aA
Vokiečių profesoriaus Wilhelmo Rontgeno žmona, atnešdavusi darbuose pasinėrusiam sutuoktiniui valgyti, užklupdavo jį ypač įsigilinusį į nagrinėjamas temas ir visiškai atsiribojusį nuo aplinkinio pasaulio. Sykį, kai vyrui prireikė paeksperimentuoti su žmogaus ranka, Anna Bertha (toks buvo mokslininko žmonos vardas) nedvejodama sutiko jam padėti. Jai ta pagalba kainavo bemieges naktis, o jam atnešė Nobelio premiją.
Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

1895 metų rudenį profesorius W. Rontgenas iki išnaktų vienui vienas užsisėdėdavo universiteto laboratorijoje. Tuo metu jis intensyviai eksperimentavo su Crookeso katodinių spindulių vamzdžiu, mat buvo pastebėjęs vieną ypač įdomų fizikinį reiškinį.

50-metis mokslininkas naudojosi pačiais paprasčiausiais instrumentais ir priemonėmis, bet turėjo platų reagentų pasirinkimą. Jis pastebėjo, kad prijungus prie sudėtingo stiklinio įtaiso elektrą, ima degti žalia šviesa, tačiau šviečia ne katodinių spindulių vamzdis, o chemikalais padengta popierinė plokštelė. Mokslininkas kaipmat nustatė, kad ta šviesa ne įprasta – kad ją skleidžia kažkokie kiti, ypatingos kilmės spinduliai. Savo užrašuose tuos spindulius W. Rontgenas pažymėjo raide X.

Wilhelmas Conradas Röntgenas
Wilhelmas Conradas Röntgenas
© Vida Press

Naujasis reiškinys tuojau pat prikaustė mokslininko dėmesį. Priešais fotografinę plokštelę jis dėjo iš įvairių medžiagų pagamintus objektus ir stebėjo, kaip jie peršviečiami. Pro vienus daiktus Х spinduliai prasiskverbdavo išties lengvai, tačiau kituose tarsi įstrigdavo. Pagaliau, likus keletui dienų iki Kalėdų, W. Rontgenas paprašė žmonos šiek tiek padėti laboratorijoje.

Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

Anna Bertha buvo pirmoji, sužinojusi apie X, t. y. rentgeno, spindulius. Ji kaip įmanydama stengėsi prisidėti prie sutuoktinio vykdomų tyrinėjimų, todėl sutiko net 15 minučių laikyti ranką, kol vyras ją peršvietinėjo. Kaip minima pasakojimuose, pamačiusi atvaizdą, moteris pasakė: „Mačiau savo mirtį!“ Nuo to karto vyro laboratorijoje ji nebepasirodydavo.

Tai, kad moteris nebuvo pasirengusi pamatyti savo pačios kaulų, visiškai nestebina. Tačiau W. Rontgenas puikiai žinojo, kuris asmuo norės viską išbandyti pats. Taigi, keliems Europos fizikams jis išsiuntinėjo atliktos ataskaitos ir kelių atvaizdų kopijas.

Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

Vienas iš tų fizikų buvo Arthuras Schusteris iš Mančesterio universiteto. Šio britų mokslininko interesų sfera apėmė keletą fizikos sričių, įskaitant ir magnetizmą, spektroskopiją bei astronomiją. 1896 metais, sužinojęs apie atrastus rentgeno spindulius, jis tuojau pat atliko eksperimentą savo laboratorijoje. Jis padarė varlės, savo rankų, sąnarių ir net šešiamečio sūnaus kojos rentgenogramas. A. Schusteris iš karto suprato, koks vertingas šis atradimas medicinai. Viename iš atvaizdų matoma net žmogaus galvos smegenyse įstrigusi kulka.

Kaip tik dėl galimybės pritaikyti medicinoje W. Rontgenas šių spindulių neužpatentavo, o technologija iš tiesų sparčiai skynėsi kelią tarp pažangiausių gydytojų.

Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

Būtina paminėti ir tai, kad XX a. pradžioje galimybė pažinti savo kūną ypač sudomino žmones. Yra žinoma, kad tuo metu, tarsi žaidimų automatais, būdavo siūloma pasinaudoti įrenginiais, leidusiais pamatyti savo rankų kaulus. Katodinių spindulių vamzdžiais ir reagentais buvo prekiaujama be jokių apribojimų, taigi, mėgėjiškai fizika besidomintys asmenys patys sumontuodavo peršviesti kūno audinius galinčius įtaisus.

Vienas vyras nurodė žmonai net 10 valandų stovėti ramiai, kol bus padarytas lūžusio jos šlaunikaulio atvaizdas.

Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

Laikui bėgant, žinoma, paaiškėjo, kad rentgeno spinduliai, nors ir nematomi, tikrai nėra nekenksmingi. Moteris su lūžusiu šlaunikauliu patyrė nudegimų. Kitiems pacientams ėmė slinkti plaukai, atsivėrė opos. Thomaso Edisono laboratorijoje su rentgeno aparatu dirbęs technikas gavo tokią didelę radiacijos dozę, kad teko amputuoti abi jo rankas. Nepaisant to, būdamas tik 39-erių vyras vis tiek mirė nuo odos vėžio.

Wilhelmas Rontgenas
Wilhelmas Rontgenas
© Wikimedia Commons

Kad ir kaip būtų, rentgeno spindulių atradimas laikomas milžinišku moksliniu pasiekimu, paskatinusiu tyrinėjimus naujose fizikos, chemijos ir medicinos srityse. 1901 metais už atliktus darbus W. Rontgenui buvo skirta Nobelio premija. Jo vardu pavadinti ir atrasti spinduliai, taip pat jų matavimo vienetai.

Iš toliau radioaktyvumą tyrinėjusių mokslininkų būrio verta išskirti Marią Sklodowską ir Pierre‘ą Curie. Šiuodu talentingus žmones siejo ne tik abipusė meilė, bet ir aistra moksliniams tyrinėjimams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
4.5667

Top naujienos

Karoliniškes ryja „šiukšlių monstras“: paviešinti vaizdai šokiruoja (44)

„Karoliniškių sąvartynas“ arba „šiukšlių monstras“, – taip vilnietė Jurgita...

Precedento neturintis sprendimas: ŠMM nutarė prisiimti atsakomybę dėl vaikų centre prievartautų paauglių (20)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMM) priėmė precedento neturintį sprendimą – po net...

Putinas dar gali nustebinti: tai tik įžanginis šūvis (84)

Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus...

Baigtas Ūkio banko ikiteisminis tyrimas: pareikšti įtarimai 13 asmenų (4)

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad baigė dalį žlugusio Ūkio banko ikiteisminio...

Navickienė neigia Karbauskio įtarimus dėl neužmirštuolės ženklo: tiesiog norėjau jį apsaugoti (96)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienio...

Rusija nebeįsileidžia turistų iš Kinijos, uždaromos sienos (2)

Rusija nebepriima turistų grupių iš Kinijos – toks sprendimas priimtas baiminantis naujo...

Seimas sugriežtino taršos kontrolę: baudos didės

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje priėmė aplinkos taršos kontrolę ir prevenciją...

„Sodra“ siunčia priminimus tūkstančiams – laukia sprendimas visam gyvenimui (67)

„Sodra“ pakartotinai išsiuntė 8600 elektroninių laiškų ir 36 tūkst. pranešimų į asmenines...

Karbauskis: ekonomikos ir inovacijų ministro kėdė gali būti tuščia iki kovo (29)

Ekonomikos ir inovacijų ministro kėdė gali likti laisva iki pat kovo mėnesio, antradienį Seime...

Žymusis piligrimų kelias pasiekė ir Lietuvą: ypač traukia jaunimą (8)

Ne vienas keliautojas iš Lietuvos jau yra mynęs senąjį, daugiau nei tūkstantį metų...