Karenai – viena iš daugelio Myanmaro etninių grupių Tailande. Jų papročiai ir tradicijos, atėję iš seniausių laikų, atsispindi detalėse, kurias patys karenai pamiršę. Tarp daugybės šios genties tradicijų – moterų puošimasis gausybe žiedų ant kaklo ir ant kulkšnių.
Karenų moterų papuošalai
© Corbis/Scanpix
Karenai nėra viena homogeniška grupė, veikiau daugybės heterogeniškų, glaudžiai susijusių genčių visuma. Kiekviena tų genčių turi savo grožio sampratos variacijas.

Tarp mažiausių karenų genčių Tailande yra Padaungo karenai. Tai dominuojanti gentis Birmoje, užimanti ištisą šalies centrinę vakarų dalį. Ji turi ilgą istoriją, kurios didžioji dalis yra žinoma. Karenai užėmė centrinę Birmos teritoriją prieš birmiečiams atvykstant iš šiaurės ir sukūrė civilizaciją, grįstą jų unikalia kultūra.

Ilgakaklės karenų moterys
© Corbis/Scanpix

Dabar Tailande gyvena nedaug Padaungo karenų. Kai kurie jų gyvena Mae Hong Son teritorijoje šiaurės vakaruose. Jie paprastai daugiausiai žinomi kaip “ilgakakliai” – kadangi jų moterys ant kaklo nešioja daugybę žalvarinių žiedų.

Kitos Padaungo karenų gentys gyvena Phrae provincijoje centrinėje šiaurės Tailando dalyje, ir Baan Thatorn tolimoje šiaurinėje Chiang Mai provincijoje. Jų pagrindinis moterų grožio elementas – raižytų dramblio ilčių nešiojimas ausyse. Šie unikalūs puošybos metodai ir priemonės atėjo iš senų laikų, ir šios gentys išlaikė senąsias tradicijas.

Mae Hong Sorn teritorijoje yra du Padaungo karenų kaimai. Vienas yra Doi Mae Ho, kitas - Nam Piang Din netoli Birmos sienos.

Ilgakaklės karenų moterys
© Corbis/Scanpix

Mae Hong Sorn ir Bann Thatorn teritorijose Padaungo karenų moterys mūvi daugybę žalvario žiedų ant kaklo, rankų ir kojų. Šiai genčiai žiedai yra aiškiausias moters grožio ir statuso ženklas. Žiedai ant kaklo eina nuo raktikaulių iki pat smakro, ir pradedami mauti, kai mergaitės būna 5 ar 6 metų amžiaus. Kaklas vis ilgėja, kadangi papildomi žiedai yra užmaunami kiekvienais metais. Todėl ši gentis ir gavo pavadinimą “ilgakakliai”. Viena moteris Plam Piang Din kaime mūvi 37 žalvario žiedus ant kaklo ir tai yra laikoma idealu.

Žiedai ant rankų ir kojų nėra tokie žymūs kaip tie ant kaklo paprasčiausiai dėl to, kad kaklo žiedai yra labai ryškūs. Tačiau šie žiedai yra tiek pat svarbūs. Žiedai ant rankų nešiojami ant dilbio nuo riešo iki alkūnės. Ant kojų nešiojami nuo kulkšnių iki kelių, ir audinio dangos yra virš daugumos šių žiedų, nuo blauzdų iki kulkšnių.

Padaungo karenai Phrae provincijoje gyvena Wangshin rajone, Maesin, Kangjai ir Maepong kaime. Šių karenų genčių moterys savo grožį ir ištekėjusios moters padėtį rodo nešiodamos išraižytas dramblio iltis ausyse. Kai moteris išteka, jos ausys perveriamos ir įveriama nuo vieno iki keturių centimetrų ilgio dramblio iltis.

Karenų moterų papuošalai
© Corbis/Scanpix

Jaunesnių moterų šios ausų puošmenos gana mažos. Ilčių svoris palaipsniui nusveria ausies lezgelį ir ausis tampa vis didesnė ir ilgesnė. Tuomet įveriamos didesnės iltys ir procesas kartojamas tol, kol moters ausys tampa neįtikimai ilgos ir nulėpusios. Ištekėjusios moterys šias puošmenas dėvi visą gyvenimą.

Netekėjusios merginos šiose gentyse nesiveria ausų, bet nešioja baltas suknias, ištekėjusios moterys, priešingai, dėvi raudonas ir juodas sukneles bei nešioja ant išorinės plaštakos pusės religine kalba užrašytus magiškus žodžius. Tie žodžiai skirti palaiminti mergaites, kad jos nugyventų laimingą gyvenimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (119)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (65)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius (4)

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (189)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (60)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (364)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (86)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (95)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (12)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (240)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...