aA
Bendraudamas su Kotryna Stankute-Jaščemskiene galvoji sau, jog pasaulis pilnas galimybių ir tam, kad gyvenimas dėliotųsi geru ritmu, svarbiausia yra rodyti iniciatyvą ir nuoširdžiai daryti tai, kas patinka. Lietuvoje baigusi kultūros vadybos studijas, dukart prisijaukinusi Aziją, dabar būdama „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) vadovė, Kotryna savo pavyzdžiu bei organizacijos vykdoma veikla patvirtina, jog ne tik gyvendamas Lietuvoje gali daug padaryti dėl savo šalies.
© Asmeninio albumo nuotr.

Prisimindama save mokykloje ir universitete, GLL vadovė tinklaraščiui Euroblogas.lt įvardija, jog jaunam žmogui labai svarbu nesustoti savęs ieškoti, drąsiai priimti iššūkius ir žengti platų žingsnį iš savo komforto zonos.

Pasak merginos, jos bendramoksliai, kurie studijų metais savanoriavo ar prisidėdavo prie iniciatyvų įgyvendinimo nesitikėdami tiesioginės naudos „čia ir dabar“, šiandien yra nuosavų verslų savininkai arba žmonės, labai įsitraukę į patinkančias veiklas.

Savanoriškai veiklai, kuri neša pridėtinę vertę bei naudą ne tik asmeniškai, bet ir atsiliepia Lietuvos verslo, švietimo ir viešajam sektoriui, laiko ir noro randa daugiau nei 700 užsienio ir vietos lietuvių bei lietuvių kilmės profesionalų iš 45 valstybių, kurie yra prisijungę prie „Global Lithuanian Leaders“ tinklo. Poreikis sukurti tokią organizaciją atsirado po 2009 metais įvykusio Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo, kai per krizę į Lietuvą iš viso pasaulio atvykusių profesionalų susitikimas, įžvalgos ir patarimai padėjo suprasti, kad vieno renginio per metus yra negana, o noras kurti Lietuvai ir padėti šaliai vystytis dega daugelio akyse.

Lietuvė sėkmę rado Malaizijoje ir Singapūre
© Asmeninio albumo nuotr.

Svarbu daryti tai, kas patinka

Mokykloje itin aktyvi mergina, kuri organizuodavo renginius, dalyvavo įvairiuose projektuose, galvodama apie būsimą specialybę ilgai nedvejojo ir mąstydama „juk svarbiausia mėgautis tuo, ką studijuoji ir dirbi!“ pasirinko kultūros vadybos studijas Vilniaus universitete (VU).

Pirmame kurse Kotryna įsitraukė į tarptautinės jaunimo organizacijos AIESEC veiklą, bei talkino nepriklausomo teatro organizacijai mezgant tarptautinius ryšius. „Teatralus pristatyti vykau į Suomiją, vėliau organizavau jų pasirodymą Turkijoje. Nauji žmonės, užmegzti kontaktai ir jausmas, kad pati paaugau ir įgijau naujų kompetencijų ir įgūdžių, mane skatino dar labiau veikti“, – patirtimi dalinosi VU Kauno humanitarinio fakulteto absolventė.

Baigusi studijas Kotryna metams išvyko AIESEC stažuotei į Malaiziją ir Kambodžą, kur tarptautiniame universitete Limkokwing University of Creative Technology dirbo rinkodaros koordinatore Baltijos šalims. Jos ir kitos, vėliau Kotryną pakeitusios lietuvės pastangomis, šiame universitete atsivėrė keliai studijuoti kitiems tautiečiams.

„Kai pagalvoju, tai ką, dariau Malaizijoje, yra itin panašu, ką daug platesniame kontekste veikia „Global Lithuanian Leaders“ nariai“, – pasakoja Kotryna. Sėkmingi verslininkai, korporacijose karjerą padarę profesionalai, startuolių kūrėjai, dalyvaudami GLL veiklose, dalija patarimus Lietuvos įmonėms, kurios deda pirmuosius žingsnius ir ieško būdų, kaip atverti užsienio rinkas. Jie pataria dėl produktų ar paslaugų marketingo strategijos užsienio rinkoms, aktualių kontaktų ar partnerių.

Pasak Kotrynos Stankutės-Jaščemskienės, vienas sėkmingiausių paskutinių pavyzdžių galėtų būti „Teamgate“ startuolių projektas, kurį taip pat konsultavo GLL tinklo nariai Darius Vaškelis iš JAV, Darius Bačiulis iš Australijos ir Carlosas Levensteinas iš Brazilijos, kuris, beje, šiemet tapo vienu iš Globalios Lietuvos apdovanojimų laureatų kategorijoje „Už dalinimąsi tarptautine patirtimi“.

Šiais metais per vykusius apdovanojimus devyni asmenys buvo pastebėti ir įvertinti už išskirtinius nuopelnus Lietuvai. Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė per ceremoniją teigė: „Mes didžiuojamės ir džiaugiamės žmonėmis, kurių širdyse svarbiausia lieka Lietuva, ką jie bedarytų. Jie tampa mūsų atspara ir neblėstančiu energetiniu užtaisu Lietuvos augimui.

Lietuvė sėkmę rado Malaizijoje ir Singapūre
© Asmeninio albumo nuotr.

Vėl į Aziją

„Tam tikri dalykai gyvenime matyt turi dėsningumą, todėl Azija mane pašaukė dar kartą“, – juokdamasi pasakoja Kotryna, toliau dėliodama savo karjeros istoriją.

Po AIESEC stažuotės mergina gavo pasiūlymą padirbėti Azijos−Europos fonde (Asia-Europe Foundation) Singapūre. „Nors buvo daug kandidatų, man pavyko praeiti atranką ir tapti viešųjų ryšių koordinatore.“

1997 metais įkurto Azijos–Europos fondo tikslas yra stiprinti ekonominius, kultūrinius ir intelektualinius Europos ir Azijos ryšius. Singapūre įsikūrusi organizacija, kurioje dirbo apie 50 žmonių, daugiausia įgyvendina 46 šalims atstovaujančių ministrų susitikimų sprendimus. Prisimindama dvejus metus, praleistus Singapūre, Kotryna pamini, jog darbo dienomis beveik neturėjo laisvalaikio, kadangi finansų centru vadinamoje nykštukinėje valstybėje yra įprasta dirbti po 10 ar 12 valandų.

„Singapūre vyrauja logika, jog jei ne tu, tai tikrai bus kitas, kuris norės dirbti tai, ką tu darai. Nors kai patinka daroma veikla, tų valandų neskaičiuoji“, – priduria Kotryna.

Lietuvė sėkmę rado Malaizijoje ir Singapūre
© Asmeninio albumo nuotr.

Kai reikia patarimo iš didžiojo brolio

Viena iš GLL veiklų yra mentorystės programa studentams „LT Big Brothers“. Programoje dalyvaujantys mentoriai neformalaus bendravimo metu kasmet konsultuoja 200 jaunų žmonių akademiniais ir karjeros kūrimo klausimais. Norą dalyvauti programoje pareiškę ir atrinkti studentai yra sujungiami su mentoriumi – lietuvių profesionalu, kuris gyvena ir dirba Jungtinėje Karalystėje, JAV, Beniliukso ar Skandinavijos valstybėse, Lietuvoje ir vadinamajame „Global“ regione, apimančiame visas likusias pasaulio valstybes.

„Praėjusiais metais Pasaulio banke dirbanti Lina Tolvaišaite bendravo su Ieva Žumbyte, kuri vėliau nusprendė atlikti praktiką Pasaulio banke ir šiuo metu toliau sėkmingai dirba Vašingtone“, – pasakoja Kotryna, dar kartą patvirtindama, kad rodantiems iniciatyvą daug dažniau karjeros kelyje dega žalia šviesa.

Jauniems žmonėms, kurie mano, jog profesionalo patarimas jam ar jai būtų reikalingas, gali užsisakyti naujienas www.ltbigbrother.com ir gauti informaciją, kada bus skelbiamas atrankos procesas.

„Gyvendama antrus metus Singapūre ėmiau labai ilgėtis Lietuvos ir, sakyčiau, net idealizuoti, kaip viskas čia vyksta“, – pasakoja tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė. Ji sako pastebėjusi, jog daug žmonių, gyvenančių užsienyje, ima ilgėtis gimtųjų namų, tačiau nuo sprendimo grįžti juos atbaido baimės ir gandai.

„Dažnai žiniasklaida ar šeimos nariai bruka idėją, jog jei jau baigei mokslus užsienyje, tai verta ten ir dėlioti karjerą, arba pasakoja, kad Lietuvoje negalima užsidirbti, taigi programa „Talentai Lietuvai“ norime jaunimui realiai leisti „pasimatuoti“ Lietuvą ir padrąsinti juos nesiklausant gandų gauti patirtį iš Lietuvos geriausiųjų.“

Pirmojo programos „Talentai Lietuvai“ etapo metu į 13 geidžiamiausių Lietuvos įmonių pasiūlytas mokamų stažuočių pozicijas pretendavo 143 užsienyje besimokantys lietuviai. Vasario mėnesį paaiškės, kas gavo išskirtines stažuotes, o balandžio mėnesį startuos antrasis programos etapas. Informacijos apie siūlomas praktikas galima ieškoti čia: http://stazuokis.lt/.

Paklausta, kas ją labiausiai motyvuoja darbe, Kotryna nė nedvejodama pasakojo, jog GLL veikloje labiausiai vertina tai, jog gali padėti susitikti įvairių sričių profesionalams iš viso pasaulio, kurie nori savo patirtimi dalintis su Lietuva, kurie be GLL gal ir nesusipažintų: „Kurdama jungtis tarp žmonių ir Lietuvai jaučiuosi dirbdama prasmingą darbą, kuris jau tapo mano gyvenimo būdu.“ Galvodami, jog daugiau nei 240 milijonų žmonių pasaulyje gyvena kitoje šalyje nei yra gimę, tik stiprinant tarpusavio ryšius bei ieškant, kas mus jungia, galime tikėtis iš teisų didelių rezultatų.

Lietuvė sėkmę rado Malaizijoje ir Singapūre
© Asmeninio albumo nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo biudžeto paslaptis – diržų veržimas ekonomikos kilimo metu: rado, kas sumokės už valdančiųjų užmojus atnaujinta 15.20 (188)

Nors Lietuva išgyvena ekonominį pakilimą, kaip iš giedro dangaus pasirodė žinia – kultūros...

Po netiesioginių Saudo Arabijos grasinimų naftos kainos gali šoktelėti iki 100 dolerių

Pasaulinę naftos rinką, jau ir taip varžomą JAV sankcijų Iranui, šiuo metu drebina rizika dėl...

Gyvai / DELFI Diena. Minint pasaulinę rankų plovimo dieną: ar žinote, kiek ir kokių bakterijų slypi ant jūsų delnų? (8)

„DELFI Diena“ domisi dideliais pokyčiais, kuriais valstybės tarnybos sistemoje žadėjo vidaus...

Palygino, kaip vaikus augina Lietuvoje ir Ukrainoje: prie tokių sąlygų lietuviai nepratę (16)

Eva Bakienė su trimete dukrele Elze į Lietuvą grįžo trumpam – iki spalio 21 dienos, kol tęsis...

Vokietijoje ir Europos Sąjungoje rusena konfliktas: prieita net iki ciniškų raginimų (50)

Nors nuo Vokietijos susivienijimo praėjo jau 28-eri, o nuo pirmojo Europos Sąjungos išsiplėtimo į...

„Iš viršaus“: keista Valančiūno situacija Toronte – ir geresnė nei iki šiol, ir apgaubta gausybės klaustukų (1)

NBA gerbėjus Lietuvoje 2018-19 metų reguliariojo sezono starto išvakarėse pasiekia dviprasmiški...

Keturių darbo dienų savaitė – realybė, kuria Lietuva galėtų džiaugtis jau dabar

Keturių darbo dienų savaitė – tikriausiai apie ją svajoja kiekvienas šeimą ar pomėgių...

Liudvikas Andriulis. Lietuvai reikia spekuliantų (126)

Sako, lietuvių finansinis raštingumas žemas. Blogai uždirba, blogai taupo, nemoka investuoti.

Kelno traukinių stotis apsupta, policija vykdo specialiąją operaciją (9)

Pagrindinėje Kelno stotyje policija vykdo specialiąją operaciją, per kurią mėginama išlaisvinti...

Vyras bandė rusiško visureigio pravažumą, tačiau pasitraukti iš kelio traukiniui nespėjo (4)

Vairuotojai nuolatos perspėjami dėl to, kad privalo atsakingai važiuoti per geležinkelio...