Justina Žvirblytė, nors ir gyvena Anglijoje, nėra panaši į daugelį lietuvių moterų. Mergina keletą metų Dirbo Bankoke, atsinaujinančios saulės energijos srityje. Norėdama būti arčiau namų, lietuvė truputį pakeitė savo darbo sritį ir iškeliavo į Oksfordą dirbti kompanijoje, specialia technologija gaminančią kurą iš dujų.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jauna moteris nenutildama gali pasakoti apie moderniausias pasaulyje technologijas ir būdus, kaip pasiekti karjeros užsienyje.

– Jūsų darbas – neįprastas lietuvei moteriai. Papasakokite, koks jis ir už ką esate atsakinga.

– Dirbu kompanijoje, kuri specializuojasi „Gas-to-Liquids“ (GTL) technologijoje. Kitaip tariant, mūsų firma tiekia reaktorius, gaminančius kurą (dyzeliną, aviacijos kurą ir t.t.) iš dujų. Atkreipsiu dėmesį, tai ne tas pats, kaip suskystintos dujos. Gaminant jas, dujos atšaldomos, kad kondensuotųsi į skystį ir jas būtų galima transportuoti. GTL – cheminis procesas, dujas paverčiantis skystu kuru ir taip padidinantis galutinę produkto vertę.

Aš priklausau verslo plėtros komandai – padedu įmonei pritraukti klientų ir įgyvendinti projektus.

– Jau turite dviejų specialybių diplomus, galbūt norisi mokytis dar daugiau, tik šįkart kitoje pasaulio šalyje?

– Tiesa, turiu Statybos inžinerijos bakalaurą, kurį įgijau Lietuvoje, bei atsinaujinančios energetikos planavimo ir vadybos magistrą, kurį įgijau Danijoje. Taip pat su mainų programa metams išvykau į Portugaliją. Užsienyje tikrai esu pasimokiusi pakankamai. Šiuo metu daugiau mokslų universitete neplanuoju. Noriu įgyti kuo daugiau patirties darbe ir siekti karjeros.

Neįprasta Justinos karjera Oksforde: žada eiti dar toliau
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Interviu beveik prieš dvejus metus minėjote, kad esate po truputį įtraukiama į tarptautinio verslo planavimą. Ką reiškia šis skambus pavadinimas ir ar jau užsiimate šia veikla?

– Taip, ankščiau gyvenau ir dirbau Bankoke, Tailande. Ten dirbau su saulės energetikos projektais ir buvau įtraukta į tarptautinio verslo planavimą. Dabartinėje firmoje taip pat esu tarptautinio verslo planavime tik kitos srities – dujų ir naftos pramonėje. Priklausau verslo plėtros komandai ir esu atsakinga už bendravimą su klientais, projektų aptarimą ir įvertinimą, diskusijas su inžinieriais apie jų įgyvendinimą, firmos atstovavimą tarptautiniuose renginiuose (konferencijose, parodose) ir t.t. Mano atsakomybė apima Europą, Aziją ir Australiją.

– Ilgai dirbote ir gyvenote Tailande, vis dar esate ten ar likimas nubloškė kitur?

– Šiuo metu gyvenu ir dirbu Oksforde, Didžiojoje Britanijoje. Dėl asmeninių ir profesinių priežasčių grįžau į Europą prieš pusantrų metų.

– GTL technologija – nauja po truputį plintanti sritis, reikalaujanti daug pastangų. Kaip jums sekasi susidoroti su naujovėmis?

– Mūsų GTL technologija yra naujovė. Iš viso yra tik 4 įrangos pasaulyje (angl. GTL plants), kurios yra kur kas didesnės negu mūsų technologija. Tokio masto technologija reikalauja didelių dujų išteklių ir investicijų, todėl tokių įrenginių yra nedaug. Mūsų technologija yra specialiai sukurta mažam mastui, kuri nereikalauja milžiniškų dujų išteklių ir investicijų. Projektai gali būti įgyvendinami žymiai sparčiau. Įdomu yra tai, kad ji gali būti pritaikyta ir kurui iš biomasės, biodujų ar atliekų gaminti. Taigi tai yra labai perspektyvi, pažangi ir aplinkos neteršianti technologija.

Bet tai – nauja technologija, kuri kaip ir visos naujos technologijos reikalauja pastangų pirmiems projektams įgyvendinti. Taigi, kasdieninis mano darbas ir yra paremti kompaniją kelyje į technologijos vystymąsi bei platinimą. Jaučiuosi labai laiminga, dirbdama su profesionalais tiek verslo plėtojimo, tiek inžinerijos srityje, ir džiaugiuosi turėdama galimybę prisidėti prie šios technologijos įsitvirtinimo pasaulio rinkoje.

– Ką veikiate be darbo, randate laiko sau?

– Taip, daug sportuoju. Taip pat tiesiog leidžiu laiką su savo draugu arba susitinku su draugais, kurių dauguma gyvena Londone. Taigi dažnai savaitgalius praleidžiu Londone. O Londonas visada turi ką pasiūlyti tiek kultūros, tiek pramogų srityje.

Neįprasta Justinos karjera Oksforde: žada eiti dar toliau
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Indijoje darbuotojai dažnai vėluoja ir tinginiauja, Anglijoje – labai laikosi saugos taisyklių ir nevėluoja. Papasakokite apie tailandiečių ir lietuvių suvokimo bei elgesio darbe skirtumus.

– Tailandiečiai nėra vėluojantys žmonės, bet tuo pačiu ir neužsibus viršvalandžių. Taip pat tiksliu laiku (kada priklauso) išeis į pietų pertrauką, kitaip negu vakariečiams – pietų pertrauka priklauso nuo to, kada baigiasi susitikimas arba atliktas koks neatidėliotinas darbas. Dirbti viršvalandžius vakariečiams (taip pat ir man) yra normalus dalykas, nes norisi nepalikti darbų kitai dienai ir tiesiog pati dienos pabaigoje jaučiuosi geriau, kai visi darbai atlikti. Pastebėjau, kad tailandiečiai nėra linkę dirbti viršvalandžių net jeigu tai reiškia, kad darbas nebus užbaigtas.

– Ar sudėtinga jums buvo pradėti tarptautinę karjerą užsienyje?

– Kadangi studijavau užsienyje, nemačiau problemų pradėti užsienyje ir karjerą. Tačiau Tailande darbą gauti užsieniečiui nėra lengva, nes užsienietis kompanijai „daug kainuoja“. Dabartinį darbą Anglijoje gavau net negyvendama Anglijoje, pirmąjį interviu etapą perėjau per skype pokalbį ir buvau pakviesta atvykti galutiniam interviu. Sužinojau, kad esu priimta tą pačią dieną. Tiesiog pasitikėjau savimi ir man labai pasisekė.

– Dalis lietuvių bijo didelių ambicijų užsienio šalyse, kaip manote, kodėl taip yra ir kaip galima nugalėti šią baimę?

– Manau, daugelis mūsiškių netiki savo galimybėmis, nemeta sau iššūkių, bijo rizikuoti. Dauguma, manau, nepasitiki ir savo užsienio kalbos žiniomis. Nepasitikėjimas ir abejonės, manau, prasideda nuo mūsų mokslų universitete, kur esi priverstas klausyti dėstytojų ir nelabai yra galimybių pareikšti savo nuomonę ir papriekaištauti ar padiskutuoti jei su kažkuo nesutinki.

Perlipti šį baimės barjerą padeda išvažiavimas į užsienį per mainų programą studijų metu. Taip yra pagilinamos užsienio kalbos žinios, praplečiamas pažinčių ratas, išugdomas pasitikėjimas savimi ir noras siekti daugiau. Taip atsitiko ir man. Pastudijavus ir pagyvenus Portugalijoje supratau, kad Lietuvoje man bus per ankšta tiek asmeniniu, tiek profesiniu atžvilgiu.

– Vienos neseniai atliktos apklausos duomenimis, Lietuvos darbdaviai mano, kad patirtis užsienio šalyje – minusas darbuotojo nenaudai ir vengia įdarbinti grįžusius. Kaip manote, kodėl dabartinėje šalies situacijoje egzistuoja tokios pažiūros?

– Tiesą pasakius, nustebau šitą sužinojusi. Aš kaip tik galvoju, kad patirtis užsienyje yra didelis privalumas, nes tai praplečia akiratį, kaip sakiau, pagilina užsienio kalbos žinias. Darbuotojas „parsiveža“ naujų idėjų ir įdomios patirties. Darbdaviai galbūt įsivaizduoja, kad tai nepastovus žmogus ir bijo kad vėl „kels sparnus“ ir išvažiuos į užsienį? Turbūt bijo, kad tai nebus ilgalaikis darbuotojas…

Neįprasta Justinos karjera Oksforde: žada eiti dar toliau
© Asmeninio archyvo nuotr.

– Anksčiau minėjote, jog jaučiatės nutolusi nuo Lietuvos tiek geografiškai, tiek kitais aspektais. O kaip yra dabar, galbūt nebejaučiate tėvynės trūkumo?

– Tai taip pat buvo viena iš priežasčių, kodėl palikau Bankoką ir grįžau į Europą. Dabar, kadangi persikėliau į Angliją, jaučiuosi esanti visai šalia Lietuvos. Dažnai grįžtu į tėvynę, draugai ir šeima taip pat aplanko. Taip pat Anglijoje gyvena daug lietuvių ir čia turiu daug lietuvių draugų.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Skvernelio pažadas: kada ir kiek didės gydytojų atlyginimai pildoma (115)

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo su Lietuvos medikų sąjūdžio atstovais patikino, kad...

Pasiūlė išeitį regionams: už 6 valandas gauna 30 eurų (41)

Netylant debatams apie dviejų greičių Lietuvas, vienas iš būdų regionuose sukurti daugiau darbo...

Kretinga skęsta: antrą parą iš namų vandenį žmonės semia kibirais

Patvinusią Danės upę toliau maitina iš Kretingos pusės slūgstanti Akmena. Keliaujant paupiu,...

R.I.T.A. Kur tūkstančiais byra valstybės pinigai: vien už ryšio su savimi atkūrimą – 36 tūkst. eurų (158)

Valdininkai įvairiems mokymams ir viešinimui leidžia tūkstančius eurų. Socialinės apsaugos ir...

Iš eksperto lūpų – šiurpą keliantis pasakojimas: į burną įgrūdo bulvę, nes auka priešinosi (14)

Garbaus amžiaus kaimynės tyčiniu nužudymu, siekiant paslėpti kitą nusikaltimą –...

Šiaulietis be elektros gyveno ilgiau nei metus

Išnagrinėjus Šiauliuose gyvenančio vartotojo ir „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą,...

Prašo šimtmečio simbolikos nenaudoti ant tualetinio popieriaus pakuočių (92)

Seimo nariai kreipiasi į verslo bendruomenę su prašymu nenaudoti šimtmečio simbolikos ant...

Sumaištis Luhanske – centrą užėmė ginkluoti žmonės be skiriamųjų ženklų atnaujinta 15.16 (436)

Okupuoto Ukrainos miesto Luhansko centre nežinomi ginkluoti žmonės apsupo taip vadinamosios...

Pamirškit sausą vištieną – paragaukit lipnių česnakinių vištienos kąsnelių (1)

Vištiena pernelyg sausa? Pamirškit! Lipni, ryškaus skonio ir tiesiog burnoje tirpstanti...

Žmonių grupė, kuriai labiausiai trūksta geležies (1)

Australų gastroenterologas, daktaras Jonathanas Bromley neseniai paskelbė straipsnį, kuriame...