aA
Apie kiekvieną sodyboje augantį augalą Angelė Kiaušienė gali papasakoti istoriją. Visi jie moteriai primena mylimą vyrą.
Į kaimą atginė meilė
© Shutterstock nuotr.

Daugiau nei keturių hektarų dydžio sodybą viena prižiūrinti A.Kiaušienė nesiskundžia. 77 metų moteris ne tik energingai mosuoja dalgiu, kovoja su sodybą rausiančiais šernais ar medžius apgraužti besikėsinančiais bebrais, bet ir kuria eilėraščius, linksminasi su aplink gyvenančiomis moterimis.

Geros nuotaikos ir entuziazmo jai galėtų pavydėti ne vienas trisdešimt­metis. Švytinčios akys sudrėksta ir šypsena dingsta tik prakalbus apie prieš aštuonerius metus anapilin iškeliavusį mylimąjį.

Sodybą prižiūri viena

Vičiūnų kaime vienkiemyje gyvenanti A. Kiaušienė save vadina pamiškės vilke. Prieš 27 metus gyvenimą sostinėje į kaimą iškeitusi moteris savo sprendimu džiaugiasi iki šiol.

„Jaunystėje troškau gyventi Vilniuje. Vėliau svajojau apie gyvenimą gamtoje. Mano svajonė išsipildė“, – sakė miesto nebepasiilgstanti vienkiemio gyventoja.

Moteris prisipažįsta, kad toks jos ryžtas stebina ne vieną, juk vienai prižiūrėti tokį didelį plotą yra labai sunku.

„O ką aš veikčiau vieno kambario bute? Negalėčiau ten gyventi. Čia dirbu, toliau puoselėju kartu su vyru įkurtą sodybą. Čia visi mano prisiminimai“, – sakė garbaus amžiaus darbštuolė.

O veikti tikrai yra ką. Angelės ir Antano Kiaušų sodyba ne kartą buvo pripažinta viena gražiausių. Jos viduryje ramiai tyvuliuoja pačių iškasta kūdra, kurioje žydi ryškiaspalvės lelijos. Sodybą puošia pačių parsivežti ir pasodinti medžiai, krūmai, vaiskrūmiai, gėlės. Kažkada buvęs apleistas laukas virto kruopščiai išpuoselėta užuovėja. Angelė gailisi, kad nėra nė vienos nuotraukos, kurioje matytųsi, kaip viskas atrodė vos jiems atvažiavus.

„Atsistodavau ant kalvos, iškeldavau rankas į viršų, bet jų vis vien nesimatydavo. Laukinės žolės buvo aukštesnės“, – prisiminė moteris.

Ne itin džiugiai, bet ramiai moteris priima faktą, kad sodyba pamažu vėl virs pirminiu lauku. Kiek­vienu augalu rūpintis nebeleidžia sveikata, todėl jau dabar dalis sodybos virto ilgastiebėmis žolėmis apaugusiu lauku, kuriame šeimininkauja iš miško atbėgę šernai. Su jais kovoti moteris nebeturi jėgų.

„Stengiuosi ten neiti, kad neištiktų infarktas. Tiek darbo įdėta, o jie atbėga ir išrausia, nuverčia net medžius“, – apleistą laukymę rodė sodybos šeimininkė.

Į kaimą atginė meilė

Jaunystėje A. Kiaušienė gyvenamąją vietą keitė ne kartą. Raudonu diplomu baigusi Panevėžio pedagoginę mokyklą ji dirbo kaimo vaikų mokytoja Šiaulių rajone.

„Mokiau visko. Buvau visų galų meistrė“, – juokėsi Angelė. Tiesa, visada apie gyvenimą mieste svajojusi moteris nebuvo patenkinta taip susiklosčiusiomis aplinkybėmis. Įdėjusi daug pastangų ji sugebėjo įtikinti valdančiuosius, kad būtų perkelta į sostinę. Tačiau ir ten ji nenustygo vietoje.

Susipažinusi su būsimu vyru Antanu pradėjo svajoti apie gyvenimą gamtoje. Pora įsikūrė Kernavės seniūnijoje esančioje sodyboje, ir moters gyvenimas pasikeitė iš esmės. Išėjusi iš darbo, visą savo laiką ji skyrė viduryje laukų daugiau nei šimtą metų stovinčio namo aplinkos priežiūrai.

„Vyras dirbo, todėl daug darbų atlikau pati. Tris mėnesius dieną naktį čia degė laužas, tiek daug šiukšlių ir piktžolių buvo“, – kalbėjo sodybos šeimininkė.

Tačiau tada buvo lengviau nei dabar. Tada jie buvo dviese. Jau aštuonerius metus Angelė tvarkosi viena.

„Buvo labai sunku. Teko išmokti visus vyriškus darbus“, – skaudžius patyrimus prisiminė moteris. Tačiau ne tai A. Kiaušienei buvo sunkiausia. Porą siejęs ypač stiprus tarpusavio ryšys ir begalinė meilė nesumažėjo ir po vyro mirties.

„Jo vėlė visada šalia manęs“, – įsitikinusi Angelė. Nors praėjo nemažai laiko, ji vis dar skaudžiai išgyvena vyro netektį. Linksmas ir švytintis veidas pasikeičia prisiminus velionį vyrą.

„Ne kiekvienam taip būna, ne visiems taip sunku“, – apie nė kiek nemažėjantį skausmą šnekėjo našlė.

Jausmus išlieja eilėraščiuose

Sunkiausia Angelei žiemą.

„Tada tampu tikra pamiškės vilke. Pati ir sniegą nusikasu, ir malkų atsinešu, ir vandenį iš šulinio semiuosi. „Sportuoju“ kiekvieną dieną. Pašaliniai retai čia užklysta“, – žvaliai kalbėjo moteris. Ji teigia, kad pati taip pasirinko. Visą gyvenimą aktyvi buvusi A. Kiaušienė negalėtų gulėti ir nieko neveikti.

Ilgais žiemos vakarais ji pasineria į knygų pasaulį, skaito viską, ką randa. Turi ir dar vieną pomėgį – rašo eiles.

„Rašau nedaug, tačiau eilėraščiuose slypi patys asmeniškiausi mano išgyvenimai, patirtis, jausmai“, – pasakojo kaimo gyventoja. Moteris tikisi, kad visi jos eilėraščiai vėliau atiteks mylimai anūkei.

Kur kas linksmesnėmis eilėmis ji džiugina savo drauges, į moterų klubą susibūrusias Kernavės seniūnijos moteris. Ji džiaugiasi, kad aplink ją tiek daug įdomių ir linksmų moterų. Dažnai jos susitinka Angelės sodyboje, kur linksminasi, dalijasi naujienomis, šoka.

„Čia būna labai linksma. Moterys šoka, maudosi kūd­roje. Sodybos medžius papuošiame įvairiaspalviais balionais, žvakėmis, kaspinais“, – neseniai praūžusį linksmybių vakarą šypsodamasi prisiminė vyriausia moterų klubo narė. Vasarą ji nenuobodžiauja. Sodyboje dažnai lankosi jos sesuo Teresa, atvyksta draugės iš Vilniaus.

A. Kiaušienė džiaugiasi, kad iki šiol bendrauja su vaikystės draugais ir kitais apylinkės gyventojais.

„Taip yra dėl mano vyro. Jis buvo čia pirmininku. Žmonės jį mėgo, nes buvo sąžiningas, darbštus, kuklus“, – sakė kiekvieną dieną apie mirusį vyrą mąstanti Angelė.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis. Gyvenimo jums niekas nekompensuos (81)

„Man pradingo kelionė, pinigus sumokėjau, kas man dabar viską kompensuos per tą karantiną?“,...

Paviešintos išvados dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės: ar miesto valdžia ir prokurorai gavo tą patį? (86)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vieną dieną prabilo apie galimai gresiančią...

Įspėja apie „dezinfekciją iš vidaus“: pasekmes gydytojai sprendžia priėmimo skyriuje

Pasaulyje siaučiant koronavirusui , žmonės jo išvengti bando ir pačiais keisčiausiais būdais....

Parduodamas žinomas viešbučio kompleksas: kainą sumažino trečdaliu (18)

Vieniems šis kol kas dar neilgas sunkmetis yra pabaiga, o kitiems – galimybė. Ypač tiems, kurie...

Šioje Europos šalyje ligoninės baugina ne mažiau už koronavirusą (13)

Kai praėjusį mėnesį regioninėje Rumunijos ligoninėje pasirodė pirmieji pacientai su COVID-19...

Kaip atskirti, ar jums COVID-19, erkinis encefalitas ar sezoninė alergija? (27)

Atšilus orams ir prasidėjus žydėjimo metui, ne vienas žmogus pajuto prasidėjusią sezoninę...

Iždo kancleris: koronavirusu užsikrėtusio Johnsono sveikata gerėja (1)

Jungtinės Karalystės (JK) premjero Boriso Johnsono , kovojančio su COVID-19 liga, sveikata...

Gamta atsigauna ne visur: ozono skylė Arktyje Lietuvai atnešė nemalonią dovaną (41)

Ozono sluoksnis virš Lietuvos suplonėjo, tačiau tai dar nėra laikoma ozono skyle , teigia...

Artėjant ilgajam savaitgaliui – žinios iš sinoptikų: netrukus bus ir perkūnijos, ir šlapdribos (24)

Tokių gerų dienų , kokios buvo savaitės pradžioje, per Velykas tikėtis nereikėtų. Nors pagal...

|Maža didelių žinių kaina