Žvelgiant į neįgaliuosius, giliai širdyje daugeliui norisi jiems padėti, juos paguosti ar užjausti. Patys neįgalieji tikina, kad kaip tik tai dar labiau skatina užsidaryti savyje nuo viso pasaulio. Tikroji pagalba – tai skatinti siekti pergalės, o ją pasiekus – nesumenkinti laimėjimo, jį pastebėti ir pripažinti.
Romaldas Bičkauskas ir Andrius Bičkauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Ir nors fizinę negalią turintys žmonės į sportą žengia vis dar nedrąsiai, jų laimėjimai kelia nuostabą sveikiesiems, o to paties likimo broliams ir sesėms – tikėjimą, kad ir jie gali tapti savo srities profesionalais. Nors sportas šiandien siejamas išskirtinai su sveikata, nes tikima, kad tik ją turint galima pasiekti aukščiausių rezultatų, tačiau jis nėra vien tik sveikųjų privilegija.

Apie tai, su kokiomis problemomis susiduria neįgalieji sportininkai ir kodėl neįgalaus žmogaus gyvenime tokią svarbią vietą užima sportas, kalbamės su plaukiku Andriumi Bičkausku, jo treneriu, Kauno plaukimo meistrų ir neįgaliųjų klubo „Takas“ prezidentu Romaldu Bičkausku bei Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentu Vytautu Kvietkausku.

Ir neįgalieji gali tapti čempionais

Neįgalieji sportininkai, lygiai kaip sveikieji, garsina šalį savo pasiekimais. Tačiau apie juos Lietuvos visuomenė žino bene mažiausiai. Kęstutis Skučas (klubas RSK) yra parolimpinių žaidynių 2004 metais vicečempionas, Andrius Bičkauskas 2005 m. Europos judėjimo neįgaliųjų čempionate iškovojo trečią vietą, pernai Pekino XIII parolimpinių žaidynių plaukimo turnyro 50 m plaukimo nugara rungties finale – penktą vietą.

„Į šias žaidynes suvažiavo apie 4000 dalyvių, o akredituotų žurnalistų iš viso pasaulio – net 6000. Buvo net iš Afrikos. O iš Lietuvos – nė vieno. Jau vien tai rodo požiūrį į neįgaliųjų sportą. Apie ką nors iškrėtusią pop žvaigždę rašoma visą mėnesį, o apie žmones, kurie varžyboms ruošiasi dėdami visas įmanomas fizines ir psichologines pastangas – nė žodelio. Tik draugai sakė, kad apie pasiekimą Lietuva buvo supažindinta greitai televizijos ekrano apačioje bėgančia eilute“, - neslepia nusivylimo A. Bičkauskas. 

Žinoma, šioje vietoje galbūt daugelis nusišypsos. Juk dėmesio trūksta visiems, jo stokoja ir sveikieji, ne itin populiarių sporto šakų sportininkai. Tačiau Kauno plaukimo meistrų ir neįgaliųjų klubo „Takas“ prezidentas Romas Bičkauskas tikina, kad ne žiniasklaidos susidomėjimas svarbiausias, o teigiamas valstybės ir visuomenės požiūris.

„Visose šalyse, į kurias tik keliavome, oro uostai yra pritaikyti neįgaliesiems. Grįžus iš čempionato į Vilnių iš lėktuvo sūnų turėjau tempti laiptais. Neįgaliesiems Lietuvoje nepritaikyti ne tik oro uostai, bet ir vis dar kai kurios poliklinikos. Rodos, kad jos skirtos tik sveikiesiems. Iš visuomenės neprašome ypatingo dėmesio ar finansinės paramos. Daug svarbesnis yra supratimas ir palaikymas“, - teigia R. Bičkauskas. 

Neįgaliųjų sportas nėra vien tik priemonė integruotis į sveikųjų pasaulį ar pagerinti savo fizinę formą. Taip kaip sveikųjų, jame siekiama aukštų laimėjimų bei profesionalumo. Visa tai pavyktų daug greičiau, jeigu neįgalieji labiau pasitikėtų savimi ir nesijaustų nevisaverčiai žmonės. R. Bičkauskas neįgaliuosius treniruoja kartu su sveikaisiais, netaikydamas jiems išskirtinių nuolaidų ir teisių.

„Plaukimo meistrų ir neįgaliųjų derinys yra pats sėkmingiausias ir tai siūlyčiau daryti kitose sporto šakose, pavyzdžiui, krepšinyje. Patyrę meistrai turi didesnes galimybes padėti fiziškai ir finansiškai, su jų pagalba iš esmės ir gyvuoja mūsų klubas. Ypač ji praverčia vykstant į varžybas.

Be to, ir patiems neįgaliesiems taip lengviau integruotis į sveikųjų pasaulį. Treniruodamas neįgaliuosius, jiems nesudarau išskirtinių sąlygų ar nuolaidų. Visose varžybose jie plaukia kartu su veteranais. Reikia neįgaliesiems leisti patikėti, kad jie ne blogesni už sveikuosius. Mano mokinė Raminta Pusnikienė startuoja savo amžiaus grupėje kartu su kitomis ir dar medalius atneša. Tokių pavyzdžių daug.

Tiesa, naujokams iš pradžių būna nelengva, ypač jaunam žmogui. Jis būna labai pasimetęs, kol suvokia, kas iš tiesų įvyko, kas pasikeitė. O jam nutiko labai daug. Tuo metu būna iš tiesų sunku, bet jeigu kovosi, po metų, dvejų tikrai pagerės. Todėl visada skatinu važiuoti į varžybas, jeigu tik galima, nebūti namuose. Daugumai sunku judėti, net atvykti iki plaukimo klubo, bet stengiamės, visada ieškome išeities“, - pasakoja R. Bičkauskas. 

Būtina rūpintis mažiausiais – nedideliais klubais ir vaikais

Kauno plaukimo meistrų ir neįgaliųjų klubas „Takas“ šiandien išsilaiko iš jam skiriamų 2 proc. bei įvairių projektų. Kol kas jis gyvuoja gerai ir tikisi, kad taip bus ir ateityje. „Mes kovotojai“, - šypsosi R. Bičkauskas. Tačiau ne visiems neįgaliųjų sporto klubams taip sekasi. Kalbant apie pagrindines problemas, atrodo, jau įprasta pabrėžti finansavimo stoką.

Vytautas Kvietkauskas
© "Šeimininkės" nuotr.

Parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas tvirtina, kad, esant tinkamam finansavimui, galima ne tik padėti sportu integruotis neįgaliesiems, bet ir sutaupyti lėšų jiems gydyti. „Kada priklausėme Tarybų Sąjungai, joje neįgaliųjų, kaip tokios socialinės grupės, nebuvo. Šiuo metu iš tiesų skiriama nemažai lėšų, kad neįgalieji galėtų sportuoti klubuose, dalyvauti Lietuvos ir tarptautinėse varžybose, parolimpinėse žaidynėse.

Šių metų rugsėjo mėnesį Kurčiųjų olimpinėse žaidynėse (Deaflympic), vyksiančiose Taivane, dalyvaus nemenka delegacija: vyrų ir moterų krepšinio komandos, badmintono, orientacinio sporto meistrai. Pasiruošti ir dalyvauti valstybė skirė nemažai lėšų, nors ir nepakankamai, kad ruoštis žaidynėms būtų galima be rūpesčių. Tačiau tai yra dėmesys didžiajam, kad ir neįgaliųjų, sportui. Neįgaliųjų sporto klubai, kuriuos lanko žmonės, nesiekiantys ypatingų rezultatų, susiduria su iš tiesų didžiulėmis bėdomis.

Kad galėtume pritraukti žmones į sporto klubus, reikia pakankamo finansavimo, kurį pagal konkrečius įstatymus turėtų užtikrinti savivaldybės. Tačiau turint galvoje dabartinę situaciją, ypač jų pačių turimas pajamas ir išlaidas, neįgaliųjų sportas ir sporto klubai lieka nuošalyje. O juk sporto klubai ir yra ta struktūra, kur neįgalieji galėtų ateiti, pabendrauti, pasportuoti, pajudėti, stiprinti savo fizinę būklę, kartu šie klubai gali nuimti tam tikrą naštą nuo valstybės – juk sportuojantys žmonės yra sveikesni, tad sutaupoma lėšų jiems gydyti“, - teigia V. Kvietkauskas ir pabrėžia, kad ne tik finansavimas lemia neįgalių sportininkų aktyvumą. Ne mažiau svarbus ir atitinkamas švietimo įstaigų socialinis elgesys.

„Šiandien itin skatinama, kad vaikai su negalia mokytųsi ne specialiose, o bendro lavinimo mokyklose. Iš vienos pusės, tai sveikintina: vaikai geriau ir greičiau integruojasi į sveikųjų pasaulį. Tačiau atsiranda, arba tiksliau – sukuriama kita problema: šie vaikai paprastai iš karto yra atleidžiami nuo fizinio lavinimo pamokų. Kaip tik tie, kuriems labiausiai reikia ir kurie gali sportuoti.

Suprantu, kad mokytojai mano, jog reikia juos labiau prižiūrėti, saugoti, kad neužsigautų, tačiau iš tikrųjų kaip tik šiems vaikams labiausiai reikia fizinio lavinimo pamokų. O jiems dažniausiai pasakoma, kad jie negali jose dalyvauti. Kodėl? Su šiuo požiūriu visiškai nesutinku. Jeigu susilaužai ranką, po tam tikro laiko patariama ją mankštinti. O šiuo atveju, jeigu turi negalią, patariama tiesiog sėdėti ant suolelio.

Šią problemą bandysime spręsti. Jau kreipiausi į Švietimo ministeriją siekdamas išsiaiškinti, kiek iš viso yra neįgaliųjų vaikų, lankančių bendrojo lavinimo mokyklas, kuriems neleidžiama sportuoti. Kol kas man negalėjo pateikti konkrečių skaičių ir sutarėme, kad rudenį šia tema pasidomėsime plačiau. Juk jeigu nesirūpinsime klubais ir vaikais, greitai nebeliks kam dalyvauti tarptautinėse varžybose“, - teigia V. Kvietkauskas. 

Daugelis girdėjo skambią frazę: Lietuva – krepšinio šalis. Krepšinio kaip sporto šakos reikšmės ir indėlio nereikėtų neigti. Juk iš tiesų aukšti krepšininkų pasiekimai ne vieną jauną žmogų įkvėpė svajoti apie žavias pergales. Jų daug atkakliau siektų ir neįgalieji, jeigu jais būtų labiau tikima, didžiuojamasi nemažai laimėjimų pasiekusiaisiais. Būti čempionu, nors esi neįgalus, įmanoma.

„Neįgalus žmogus turi nugalėti ne tik savo varžovus, bet ir save. Tai svarbiausia. Kai nugali save, gyvenime nebelieka nieko neįmanomo“ , - teigia V. Kvietkauskas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (97)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (16)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (27)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (47)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis bus papildyta (1)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (275)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (163)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (289)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (1)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (211)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...