aA
Kazimieras Sadauskas savo valdoje siekia prisijaukinti praeities legendas ir ateities viltis. Sodyba netoli Eitminiškių miestelio (Vilniaus r.) dar jauna – ji plynoje vietoje pradėta kurti maždaug prieš dešimtmetį, iš tėviškės atsikėlus savo žemę. Šiandien čia kleketuoja gandrai ir dūzgia bitės, girdamos šeimininko darbštumą.
Meistro sodyboje laukiami vaikai
© DELFI

Sodybos šeimininkui maloniausia „susikalbėti“ su medžiu – mat pats yra stalius, šio amato moko jaunimą Vilniaus statybininkų rengimo centre.

Namui padaryti ąžuolinius laiptus, pavėsinę ar tvirtus lauko baldus Kazimierui nesunku. Kad tik tinkamos medžiagos būtų. Jos tenka paieškoti. Kartą nuvirtusį išpuvusį ąžuolą net nuo Dubingių atsigabeno. Dalis jo tapo ilgaamžiu stalu, kurio ertmėje galima įrengti apšvietimą. Beržo kelmas su gumbu taip pat virto originaliu stalu.

Bitininkaujantis sodybos šeimininkas, žinoma, pats meistrauja ir avilius – tvirtus, dailius.
Prityrusiam meistrui ir pedagogui sodyba – erdvė, kurioje jis duoda valią savo vaizduotei ir išmonei. Nuo pirtelės stogo moja pirštu Kazimiero išskaptuota laumė. Sodybos ramybę saugo stogastulpis. Akį traukia kiti mažosios architektūros elementai.

Ko imsis – padarys

Darbščiam žmogui paklūsta kiekvienas darbas. K.Sadauskas iš silikatinių blokelių sumūrijo namą (jį apdailino lentomis, tad atrodo tarsi medinis), pats pagal schemą sumūrijo krosnį su šildančiąja sienele ir virykle.

Geram šeimininkui sodyboje nėra smulkmenų. Neseniai jis beveik visą dieną paskyrė gėlyno tvorelei – kartu su kaimynu ją pynė iš žilvičių šakelių. Ir anksčiau žmonos prižiūrimą daugiametį gėlyną juosė toks pat apvadas. Kazimiero manymu, jis tinkamiausias natūralios gamtos aplinkoje. Kai tvorelė pradeda lapoti, šeimininkas, žolę šienaudamas, kartu nubraukia ir želiančius lapus. Vienintelis trūkumas – jos neilgas amžius: gėlyno apvadas išlieka dailus dvejus metus.

Saugo atsiminimus apie senąją buitį

Sodyboje pagarbią vietą užima baudžiavos laikų kraičio skrynia, kuri kadaise priklausė šeimininko proprosenelei. Dailiai restauruota senovinė skrynia Sadauskų namuose – ne vienintelė praeities gyvenimų liudininkė.

Nemažai senojo kaimo buities rakandų sukaupęs Kazimieras pastebi, kad šiandien daugelio jų paskirties nežino ne tik miesto, bet ir kaimo vaikai. Todėl žinia, kad Eitminiškių vidurinė mokykla ketina steigti etnografijos muziejuką, K.Sadauską nudžiugino. Pas vaikus išsirengęs su didžiausiu lagaminu senovinių daiktų – autentiškų vaizdinių priemonių, jis pasakojo apie senuosius kaimo amatus. Kartu kuriamam mokyklos muziejui padovanojo eksponatų iš savo kolekcijos.

Laikas su vaikais – prasmingas

Kaip gamtoje kiekvienas padarėlis turi savo vietą, nėra nė menkiausios nereikalingos grandies, taip ir žmonių pasaulyje: kad galėtume visaverčiai gyventi ir kurti, turime pažinti praeitį. Kazimieras norėtų perteikti šį suvokimą jaunajai kartai.

Į sodybą atvykstančių vaikų laukia sūpuoklės, dailiuose aviliuose dūzgiančios bitės ir, žinoma, pats šeimininkas Kazimieras. „Rengiu edukacines stovyklėles, – paaiškina. – Kartu apžiūrime kelminį avilį, kurį išskaptavau iš liepos kamieno, aiškinamės, kaip bitės korius siuva, kaip medus kopinėjamas.“ Galvodamas apie mažuosius svečius, vieną avilį jis padarė ypatingą – tarsi žmogeliuką.
Darbštus sodybos šeimininkas pasvarsto: išėjęs į pensiją, norėtų atsidėti būtent tokiai veiklai – su bitėmis ir vaikais.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sutuoktiniai po skambučio į karštąją liniją įbauginti: sudvejojome, ar verta tikrintis (396)

Pokalbis su karštosios linijos savanore dėl koronaviruso tyrimo vyrui ir jo žmonai pasirodė labai...

Nausėda pažėrė kritikos Seimui: man visiškai neįdomu, kas yra kaltas, – kalti visi papildyta

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienio rytą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM)...

Kas iš tiesų vyksta Baltarusijoje? Mus tiesiog įspėjo: nebandykite juokauti žmonėms nerimą kelia daugybė plaučių uždegimo atvejų (89)

Vitebske gyvenantiems sutuoktiniams Daškevičiams tuo pat metu diagnozuotas plaučių uždegimas....

Epidemiologė Razmuvienė – apie naujausią informaciją dėl koronaviruso ir kada pasieksime piką daugėja medikų apsikrėtimų  (46)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistė Daiva Razmuvienė trečiadienio rytą...

Gyvai / „Delfi ryte“ – kaip karantinas keičia nuomos verslą ir išradimai, paskatinti koronaviruso plitimo

Laidą pradėsime pokalbiais apie lietuvių išradimus, kuriuos paskatino koronaviruso plitimas....

Patarimas darbuotojams: jei sutinkate su mažesne alga, turi mažėti ir darbo krūvis (148)

Su sunkumais dėl karantino susiduriančiose įmonėse darbuotojų gali būti prašoma susimažinti...

Daugėja naujų atvejų Lietuvoje – iš viso jau 581 koronavirusu užsikrėtęs žmogus (91)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Šiems būstams karantino metu žada aukso amžių: žmonės turi pinigų ir nori juos išleisti (135)

Nekilnojamojo turto rinka šiuo metu patiria milžinišką sąstingį. Kol NT pardavėjai stengiasi...

Mokslininkas paaiškina: štai, ką reikėtų daryti, jei pandemijos metu norite apsipirkti saugiai (32)

Donaldas Schaffneris yra mikrobiologas ir maisto saugos ekspertas iš Rutgerso universiteto....

Mylimą augintinį praradusi kėdainietė įspėja kitus: viešose vietose primėtyta nuodų (3)

Į „Rinkos aikštės“ redakciją kreipėsi prieš kurį laiką itin skaudžią augintinio netektį...

|Maža didelių žinių kaina