Kodėl mūsų moterys, skirtingai nei vyrai, slepia savo amžių? Gal dėl to, kad gyvename itin nebrandžioje visuomenėje? Moterys nėra linkusios kalbėti apie savo metus. Kodėl mes esame tokios baikščios, tokios nesaugios šiuo klausimu? Apie tai kalbamės su Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologe Daiva Balčiūniene.
Kaklas
© Corbis/Scanpix
Kodėl moterys slepia savo metus?

Tradicija, kad moteris turi būti jaunesnė už vyrą atėjo iš patriarchalinės kultūros. Tada pratęsti savo giminę buvo gyvybiškai svarbu: juk kuo daugiau vaikų, tuo daugiau darbo rankų. Jaunesnė moteris – vaisingesnė. Apie tas biologines priežastis dabar niekas neprisimena, tačiau tradicija liko.

Dar viena priežastis – šiuo metu labai išaukštintas jaunystės kultas. Pasiskaitykime, apie ką rašo moterų žurnalai: turtingas, jaunas ir lieknas. Ir jei neatitinki kriterijų, esi laikoma nevykėle. Moteriai, skirtingai nei vyrui, dėl biologinių priežasčių yra sunkiau. Ji tampa lyg ir netinkama, atėjus menopauzei.

Negali gimdyti vaikų ir praranda dalį vertės. Taip buvo per amžius. Vyras tokio ryškaus kriterijaus neturi. Štai moterims ir nesaugu skelbti savo metus.

Moterys bijo pasakyti savo metus dar ir todėl, kad tik užsimezgęs naujas ryšys nenutrūktų.

Brandi, atsakinga už savo veiksmus moteris būna drąsesnė, tačiau užmezgusi ryšį su žmogumi, kuris jai svarbus, stengiasi neatsiverti per anksti. Tačiau bijo ir kitos reakcijos – juk jei atsivers per vėlai, jis pasijus apgautas. Jie abu yra stereotipų, visuomenės požiūrio aukos.

Dabar daug 40-mečių skiriasi, vyrai veda ar gyvena su jaunomis draugėmis. Bet daugėja ir tokų porų, kur vyras jaunesnis už moterį, nes biologinis faktorius jau nėra svarbus.

Tačiau į tokius visuomenė taip pat žiūri kreivai.

Jei 60-metis vestų 30-metę, būtų labiau priimtina nei atvirkščiai. Štai apie Alą Pugačiovą sklinda gandai, neva, ją vyrai veda iš išskaičiavimo. Tai iškreiptas požiūris, nes tai, kas yra tradiciška, sunkiai keičiasi.

Mes vengiame permainų ir bijome naujovių. Kodėl didelė dalis žmonių nemėgsta homoseksualų? Nes tai prieštarauja giminės pratęsimui. Biologinis faktorius mumyse gajus, jis tradicijas ir palaiko.

Gal baimė pasakyti savo amžių yra nevisavertiškumo kompleksas?

Moteris per amžius buvo laikoma žemesne būtybe. Visi juokai apie tai, kad ji sutverta iš Adomo šonkaulio, yra apie moterį, ne apie vyrą. Į ją žiūrima vartotojiškai. O tas vartotojiškas požiūris toks: ką gi, galiojimo laikas eina į pabaigą. Neatitinka grožio standarto, papilnėjo, atsirado raukšlių.

Ar taip mano tik nebrandūs žmonės? O gal mūsų visuomenė nebrandi?

Panašūs vertinimai populiarūs ir Vakarų Europoje, kur tradicijos dar gilesnės. Lietuvoje labai daug skyrybų. Gal tai ne tiek nebrandžios, kiek vartotojiškos visuomenės požymis.

Turi reikšmės ir žiniasklaidos spaudimas. Atsirado naujų ligų – anoreksija, bulimija. Mergina pagal standartus turi būti liekna, na, tiesiog nežemiškai liesa būtybė, tuo pačiu metu turi atlikti visus žemiškus darbus.

O štai ieškant naujo darbo taip pat neparanku sakyti savo amžių.

Kai krizės metu dirbau su bedarbiais, buvo sunku tiek vyrams, tiek moterims susirasti darbus, kai jiems per 40 metų. Dabar nedarbas sumažėjo. Bet ir tada buvo darbdavių, kurie sakė: geriau vyresnis, negu jauna, kuri greitai išeis gimdyti. Vis dėlto didelė dalis darbdavių į vyresnio amžiaus žmones žvelgė kaip į nelanksčius.

O tai reiškė, kad juos sunkiau pastumti. Vyresni moka pareikšti savo teises.

Tikriausiai po skyrybų vyresnes moteris apima visi įmanomi nevisavertiškumo kompleksai?

Mūsų visuomenė po nepriklausomybės elgiasi kaip paauglė. Ieško, maištauja, ją yra apėmusios brendimo kančios. Tie, kurie greiti skirtis, nenori spręsti esminių problemų, siekia kažkokio malonumo. Tapo madinga sulaukusiems 50 metų turėti gražią draugę. Be to, vyrai taip pat išgyvena amžiaus krizę.

Iš baimės pasenti jiems kyla noras iš naujo nugyventi gyvenimą. Jie turi tokią galimybę. Moterims tų galimybių mažiau, gal todėl jos jaučiasi labiau išduotos, pažemintos, paniekintos, kai susiduria su faktu, kai vyras pasirenka ne pareigą, o meilę. Prieš 100 metų žmonės nedvejodavo, ką rinktis – meilę ar šeimą.

Kaip moteriai išgyventi atsidūrus panašioje situacijoje?

Būtina iki gelmių išgyventi jausmus ir pažvelgti į visa tai kaip į pamoką – ką aš dariau ne taip? Jei mane paliko dėl mano metų, vadinasi, nebuvo brandaus ryšio. Kaip kuriu savo santykius, jei susiduriu su tokiu žmogumi? Kur garantija, kad nepulsiu į glėbį kitam vien todėl, kad nelikčiau viena?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Sodra“ pelnosi iš sirgusių darbuotojų – išmokų neišmoka tūkstančiams

Daugelis žino, kad laiku nesumokėjus mokesčių, gali būti užblokuotos visos sąskaitos. Tačiau...

Užkalnis: gaila, kad Rimas Tuminas liks nenubaustas (16)

Niekas, žinoma, nesitikėjo, kad režisierius Rimas Tuminas ką nors neigiamo gali pasakyti apie...

Klaida ar noras užvaldyti valstybę: vienas skandalingiausių tyrimų, prasidėjęs grasinimu nesikapstyti po kaulus (26)

Juos vadino „valstybininkais“, o kai kas net kalbėjo apie gresiantį valstybės užvaldymą. Kita...

Rinkimus laimėjusio Putino laukia nauja užduotis: kas bus toliau? atnaujinta 11.41 (664)

Kažin ar kas abejojo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bus perrinktas ir vėl. Vis...

Įtampa auga: britai rusus kaltina absurdu, rusai reikalauja atsiprašymo (36)

Maskva, kuri neigia prisidėjusi prie buvusio dvigubo rusų šnipo apnuodijimo nervus...

Matuko nužudymu kaltinamų Kaziukaitytės ir Kontenio byloje netikėtas posūkis  kaltinamieji bus apklausti poligrafu (130)

Daugiau nei pusę metų trunkantis bylos, kurioje motina Monika Kaziukaitytė ir jos sugyventinis...

Į pagalbą kelių policininkams – pažangus greičio matuoklis (26)

Šiaulių apskrities policija savo svetainėje internete skelbia nuo šiol greičio mėgėjus...

Paviešino Lietuvoje visą parą dirbančių poliklinikų sąrašą (2)

​Šeimos gydytojo nedarbo valandomis sunegalavę žmonės dažnai vyksta tiesiai į ligoninių...

Paruošė sveiką patiekalą, kurio galima valgyti, kiek tik nori (14)

Šis patiekalas – ir sveikas, ir vertingas, ir labai skanus, pristatydama naują receptą sako...

Didžiausias vairuotojų siaubas: kaip važiuoti žiedu ir nesukelti avarijos? (91)

Eismas žiedinėmis sankryžomis, kurios kitaip vadinamos žiedais, net ir patyrusiems vairuotojams...