aA
Medicinos istorijoje sukaupta daugybė fenomenalių istorijų, pasakojimų apie stebuklingai išgyvenusiuosius ir keistų diagnozių. Visi šie atvejai stebina todėl, kad jiems paprasčiausiai nėra logiško paaiškinimo. Vienas iš tokių atvejų – tai 1848 m. rugsėjo 13 d. nutikusi istorija, kai per sprogimą geležiniu strypu buvo perverta Phineaso Gage‘o galva.
P. P. Gage’as
© Wikimedia Commons

Laimei, šio asmens gyvybė tą dieną neužgeso ir jis tapo tikrų tikriausiu patvirtinimu, kad stebuklų vis tik būna, rašo thevintagenews.com.

P. P. Gage’as – 1823 m. gimęs amerikietis, dirbęs geležinkelių tiesimo brigados vyriausiuoju specialistu Vermonte. Tą lemtingą rugsėjo 13-ąją jis kiauraviduriu geležiniu strypu, kurio svoris siekė apie septynis kilogramus, kimšo sprogstamuosius miltelius į uolieną.

Tarp strypo ir uolienos įsižiebė kibirkštis, suveikė sprogmenys, o geležinis įrankis įsmigo į nelaimėlio galvą. Pradūręs skruostikaulį strypas išlindo pro viršugalvį. Savaime suprantama, dėl šio siaubingo nutikimo sutrupinta didžioji dalis kairės smegenų kaktinės pusės. Vėliau šis geležinis strypas rastas 27,5 m atstumu nuo nelaimės vietos. Tuo metu P. P. Gage‘ui tebuvo 25-eri.

P. P. Gage’as
P. P. Gage’as
© Wikimedia Commons

Sąmoningas ir netgi ramus vyras išėjo ieškoti skubios medicininės pagalbos, o atvykęs pas gydytoją jis ramiai ištarė štai tokius žodžius: „Turiu jums štai tokį darbelį“. Gydytojas Johnas Harlowas apžiūrėjo vyro sužeidimus, nuvalė kraują ir įsitikino, kad smegenyse neliko įstrigusių sutrupintos kaukolės fragmentų. Deja, kadangi gydytojas kaukolės fragmentus šalino pirštais, infekcijos išvengti nepavyko. P. P. Gage‘o šeima nesitikėjo, kad po tokio įvykio jis liks gyvas, todėl neturėjo jokių vilčių dėl jo pasveikimo, tačiau jis vis tik stebuklingai pagijo ir grįžo į savo namus Naujajame Hempšyre.

P. P. Gage’as
P. P. Gage’as
© Wikimedia Commons

Savaime suprantama, tokia nelaimė negalėjo likti be pasekmių. Patyrusio rimtų veido traumų, smegenų pažeidimų ir netekusio akies vyro psichikos būklė ir emocinis intelektas ėmė kelti abejonių. Gydytojas J. Harlowas parengė ataskaitą, kurioje aprašė P. P. Gage‘o psichikos pokyčius, apibūdindamas jį kaip nepastovų, šventvagišką, nepagarbų, kaprizingą ir neryžtingą asmenį. Tenka pripažinti, kad rimtų traumų darbo vietoje patyręs amerikietis prarado socialinius įgūdžius, jo elgesys itin stipriai pasikeitė, o įprastinėmis buvusios užduotys ir sprendimų priėmimas tapo tikrais iššūkiais.

P. P. Gage’as
P. P. Gage’as
© Wikimedia Commons

Draugai ir kolegos jį pažinojo kaip pagarbos vertą darbuotoją ir orų vyrą. Deja, po šio siaubingo nutikimo jie ėmė pastebėti neįprastų jo charakterio pokyčių ir teigė, kad jis jau nebėra tas pats P. P. Gage‘as. Geležinkelių įmonė, kurioje vyras dirbo, atsisakė jį priimti atgal į darbą tokį sprendimą motyvuodama pavojinga jo psichikos būkle.

Nelaimėlis P. P. Gage‘as įsidarbino arklidėse Naujajame Hempšyre, imdavosi ir kitų paprastų darbų, pavyzdžiui, vežiodavo ekipažus į Čilę. Teigiama, kad šie darbai jo psichiką stabilizavo: jis ėmė elgtis taip, kaip elgdavosi anksčiau, o praėjus dviem metams po nelaimės jis jau buvo kur kas geriau socialiai adaptavęsis.

Nieko keisto, kad P. P. Gage‘o istorija ir būklė sudomino mokslininkus, vykdžiusius pačius įvairiausius tyrimus neuropsichologijos srityje. Tokio pobūdžio tyrimai leido patvirtinti faktą, kad kaktinė smegenų pusė susijusi su elgesiu, charakteriu ir temperamentu. P. P. Gage‘o atvejis – pirmasis, leidęs susieti smegenų traumą su asmenybiniais pokyčiais.

P. P. Gage’as
P. P. Gage’as
© Wikimedia Commons

P. P. Gage‘as mirė būdamas 35-erių dėl patirtos traumos sukeltų priepuolių. Vis dėlto šis vyras iki šiol minimas daugybėje neuromokslų knygų ir tampa paskatinimu imtis naujų medicininių tyrimų.

1867 m. velionio kūnas ekshumuotas, o kaukolė ir strypas išsiųsti gydytojui J. Harlowui tolimesniems tyrimams įgyvendinti. Dabar du šie objektai saugomi Harvardo universiteto aukštosios medicinos mokyklos anatomijos muziejuje kaip neurologijos reliktas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (547)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius (76)

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Vaikų maitinimo pertvarka virsta skandalu – susijusi įtakinga interesų grupė (153)

Daug kritikos sulaukęs naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas vaikų maitinimo ugdymo...

Gydytojas Unikauskas siūlo pasitikrinti, ar galite vartoti angliavandenius (6)

Yra du žmonių tipai – tie, kurie gali valgyti angliavandenius, ir tie, kurie turi jų atsisakyti,...

„The New York Times“: Skripalių apnuodijimu kaltinamų vyrų istorijoje praleidžiame svarbiausią dalyką

Kai du rusai, kaltinami apnuodiję į Angliją perbėgusį šnipą, pasirodė per televiziją ir...

Panevėžyje prisivažinėjo BMW vairuotojas: apdaužyti devyni automobiliai, partrenktas dviratininkas

Rugsėjo 19-osios vakarą, 21.53 val., Panevėžyje, Parko g., blaivus jaunuolis(gim. 1998 m.),...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (18)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (192)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Suskaičiavo viršijusius vidutinį greitį: per dieną – po pusantro tūkstančio, bet policija patenkinta (35)

Greičio mėgėjai pasimokė. LRT laidos „Panorama“ gautais duomenimis, per pusę mėnesio, kai...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (60)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...