Leonora Fini buvo garsi keturiuose žemynuose. Jos paveikslai eksponuojami daugybėje garsiausių pasaulio muziejų. Vien per pastaruosius dvejus metus jie buvo įtraukti į 3 didžiules parodas (the Peggy Guggenheim Centennial, "Mirror Images" Liszt Center M.I.T. ir "Two Private Eyes" Guggenheim’e).
Leonor Fini
Leonora Fini

Ji gimė 1908 m. Buenos Aires, Argentinoje. Tėvas buvo argentinietis, motina italė. Leonoros Fini talentas išryškėjo dar vaikystėje. Būdama savarankiška nuo pat mažumės, ji įdomiai nugyveno gyvenimą, o jos vardas dažnai minimas 20 amžiaus meno istorijoje.

Leonora Fini

Fini augo Trieste, Italijoje, kur jos motina sugrįžo pabėgusi nuo nepakenčiamo charakterio vyro. Šeima, kurią sudarė beveik vien moterys, buvo išsilavinusi ir gyveno įdomų kultūrinį gyvenimą: svečiuose neretai lankydavosi tokios garsenybės kaip James Joyce ar Rainer Maria Rilke. Trieste buvo Europos kultūros kryžkelė. Fini augo apsupta ne tik vaikiškų knygučių, bet ir Art Nouveau bei tradicinės baroko estetikos. Šie įvaizdžiai bei katės, kurias Fini nepaprastai mylėjo, žymi jos viso gyvenimo kūrybą.

Leonora Fini

Nuo mažumės iki pat paauglystės motina Leonorą rengdavo berniukiškais drabužiais, kadangi bijojo, jog ją gali pagrobti tėvo iš Argentinos pasamdyti žmonės. Tačiau tėvui niekaip nepavykdavo susigrąžinti dukters, ir galiausiai jis šių ketinimų atsisakė. Likusį gyvenimą su dukra beveik nebendravo.

Leonora Fini

1924-1925 m., visam laikui palikdama namus, ji nutapė Freud’o veikalų įtakotą “Pagunda: susidūrimas naktyje” (“La tentation, rencontre pendant la nuit”).Tai svarbiausias Weinstein galerijoje esantis paveikslas. Fini jį baigė tapyti būdama vos 17 metų. Šis paveikslas spinduliuoja jausmingumą – nuostabų ir grėsmingą, švelnų, bet kupiną erotinių poteksčių.

Leonora Fini

Dailininkė panaudojo universalius veido išraiškos motyvus – stiprius, tačiau subtilius, literatūrinius ir apokaliptinius. Visi jos darbai – nesvarbu, makabriški ir itin seksualūs – yra nepaprastai puikūs ir profesionaliai atlikti. Jos akverelės darbų meistriškumas tapęs beveik legenda. Fini tapė išsiliejusius, švelnių spalvų, neapibrėžto emocinio intensyvumo veidus, pavyzdžiui, “Visage bleu” ar didelį įspūdingą “Leven” (greičiausiai tai draugo portretas).

Leonora Fini

Kaip Da Vinci, ji mokėsi anatomijos studijuodama lavonų sandarą Trieste morguose. Labai detalizuotus jaunų dienų kūrinius keitė paprastesni moterų ar scenų iš literatūros kūrinių paveiklai (“etude puor Mr.Venus”, “le Concile d’amour”).

Leonor Fini

Ji puikiai sugebėjo save išreikšti ir tobulėti, nuolat maištaudama prieš nustatytas mokymo formas. Fini tapo labiausiai šlovinama Prancūzijos menininke, nors niekada nelankė jokių meno mokyklų. Pirmąją kolekciją Milane pristatė būdama 17 metų. Iškart po to išsikėlė į Prancūziją.

Leonor Fini

Fini visą gyvenimą dievino teatrą, šokį ir karnavalus. Vakarėliuose dažnai nustebindavo originalia apranga. Ji siuvo teatrinius kostiumus ir pati modeliavo sau drabužius, kurie, beje, irgi buvo sėkmingai traktuojami kaip šiuolaikinio meno kūriniai. Paryžiaus Baletas, atsidėkodamas Fini už sponsoriaus radimą, pastatė šokį su jos kurtais drabužiais ir dekoracijomis. Jis vadinosi “Vakaro ponios” (“Les demoiselles de la nuit”). Kitais metais Paryžiaus bei Karališkajame Balete buvo parodytas dar vienas baletas “Leonor Fini svajonė” (“Le reve de Leonor Fini”).

Leonor Fini

Iki pat savo mirties 1996-aisiais menininkė gyveno Prancūzijoje – tiek Paryžiuje, tiek šalies pietuose. Ji labai mylėjo savo katinus (vienu metu turėjo net 23!), visada juos pasiimdavo į keliones. Katės ir sfinkso įvaizdžiai (egiptietiški didingumo ir jėgos simboliai) dominuoja 4-ojo, 5-ojo ir 6-ojo dešimtmečio kūryboje. Galiausiai ji apsigyveno su dviem vyrais, kurių vienas buvo daugiau draugas, o kitas – daugiau meilužis. Stanislao Lepri buvo diplomatas, vėliau tapęs žinomu dailininku, o Constanine Jelenski – garsus lenkų poetas ir rašytojas, išleidęs knygų apie Fini, Hans Bellmer ir kitus.

Leonor Fini

Fini niekada oficialiai neprisijungė prie siurrealistų ir niekada neištekėjo, tačiau jos darbai eksponuojami daugybėje siurrealistų parodų. 1936 m. su jais susipažino Amerika (Museum of Modern Art Fantastic Art, Dada and Surrealism). 1937 m. kartu su Max Ernst surengė parodą garsiojoje Julien Levy galerijoje. Tuo metu New York‘e tai buvo žinomiausia siurrealistinių darbų galerija.

Leonor Fini

Jos guvi asmenybė ir polinkis “kirsti šaką ant kurios sėdi” įžeidė daugybę Amerikos žinovų, muziejų kuratorių ir prekeivių meno kūriniais. Todėl daugiau jos paveikslų (iki pat mirties) buvo eksponuojama Europoje.

Fini buvo ne tik talentinga akvarelės meistrė. Weinstein galerijos kolekcijoje galima rasti ir darbų, atliktų aliejiniais dažais, pieštukais ir rašalu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (9)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (217)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (43)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (266)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusi jauna moteris rasta į kanalą įvažiavusiame automobilyje smurto žymių nerasta (132)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Dėl galimo slapto pokalbių klausymosi - kreipimasis į Generalinę prokuratūrą

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidas Urbonavičius...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (67)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (60)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Virš Australijos skridusiame lėktuve – panika: šis skrydis buvo tarsi pragaras (1)

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuve, ketvirtadienį dėl „techninių priežasčių“...

Kardiologas įvertino, kaip mums sekasi kovoti su didžiausiu lietuvių priešu (15)

Apie jaunėjančias širdies ir kraujagyslių lig as, gydytojų nuolatinį susirūpinimą...