aA
Moterų padėtis islamo ir, konkrečiai, Saudo Arabijos visuomenėje – sudėtingas ir dažnai ne visiškai teisingai suprantamas dalykas. Visiškai teisinga, kad musulmoniškas ir vakarietiškas požiūris į moterų vaidmenį atspindi aštrius kultūrinius skirtumus, bet musulmonės kaip nemokytos, beteisės ir neturinčios jokių galimybių stereotipas yra karikatūra, gimusi iš nežinojimo.
Saudo Arabija
© Corbis/Scanpix
Nuo pat islamo pradžios moterys legaliai galėjo paveldėti ir perduoti palikuonims turtą, pasilikti savo turtą savo vardu net po vedybų, neįsipareigodamos perduoti jį vyrui ar šeimai.

Saudo Arabijos karalystės plėtra kartu atnešė moterims didesnes galimybes šviestis ir įsidarbinti. 1960 metais vyriausybė įvedė nacionalinę švietimo programą mergaitėms. 1970-ųjų pabaigoje apie pusė visų mergaičių lankė mokyklą. Po penkerių metų švietimas tapo prieinamas visoms Saudo Arabijos moterims.

Saudo Arabijoje merginoms šiuo metu prieinamos mokymosi galimybės. Teisybė, kad moterims vis dar ribojamos karjeros galimybės, bet padėtis pamažu keičiasi. Atsiranda moterų, kurios užima vadovaujamas pareigas versle ir net valstybės naftos kompanijoje, todėl šios kliūtys jau nebeatrodo neįveikiamos.

Vis dėlto egzistuoja pagrindinis skirtumas tarp moters vaidmens suvokimo islamo pasaulyje ir Vakaruose. Šeima vis dar laikoma pagrindiniu socialiniu vienetu ir musulmonai tvirtai tiki, kad tam, jog šeima būtų tvirta ir suteiktų visas galimybes visiems šeimos nariams, moterims būtina išreikšti save pirmiausia būtent per atsidavimą šeimai.

Žinoma, tarp individo poreikio realizuoti save ir visuomenės pareigos užtikrinti aplinką, kur kuo daugiau piliečių galėtų save išreikšti, turi būti išlaikyta pusiausvyra. Kaip tai padaryti – šis klausimas lieka atviras.

Saudo Arabijoje: aštuonių moterų gyvenimai

Aštuonios jaunos Saudo Arabijos moterys kalba apie savo gyvenimą ir ko jos tikisi pasiekti per artimiausius dešimt metų.

Asma

Saudo Arabija, moterys, musulmonės, šeima
© Corbis/Scanpix

Ištekėjau jauna, ir tai turėjo didžiulės įtakos mano gyvenimui. Tai buvo labai mokymosi kelias. Dabar stengiuosi priprasti būti atsakinga, ypač šiuo metu, kai ruošiuosi tapti motina. Svarbiausias dalykas man lieka baigti mokslus: nėra lengva tai, kuri yra namų šeimininkė ir būsimoji motina, bet studijos bei universiteto diplomas man yra labai svarbu.

Stengiuosi išlaikyti pusiausvyrą tarp savo namų, vyro, nėštumo, studijų ir visuomeninio gyvenimo. Dabar mokausi, kaip bendrauti su vaikais, kaip juos auklėti ir tinkamai užauginti. Manau, geros šeimos kūrimo pagrindas – religijos vaidmens auginant vaiką suvokimas.

Tikiuosi, galėsiu baigti studijas ir gauti gerą darbą, taigi tapti produktyvia visuomenės nare. Norėčiau įsteigti vaikų darželį ir išmėginti naują mokymo metodą, kuris padėtų vaikams pamilti tą aplinką, kurioje jie mokosi. Tai pavyktų, jei viską gerai suplanuočiau ir mano planus suprastų visi būsimieji mano vaikų darželio darbuotojai.

Taip pat domiuosi kulinarija – šioje srityje mane labai skatina vyras. Jis mane ragina nešvaistyti savo talento ir pradėti mąstyti apie savo verslo steigimą namie ar kitur. Galbūt vieną dieną aš atidarysiu restoraną ir galėsiu pateikti žmonėms ypatingą maistą ypatingoje aplinkoje.

Taip pat žaviuosi idėja atidaryti specialią drabužių parduotuvę tik moterims. Viliuosi, kad mano vyras jai vadovautų, o aš parinkčiau tai, kas ten būtų parduodama. Dabar tokių parduotuvių nėra daug.

Vis dėlto svarbiausi žmonės mano gyvenime yra mano motina ir tėvas, ir niekuomet nepamiršiu, kiek daug esu jiems skolinga. Mano vyras taip pat yra man labai svarbus, jie visuomet mane palaiko ir drąsina imtis visko – nuo studijų iki svajonių įgyvendinimo. Jis suteikia man tvirtą pagrindą ir padaro mane laimingą.

Lama

Saudo Arabija, moteris, musulmonė
© Corbis/Scanpix

Mano gyvenime svarbiausi – trys dalykai. Pirmasis yra religija. Tikiu, kad tai mūsų gyvenimo kelias. Čia ieškome patarimo prieš imdamiesi bet ko, prieš eidami bet kokiu keliu. Antras – mano motina, kuri suteikė man meilės, pasitikėjimo, džiaugsmo ir saugumo. Ji yra man moters pavyzdys.

Trečias dalykas – vedybos. Būti kažkam įsipareigojus, justi meilę ir saugumą.

Mano šeima taip pat man labai svarbi. Mano sesuo – interjero dizainerė, kuri jau turi savo verslą. Ji taipogi man yra pavyzdys, be to, petys, ant kurio visada galiu išsiverkti. Kita mano sesuo – menininkė, tapytoja. Mano brolis tarnauja Saudo Arabijos oro pajėgose – jis saugo ir rūpinasi mumis.

Norėčiau gauti magistro laipsnį iš teismo psichologijos. Deja, tai neįmanoma nei Saudo Arabijoje, nei kitose Arabų šalyse.

Noriu būti pavyzdys ir suteikti kitoms moterims vilties, parodyti, kad mes, Saudo Arabijos moterys, nesiskiriame nuo kitų moterų. Mokymasis neturi ribų. Tai pasirinkimas. Tai tavo rankose – svarbiausias dalykas, kurį padarė mano šeima, yra tai, kad jie priėmė mane tokią, kokia esu, o ne tokią, kokia norėtų, kad būčiau.

Esu įvaikinta. Jie nėra mano kraujo šeima, bet… dievas atima ir dievas tau suteikia.

Turiu du nuolatinius pomėgius, fotografiją ir gėlių dizainą, ir dar vieną – norą, kad moterims taptų svarbus išsilavinimas, kad jos suprastų, jog gali pasirinkti savo išsilavinimą. Būti pavyzdžiu man taip pat svarbu, nes tikiu, kad mūsų moterys turi daug ambicijų ir motyvacijos. Visa, ko joms reikia – tai postūmio, ir tikiu, kad vieną dieną jos valdys pasaulį.

Rotana

Saudo Arabijos moterys mokosi
© Corbis/Scanpix

Mano istorija prasideda namuose, kur supratau, kad išsilavinimas yra tikrai svarbus ir faktiškai suvokiau, kad tai – svarbiausias dalykas pasaulyje.

Mano ryšys su motina yra labai stiprus. Mano motina man yra stiprybės šaltinis, ji mokė mane būti nepriklausoma ir pasikliauti savimi. Su tėvu esame geriausi draugai ir turime tiek daug bendro. Man patinka, kai jis su manimi elgiasi kaip su vaikinu, tai leidžia man pasijusti lygiai. Mano tėvai netiki lyčių skirtumais ir manau, kad tai labai gerai. Iš tėvų paveldėjau pomėgį skaityti. Pradėjau skaityti būdama penkerių ir tai tapo mano didžiausiu pomėgiu.

Mano svajonė – pasiekti išsilavinimo aukštumų ir apsiginti magistro arba daktaro laipsnį. Manau, išsilavinimas – karjeros pagrindas, jei jį turi, gali pasiekti daugiausia. Tie pomėgiai ir įgūdžiai, kurių išmokau, padarė mane labai nepriklausoma jauna mergina. Saudo Arabijos merginos yra labai ambicingos ir sumanios. Jos tiesiog turi būti išgirstos ir turėti galimybę atskleisti savo talentus.

O toms, kurios dar nesurado savo pomėgių ir gabumų, siūlau tiesiog paklausti savęs, ką jos gali padaryti geriausiai. Išsilavinimas ir karjera – mūsų ginklai. Ateityje tikrai noriu nuveikti kažką visuomenei ir šeimai, pasauliui, kuriame gyvenu, ir savo miestui, kur gimiau. Noriu pasidalyti savo sėkme su žmonėmis aplink mane, su bendruomene, ir tikiu, kad vieną dieną taip ir atsitiks. Tikiuosi įsteigti savo auklėjimo įstaigą, kurioje rūpinčiausi vaikais su ypatingais gabumais ir našlaičiais, kad suteikčiau jiems galimybę būti lygiems su kitais vaikais ir pasiekti visa, ką tik jie gali.

Visa tai turi religinį pagrindą. Mahometas yra pasakęs, kad jei žmogus pasirūpina našlaičiu, jis eis į rojų.

Abla

Saudo Arabija, moterys, musulmonės
© Corbis/Scanpix

Po studijų koledže turėjau keliauti, bet išgirdau apie psichologijos kursus ir pagalvojau, kodėl man nepabandžius. Kai esi auklėta privačioje mokykloje ir nesi labai užtikrinta dėl kalbų mokėjimo, nežinai, ar tau pavyks.

Bet mano arabų kalbos dėstytoja nuolat kartodavo mums, kad nepamirštume, iš kur esame. Mes esame arabės. Ir tai neabejotinai turėjo įtaką mano gyvenimui, nes niekuomet nepamiršau, kad esu arabė. Niekad nepamiršiu savo šaknų.

Žiūrėdavau į visas moteris savo gyvenime ir galvodavau: “Jos normalios moterys iš įvairių pasaulio vietų, auklėtos skirtingai, bet visų tikslas bendras – moterų išsilavinimas.” Jos nori būti kažkuo. Jos nori įrodyti, kad ne tik vyrai sugeba tai padaryti.

Klausimas buvo – kaip aš save matau 2015 metais. Na, matau save pasaulyje. Matau save turinčią magistro laipsnį, apsigynusią mokslinį darbą, turinčią biurą, žvelgiančią pro langą ir šypsančią pasauliui: “Dabar mes lygūs”.

Rosana

Saudo Arabija, moterys meldžiasi, musulmonės
© Corbis/Scanpix

Mano pagrindinis rūpestis – subalansuoti atsakomybę, ir kaip moterys gali tai padaryti.

Man dvidešimt vieneri, esu žmona ir motina. Studijuoju mokymo psichologiją, vėliau norėsiu dėstyti, mokyti dėstytojus arba tapti mokyklos tarybos nare. Studijos man labai svarbios, nes tikiu, jog išsilavinimas – svarbiausias dalykas žmonėms.

Bet taipogi turiu vyrą ir kūdikį. Tai man dabar patys svarbiausi žmonės, mano laimės ir džiaugsmo šaltinis. Mėgstu skaityti. Tuomet jaučiuosi atvira pasauliui, išsilavinusi ir pažįstanti žmones.

Nuo trylikos metų rašiau dienoraštį. Rašymas man yra saviraiška, kažkas panašaus į asmeninį patarėją. Skaitymas ir rašymas mano gyvenime savitai susiję. Neseniai mano vyras pradėjo verslą. Jaučiuosi labai laiminga ir išdidi dėl to, ką padarėme kartu, kaip pora. Padėjome vienas kitam ir savo stiprybę skyrėme verslo kūrimui. Norėjome tai padaryti, kad taptume nepriklausomi.

Po dešimties metų regiu save kaip laimingą motiną ir žmoną, nes, manau, tai svarbiausi dalykai.

Ir jei tapsiu mokytoja, sieksiu aukštesnio išsilavinimo, galbūt imsiuosi savo psichologijos tyrimo, galbūt tapsiu rašytoja… to dar nežinau. Dabar tiesiog mėgaujuosi gyvenimu su visais tais nuostabiais dalykais, kuriuos turiu.

Baiyanne

Musulmonė prie kompiuterio
© Corbis/Scanpix

Priežastis, dėl ko pasirinkau studijuoti specialųjį lavinimą – seniau dirbau savanorišką darbą slaugos namuose. Mačiau žmones, kuriems reikėjo pagalbos, ir mane liūdino tai, kad negalėjau jiems padėti.

Taip pat buvau našlaičių namuose, - tai mane labai sukrėtė. Tai privertė mane pažvelgti į gyvenimą visiškai kitaip. Bet nesvarbu, kiek mokysiuos, visuomet išliksiu savimi, darysiu tai, ką norėsiu, būsiu šauni jauna paauglė.

Nesirinksiu neteisingo kelio. Nevartoju narkotikų, neleidžiu pinigų dalykams, kurių mums nereikia, kaip cigaretės, telefono kortelės, interneto kortelės, žurnalai, kompaktiniai diskai.

Žmonės perka visus tuos žurnalus ir skaito apie kitų asmeninį gyvenimą, bet tai jiems nė kiek nepadeda. Kam tada skaityti apie tuos dalykus? Ir žmonės tiesiog privalo turėti visus tuos mobiliuosius telefonus, pačius geriausius, pačius naujausius. Kodėl? Ir visa, ko nori moterys – tai ištekėti. Jos neapsidairo aplink, kad pamatytų, kam iš tikro reikia pagalbos, kas tiesia rankas maldaudamas.

Tokių žmonių yra kiekvienoje bendruomenėje. Jie gali ir neprašyti pagalbos, bet mums reikia atverti savo širdį, kad juos išgirstume.

Mano didžiausias pavyzdys – mano tėvas. Jis turi dvi žmonas. Jis turi dvi šeimas. Kita jo žmona gyvena kitur. Nesvarbu, kiek laiko jis praleidžia pas ją, jis visuomet mintyse su manimi. Jis visuomet mums skambina. Gal jam atrodo, kad jis nedaro pakankamai, bet iš tikrųjų – daugiau nei pakankamai.

Hasna

Musulmonės moterys
© Reuters/Scanpix

Norėčiau papasakoti apie keturis savo gyvenimo kelius.

Pirmasis – mano karjera. Kai pirmą kartą ieškojau darbo, negalvojau būti vertėja, bet man pasiūlė, ir sutikau. Visuomet mėgau iššūkius ir esu dėkinga už šią galimybę. Todėl parašiau prašymą stoti į Škotijos universitetą. Tai vertimo ir tarpkultūrinio bendravimo studijos Edinburge. Vis dar laukiu atsakymo, bet tikiuosi, kad man pavyks.

Ateityje norėčiau turėti savo vertimo ar leidybos verslą, kuris tarnautų religiniams tikslams ir padėtų išsiaiškinti visus tuos nesusipratimus pasaulyje dėl religijos. Norėčiau išmokti dar daugiau kalbų, kad galėčiau dirbti visame pasaulyje, versti knygas, programas ir visa, kas pasitarnautų mano religijai – islamui, kas padėtų kitiems žmonėms jį tinkamai suprasti.

Kitas kelias – mano kūdikis, jo vardas Amaras. Jis labai protingas vaikas, itin aktyvus, kaip ir aš. Matau jį per atostogas, nes jis gyvena su savo tėvu Rijade. Manau, mes labai prisirišę vieni prie kitų, nors gyvename atskirai. Mes visi augame. Mano vaikas stiprėja, aš silpstu. Jis – mano gyvenimo centras, šerdis, ir tikiuosi, kad ir aš būsiu jo širdyje.

Trečiasis kelias – mano asmeninis ir visuomeninis gyvenimas. Savo namuose pasirinkau visus baldus, nudažiau visas sienas, pakabinau visas lentynas ir atlikau kitą darbą.

Ketvirtasis ir paskutinis kelias, kurį pasirinkau – padėti žmonėms su negalia, našlaičiams ar kitiems, kuriems reikia pagalbos. Galiu jiems padėti su tomis žiniomis ir kvalifikacija, kurią turiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi ryžosi kelti sparnus į Airiją: kartais nė žodelio nesuprasdavo (121)

Vos prieš kelis mėnesius be darbo likusi ir nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi moteris laimės...

KT pirmininkas apie vienmandačių naikinimą: Seimo nariai tikrai negali atstovauti jokioms apygardoms (187)

Valdantiesiems nepavyko atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl rinkimų kartelės nuleidimo iki...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ką Prezidentūroje rūkė Ramūnas Karbauskis? (43)

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ne tik Maskvoje turi brolį teatro režisierių,...

Kepenis Seime „skalbė“ žurnalistus: „tikrai žinojo“ apie nusikaltimus, tačiau tai slėpė (2)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovas Dainius Kepenis ketvirtadienį...

Naktį Vilniaus centre vaikai surengė tokio masto išgertuves, kokių dar nematė nei policija, nei Vaiko teisės (252)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus centre įvyko dar neregėtas nepilnamečių...

The Economist

Ką reiškia auginti vaiką karo zonoje?

Kai Waad al‑Kateab su vyru nusprendė pradėti šeimą, draugai pareiškė, kad ji išprotėjo. Buvo...

Jaudinantis atradimas: „Google Maps“ programoje moteris pastebėjo savo jau kelerius metus mirusį senelį

Žemėlapių programa „ Google Maps “ – šaunus išradimas, suteikiantis galimybę virtualiai...

Iš Raseinių kilusi Giedrė Dukauskaitė – „Chanel“ reklamoje: sulaukė ir supermodelio Gigi Hadid dėmesio (2)

Tarp populiariausių pasaulio modelių galime rasti ir lietuviškų vardų. Vienos manekenės dar tik...

Baltijos šalys Putinui užkliudė jautrią stygą: dabar sustoti jis neketina (608)

75-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės – vienintelis būsimas renginys, kurį Rusijos...

Užkalnis JAV gyvena nelegaliai, dirba neteisėtai, kvėpinasi nelegaliais kvepalais (63)

Henry for Men Sveiki, laba diena iš Kalifornijos. Kaip jums Lietuvoje sekasi vargą vargti? Mes...