Skulptorius ir juvelyras Vytautas Karčiauskas (56 m.) Baigė Talino dailės institutą. Jau Estijoje išskirtiniu talentu pasižymėjęs menininkas 1979 m. su šeima atvyko į uostamiestį. Jo metalo plastikos ir juvelyrikos darbų spektras labai platus. Šio menininko rankomis pagaminti papuošalai yra vienetiniai, išmąstyti iki smulkmenų, nes kiekvienas dirbinių įkūnija kliento esybę.
Vytautas Karčiauskas
© "Sveika šeima"

“Matau, kad buvau nepaprastai talentingas žmogus jaunas būdamas. Nes tai, ką dariau 1978 metais, tuos pačius darbus eksponuoja pasaulinėse parodose, - sako menininkas. - Esu gimęs po Vėžio ženklu, per saulės užtemimą. Man nėra lengva gyvenime. Užduočių nestandartinių prisikuriu. Darbą turiu padaryti tik gerai, miego sąskaita”, - sako Vytautas.

- Sunkmečiui įveikti turite puikų priešnuodį - kuriate grožį. Nes grožis, kaip žinia, išgelbės pasaulį.

Pasaulį galbūt. Bet Klaipėdą, o sykiu ir Lietuvą - ne. Pas mus nėra kultūros politikos. Tarp meno žmonių turime labai daug gabių, tačiau čia jiems nėra galimybių pasireikšti. Dėl konkurencingumo sistemos nebuvimo kultūros srityje yra sąstingis. Nenoriu susireikšminti, tačiau man, kvėpuojančiam menu, Lietuvoje bemaž nėra su kuo rimtai konkuruoti, išskyrus žmoną ir dvi dukras, kurios yra talentingos, darbštuolės ir idėjų kupinos menininkės.

Man svarbu, kad darbus vertintų asmenybės. Gali būti labai talentingas žmogus, tačiau šalia jo reikia dar talentingesnio, kad būtų konkurencija. Bent jau man to reikia, nes žmonės imponuoja savo darbu. Kaip šaunu yra kalbėtis su žemdirbiu paprasčiausiai apie gyvenimą. Kad ir apie tai, kaip jisai kasdien nuo ankstaus ryto iki vėlumos puoselėja žemę, kad ši duotų gerą derlių.

- Lietuvoje, ypač Klaipėdoje, ryškus Jūsų talento pėdsakas. Taip pat esate kviečiamas dalyvauti ir tarptautiniuose projektuose. Kokias kompozicijas šiuo metu kuriate?

Kalbant apie kūrybą, “šokinėju” nuo skulptūrų kūrimo prie juvelyrikos. Tačiau kai sutikęs žmogų pamatau ant jo rankos prieš daugelį metų mano darytą žiedą, pagalvoju, kad reiktų daugiau laiko skirti juvelyrikai. Esu geras juvelyras, turiu savo filosofiją. Labai gerai pajuntu žmones, todėl labai gražiai išmąstau kiekvieną juvelyrinį dirbinį. Tad mano kuriami papuošalai neturi “antrininkų”.

Pastaruoju metu kuriu menkai mūsų žmonėms suprantamus dalykus. Mat dabartinis mano kūrybinis etapas - pasaulinio masto kompozicijos. Neseniai turėjau malonumą devynias dienas pabūti Paryžiuje, ta prasme “virti” kūrybiniame gyvenime. Buvau pakviestas dėl vieno projekto. Mediciniškai kalbant, pagavau tokį užkratą, kad sunku nusakyti žodžiais.

Paryžiuje pajutau pasaulio meno pulsą. Iki tol norėjau tik garsinti Klaipėdą, tai yra Lietuvą. Dabar mąstau globaliai. Tokias galingas kompozicijas darau, kurių tikrai nebūčiau sugalvojęs būdamas čia.

Kuriantiems žmonėms patarčiau bent trumpam išvažiuoti iš šalies. Negalima čia užsidaryti. Aš pats dirbu ne tik Klaipėdoje, bet ir Prancūzijoje, ir Ispanijoje turiu dirbtuvėles. Dirbdamas tik Lietuvoje, kad ir koks talentingas būtum, netapsi pasaulinio lygio menininku. Mano dukra Jurga Karčiauskaitė-Lago, užsiimanti juvelyrika, puikus to pavyzdys. Išvykusi iš šalies ji tapo žinoma pasaulyje ir priklauso Ispanijos juvelyrų asociacijai.

Pradėjau daryti kompoziciją “Svajonė”. Tai bus aštuonių metrų aukščio skulptūra, į kurią žmogus galės įeiti kaip į patį save, kad jo svajonė išsipildytų. Tokių skulptūrų, skirtingų aukščių, turėtų būti dvylika. Būčiau be galo laimingas, jeigu kompozicija “Svajonė” atsidurtų vienoje iš Europos sostinių. Pavasarį bus aišku, kaip man seksis. Nes “Svajonei” reikalingos milžiniškos investicijos.
Beje, šiuo metu baigiu dviejų metrų aukščio skulptūrą “Iš visos širdies”. Belieka į atvertą širdį įsodinti išsikerojusį rožės krūmą. Ši skulptūra bus skirta medikams.

- Kas Jūsų mūza?

Šeima: žmona, dukros, anūkai, artimieji. Pirmiausia žmona, nes be jos būčiau prastas menininkas. Gali būti genijus, tačiau vienišių kelias veda į niekur. Žmona yra “arši” mano kūrybos kritikė. Drauge esame jau 35-erius metus, tačiau vienas kitame vis dar atrandame perliukų. Kai dirbi mėgstamą darbą ir šeimoje vienas kitą supranti, gali daug ką padaryti.

Netoli Klaipėdos turime sodybą, kurią pavertėme meno sodu. Jos puoselėjimui atidaviau apie penkiolika metų. Dabar manau, kad būtų pakakę žemės lopinėlio, kurį įdirbdamas pailsėčiau. Esu baisus darboholikas. Kai “užsidegu” kūryba, dirbu ir naktimis. Nors pastaruoju metu stengiuosi kiek įmanoma daugiau laiko skirti šeimai.

- Pakalbėkime apie sveikatą. Kada paskutinį kartą lankėtės pas gydytoją?

Nepamenu. Nesergu arba bandau nesirgti. Tiesa, vaikystėje sunkiai sirgau, tačiau pasveikau. Įsitikinęs, kad nuo rimtų ligų mane gelbsti mylima šeima ir mylimas darbas. Tiek be vieno, tiek be kito negalėčiau gyventi. Ir išties, jeigu nebūtų tos meilės ir nesidžiaugčiau savo darbu arba dirbčiau tik dėl pinigų, būčiau nelaimingas. Kiekviena diena man yra tarsi mažas stebuklas.

Laimingas esu su savo žmona, su savo meile. Kai esi ištikimas savo moteriai, viduje yra harmonija ir ramybė. To palinkėčiau visiems vedusiems vyrams, kad jų nesuviliotų svetimos moterys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (230)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (253)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (187)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (19)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (31)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

NATO pareigūnas: JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (21)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (224)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas (1)

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Serbų žvaigždė NBA rungtynėse ramino kumščius į darbą paleidusį varžovą užlauždamas šiam kaklą

32 taškus pelnęs ir savo NBA sezono rekordą pagerinęs Evanas Fournier padėjo Orlando „Magic“...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (83)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...