aA
Anne Frank – garsiausia šiuolaikinė dienoraščių rašytoja. Bet iki šiol nėra atsakymo į klausimą, kas išdavė jos besislapstančią šeimą. 1944 m. rugpjūčio 4 d. juos sulaikė, vėliau Anne mirė.
Moteris, kurią kaltina išdavus naciams Anos Frank šeimos slaptavietę: žiaurus nuosprendis vis dar kelia klausimų
© thevintagenews.com montažas

Neseniai pasirodžiusioje knygoje rašoma, kad Olandijoje gyvenusi žydė išdavė daug žydų Antrojo pasaulinio karo metais.

70 m. Gerardas Kremeris savo knygoje „The Backyard of the Secret Annex“ („Slapto priestato galinis kiemas“) remiasi tėvo prisiminimais Jo tėvas – Gerardas Kremeris Jaunesnysis buvo olandų pasipriešinimo judėjimo dalyvis ir pažinojo moterį Ans van Dijk. Po karo A. van Dijk apkaltino, išdavusią šimtus žydų nacių žvalgybos tarnybai „Scherheitsdienst“. Ji netgi prisipažino išdavusi savo brolį.

Moteris, kurią kaltina išdavus naciams Anos Frank šeimos slaptavietę: žiaurus nuosprendis vis dar kelia klausimų
Nacių kolaborantė Ans van Dijk jos teisme 1947 m.
© thevintagenews.com nuotr.

Kaip rašoma „The Guardian“, muziejus „Anne Frank House“ po diskusijos su knygos autoriumi G. Krameriu laikosi pozicijos, jog nėra patikimų A. van Dijk kaltės įrodymų. Muziejaus ir tyrimų centro atstovas spaudai aiškina, kad tyrimo metu jiems nepavyko rasti nei svarių šios hipotezės įrodymų, nei kitų išdavystės teorijų įrodymų.

Atstovas spaudai teigė: „Gerardo Kremerio knygą laikome pagarbos ženklu savo tėvams, parašytą remiantis tuo, ką jis atsimena ir ką girdėjo. 2016 m. „Anne Frank House“ atliko tyrimą apie Frankų šeimos ir dar keturių žmonių, besislapsčiusių priestate, suėmimą.“

Moteris, kurią kaltina išdavus naciams Anos Frank šeimos slaptavietę: žiaurus nuosprendis vis dar kelia klausimų
Anos Frank gimimo vieta, Maingau Raudonojo kryžiaus ligoninė
© thevintagenews.com nuotr.

Idėja, kad Frankų šeimą išdavė A. van Dijk, buvo svarstyta ne kartą. Kai kurių ekspertų nuomone, gali būti per vėlu išsiaiškinti tiesą po daugelio dešimtmečių ir kelių tyrimų.

G. Kremerio knygą išleidusios leidyklos atstovas spaudai pabrėžė – jie netvirtina, kad tai – 100 proc. teisingas atsakymas, tiesiog laiko knygą dėlionės, galinčios padėti rasti atsakymą, dalimi.

Knygoje G. Kremeris rašo, kad A. van Dijk – pirma įtariamoji, atsakinga už Frankų šeimos suėmimą. Praėjus trejiems metams po karo, A van Dijk įvykdė mirties bausmę, nes ji prisipažino kalta dėl 23-ių išdavysčių. Moteris bendradarbiavo, suimant mažiausiai 145 žmones. Kai kurių šaltinių teigimu, dėl jos veiksmų galėjo žūti apie 700 nekaltų žmonių.

Moteris, kurią kaltina išdavus naciams Anos Frank šeimos slaptavietę: žiaurus nuosprendis vis dar kelia klausimų
Ana Frank 1940 m.
© thevintagenews.com nuotr.

A. Van Dijk pati kažkiek laiko slapstėsi, nes buvo žydė ir lesbietė. 1943 m. per Velykas ją sulaikė, o mainais į laisvę ji sutiko bendradarbiauti su „Scherheitsdienst“ (SD). Regis jai nesunkiai pavyko įtikinti daugelį žydų šeimų Amsterdame, kad yra patikima pasipriešinimo judėjimo narė, galinti padėti jiems persikelti į saugesnes vietas. Iš tiesų ji perduodavo jų adresus savo SD vadovui. Iš pradžių A. van Dijk dirbo viena, vėliau užverbavo olandę dirbti SD.

Kaip rašoma knygoje, G. Kremeris vyresnysis (jis mirė 1978 m.) buvo pastato Amsterdamo centre prižiūrėtojas. Tame pastate buvo įsikūrę vokiečių valdžios pareigūnai ir olandų Nacionalsocialistų judėjimas, aktyviai rėmęs nacių ideologiją. G. Kremeris pastebėjo, kad A. van Dijk persirengusi reguliariai lankosi pastate. Kelis kartus jis matė, kaip skambina iš nacių okupuotų kabinetų, o vieną kartą, likus kelioms dienoms iki Frankų suėmimo, nugirdo, kaip nacių policininkams ji minėjo „Prinsengracht“ – namą šalia kanalo, kur slaptame priestate, adresu Prinsengracht 263, ilgiau nei dvejus metus slapstėsi Anne ir dar septyni asmenys.

Sutinkama, kad G. Kremerio knygoje tiksliai atpasakojami įvykiai, tik iki šiol neaišku, ar A. van Dijk perdavė saugumo tarnybai informaciją apie bėglius.

Moteris, kurią kaltina išdavus naciams Anos Frank šeimos slaptavietę: žiaurus nuosprendis vis dar kelia klausimų
Ana Frank
© thevintagenews.com nuotr.

Suėmimo metu Anne buvo 15 metų. Frankus, Van Pelsų šeimą, Fritzą Pfefferą ir dar du jiems padėjusius vyrus išsiuntė į koncentracijos stovyklas. Gyvas liko tik Anne tėvas Ottas Frankas. Dar dvi žydams padėjusios suėmimo išvengusios moterys – Miep Gies ir Bep Voskuijl – paėmė Anne dienoraštį ir gražino jį Ottui, kai jis po karo grįžo į Amsterdamą. Dienoraštyje Anne rašė, kad nori tapti rašytoja. Jos tėvas nusprendė išleisti dukters atsiminimus. Jis negalėjo sugrąžinti dukters, tačiau pasistengė, kad ji taptų pasaulinio graso rašytoja ir viena žinomiausių Holokausto aukų.

A. van Dijk išvyko gyventi į Hagą. 1945 m. birželio 20 d. ją suėmė. 1947 m. vasarį ją nuteisė. Tų metų rugsėjį teismas nepriėmė jos apeliacijos. Ji buvo vienintelė olandė moteris, nuteista mirti už karo nusikaltimus.

Kai kurių ekspertų nuomone, Frankų šeimą naciai galėjo rasti atsitiktinai, A. van Dijk dėl to galbūt nekalta. Žinoma, kad pernai dar vieno tyrimo ėmėsi FTB agentas Vince’as Pankoke’as su tyrėjų komanda.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.9231

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (174)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Sukčių atakų tik daugėja: policija įvardijo naujausius būdus, kaip bandoma apgauti (41)

Kaip bebūtų liūdna, tačiau sukčiai „nemiega“ nei vienu sezonu, praneša policija . Jie...

Vilniuje, sankryžoje, susidūrė į grupines muštynes skubėjusių policininkų automobiliai (84)

Sekmadienio rytą Vilniaus senamiestyje kilo grupinės muštynės: susikovė baltieji su...

Ištyrė, kiek lietuvių viršija greitį ir kas priverčia pristabdyti (17)

Nors greičio viršijimas yra dažniausia tragiškai pasibaigusių avarijų priežastis, adrenalino...

Kaip įveikti šeimos krizę: įvardijo, po kelinto vaiko gimtadienio sutuoktiniai dažniausiai skiriasi

Vienas iš būdų, kaip psichologai kalba apie krizinius etapus šeimos gyvenime, yra pagal vaikų...

Įvardijo gyvenimo be poros privalumus: yra būdas, kaip išbristi iš vienišumo jausmo (48)

Vis daugiau žmonių visame pasaulyje apsisprendžia gyventi vieni. JAV gyventojų surašymo biuro...

Dominavęs Fury privertė Wilderio trenerį mesti baltą rankšluostį (44)

Sekmadienio rytą Las Vegase įvyko ilgai laukta revanšinė bokso dvikova tarp amerikiečio Deontay...

9 požymiai, kad vis dar vienas kitą mylite

Net jei atrodo, kad jūsų santykiai tobuli, kartais kyla abejonių. Kaip patikrinti jausmų...

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (232)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

|Maža didelių žinių kaina