aA
Leonora Fini buvo garsi keturiuose žemynuose. Jos paveikslai eksponuojami daugybėje garsiausių pasaulio muziejų. Vien per pastaruosius dvejus metus jie buvo įtraukti į 3 didžiules parodas (the Peggy Guggenheim Centennial, "Mirror Images" Liszt Center M.I.T. ir "Two Private Eyes" Guggenheim’e).
Leonora Fini
Leonora Fini

Ji gimė 1908 m. Buenos Aires, Argentinoje. Tėvas buvo argentinietis, motina italė. Leonoros Fini talentas išryškėjo dar vaikystėje. Būdama savarankiška nuo pat mažumės, ji įdomiai nugyveno gyvenimą, o jos vardas dažnai minimas 20 amžiaus meno istorijoje.

Leonora Fini

Fini augo Trieste, Italijoje, kur jos motina sugrįžo pabėgusi nuo nepakenčiamo charakterio vyro. Šeima, kurią sudarė beveik vien moterys, buvo išsilavinusi ir gyveno įdomų kultūrinį gyvenimą: svečiuose neretai lankydavosi tokios garsenybės kaip James Joyce ar Rainer Maria Rilke. Trieste buvo Europos kultūros kryžkelė. Fini augo apsupta ne tik vaikiškų knygučių, bet ir Art Nouveau bei tradicinės baroko estetikos. Šie įvaizdžiai bei katės, kurias Fini nepaprastai mylėjo, žymi jos viso gyvenimo kūrybą.

Leonora Fini

Nuo mažumės iki pat paauglystės motina Leonorą rengdavo berniukiškais drabužiais, kadangi bijojo, jog ją gali pagrobti tėvo iš Argentinos pasamdyti žmonės. Tačiau tėvui niekaip nepavykdavo susigrąžinti dukters, ir galiausiai jis šių ketinimų atsisakė. Likusį gyvenimą su dukra beveik nebendravo.

Leonora Fini

1924-1925 m., visam laikui palikdama namus, ji nutapė Freud’o veikalų įtakotą “Pagunda: susidūrimas naktyje” (“La tentation, rencontre pendant la nuit”).Tai svarbiausias Weinstein galerijoje esantis paveikslas. Fini jį baigė tapyti būdama vos 17 metų. Šis paveikslas spinduliuoja jausmingumą – nuostabų ir grėsmingą, švelnų, bet kupiną erotinių poteksčių.

Leonora Fini

Dailininkė panaudojo universalius veido išraiškos motyvus – stiprius, tačiau subtilius, literatūrinius ir apokaliptinius. Visi jos darbai – nesvarbu, makabriški ir itin seksualūs – yra nepaprastai puikūs ir profesionaliai atlikti. Jos akverelės darbų meistriškumas tapęs beveik legenda. Fini tapė išsiliejusius, švelnių spalvų, neapibrėžto emocinio intensyvumo veidus, pavyzdžiui, “Visage bleu” ar didelį įspūdingą “Leven” (greičiausiai tai draugo portretas).

Leonora Fini

Kaip Da Vinci, ji mokėsi anatomijos studijuodama lavonų sandarą Trieste morguose. Labai detalizuotus jaunų dienų kūrinius keitė paprastesni moterų ar scenų iš literatūros kūrinių paveiklai (“etude puor Mr.Venus”, “le Concile d’amour”).

Leonor Fini

Ji puikiai sugebėjo save išreikšti ir tobulėti, nuolat maištaudama prieš nustatytas mokymo formas. Fini tapo labiausiai šlovinama Prancūzijos menininke, nors niekada nelankė jokių meno mokyklų. Pirmąją kolekciją Milane pristatė būdama 17 metų. Iškart po to išsikėlė į Prancūziją.

Leonor Fini

Fini visą gyvenimą dievino teatrą, šokį ir karnavalus. Vakarėliuose dažnai nustebindavo originalia apranga. Ji siuvo teatrinius kostiumus ir pati modeliavo sau drabužius, kurie, beje, irgi buvo sėkmingai traktuojami kaip šiuolaikinio meno kūriniai. Paryžiaus Baletas, atsidėkodamas Fini už sponsoriaus radimą, pastatė šokį su jos kurtais drabužiais ir dekoracijomis. Jis vadinosi “Vakaro ponios” (“Les demoiselles de la nuit”). Kitais metais Paryžiaus bei Karališkajame Balete buvo parodytas dar vienas baletas “Leonor Fini svajonė” (“Le reve de Leonor Fini”).

Leonor Fini

Iki pat savo mirties 1996-aisiais menininkė gyveno Prancūzijoje – tiek Paryžiuje, tiek šalies pietuose. Ji labai mylėjo savo katinus (vienu metu turėjo net 23!), visada juos pasiimdavo į keliones. Katės ir sfinkso įvaizdžiai (egiptietiški didingumo ir jėgos simboliai) dominuoja 4-ojo, 5-ojo ir 6-ojo dešimtmečio kūryboje. Galiausiai ji apsigyveno su dviem vyrais, kurių vienas buvo daugiau draugas, o kitas – daugiau meilužis. Stanislao Lepri buvo diplomatas, vėliau tapęs žinomu dailininku, o Constanine Jelenski – garsus lenkų poetas ir rašytojas, išleidęs knygų apie Fini, Hans Bellmer ir kitus.

Leonor Fini

Fini niekada oficialiai neprisijungė prie siurrealistų ir niekada neištekėjo, tačiau jos darbai eksponuojami daugybėje siurrealistų parodų. 1936 m. su jais susipažino Amerika (Museum of Modern Art Fantastic Art, Dada and Surrealism). 1937 m. kartu su Max Ernst surengė parodą garsiojoje Julien Levy galerijoje. Tuo metu New York‘e tai buvo žinomiausia siurrealistinių darbų galerija.

Leonor Fini

Jos guvi asmenybė ir polinkis “kirsti šaką ant kurios sėdi” įžeidė daugybę Amerikos žinovų, muziejų kuratorių ir prekeivių meno kūriniais. Todėl daugiau jos paveikslų (iki pat mirties) buvo eksponuojama Europoje.

Fini buvo ne tik talentinga akvarelės meistrė. Weinstein galerijos kolekcijoje galima rasti ir darbų, atliktų aliejiniais dažais, pieštukais ir rašalu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (115)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

„New York Times“ tyrimas: Rusija vos per 12 val. Sirijoje subombardavo 4 ligonines (185)

Rusijos karinės oro pajėgos seniai kaltinamos ligoninių bombardavimu remiant Basharo al Assado...

Nausėda nepersigalvojo dėl Roko Masiulio: jis labai rimtai svarsto abi alternatyvas (58)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė nepakeitęs savo nuomonės dėl buvusio susisiekimo ministro Roko...

Širinskienė ir Kirkilas peikia Pranckietį, bet patys postų kratosi (16)

Seimo nariai surinko parašus prieš Viktorą Pranckietį, jo postą teigia galintis užimti ir iš...

Lietuvos vežėjai prakalbo apie sektoriaus žlugimą: politikai vykdo genocidą (331)

Skubomis įvedamos mokesčių reformos gresia vežėjų bankrotais, – štai taip antradienį...

Nausėda: prabanga taip pat galėtų būti apmokestinama papildyta (511)

Beveik 100 dienų darbo laikotarpį pasiekęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo esąs ir...

„Ryto“ pasiūlymo vasarą negavęs baltarusis jaučiasi tapęs krepšinio mamutu

Belgrado „Partizan“ ekipai pirmadienį iš Vilniaus oro uosto atvažiavus tiesiai į...

Prie strategiškai svarbaus miesto – didelė atsakomoji ataka prieš Turkijos pajėgas skelbiama, kad teritoriją paliko visos humanitarinės organizacijos (107)

Sirijos kurdams pavyko pasipriešinti Turkijai viename iš pasienio miestų, kurio perėmimą Ankara...

Lietuvos darbo rinka – bene labiausiai nukraujavusi ES + laukia dar ne vienas sunkus iššūkis (74)

Lietuva turi bene labiausiai pastaraisiais dešimtmečiais nukraujavusią darbo rinką Europos...