aA
Aktorė Nijolė Narmontaitė (54) įsitikinusi, kad ligos yra susijusios su žmogaus mintimis: jei sugebi negalvoti apie ligas – tai ir nesirgsi.
Nijolė Narmontaitė ir Paulius Kovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Mintys turi didžiulę galią. Aš sugebu save taip nuteikti, todėl nesergu, nes mane gydo optimizmas ir gyvenimo meilė“, - tikina aktorė.

- Jau porą metų dalyvaujate Lietuvos širdies asociacijos tarptautinėje švietėjiškoje kampanijoje „Raudona suknelė“. Kas paskatino dalyvauti šioje iniciatyvoje?

Manau, būtina šviesti žmones ir kuo daugiau kalbėti apie šias ligas. Todėl su didžiausiu malonumu sutikau padėti akcijos organizatoriams.

Pernai dar nebuvau asmeniškai susidūrusi su šiomis ligomis, nes mūsų giminė sveikata mažai skundžiasi. Šiemet dalyvaudama „Raudonos suknelės“ renginiuose jau asmeniškai žinau, ką reiškia susidurti su šią liga.

Mano aštuoniasdešimt dvejų mama, kuri iki šiol buvo puikios sveikatos, prieš metus pradėjo skųstis skaudančia širdimi, šokinėjančiu kraujospūdžiu. Situacija nėra sudėtinga, bėda ta, kad pasiklausiusi draugių patarimų, mama iš pradžių pati gydėsi vaistais, kurie jai, kaip paaiškėjo po medikų konsultacijos, tik pablogino situaciją. Po tyrimų, pradėjusi vartoti tinkamus vaistus, mama jaučiasi daug geriau. Todėl noriu žmonėms priminti, kad nevalia užsiimti širdies ligų savigyda – būtina kreiptis į profesionalus, o ne klausytis „visažinių“ patarimų. Tai, beje, galioja ir kitų ligų atvejais, nes kas tinka gydyti vienam, nebūtinai tiks kitam.

- Kaip jūs pati rūpinatės savo sveikata?

Turiu tiek daug veiklos, kad apie ligas negalvoju. Gal todėl nesiskundžiu negalavimais ir pas gydytojus profilaktiškai nevaikštau, ligų pati neieškau. Esu iš tų „negeriečių“ pacientų, kurie į medikus kreipiasi tik tuomet, jei ką nors skauda. Tik odontologo vizitai man yra nuolatinis ir privalomas dalykas. Užtat turiu sveiką šypseną ir sulaukiu daug komplimentų. Suprantu, kad reikėtų daugiau rūpintis savimi, dažniau tikrintis sveikatą, bet...

- Jums, gyvenančiai aktyvų gyvenimą, energijos reikia tikrai nemažai? Kur jos šaltinis?

Mano energijos perteklius, matyt, paveldėtas. Tačiau, svarbu įsiklausyti į save, savo organizmo poreikius, tuomet išsaugosi gyvybingumą ir sveikatą. Sau susikūriau savitą „kompleksą“ dalykų, kurie man padeda atlaikyti didžiausias įtampas, išsaugoti ir atkurti jėgas po sekinančių spektaklių, naktinių renginių ar koncertų.

Rytą pradedu pačios rinktų dilgėlių ir mėlynių, spanguolių, bruknių kokteliu. Štai puikiausia natūralių vitaminų dozė. Mėgstu judėjimą, tad sporto salė man yra malonumas. Jei trūksta laiko sporto klubui, kartodamasi tekstus, treniruoklį minu namie.

Be galo mėgstu važinėtis dviračiu mieste, būna, kad be automobilio aplekiu visą miestą, sutvarkau reikalus. Vengiu lifto, lipu laiptais. Taip pat vienas geresnių sportų yra žvejyba, mėgstu irkluoti valtį. Su vyru Pauliumi žvejojame tiek jūroje, tiek ežeruose – labai pailsi tiek sielą, tiek kūnas. Jau sezoną „atidarėme“, pagavome dešimt lydekų.

Žodžiu, reikia tik pagalvoti bei rasti tokį judėjimo būdą, kuris būtų smagus ir priimtinas. O tam laiko užtenka, nes kruopščiai susiplanuoju savo darbus.

- Ar Jums tenka gyvenime ne būti savimi, o save vaidinti? Kaip vertinate vis labiau įsivyraujantį „jaunystės kultą“, vyresnio amžiaus žmonių nuvertinimą?

Scena – užgrūdina ir suteikia jėgų išgyventi sudėtingiausius gyvenimo etapus. Žinoma, reikia ir tvirto charakterio. Tarkime, aš net ir sirgdama vaidindavau. Ir esu patyrusi, ir kiti aktoriai pasakojo, kad vaidini su aukščiausia temperatūra, o po spektaklio viskas - karščio nebėra. Matyt, scena turi gydomąją galią. Kaip ir savitaiga, kuria galima išsigydyti daugelį ligų. Nepasiduodamas blogai nuotaikai, nepavydėdamas, nesigrauždamas, kad kitas gyvena geriau už tave – tikrai nesirgsi. Labiausiai sargdina neigiamos emocijos, kurios būdingos lietuviams.

Bet šito suvokimas ateina su amžiumi. Man apie žmogų viską pasako akys – jose visa išmintis, sukaupta per gyvenimą. Kol esi jaunas, to neišgirsti, nesupranti, kol pats nepatiri. Todėl man skaudus ir nesuprantamas dabartinis „jaunystės kultas“, vyresnio amžiaus žmonių patirties ir išminties nuvertinimas, iškreiptos amžinosios vertybės.

Pamenu, kaip mano jaunystėje žmonės gerbdavo vyresnio amžiaus aktorius. Tarkime, mačiau, kaip pagarbiai žmonės sveikindavosi, bendraudavo su Rūta Staliliūnaite, kai nuvykdavome į jos gimtinę. O mes, jaunos aktorės, norėjome būti į ją panašios. Mums tuomet sakydavo: kai sulauksi tokio amžiaus, bus ir tau pagarba, dėmesys, atitinkamas atlygis.

Bet atsitiko priešingai. Dabar „ne formatas“ vyresnio amžiaus žmogaus nuotrauką publikuoti viršelyje, senatvė tapo tarsi gėdingu dalyku. Man tai keista ir nesuvokiama, kaip gali patirtis būti gėdinga? Ir daug yra aktorių, mano kartos atstovų, kurie nesugeba su šiais pokyčiais susitaikyti, reaguoja skausmingai, nes neranda sau vietos. Bet, manau, tie vienadieniai dalykai netrukus išnyks. Kaip ir paviršutinės laidos, tuščias staipymasis. Žmonės pasiilgo tikrųjų vertybių ir man atrodo, kad netrukus jos sugrįš.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (296)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (64)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (80)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (45)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (561)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (11)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Medžiaga, visiems laikams pakeitusi architektūrą: kodėl be jos statybos dabar neįmanomos

Betonas (tiksliau – gelžbetonis ) yra viena universaliausių, dinamiškiausių ir labiausiai...

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (1123)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Geriausias NBA atsarginis: žaidėjai pastebi Sabonį, bet serga už buvusį MVP specialiai DELFI iš Londono (1)

Domantas Sabonis žaidžia geriausią karjeros sezoną, o jam nė kiek netrukdo ir tai, jog jis...

Apskaičiavo, kur Dakaro ralis lietuviams galėtų kainuoti pigiau (5)

Jau kone pusmetį netylančios kalbos apie sunkiausio pasaulyje maratono migraciją pradeda priminti...