aA
Ieškodami atgaivos nuo kasdien patiriamo streso, lėkimo, vis dažniau kalbame apie lėtesnį gyvenimo tempą, ramybę, gyvą maistą. „Sūrininkų namus“ Dargužių kaime įkūrę Valdas ir Rasa Kavaliauskai ne iš nuogirdų žino, kaip tai gali pakeisti gyvenimą.
Valdas Kavaliauskas
Valdas Kavaliauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Priklausomai nuo sezono Valdas ir Rasa Kavaliauskai gamina rūgštinį sūrį, varškinius sūrelius, fermentinius sūrius.

– Prieš keturiolika metų su žmona Rasa buvote miestiečiai. Kaip nutiko, kad persikėlėte į kaimą? Kuo jis jus paviliojo? – paklausėme Valdo.

– Manau, tai susiję su tam tikru amžiaus tarpsniu. Kai esi jaunas, skubi leki į priekį, kažkokių tikslų, gal labiau materialių, sieki. Po to apsidairai, kad tie tikslai ne tokie jau svarbūs ir kad prasmingesnės veiklos norisi. Rinkomės gyvenimą, kuris mums būtų darbas ir malonumas kartu. Taip pat norėjosi gyventi šiek tiek lėčiau. Nes nuolatinis bėgimas į priekį, kassavaitiniai skraidymai – tuo metu dirbau regiono vadybininku didelėje tarptautinėje įmonėje, o Rasa vertėjavo – gyvenimui nesuteikdavo didelio džiaugsmo.

Miestą į kaimą iškeitusi pora ne iš nuogirdų žino, kaip tai gali pakeisti gyvenimą
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Ar nepasiilgstame miesto? Na, miestas yra kitoks būvis. Jame daug žmonių, socialinio bendravimo, daugiau judėjimo į priekį. Mes atvažiuojame į jį ir tai galima prilyginti nedidelei šventei, tačiau sugrįžti į jį gyventi negalvojame, net nekalbame apie tai. O kaime yra harmonija, kurios neišsklaido nuolatinis žiūrėjimas į laikrodį. Jeigu paklaustų kas nors kasdienės laimės recepto, atsakyčiau – kai nėra žadintuvo.

– Tapote sūrininkais, įkūrėte „Sūrininkų namus“. Patys gyvulius auginate, patys juos melžiate, perdirbate pieną. Kokie gaminiai gimsta?

– Norėjome ryšį su gamta maksimaliai išlaikyti ir per maistą. Kažkada gyvenau Prancūzijos ūkyje, Rasa – užkietėjusi frankofonė, abu mėgstame prancūzų kultūrą, sūrius, tad apsigyvenę kaime nutarėme daryti sūrį. Ne tą, kur perkame iš parduotuvės, gamintą iš pasterizuoto pieno, kurį kaitinant žūsta visa sūrio gyvybė, visos bakterijos. Mes nutarėme gaminti natūraliai – kad tai, kas yra piene, pereitų ir į sūrį, o jis toks – ant valgytojo stalo.

Miestą į kaimą iškeitusi pora ne iš nuogirdų žino, kaip tai gali pakeisti gyvenimą
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Pradėjome nuo kelių ožkyčių, o šiuo metu jų turime jau šimtą. Vasarą primelžiame po tris šimtus litrų per dieną, o, tarkime, dabar yra sausasis periodas, nes visos ožkos laukiasi mažiukų.

Priklausomai nuo sezono gaminame rūgštinį sūrį, varškinius sūrelius, fermentinius sūrius – iki dešimt rūšių. Perėmėme tam tikras prancūziškų sūrių gamybos tradicijas, kurias adaptavome lietuviškam pienui, klimatui, galų gale, lietuviškam valgytojų skoniui. Ir tai tapo kasdieniu mūsų gyvenimu, darbu bei pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu. Tuos sūrius patys kasdien valgome ir mums jie neatsibosta.

– Akcentuojate gyvąjį maistą? Kuo jis vertingesnis už parduotuvių lentynas nuklojusį?

– Nesu dietologas, galiu kalbėti tik kaip profanas. Dirbame su gyvu pienu, tai yra tiesioginis ryšys tarp to, ką gyvulėlis suvalgo, ir kas patenka ant stalo. Nusipirkę parduotuvėje pieną jūs praktiškai perkate žaliavą organizmui – baltymus, riebalus, kalcį, mineralines medžiagas. Bet tame litre nerasite jokios gyvybės. O gyvybė yra gana plati sąvoka, į kurią įeina ir bakterijos, ir jų išskiriami fermentai, ir virusai... Sūrininko amato subtilumas – suvaldyti gyvybės pasaulį ir nukreipti tam tikra norima linkme. Tam yra trys priemonės: temperatūra, rūgštingumas, kuris tampa konservantu, ir laktozė, nes bakterijoms reikia maisto. Šiandien vartotojai dažnai skundžiasi laktozės netoleravimu – tai pasterizuoto pieno pasekmė, nes jame nebėra fermentų, kurie tą laktozę skaldo. Gyvame sūryje yra labai mažai laktozės.

Taigi gyvas pienas sūrininko pagalba transformuojasi į gyvą sūrį, kuris įgauna formą, spalvą, kvapą, tekstūrą ir, aišku, skonį.

Gyvas maistas suteikia gyvybinį užtaisą mūsų organizmui, stiprina imunitetą, gerina virškinimą. Jame yra biologiškai aktyvių medžiagų, kurios stabdo uždegiminius procesus. Ypač daug šių medžiagų yra ožkos piene. Juk anksčiau tradicinėje lietuvių medicinoje plaučių ligos visad būdavo gydomos ožkos pienu, su sąlyga, kad jis būdavo gyvas, tai yra neseniai pamelžtas. Teko matyti atviruką, vaizduojantį, kaip aštuonioliktame amžiuje paryžiečiai gerdavo ožkų pieną. Ūkininkas su banda eidavo per miestą ir panorėjusiai šeimininkei jo primelždavo.

Miestą į kaimą iškeitusi pora ne iš nuogirdų žino, kaip tai gali pakeisti gyvenimą
© DELFI / Karolina Pansevič

– Koks etiketas valgant sūrį?

– Prancūzai tam tikrus sūrius valgo tik pusryčiams, tam tikrus – tik po valgio ar vietoj deserto. Po valgio valgomas sūris gerina virškinimą.

Nėra reikalaujama, kad sūris būtų šiltas ar šaltas. Jis patiekiamas kaip užkandis prieš valgį ar po jo. Tik svarbu, kad pasirinktas gėrimas neužgožtų sūrio skoninių savybių. Sūris, turintis skonį, bakterinį užtaisą, nedera su saldžiu, stipraus kvapo gėrimu.

Sūrį galima valgyt su medumi, svogūnų uogiene, karamele, tinka ir vaisiai – kiviai, vynuogės atgaivina burną po sūrio. Tačiau netinka aštrūs padažai. Mes namuose sūrį valgome su balta kvietine duona. Ruginė netinka, nes turi per daug skonio, ji užgožia sūrį.

O skaniausias sūris yra tada, kai valgomas su mylimu žmogumi ar didele gerų draugų kompanija, dalinantis geromis emocijomis. Nes maistas nėra vien žaliava mūsų organizmui, tai – kultūrinis dalykas, sukuriantis ryšį tarp žmonių.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.2000

Top naujienos

Po vizito valstybinėje įstaigoje – teigiamas koronaviruso testas: tikina, kad tvarka nustebino jau prie įėjimo (218)

Koronavirusu užsikrėtęs vilnietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – „Delfi“)...

Sekant pinigus: kaip Kremliaus pasakojimai atsiranda vietinių dezinformatorių lūpose (70)

Tiek Rusijos valstybinė žiniasklaida, tiek vietinės viešosios erdvės paraščių veikėjai nuolat...

Gavęs skiepų pažymą pasipiktino: ką aš, vakcinuotas pilietis, su tokia darysiu (65)

Rašau jums dėl skiepų pažymų. Du kartus pasiskiepijau nuo COVID-19 Klaipėdoje ir gavau...

NT verslininkas paaiškino, kodėl kyla NT kainos: būstai ir toliau brangs (133)

NT pirkimo karštinei ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje prasidėjus, darbo daugiabučių...

Arūnas Spraunius | D+

Į ES šluostosi kojas, kas netingi, ypač Rusija – gal jau metas pasimokyti iš Donaldo Trumpo?

Gal ir keistoka siūlyti perimti šūkį lyderio, dėl kurio euroatlantinė vienybė ypač kentėjo...

Šis vaisius – pilnas vitaminų ir mineralų: padeda numesti svorio ir net apsisaugoti nuo vėžio (12)

Egzotinės išvaizdos ananasai per šventes neretai papuošia mūsų stalą. Be to, kad yra...

Riaumojantis Valančiūnas ant savo kailio išnešė „Grizzlies“ į pergalę prieš „Bulls“ (17)

Po pralaimėjimo Indianos „Pacers“ ekipai sekmadienį, Memfio „Grizzlies“ (27-25) sugebėjo...

Nobelio premijos ekonomistas atkalbinėja nuo pandeminio turto mokesčio įvedimo (22)

Turto mokestis būtų netikęs būdas sumokėti pandemijos skolas ir tikriausiai vėliau taptų...

Vilnietis papasakojo, kaip atrodo vestuvės karantino metu: pasijuto lyg per karą

Pasaulyje siaučianti pandemija ir dėl jos gruodžio viduryje sugriežtintas karantinas sujaukė...