aA
Prieš parašydama romaną „Bičių istorija“ (iš norvegų k. vertė Eglė Išganaitytė ir Justė Nepaitė, išleido „Tyto alba“), norvegų rašytoja Maja Lunde garsėjo kaip puiki scenaristė ir rašė knygas vaikams bei jaunimui.
Majos Lunde „Bičių istorija“ – trileris, distopija ar šeimos romanas?
© DELFI / Karolina Pansevič

Romanas „Bičių istorija“, pirma rašytojos knyga suaugusiesiems, pavergė skaitytojus ir tapo pasauliniu bestseleriu. Tai ekologinis triptikas, pasakojantis apie sūnaus meilę ir kartu bičių ir viso pasaulio likimą.

1852 m. Anglijoje gyvena mokslininkas ir prekiautojas sėklomis Viljamas. Jis apimtas nevilties, nes jo tyrimai nesėkmingi, verslas vos gyvas, šeima skursta. Bet jį užvaldo idėja sukurti naujo tipo bičių avilį.

2007 m. Ohajo valstijos (JAV) užkampyje bitininkas Džordžas puoselėja ūkį. Jo sūnus Tomas turėtų tęsti tėvo pradėtą darbą, bet svajoja palikti namus ir studijuoti žurnalistiką. Vieną dieną tėvo ir sūnaus nesutarimai praranda prasmę, mat pasaulyje ima dingti bitės.

2098 m. Kinijoje, didžiuliuose soduose, Tao su kitomis darbininkėmis rankomis apdulkina žiedus, nes bičių seniai nebėra. Didžiausias moters troškimas – kad jos trimetis sūnus būtų laimingas. Bet staiga jį ištinka baisi nelaimė. Ant plauko pakimba ne tik mažylio, bet ir visos žmonijos ateitis.

Interviu rašytoja Maja Lunde kalba apie tai, kas ją pastūmėjo rašyti apie bites, kodėl jos tokios svarbios ir kodėl meilės niekada nebūna per daug.

Kaip Jums kilo mintis rašyti apie bites?

– Kurį laiką svarsčiau imtis knygos suaugusiesiems, bet neradau nuoširdžiai dominančios temos. Sykį žiūrėjau dokumentinį filmą apie 2007 metais JAV ištikusią bičių žūtį. Jis mane išgąsdino, bet kartu likau sužavėta. Ir iškart apsisprendžiau, apie ką bus mano knyga.

Romanas parašytas pagal principą „kas būtų, jeigu būtų“. Kas būtų, jeigu bitės išnyktų? Kas nutiktų žmonijai? „Bičių istorijoje“ pateiktas ateities scenarijus ne itin viliojantis. Bitės visiškai išnyksta, ima trukti maisto, žmonių populiacija mažėja. Pasaulį apima krizė, pražūties nuojauta. Labiausiai tai paliečia Europą ir JAV.

Nejau tiek tereikia? Negi bitės tokios svarbios?

– Atrodo, mažulyčiai gamtos elementai, tokie kaip bitės, nieko nelemia, bet taip nėra. Žmonėms reikalingi visi gamtos elementai. Pavyzdžiui, bitės – tarsi mūsų Žemės termometras. Jeigu jos paklius į bėdą, pakliūsime ir mes.

Bet rašau ne tik apie bites. Trys pagrindiniai veikėjai – Viljamas, Džordžas ir Tao – mylintys žmonės, kurie išgyvena baimę ir viltį, troškimą kovoti ir rezignaciją. Juos skiria ištisi pasauliai – nenusisekęs, sunkiai besiverčiantis mokslininkas devynioliktojo amžiaus Anglijoje, bitininkas, gyvenantis JAV dvidešimt pirmajame amžiuje ir kinė moteris, gyvenanti 2098 metais. Kartu su kitomis moterimis ji perima bičių darbą ir apdulkina augalus rankomis.

Vadinasi, neprisirišote prie įprastų dalykų?

– Ne, buvo įdomu įsijausti į kailį žmonių, gyvenančių visiškai kitokius gyvenimus, kitais laikais, kitose šalyse. Smagu, kai rašydama gali atitrūkti nuo savo aplinkos. Kita vertus, mus visus valdo tie patys esminiai jausmai ir instinktai, nepriklausomai nuo laiko ar vietos. Svarbiausia yra matyti pasaulį akimis to žmogaus, apie kurį rašai.

Bitės yra knygos leitmotyvas. Tačiau visas tris istorijas vienija vaikų ir tėvų santykiai.

– Tai be galo įdomus ryšys. Jis apima beribę meilę, tačiau dažnai būna ir ambivalentiškas. Be to, jis nuolatos vystosi. Pati pastebiu tai bendraudama su savo trimis vaikams. Jiems augant keičiasi ir mano kaip motinos vaidmuo. Nuolat turiu mokytis, kyla naujų iššūkių, vis patiriu naujų džiaugsmų.

Knygoje rašoma, kad visada norime savo vaikams suteikti tai, ko neturėjome patys. Manote, kad kartais persistengiame?

– Nors pačios meilės per daug nebūna, būna per daug daiktų. Ypač kai palyginame, kiek gauna vaikai kitose pasaulio vietose. Juk galime duoti mažiau daiktų ir dažniau apkabinti. Kartais mums vertėtų mažiau galvoti apie save, o daugiau apie bendrumą, lygiai kaip bičių pasaulyje. Nemanau, kad man reikėtų daugiau apie tai kalbėti. Neturiu tikslo perduoti kokios nors žinios, juk knyga kalba pati už save.

„Bičių istorija“ verčia mus kažko imtis, ji – kur kas daugiau nei eilinis romanas. Perskaitęs knygą, pagalvoji: tučtuojau reikia ko nors griebtis! Manote, kad daugeliui kyla tokių minčių?

– Viliuosi. Klimatas ir aplinkosauga yra svarbiausias iššūkis nūdienos žmonėms. Katastrofa gresia visą laiką. Svarbiausia nenuleisti rankų, neprarasti vilties, nemanyti, kad jau per vėlu elgtis tinkamai. Štai ir pastūmėjote mane išsakyti žinią (šypsosi).

Parengė Justė Nepaitė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Didžioji dalis 5-11 klasių mokinių į mokyklas negrįš: ministrė šokiruota, bet direktoriai turi savų argumentų psichologines pasekmes vaikai jaus ilgai (66)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė penktadienį pranešė, kad tik 3...

Nausėda Seimui siūlo 50 eurų didinti NPD: uždirbantys MMA gautų 10 Eur daugiau (19)

Prezidentas Gitanas Nausėda teikia Seimui Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus,...

Laukiant galimybių paso – raginimas visiems gyventojams: per šią savaitę pasitikrinkite duomenis e.sveikatoje (65)

Nuo kitos savaitės Lietuvoje ruošiantis pradėti naudoti Galimybių pasą, Registrų centras...

Dėl COVID-19 kilmės – 18 mokslininkų pasirašytas laiškas (59)

18 mokslininkų iš prestižinių tyrimų institucijų ragina savo kolegas nuodugniau ištirti...

Lietuva planuoja pirkti 5,58 mln. „Pfizer“ vakcinų 2022-2023 metais (6)

Vilnius, gegužės 17 d. (BNS). Vyriausybė pirmadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos...

Lukašenka jėgos struktūroms atrišo rankas (60)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka...

Paaiškino, kokias privilegijas suteiks galimybių pasas: tai bus tarpinis sprendimas dokumentą reikės atsinaujinti kas 7 dienas (321)

Galimybių pasas leis atverti veiklas maitinimo sektoriuje, įvairias paslaugas viduje, neberiboti...

Ruginienė apie planuojamą naują lengvatą: neramu, ar neteks padengti vartotojams

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė sako teigiamai vertinanti...

Respublikinė Šiaulių ligoninė ieško naujų gydytojų: darbo skelbime žada draugišką aplinką (46)

Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centre dirbusi...