Motinystė daugelio moterų vis dar suprantama kaip vienas didžiausių gyvenimo džiaugsmų – taigi kodėl dauguma atideda ją vėlesniam laikui, neretai rizikuodamos savo vaisingumu? Požiūrio į amžių pasikeitimas, didesnė pasirinkimo galimybė ir didesnis pasitikėjimas savimi atidėti šį sprendimą – tai pagrindinės priežastys, kurias nurodo moterys ir įvairūs tyrinėtojai.
Kūdikis, žinda, krūtis, naujagimis
© Corbis/Scanpix
Vėlesnės motinystės tendenciją akivaizdžiai nurodo ir žymūs pavyzdžiai: premjero T.Blairo žmona Cherie Blair buvo 45 metų, kai 2000 metais gimė jos jauniausias sūnus Leo.

Aktorė Susan Sarandon taip pat gimdė 45-erių; kitos įžymybės, patenkančios į “vyresnių motinų” kategoriją – Jane Seymour bei Jerry Hall.

Moterų, pasirenkančių vėlesnę motinystę, skaičius taip išaugo, kad tai jau nebeatrodo neįprasta. Tačiau tik prieš vieną kartą požiūris į vyresnio amžiaus motinas buvo visiškai kitoks.

Daug tokio amžiaus moterų, gimdžiusių aštuntame dešimtmetyje, sakė, kad jos buvo išskirtos kaip neįprastas reiškinys.

Sklinda pasakojimai, kad vienai moteriai ligoninėje ant riešo buvo prisegta kortelė, nurodanti, kad ji gimdė 38-erių.

Daug moterų prisimena, kaip perdėtai jos buvo saugojamos ar net niekinamos, apibūdinamos kaip pagyvenusios motinos. Ginekologas dr. Peteris Bowen-Simpkinsas teigia, kad šie terminai gydytojų nebuvo vartojami, nors maždaug prieš dvidešimt metų pasakymas “senyva pirmagimdė” buvo vartojamas kalbant apie moterį, kuri pirmą vaiką pagimdė būdama daugiau nei 35 metų.

Jis sako, kad gydytojai nebevartoja tokio termino, nes tai yra neteisinga žinutė. “Nelabai gražu 35-erių metų žmones vadinti “senyvais”, - pabrėžė jis. Gimdyti trisdešimties dabar laikoma visai normaliu reiškiniu, pridūrė jis. “Svarbiausia – tinkamai maitintis ir neturėti viršsvorio”.

Vis dėlto dr. Bowen-Simpkinsas sakė, kad “idealiu atveju” moterys turėtų gimdyti iki trisdešimt penkerių metų, nes tuomet nekyla rūpesčių dėl sveikatos. Jis teigė, kad moterys, norinčios turėti vaikų, turėtų apsispręsti iki keturiasdešimties, nes po to smarkiai sumažėja vaisingumas.

31 metų Penny Wall iš Leičesterio, laukia gimstant pirmojo kūdikio per Naujuosius metus, bet pripažįsta, kad daugumai jos draugių motinystė dar tolima.

“Jos apie tai dar rimtai negalvoja, jos šauniai leidžia laiką, rūpinasi karjera ir visa kita”, - sako ji. – “Man tai geriausias laikas, nes jaučiu, kad man to reikia”.

Ji pridūrė, kad nors daug jos draugių turėjo partnerius, jos “rinkosi kitas galimybes ir kitaip norėjo išleisti savo pinigus, neprisirišdamos prie nieko… nes gyvenimas taip kardinaliai pasikeičia, kai susilauki kūdikio.”

Penny Wall tiki, kad būtent požiūrio pasikeitimas lėmė, kad tiek daug vyresnių moterų tampa motinomis. “Nemanau, kad yra skirtumas, kokio amžiaus žmonės, nes viskas priklauso nuo asmeninio pasirinkimo.”

Šį požiūrį palaiko ir 45 metų Jan Andersen, kuri susilaukė trijų vaikų po dvidešimtojo gimtadienio, o dabar su nauju partneriu būdama keturiasdešimties pasigimdė mergytę.

Ji sako, kad paskutinis kartas buvo lengviausias, o jos penkiametė dukrytė padeda jai išlikti jauna. “Tiesiog jaučiau, kad finansiškai ir emociškai esu stabilesnė. Manau, su amžiumi įgyji daugiau patirties ir daugiau sužinai apie save. Jaučiu, kad dabar esu daug geresnė motina nei tada, kai buvau 22 metų, niekad prieš tai nelaikiusi rankose kūdikio. Ir vis dėlto amžius nėra vienintelis dalykas nuspręsti, ar gali būti gera motina, ar ne.”

Jan Andersen sukūrė tinklalapį internete žmonėms, kurie tapo tėvais būdami daugiau nei keturiasdešimties. Šiuo tinklalapiu, pavadintu “Motinos per 40”, siekiama palaikyti ir taip pat atremti “siaubo istorijas” apie vėlyvus nėštumus ir mažėjantį vaisingumą.

“Manau, kai esi vyresnis, žinai, ko nori iš gyvenimo, ir nėštumas yra kompetentingas sprendimas”, - sako ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (163)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Skulptorius Vladas Kančauskas: naujas Druskininkų ženklas – mano darbo plagiatas (1)

Vos spėjo Druskininkų kurortas papuošti žiedinę sankryžą prie įvažiavimo iš Merkinės...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (904)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (26)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Kodėl lietuviai mieliau renkasi lietuvišką prekę? (1)

Net 94 proc. Lietuvos vartotojų teigia teikiantys pirmenybę vietiniams produktams, didžiausias...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (38)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Neįtikėtina išgyvenimo istorija: prieš savaitę nuo 60 m. skardžio nulėkusi moteris rasta gyva išgyveno gerdama automobilio radiatoriaus vandenį (7)

Viena turistavusi pora rado dingusią moterį iš Oregono, kurios automobilis beveik prieš savaitę...

„Les Bleus“ parvežė Pasaulio taurę: pasitiko pusės milijono gerbėjų jūra (2)

Pasaulio futbolo čempionatui artėjant prie pabaigos peticiją, kad pirmadienis, liepos 16-toji,...

Mokyklą baigę lietuviai ryžosi avantiūrai, nors aplinkiniai bandė atkalbėti (41)

„Mama, tėti, baigęs mokyklą iškeliausiu, studijuosiu vėliau“, – tokia, tėvus iš kojų...

Didžiausios įgriuvos Vilniuje galėjo nebūti: miestiečiai buvo įspėję prieš 2 mėnesius (138)

Po praėjusią savaitę Vilnių nuplovusių liūčių vienoje vietoje susidarė įspūdinga ir...