aA
Amerikos kovos prieš sekso vergiją asociacijos “LJ Women’s Freedom” duomenimis, Kuboje trečdalis visų moterų stengiasi bent kiek savo gyvenimą pagerinti parsidavinėdamos gatvėse. Stebina tai, kad tuo užsiiminėja net pedagogės ir vyresniųjų klasių nepilnametės moksleivės.

Kubietė moteris, ranka
© Corbis/Scanpix
Draudimai nepadeda

- Sere, gal norėtumėte truputį egzotiškos meilės? – baikščiai dairydamasi aplinkui, tampo už rankovės svetimšalį juokingai vaikiško veidelio mergaičiukė.

- Bet, vaikeli, ar tau ne mokyklos suole šiuo metu reikėtų sėdėti? – nustebęs klausia vyriškis. – Kiek tau metų?

Išgąstingai pažvelgusi į jį, paauglė šastelėjo į šalį. Jai yra ko bijoti: policijos agentai kartais pavaizduoja turistus, kad sučiuptų nelegalias meilės paslaugų tiekėjas. Ypač tai pavojinga moksleivėms, studentėms, mokytojoms, nes jų laukia skaudžios bausmės: pašalinimas iš instituto, mokyklos, atleidimas iš darbo, o baisiausia, kad atims partinį bilietą. Įstatymas leidžia tokias moteris suimti vien už tai, kad jos eina gatve už parankių su svetimšaliu. Į valiutinius viešbučius tokias moteris įleisti draudžiama, tačiau viskas lengvai išsprendžiama, parodžius 10 dolerių.

“Plaukiojantis viešnamis”

Kaip oficialiai teigiama, Kuboje prostitucijos nėra ir negali būti.

Iš tikrųjų – jau prieš pusę amžiaus, kai daugiau nei ketvirtadalis būsimosios Laisvės salos moterų vertėsi prostitucija viešnamiuose, gatvėse, filmavosi pornofilmuose. Turistai plūste plūsdavo į Kubos pliažus, viliojami sekso malonumų. Ši sala buvo vadinama “plaukiojančiu viešnamiu”. “Žinome, ko jūs ten važiuojate! – sakydavo susiruošusiems vykti į Kubą komandiruotiems vyrams Majamio moterys. – Padorūs žmonės ten nevažiuoja!”

Tačiau būtent prostitutės kaip tik ir buvo aktyviausios revoliucijos rėmėjos: savo kambarėlius puošė Fidelio Kastro fotografijomis arba viliojo į guolį Batistos karininkus ir, išgavusios iš jų reikalingą informaciją, perduodavo bręstančios revoliucijos vadams. O 1957-aisiais Havaną sudrebino vieningas prostitučių streikas. Protestuodamos prieš Batistos sprendimą sušaudyti suimtus revoliucijos organizatorius, jos atsisakė aptarnauti klientus. Ir Meilės salą ištiko “sekso badas”. Protestas turėjo tokią jėgą, kad jau po savaitės Batista davė įsakymą panaikinti suimtiesiems mirties bausmę!

Tokio ryžtingo palaikymo iš seniausios profesijos atstovių Fidelis Kastras susilaukė todėl, kad revoliucijos vadas jų nesmerkė, stengėsi būti socialiai teisingas. Jis pareiškė, jog prostitučių veiksmuose nėra nieko gėdinga, nes joms reikia maitinti savo vaikus, senus tėvus, o Batistos režimas nesudaro joms sąlygų dirbti ir užsidirbti kitokiu būdu. Kastras žadėjo, jog po revoliucijos merginos ir moterys gyvens visavertį gyvenimą: turės galimybę įsigyti aukštąjį mokslą, galės būti mokytojos, gydytojos, aktorės, joms nereikės už grašius pardavinėti savo kūną.

Kurį laiką po revoliucijos Kastras laikėsi savo žodžio. Jam atėjus į valdžią, vienas pirmųjų įsakymų buvo – uždaryti viešnamius, kurti įdarbinimo centrus, kuriuose lygiomis teisėmis darbo galėjo reikalauti ir buvusios “meilės vergės”.

Tačiau istorija kartojasi

Šiandien atrodo, jog jokios revoliucijos Kuboje nė nebuvo. Ji sparčiai darosi panaši į Batistos laikų Kubą – sekso turizmo meką.

Kai kuriomis žiniomis, pagal aktyvių pasilinksminimų paslaugas Kuba pralenkė net Tailandą. Čionai tokių malonumų mėgėjai plaukia iš viso pasaulio. Seniai nubluko romantiški revoliucijos šūkiai, o moterims, kaip ir Batistos režimo laikais, nėra kuo maitinti vaikus. Ir vėl tūkstančiai moterų vakarais traukia į miestų bulvarus. Tik dabar jos galvoja ne apie socializmą, o kaip prasimanyti bent kiek pinigų vakarienei.

Namų šešėliuose šaligatviais vaikštinėja “partikuliarų” – privačių butų arba atskirų kambarių – šeimininkai, siūlantys turistams lovą porai valandų už 20-30 dolerių. Kartais į tą kainą įskaičiuotas ir užmokestis už jauną mergaitę, dukrą, meilužę ar net žmoną. Tai, kad kai kurie vyrai jas “išnuomoja” nakčiai, Kuboje – seniai jokia paslaptis ar retenybė.

Kainos ir uždarbis

„Aš per mėnesį gaunu šešis dolerius atlyginimo, o kilogramas mėsos kainuoja 4 dolerius, - sako 25-metė mokytoja Rosita iš Santjago. – Ir ką man daryti? Jei aš nepraleisčiau kelių naktų su turistais, mano šeima neturėtų iš ko gyventi. Svetimšaliams tas 20 ar 15 dolerių – niekas. O aš už tuos pinigus galiu gerai maitintis visą mėnesį!

O mūsų nepilnametės vyresniųjų klasių moksleivės iš viso dirba už menkniekius – lūpų dažus, kramtomąją gumą, pėdkelnes... Ar apie tai žino mano vyras? Aišku, žino, bet tyli. Juk man reikia stengtis “uždirbti” pinigų, kol esu jauna. Kai sulauksiu 40, niekas manęs už dolerius “mylėti” nenorės, - liūdnai pripažįsta Rosita. – Jau dabar mums didelė konkurencija iš moksleivių pusės... Bet aš žinau, kaip elgtis, kad man pakliūtų turtingas užsienietis. Ypač naktį tuoj atkreipia į mane dėmesį!“

Revoliucija baigėsi

Stambesniuose Kubos miestuose naktį svetimšaliui tikrai nelengva – dažytos damos tiesiog pastoja kelią. Jos prisėda restoranuose prie svečių staliukų, “budi” ant aukštų krėslų prie barų, ima už parankės kalbančius mobiliuoju telefonu vyrus ir iš karto sako kainą – nuo 1 iki 50 dolerių. Didelė jų dalis – ne profesionalės, tik šiaip užsidirbančios pragyvenimui, kaip ir mokytoja Rosita. Kimba jos visur: turguje, vos stabtelėjus nusipirkti ledų ar cigarečių, tyliai šnibždėdamos į ausį. Kiekviena jų turi kaimynę, pusseserę ar šiaip gerą pažįstamą, kuri nieko prieš “išnuomoti plotą”.

Ir jau tiesiog sukrečia, kai tokius šnibždėjimus išgirsti užėjęs į senus maldos namus – istorinį pastatą, kur visuomet pilna turistų. Išties – neįtikėtina, nes kubiečiai, nepaisant komunizmo, išliko labai religingi.

Tačiau religingumas šioje šalyje klestinčiai prostitucijai, matyt, netrukdo. Ko tik nedaro komunistinė valdžia, bet įveikti jos nepajėgia.

“Vienintelis dalykas, ko pasiekė Fidelis šioje srityje, – tai atpratino mūsų visuomenę žvelgti į prostituciją su pasibjaurėjimu, paskatino suprasti, kad jos šaknis sutvirtino smukusi šalies ekonomika, - sako kubiečiai. – Tačiau liūdna, kad mūsų Laisvės sala visame pasaulyje garsėja kaip sekso turizmo centras.”

Kuba triukšmingai šventė 50-ąsias socialistinės revoliucijos metines, tačiau tikro džiaugsmo visuomenė čia seniai nejaučia. Net ir prostitutės netiki, kada nors jų gyvenimą pasikeisiant. Visuomenės lūkesčiai, kuriuos žadėjo realizuoti revoliucija, neišsipildė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (392)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (75)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Žaidimu nusivylęs Jasikevičius: Eurolyga negailestinga, o mes kažkodėl nesiginame specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Pratęsti pergalių serijos iki trijų Lietuvos čempionams Eurolygoje nepavyko. Kauno „Žalgirio“...

Savaitgalis atneš pūgą ir pusnis sniego (16)

Penktadienį Lietuva atsidurs pietiniame anticiklono pakraštyje. Negausiai pasnyguriuos nebent...

Pagal bavarišką muziką šokęs „Žalgiris“ pralaimėjo Vokietijos čempionams (429)

Kauno „Žalgiris“ (5/7) penktadienio vakarą laikė svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (74)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (127)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (127)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (76)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (125)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...