aA
Pasaulyje pripažinta juvelyrė ir grafikė Jurga Lago įsitikinusi, kad stipri moteris yra ta, kuri moka būti laiminga. „Gyvenime būna visko ir kartais jautiesi tiesiog skuduru, bet praeina kiek laiko ir problemos išsisprendžia, netikę žmonės pasitraukia, viskas susidėlioja į savo vietas“, – sako menininkė.
Jurga Lago
© P. Zaborskio nuotr.

DELFI kalbasi su Jurga apie tai, kuo ypatingos moterys Lietuvoje ir kodėl 86 metų kaimynę Liuciją ji vadina ypatinga.

Kas, Jūsų manymu, yra stipri moteris?

– Moteris yra pirmiausia moteris – visais laikais, visur ir visada.

Šiandien jai keliami ypač dideli reikalavimai – ji turi atitikti daugybę klišių, yra spaudžiama grožio industrijos, visokių senovinių ir naujų šablonų, iš kurių vienas yra ir „stipri moteris.

Lietuvoje, kur moterų yra mažiau nei vyrų, mes pačios kartais varome save į kampą – esame išdidžios, savarankiškos, atsakingos, gražios, niekam nesiskundžiame…

Stipri moteris mano manymu yra ta, kuri NEBIJO. Kuri nebijo keistis, pripažinti klydusi, siekti to, kas jai atrodo svarbu, kuri nebijo pažinti savęs ir nori būti laiminga.

Sunkiausia šiandien, kartais atrodo, yra tiesiog ramiai įsiklausyti į save ir nepasiduoti visuomenės spaudimui – vos pradėjusi gyvenimą mergaitė jau turi kovoti. Mūsų mokyklos skatina konkurenciją ir kovą, būtinai lydimą pagalbininkų iš šalies – grožio industrija pradeda savo darbą labai anksti, mergaitės turi siekti atitikti tam tikrą šabloną, vėliau – studijos. Nebežinau, ar šiandien merginoms lengviau, nes kai aš mokiausi VDA, man grafikos katedroje niekada nedėstė nė viena moteris, o vaikinas jau pats savaime buvo vertybė. Taip ir transliavo visa aplinka – iš bobos menininkė nesigauna…

Paskui moteriai reikia stiprybės nuspręsti paaukoti kelis metus karjeros, kad būtum su vaikais, paskui reikia stiprybės, kad grįžtum į darbo rinką, vėliau – kad joje išsilaikytum. Toliau seka nesibaigianti kova už jaunystę, atidžiai kurstoma žiniasklaidos ir vėlgi grožio industrijos…

Moters gyvenimas šiandien yra kova. Stipri moteris yra ta, kuri sugeba būti laiminga – rasti savo mažą vietelę po saule ir būti savimi, nesijausti suvaržyta, nepasiduoti spaudimui ir tiesiog klausyti savęs ir sugebėti laiku sustoti ir išmintingai, moteriškai įsiklausyti į aplinką tam, kad tiksliai žinotų, kur ir su kuo eiti nereikia.

Laimė ir meilė sau yra išmintingųjų privilegija. Dažnai tai būna stiprios moterys. Todėl man stipri atrodo laiminga moteris – net išgyvenusi netektis, ligas ir išbandymus, ji mokės šypsotis ir žinos, kad visada po nakties ateina rytas.

– Ar turite stiprios moters, stipraus žmogaus idealą?

– Turiu. Mano kaimynė Liucija. Nenuilstanti, niekada nesustojanti ir visada besišypsanti gyvenimui 86 metų nuostabiausia moteris.

– Ar pati esate stipri?

– Taip. Esu stipri. Nes myliu gyvenimą, savo vaikus, darbą ir myliu save. Taip pat myliu savo draugus ir artimuosius, ko daugiau žmogui reikia?

Tik tas žodis „stiprybė“ skamba labai jau „stipriai“: gyvenime būna visko ir kartais jautiesi tiesiog skuduru, bet praeina kiek laiko ir problemos išsisprendžia, netikę žmonės pasitraukia, viskas susidėlioja į savo vietas.

Dažnai reikia tiesiog išlaukti, kartais imtis veiksmų… Kaip mano senučiukė kaimynė sako: kam nepatinku, tegul užsipila cukraus…

Žinau, kad visiems nepatiksiu, niekada neskaitau komentarų apie save, nesiklausau visokių kvailių ir leidžiu laiką su man malonia kompaniją, kuri dažnai būna knyga.

Be to, Lietuvoje mes stiprios moters niekada nevadiname „stipria moterimi“, nes tas reiškinys mūsuose turi kitą pavadinimą – „boba“ arba „boba su kiaušais“.

– Kokios, Jūsų manymu, turėtų būti stiprios moters taisyklės?

– Leisti sau būti silpna. Na, tiesiog būti savimi, nes nuo stipraus charakterio nepabėgsi, bet leisti sau būti tokia, kokia esi, su savo silpnybėmis yra labai gera. Net jei ta silpnybė yra būti boba. Tai, ko gero, tiesiog yra prabanga, kuri galbūt ateina su gyvenimo patirtimi.

Ir dar viena taisyklė: ramiai vertinti situaciją – net sudėtingiausiais gyvenimo momentais žinoti, kad viskas praeina ir keičiasi.

Moterys – stiprios ar silpnos – turi visa gyvenimą mokytis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai (143)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (365)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (104)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą (5)

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „valstiečiams“ nepavyko nukopijuoti Lenkijos valdančiųjų sėkmės? (36)

Jei kitą savaitę Seimo nariai nuspręstų išsilaisvinti nuo tarnystės Lietuvai ir paskelbtų...

Dirba veikiančiame ugnikalnyje, iš kurio sklinda odą ėdantys nuodai: visa tai – dėl „velnio aukso“ (2)

Tiršti dūmai uždengia dangų virš Ijeno kalno, o ore tvyro sudegusių degtukų kvapas. Iš...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (157)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Kaip savame sklype užsiauginti miško grybų

Auginti grybus savame sklype – vienas malonumas. Galima auginti pievagrybius, voveraites,...

Sprendžiant dėl Britanijos ateities Londone minios „Brexit“ priešininkų renkasi į protestą (18)

Tūkstančiai „Brexit“ priešininkų šeštadienį renkasi Londono centre raginti Jungtinės...