aA
Vyrą apsižergusi raita moteris spaudėjų buvo interpretuojamas ne tik sekuliariuose, bet ir mitologiniuose kontekstuose. Beje, būtent anonimiški XV a. Florencijos menininkai pirmieji pavaizdavo viduramžišką tariamą pasakojimą apie „moterį jojikę“. Nevykėliška graikų filosofo Aristotelio, kurį apmovė kurtizanė Filė, istorija tapo vienu tokių pasakojimų apie apgautus išmintingus vyrus.
Cornelis Galle. Judita žudo Holopernesą
Cornelis Galle. Judita žudo Holopernesą
Pasakojama, kad Aristotelis įspėjo Aleksandrą valdyti Filei kylančias aistras, kadangi moterys buvo apgavusios daugelį Antikos vyrų. Keršydama Filė siekė uždegti Aristotelyje aistrą jai. Kuomet Aleksandras išvydo pataikūną filosofą ant visų keturių lupamą kurtizanės su botagu, imperatorius nutarė daugiau niekada neleisti sau įsimylėti moters.
Master MZ. Saliamonas meldžiasi netikram dievui

Nors XVI a. tokie pasakojimai jau buvo nebemadingi, Vokietijoje jie vis dar buvo populiarūs, todėl ten moters jojikės apžergto vyro vaizdai buvo daugiau satyrinio pobūdžio. Vienas itin produktyvus vokiečių graviūras, kūręs 1470 – 1500 m., turbūt buvo pirmasis menininkas, pavaizdavęs Filę, gana niekinančiai jodinėjančią ant Aristotelio. Menininko atspaudai buvo kopijuojami, imituojami ir platinami kitiems menininkams ir patronams, todėl ši tema vis populiarėjo.

Viena įtaigiausių šios temos interpretacijų laikomas spaudėjo Matthauso Zaisingerio (MZ), kaip manoma, maždaug apie 1500 m. dirbusio Niurnberge, darbas.

Romėnų poetas Virgilijus panašiai buvo apgautas, kuomet esą įsimylėjo imperatoriaus dukrą. Šis išsigalvotas pasakojimas gana sėkmingai pakenkė poeto reputacijai XVI a. Perspėta apie Virgilijaus aistrą imperatoriaus duktė sumanė iš jo pasišaipyti. Ji pažadėjo įsikelti poetą į savo kambarį nuleisdama jam už virvės prikabintą pintinę, tačiau paliko jį kabėti pusiaukelėje ir taip jis buvo viešai išjuoktas apačioje stovėjusios minios.

Philipe Galle. Ieva duoda Adomui obuolį

Nors tai buvo populiari tema, Lucasas van Leydenas buvo vienas iš nedaugelio menininkų, įjungusių šio pasakojimo vaizdus į savo 1511 m. medžio graviūras, pavadintas “Moterų galia”. Šis nemalonus Virgilijui nutikęs įvykis tik dar labiau akcentuoja vyrų patiklumą. Ir visai nesvarbu, kiek išmintingas tas vyras, nes moters pinklėse visų laukia toks pat likimas.

Kiti pasakojimai Leydeno graviūrose yra iš Senojo Testamento ir vėlgi iliustruoja moterų klastą: Ieva, Dalila, Jezabelė, Salomė, Jahelė apgavo vyrus, turėdamos seksualinių, patriotinių tikslų, arba tiesiog dėl klastos savaime.

Lucas Van Leyden. Poetas Virgilijus pintinėje

Kaip pirmoji vyrą sugundžiusi moters Ieva neabejotinai buvo „Weibermachto“ temos įkvėpimo šaltinis. Nors ji karaliavo daugelyje meno sričių, tik spaudinių dėka ji tapo geidulinga, o tai ypač matosi 1511 m. Hanso Baldungo medžio graviūroje. Kūniška šio pasakojimo užuomina sustiprinama kairiajame apatiniame kampe pavaizduojant triušiukus – taip primenama septintoji iš didžiųjų nuodėmių – geidulys.

Yra dvi Pradžios knygos pasakojimo apie Adomą ir Ievą versijos. Senasis Testamentas teigia, kad Ieva nebuvo lygi Adomui, mat ją Dievas sukūrė iš jo šonkaulio, tuo tarpu Naujajame Testamente Adomas ir Ieva interpretuojami kaip lygūs nuo pat pradžios. Viduramžių ir Renesanso visuomenė labiau buvo linkusi prie pirmosios versijos, kuri pateisino įsitikinimą, jog moteris neturi būti lygi su vyru. Adomo kritimas buvo įvardinamas kaip tiesioginių Ievos veiksmų paseka.

Philipe Galle. Delila kerpa Samsonui plaukus

„Weibermachto“ kūriniuose pasakojimas apie tai, kaip Dalila išdavė Samsoną, buvo toks pat populiarus, kaip ir Ievos nepaklusnumas. Samsonas, Herakliui galia prilygstantis milžinas, atskleidė savo jėgos paslaptį – plaukus –mylimajai Dalilai. Sprendžiant pagal tai, kiek yra Samsono plaukus kerpančią Dalilą vaizduojančių kūrinių, reikia manyti, kad Renesanso laikų visuomenę ši istorija ypač jaudino. Lucasas van Leydenas šią sceną vaizdavo net kelis kartus. Jo 1508 m. ypač grafiškame darbe guli numestas Samsono skydas – jo bejėgiškumo simbolis.

Bet Biblijoje atvaizduotų moterų galia slypėjo ne tik jų blogyje, kaip parodė Juditos ir Jahelės istorijos. Kaip tik priešingai – pasakojimai apie jas remiasi patriotiškumu ir kaip jo simboliai jos dažnai vaizduojamos drauge, kaip pvz., Philipo Galle‘o spaudiniuose „Senojo Testamento moterų gudrybės“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis. Trikojų priešai su trimis smegenų vingiais (22)

Daugelis šio straipsnio adresatų nepratę prie ilgų tekstų, nepažįsta daug raidžių, todėl...

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Atsiliepė liūdnai pagarsėjusių verslininkų apkaltintas buvęs pareigūnas: man tai didelė naujiena (20)

Buvęs Valstybinio turizmo departamento turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Tadas...

Tomas Janonis. Štai kokias paslaptis slepia garsusis Vilniaus nuotekų valyklos vamzdis (196)

Viešojoje erdvėje kilo didžiulis skandalas, kai Neryje žvejojęs žvejas užfiksavo smulkių...

Kaip atrodo pesimistinis „Toyota“ pardavimų scenarijus: milijonas elektromobilių per metus specialiai „Motorams“ iš Amsterdamo (3)

Amsterdame (Nyderlandai) vienas pirmaujančių pasaulyje automobilių gamintojų „ Toyota “...

Nėščia 13-metė – ne pirmas atvejis pasaulyje: šokiruojančios jauniausių mamų istorijos (15)

Praėjusią savaitę visą pasaulį šokiravo žinia apie besilaukiančią 13-metę Rusijoje ir jos...

Žiniasklaida: Kremliaus ruporo vadovė iš prezidento administracijos išgabenta į ligoninę

Rusijos propagandinio kanalo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian nugabenta į N. V....

Karbauskis ruošia medžiagą apie Roko Masiulio įdarbintus asmenis: bus labai įdomus sąrašas (313)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia jau kitą savaitę paviešinsiąs skandalingą...

Viktorija Siegel pakraupo dėl Lietuvos policijos veiksmų: kaip gali taip besielgiantis žmogus dirbti pareigūnu?

Internete ėmė plisti vaizdo įrašas , kuriame užfiksuotas nekasdienis sulaikytos apsvaigusios...