aA
Beveik kiekvienas atpažįsta Monet impresionistines vandens lelijas, van Gogh'o ryškiai spalvotus potėpius bei Picasso kubistines figūras. Tačiau nėra beveik jokio akimirksniu atpažįstamo moters dailininkės kūrinio vyraujančiame vaizduojamame mene…išskyrus, galbūt, Georgia O’Keeffe dažnai pasitaikančias gėles.
Georgia O’Keeffe
Plačiai savo gyvavimo laikotarpiu žinomos moterys dailininkės liko neįtrauktos į daugelį meno istorijos tekstų, todėl dauguma žmonių neturėjo galimybės susipažinti meniškais gabumais ir biografijomis tokių moterų kaip Lavinia Fontana, Artemisia Gentileschi bei Judith Leyster. Netgi šių laikų dailininkės (Judy Chicago, Miriam Schapiro) nėra plačiai pripažintos.

Dėmesio stoka moterims dailininkėms, ypatingai kūrusioms prieš daugelį amžių, yra vyraujančio lyčių vaidmens per visą istoriją atspindys. Tikėjimas, kad moteriai priklauso namų židinio kūrėjos vaidmuo, ir kad ji bejėgė pasiekti kūrybos aukštumas, buvo laikoma norma. Apibendrinęs šią nuomonę, škotų filosofas David Hume taip pasakė apie moteris, “[jų] žemesnė padėtis ir silpnumas absoliučiai nepataisomas”. Žinoma, šis pareiškimas yra absurdiškas, bet ne visada paneigiamas – sprendžiant iš nenoro aptarti moteris daugumoje meno istorijos kursų bei tekstų.

Nors kai kurios moterys išgarsėdavo teisėtai, dažnai jų santykiai su vyriškiais tapdavo geriau žinomi ir/ar labiau diskutuotini nei pati kūryba. Praėjus šimtmečiams, dailininkų dukros pasirinkdavo tėvų profesiją ar ištekėdavo už jaunų dailininkų. Tai reiškė, kad moters dailininkės kūryba likdavo traktuojama kaip jos tėvo, vyro ar mokytojo. Tačiau tai suteikdavo jų tarpusavio santykiams dar daugiau visapusiškumo ir intymumo. Kai kuriais atvejais tokie mokytojo-mokinės santykiai peraugdavo į labiau asmeniškus.

Ankstyva sėkmė

Lavinia Fontana (1552-1614), kilusi iš Bolonijos (Italija), daugelio buvo vertinama kaip pirmoji moteris, kuri užsidirbdavo pragyvenimui teptuko pagalba. Turėdama nuolatinių viešų ir privačių klientų, ji galėjo sėkmingai aprūpinti savo šeimą tapydama. Kuomet daugelis to meto dailininkių tapė gėlių ir vaisių natiurmortus, Fontana atskleidė savo talentą kitose srityse – tapydama mitologinius ir Biblijos vaizdinius. Kai kurie žmonės mano, jog jos vyras, kovojantis menininkas vardu Giano Paolo Zappi, paaukojo savo karjerą dėl jų vaikų ir Fontana karjeros.

XIX amžius

Moteris, kurios asmeninis gyvenimas tapo labiau aptarinėjamas nei jos darbai, buvo vardu Camille Claudel (1864-1943). Claudel romantiški ryšiai su jos auklėtoju ir mokytoju, perspektyviu XIX amžiaus skulptoriumi Auguste Rodin, buvo daugelio dramų tema net iki XX amžiaus pradžios. Camille patirtis, įgyta padedant jam kurti du iš žymiausių jo darbų, "Burghers of Calais" bei "Gates of Hell", suteikė naują dvelksmą jos kūriniams. Nutrūkus Claudel ir Rodin santykiams, po dešimties metų Camille pasireiškė psichinės ligos simptomai. Ji sunaikino didžiąją dalį savo darbų ir likusius 30 savo gyvenimo metų praleido psichiatrinėje ligoninėje.

FRIDA

Frida Kahlo – tai moteris, kuri užsitarnavo šlovę viena pati. Meksikoje jos darbai yra vertinami kaip nacionalinė meno vertybė. Jaunystėje Frida patyrė tragišką įvykį, todėl vėliau praktikavo prieštaringą politinę veiklą. Pagarsėjo ir jos audringa santuoka su jaunu Meksikos menininku Diego Rivera. Kahlo darbai, įskaitant gausybę autoportretų, suvaidino svarbų vaidmenį meniškai vaizduojant moterų kūnus bei perteikiant moterišką grožį ir seksualumą. Kahlo kūryba buvo svarbi priemonė politinei išraiškai, ypač jai tapus komunizmo ir Meksikos revoliucijos šalininke. Vienas iš dailininkės autoportretų buvo dedikuotas garsiam Rusijos revoliucionieriui, su kuriuo ji turėjo trumpą romaną. Šios moters dienoraščiai, išleisti spalvinga ir originalia ispanų kalba, leido pajusti jos kūrybos subtilumus ir emocinę sumaištį.

Pokario Amerika

Pokarinėje Amerikoje, kuomet ėmė populiarėti abstraktus ekspresionistinis judėjimas, Jackson Pollocir Willem de Kooningvardai tapo neatskiriami nuo meno istorijos. Pollock žmona Lee Krasner (1908-1984) suvaidino nenuneigiamai svarbų vaidmenį ir audringame jo gyvenime, ir jo, kaip menininko augime. Pastaraisiais metais Krasner buvo eksponuojami keliuose miestuose, ir nors, kai kurių nuomone, jos darbai nėra nepaprasti, svarbu yra tai, kad ji labiau pagarsėjo savo kūryba nei vedybomis.

Elaine Freid de Kooning (1920-1989) taip pat buvo reikšminga jėga Amerikos abstrakčiajame mene. Daugelyje jos paveikslų vaizduojamos vyrų figūros – draugų portretai, atletiškos figūros, jos vyras – ir tai rodo, kad dailininkė grožėjosi raumeningais kūnais. Taip pat Elaine buvo žurnalo “Artnews” menotyrininkė.

Toliau į priekį

Viena įtakingiausių moterų XX amžiaus pabaigos – XI amžiaus pradžios mene yra Judy Chicago, feministinio meno ir meninio ugdymo pradininkė. Ankstyvaisiais 1970-aisiais metais Fresno valstybiniame universitete (Kalifornija) Judy Chicago pradėjo feministinio meno programą, skirtą moterims, kuri buvo visiškai kitokia. Vėliau ji ir dailininkė Miriam Schapiro pritaikė feministinio meno programą Kalifornijos menų institute. Tarp 1974-ųjų ir 1979-ųjų metų, Judy su daugelio savanorių pagalba sukūrė žymiausią savo kūrinį “The Dinner Party”. Be to, kad Chicago buvo nepaprasta menininkė, ji dar ir mokytoja. Chicago taip pat parašė septynias knygas, įskaitant ir sėkmės sulaukusią autobiografiją “Through the Flower".

Nejaugi...moteris?

1929 metais Virginija Woolf parašė apie moterį vardu Judith, tariamą William Shakespeare seserį. Ji įtarė, kad tos epochos moteris nebūtų laikoma tokia genialia, kokiu buvo laikomas Shakespeare. Kadangi moteriai, siekiančiai kūrybinės šlovės, aplinkiniai prieštarautų ir kliudytų, tol kol išvarytų ją iš proto. Woolf rašo, “Aš drįstu manyti, kad Anon, parašęs tiek daug poemų, nepasirašydamas jų, tikriausiai buvo moteris”. Iš tikrųjų tas pats gali būti pasakyta apie moteris meno istorijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prasideda balsavimas: Seimas sprendžia Pranckiečio likimą, valdantieji išėjo nuolat pildoma (180)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsuos dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (66)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

Gabrielius Landsbergis – apie Pranckiečio procesą: tai labai keistas precedentas

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis...

Karbauskis nesijaučia pralaimėtoju: šiandien keli dalykai tapo aiškūs (38)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienio situacijos,...

Gyvai / Europos taurės dvikova Vilniuje: „Rytas“ – „Partizan“ (13)

Vilniaus „Ryto“ (1-1) krepšininkai antradienį namie trečio rato dvikovą žaidžia su Belgrado...

Gamtos grožybės pralenkusios visus lūkesčius – Gruzijos kalnai, vynuogynai ir chinkaliai

Mūsų tautietis, tarpukario farmacininkas, muziejininkas ir rašytojas Antanas Vienuolis, po savo...

Tautvydas Marčiulaitis. Norėjot nemokamos gerovės? Nebūna (7)

Nuo pat gerovės valstybės diskusijos pradžių buvo itin smalsu, kas bus, kai pradėsim kurti tą...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (207)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Tėvai imasi už galvos, nes nebesusikalba su savo vaikais: patarė, kaip susidraugauti su Z kartos paaugliais (20)

Tėvai imasi už galvos, nes sunkiai susikalba su savo paaugliais. Forumuose nerimsta kalbos, kad...