienas (125)

Kalbant apie NT paklausą ir pasiūlą, dažniausiai aptariami naujos statybos būstai. Šešėlyje...

Naujų COVID-19 atvejų skaičius vėl rekordinis: užsikrėtė 2514 žmonių, mirė dar 26 (63)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2514 nauji COVID-19 ligos atvejai, dėl koronaviruso mirė 26...

NATO praregėjo: įvertino, kuo iš tiesų užsiima Rusija, bet rimčiausias iššūkis lieka tarp eilučių (383)

Smegenų mirtis. Tokią šiurpią diagnozę NATO pernai pateikęs Prancūzijos prezidentas...

Sako susiduriantys jau su ketvirtąja COVID-19 banga: ji smogė labai greitai (65)

Honkongas pirmadienį paskelbė naujų suvaržymų, pareigūnams grumiantis su ketvirta...

Paluckas įvertino ministrų atranką: matau labai įdomią tendenciją (31)

Opozicinių socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas sako, kad valdančioji dauguma į ministrus...

Sustabdytas transportas, uždarytos mokyklos ir parduotuvės, bet poveikio nėra: imasi dar vienos priemonės

Slovėnijoje šį mėnesį prasidės masinis testavimas dėl naujojo koronaviruso , nes įvesti...

Musvydaitė įvardijo, kiek per dieną privalote nueiti: paprastas būdas leidžia sužinoti, ar judate pakankamai (59)

Karantino laikotarpiu itin daug žmonių dirba namuose. Daugeliui biuras persikėlė į lovą, o...

Verslininkai remia ne tik pinigais: gerais darbais keičia neįgaliųjų gyvenimus

Laikas prieš Kalėdas – puikus metas prisiminti gerus darbus. O jais didžiuotis gali ne tik...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kas kaltas dėl 188 tūkst., kuriuos Alytaus savivaldybė pervedė sukčiams?

Alytaus savivaldybė pervedė 188 tūkst. eurų į sukčių sąskaitą – tai vakar patvirtino...

|Maža didelių žinių kaina