aA
Grožis ir troškimai labai priklauso vienas nuo kito. Mes norime būti gražūs, turėti nuostabius daiktus, bendrauti su puikiais žmonėmis. Daugybė teorijų ieško grožio prado ir vaidmens, tačiau troškimų prigimtis dažnai pamirštama.
Grožis
Grožis
Kasdienė mūsų patirtis šnabžda, kad kažko troškimas yra sąmoningas spontaniškas aktas. Mes renkamės tuos daiktus, kurių trokštame. O kas, jei yra visai ne taip? Kokios įtakos tai turėtų grožio teorijai?

Prancūzų antropologas, literatūros kritikas, religinių tekstų autorius Rene Girard (g. 1923) suabejoja prielaida, kad troškimai yra sąmoningi ir spontaniški. Jis mano, kad troškimai yra žmonių bendravimo rezultatas, o ne prigimtinis dalykas.

Dar svarbesnis yra teiginys, kad po santykiais, kuriuose gimsta troškimas, slypi imitacija. Jis teigia, kad “žmonės išmoksta, ko trokšti, pamėgdžiodami kitus žmones.” Pirkdama suknelę, panašią į draugės, aš tikiuosi perimti man patinkančias jos savybes. Kopijuodama draugės troškimus, aš netgi bandau ja tapti.

Kaip teigia Girard, “žinodami, ko mums trūksta, mes žiūrime į kitus ir mokomės, ką branginti ir kuo būti.” Troškimai susiję su savęs identifikavimu. Pažvelkime į reklaminius skelbimus. Matydami produktą įžymybės rankose, užsimanysime jo labiau, nei matydami jį laikant nepažįstamą žmogų.

Grožis

Be to, mano draugei bus būdinga dar labiau užsimanyti suknelės, kurios aš užsinorėjau imituodama jos troškimą, ypač jei parduotuvėje kabo tik viena tokia. Kaip rašo Girard, “kai dvi rankos siekia to paties objekto, kyla konfliktas”.

Troškimo pamėgdžiojimas būdingas ne tik man ir mano draugei. Jis būdingas visoms žmonių bendruomenėms. Pamastykite apie “Aš privalau tai įsigyti” reiškinį per išparadavimus parduotuvėse.

Įdomu tai, kad troškimų pamėgdžiojimas būdingas ir artimiausioms žmonėms rūšims. Šimpanzė užsimanys būtent to banano, kurio nori kita beždžionė, nors galėtų pasiimti bet kurį kitą. Ginčas baigiasi tuo, kad silpnesnė beždžionė pasiduoda, o stipresnė gauna bananą.

Tačiau Girard pabrėžia svarbų tokio žmonių elgesio skirtumą. Ginčą sukėlęs daiktas mums tampa nebeįdomus. Mes kovojame tik dėl prestižo. Kitaip tariant, mes pamirštame bananą. Tačiau silpnesnis nepasiduoda. Tvarka atstatoma tik tada, kai keletas žmonių susijungia į grupę ir sankcionuotais veiksmais nubaudžia atpirkimo ožį.

Šį atpirkimo ožio mechanizmą iliustruoja actekų mitas apie Tezcatlipoca dievo paaukojimą. Dievo-karaliaus Quetzacoatl viešpatavimas baigėsi dėl pasipūtėliško Tezcatlipoca elgesio, kuris juo besižavinčius žmones privedė iki socialinės suirutės. Įpykę žmonės jį žiauriai nužudė.

Grožis

Vėliau minia suprato nužudžiusi dievą. Buvo pastatyta daugybė šventyklų ir aukojamos aukos Tezcatlipoca pagerbti. Ši sena actekų istorija labai primena “sudievintų” garsenybių – Marilyn Monroe, princesės Dianos – likimus. Publikos žavėjimasis ir pavydas, jų dvasinės problemos ir ankstyvos mirtys tarsi atkartoja Tezcatlipoca gyvenimą ir mirtį.

Mados industriją taip pat galima traktuoti kaip atpirkimo ožio mechanizmą. Mes visi trokštame tų pačių grožio pramonės gaminamų daiktų. Viena vertus, daugybė žmonių pelnosi iš šių daiktų vartojimo. Kita vertus, atsiranda aukos. Ar mados pramonė, gyvuojanti ribotą laiką, nėra kas kita, kaip aukojimo ritualas?

Kokią įtaką tai daro grožio teorijai? Galime pastebėti, kad troškimo pamėgdžiojimas meta daugybę iššūkių tradicinėms grožio teorijoms. Pirmiausia užginčijama, kad grožio supratimas nėra prigimtinis, o socialiai sukonstruotas kito žmogaus troškimų pamėgdžiojimas. Tai veda prie išvados, kad grožio aktas susijęs su savęs identifikavimu.

Galiausiai neatsiejama grožio troškimo dalis yra konkurencija. Mados pasaulio atpirkimo ožių ir grožio pasaulio ikonų kūrimas leidžia mums ne tik paslėpti savo trūkumus, bet ir išvengti atsakomybės už troškimų pamėgdžiojimo žaidimus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (195)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (85)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (208)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (42)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (685)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (55)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (8)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (690)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina