Jau vėl lekia kaukdama „Greitoji pagalba“. Gyvenant netoli Kauno medicinos universiteto klinikų, tas garsas įprastas ir dieną, ir naktį. Tik ar galima prie to priprasti? Tikrai žinau, kad jautresniems žmonėms tokia sirena „tampo nervus“. Niekas nenorėtų atsidurti ligonio vietoje, kurio sveikatai ar net gyvybei gresia pavojus. O gydytojams tai įprasta darbo diena.
Reanimatologų brigada vyksta pagal iškvietimą: komandai vadovauja gydytoja Liza Olman (priekyje)
© R.Šemelytės nuotr.

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyresnioji gydytoja Virginija Barankevičienė atveria duris į savo kabinetą. Ką tik prasidėjo jos darbo diena.

Nuo aštuonių iki aštuonių

Aštuntą valandą ryto prasideda Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyresniosios gydytojos Virginijos Barankevičienės darbo diena, kuri trunka visą parą. Rytinės kavos puodeliui nelieka laiko. Pirmiausia reikia suderinti visus organizacinius klausimus, nepamesti galvos tarp šūsnies dokumentų, nepamiršti pasirūpinti brigadomis, kurios vyksta pas pacientus į namus, konsultuoti medicinos klausimais. 26-erius metus dirbanti gydytoja turi daug patirties ir gerai išmano savo darbą.

Dispečerių telefonai įkaitę iki raudonumo, vienoje pamainoje dirba keturi dispečeriai. Du darbuotojai atsiliepia į telefonų skambučius, registruoja iškvietimus, kiti du informaciją perduoda pagal paciento gyvenamąją vietą artimiausiai brigadai. Greitosios pagalbos brigados budi keliose miesto vietose.

Dispečerėms Onai Račienei ir Birutei Ulinskienei tenka atlikti ir konsultančių darbą. Dažnai pasitaiko, kad žmonės skambina pasitarti dėl įvairių sveikatos sutrikimų, nors tai turėtų atlikti šeimos gydytojas. Tokiais atvejais telefonas perjungiamas į pamainos vyresniosios gydytojos Virginijos Barankevičienės kabinetą: „Žmonės kartais nesupranta, ką reiškia skubi pagalba. Jeigu pacientas lengvai apsinuodijo ir nori pasikonsultuoti, kokių vaistų išgerti, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, bet patariame ir mes. Per parą registruojame vidutiniškai 240-250 iškvietimų, iš jų 40-50 konsultuojame telefonu. Tai nėra gerai, nes užimama telefono linija ,ir kitas žmogus, kuriam tuo metu tikrai reikalinga pagalba, negali prisiskambinti.“

Telefonas skamba nuolat

Gydytoja V. Barankevičienė vis atsiprašinėja, kad nutraukė pokalbį, nes turi atsiliepti telefonu. Šį kartą skambina kolegos žurnalistai, ieškantys kriminalinių žinių. Gydytoja ir jiems turi suteikti informacijos: greitosios medicinos pagalbos brigada buvo iškviesta girtai paauglei, kuri trankėsi, daužėsi, keikėsi.

Policininkai įtarė, kad ji gali būti išprievartauta, nors pati mergina tai neigė. Adresas, pavardė? Žurnalistai tardė toliau. Gydytoja pasako merginos inicialus, o adreso sako nežinanti. Vos atsisveikina, kai vėl šoka nuo kėdės ir lekia prie telefono. Vėl žurnalistai. Tai ar tikrai nežinote adreso? Nežinau, tvirtina gydytoja ir dar konstatuoja, kad šiais laikais ir merginos nenori atsilikti nuo vyrų, vartoja alkoholį. Policininkai užfiksavo, kad minėta mergina išgėrė keturis stikliukus (o gal stiklines) degtinės. Na, gal šį kartą juodų žinių skleidėjų apetitas bus pasotintas? Atrodo, kad taip. Daugiau neskambina.

Kabineto duris praveria vairuotojas. Reikia benzino, nes mašinos kuro bakas beveik tuščias. Pamainos vyresnioji gydytoja turi pasirūpinti ir tokiais „ūkiniais“ reikalais.

Vėl į duris „barkšt“, galva – kyšt. Darbuotojas su raudona liemene prašo kažkokio kabineto rakto.
Vėl skamba telefonas: pas ligonį nuvykusi bendruomenės slaugytoja nori pasikonsultuoti – mergaitei alergija, dūsta. Kokių vaistų duoti, kur vežti?

„Pagal iškvietimą gydytojas važiuoja tik tada, kai būtina. Dažniau vyksta bendruomenės slaugytoja, kuri gali suteikti visą būtinąją pagalbą. Pakankamai kvalifikacijos turi ir vairuotojas – paramedikas, kuris yra baigęs specialius kursus“, - paaiškina gydytoja V. Barankevičienė.

Nuolatiniai pacientai

Per kelis darbo dešimtmečius gydytoja jau pažįsta iš balso kai kuriuos pacientus, kurie nuolat skambina „greitukei“. Daugiausia tai vienišos, senyvo amžiaus močiutės, sergančios senatvine demensija. Vaikai išvažiavę dirbti kur nors į užsienį arba jų iš viso nėra, taigi, nepasikalbėsi, o vienoms, ypač vakarais, neramu. Tuoj pakyla spaudimas ar dar kokia nors bėda nutinka, juk senyvame amžiuje lėtinės ligos aplimpa kaip vapsvos medų.

Tai ir skambina: „Daktaryte, pagelbėkite. Vaistus išgėriau, vis tiek blogai jaučiuosi.“ Nuramini tokį žmogų, pasišneki, paguodi, ir problemos susitvarko, dažniausiai tai ne medicininės, o socialinės bėdos. Dirbame kaip paguodos telefonas“, - sako gydytoja.

Dažnai susiduriama ir su alkoholinėmis psichozėmis. Toks žmogus pats retai paskambina, nes kai neša „balti arkliai“, padėti turi artimieji. Jei tokių nėra, gelbsti tas sugėrovas, kuris tvirčiausiai ant kojų laikosi.

Psichikos ligoniams, kurie pavojingi sau ar aplinkiniams, pagalbą teikia speciali medikų brigada, nors jeigu reikia, gali važiuoti ir bet kuri kita iš 22-iejų, dirbančių Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje. Tokių iškvietimų padaugėja per Mėnulio pilnatį.

Du, tris kartus per pamainą pasitaiko ir melagingų iškvietimų. Dažniausiai tai vaikai. Jiems amžinai visokios traumos – tai pargriuvo, tai koją susilaužė. Jeigu skambina dieną iš viešos vietos (į butą kviesti medikų pokštininkai nerizikuoja), dispečerė prašo perduoti telefoną kam nors iš suaugusiųjų – taip bandoma apsisaugoti nuo klaidinančios informacijos. Tačiau kartais „filtras“ nesuveikia, ir melagingas iškvietimas užregistruojamas. Medikai nulekia kurs nors prie parko, dairosi – niekam pagalbos nereikia. O vaikiščiai krizena į krūmus sulindę...

Būna, kad ir kaimynui tokį pokštą iškrečia – suskamba naktį durų skambutis, o už durų – medikai. Ar jums infarktas? Žmogus žiovauja, akis krapšto ir nieko nesupranta.

Ne tik pacientų padėka

Greitosios medicinos pagalbos gydytojai turi ne tik medicininę pagalbą suteikti, bet ir saugotis, kad koks įpykęs ir alkoholio padauginęs pilietis nevožtelėtų atgalia ranka. Statistiškai per metus vienas toks atvejis neišvengiamai nutinka. Dėl to gydytojoms moterims rengiami papildomi mokymai. Jei aplinka triukšminga, įtartina, eiti į paciento butą vienoms draudžiama. Turi lydėti vairuotojas. Taip pat reikia iškviesti policiją. O kai uniformuotas ir treniruotas pareigūnas su ginklu atvyksta, įsikibus jam į parankę galima ir sveikatą patikrinti.

Kokia visuomenė, tokie ir pacientai. Jeigu nepasiekia ranka trinktelėti, bent telefonu paskambina ir neišsiaiškinę, nei kas, nei kaip, pažeria visus leksikos perliukus. Kartais gydytojus ir prie ligonio iškoneveikia. Arba nurodinėja, kokius vaistus skirti, nors patys neturi jokios kompetencijos. Grįžta brigada iš tokių iškvietimų papilkėjusiais veidais. O prieš akis darbas visą parą.

Nuo gimimo iki mirties

„Anksčiau besirengiančios gimdyti moterys lankydavosi moterų konsultacijoje, o dabar pasitaiko tokių, ypač iš asocialių šeimų, kurios nė karto pas gydytoją neapsilanko. Jeigu tai ne pirmas gimdymas, būna, kad gimdymą tenka priimti greitosios pagalbos automobilyje.

Staigiai prasidedančių gimdymų pasitaiko ir tvarkingose šeimose. Prisimenu, skambina vienas šoko ištiktas vyras ir šaukia, kad jo žmona gimdyti pradėjo. Nuraminome, paaiškinome, kaip elgtis, kol atvažiuosime. Sveikas berniukas gimė namuose“, - pasakoja V. Barankevičienė.

Neišvengiama tokio darbo palydovė ir mirtis. Medikai nuvyksta į namus konstatuoti mirties fakto, nes turi įsitikinti, kad nėra smurto požymių.

Greitosios pagalbos automobilyje visos gyvenimo spalvos. Ir visas gyvenimas – nuo gimimo iki mirties.

Iš Greitosios medicinos pagalbos stoties pajuda reanimobilis. Tokių – aprūpintų pačia moderniausia įranga – stotyje yra du. Vairuotojas Algis Meškonis sako dirbantis jau 20 metų, ir šis automobilis yra pats geriausias iš visų jo vairuotų. Šiuo metu jis lanko paramedikų kursus, kad galėtų suteikti ir kvalifikuotą medicinos pagalbą.

Nors visos Greitosios medicinos pagalbos stoties brigados turi būtinas priemones ir gali reanimuoti, minėtas automobilis siunčiamas pačiais sudėtingiausiais atvejais, kai ligonio gyvybei gresia pavojus.

Pagal reglamentą medikų brigada turi prisistatyti per 15 minučių nuo iškvietimo, tačiau reanimobilis važiuoja iš centrinės stoties, todėl jo atvykimo laikas priklauso nuo paciento gyvenamosios vietos. Vairuotojas įjungia sireną: per sankryžą važiuoja degant raudonam šviesoforo signalui, tačiau pirmumo teisės neturi. Dažnai kiti vairuotojai nei mato, nei girdi, kad atlekia „greitukė“, tad vairuotojas turi būti labai atidus.

Bėda, kai ligonis sveria gerokai per šimtą kilogramų, o jį reikia transportuoti. Nepaneš slaugytoja ar gydytoja su vairuotoju. Jeigu artimieji padėti negali ir yra dienos metas, reikia kviestis kaimynus ar prašyti pagalbos praeivių gatvėje. Buvo atvejis, kai neštuvai sulūžo nuo paciento, sveriančio 160 kg. Tokias išskirtiniais atvejais kviečiami gaisrininkai. Jų pagalbos reikia, kai žmogus išsikviečia pagalbą ir krinta be sąmonės nespėjęs atrakinti durų. Tenka laužti duris ar per langą lipti. Tada kviečiama ir policija.

Šį kartą prie paciento budi artimieji, jie įleidžia medikus. Išsigandę, bet emocijas tvardo ir dirbti netrukdo. Kai atvejis rimtas, pašaliniams geriau nesimaišyti.

Suteikus medicinos pagalbą, nuvežus pacientą į ligoninę, medikų brigada vėl grįžta į stotį laukti kito iškvietimo. Galima valandėlę ir atsikvėpti, arbatos išgerti, bet ilgai ilsėtis nėra kada. Vėl skambutis, iškvietimas, ir žmonės raudonomis liemenėmis šoka į Greitosios pagalbos automobilį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės (116)

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaist ų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo,...

Naują lengvatą siūlo nepaisydami negailestingų įspėjimų (62)

Prieš 12 metų Valstybės kontrolės atliktas auditas pridėtinės vertės mokesčio lengvatų...

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1191)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Lietuvių kišenės visuomet buvo tuštesnės nei Vakarų europiečių (3)

Šiandienės Lietuvos žmonės labiausiai nerimauja dėl augančių kainų. Šalies ekonominė ir...

Specialistas atskleidžia, kodėl geriausia būstą pirkti žiemą (13)

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni...

10 lengviausiai auginamų daržovių

„Mes visi po truputį mokėmės, kažko ir kažkaip“, - rašė Aleksandras Puškinas. Tačiau...

Skirtingos vilnos rūšys – kuri geriausia?

Kai pagalvojame apie vilną, greičiausiai, pirma į galvą ateinanti mintis yra odą griaužiantys...

Ortopedas traumatologas įvardijo pagrindinį dalyką norint išvengti žiaurių žiemos traumų (1)

Žiemą žmonės traumas patiria ir dėl netinkamos avalynės, drabužių ar neatidaus augintinio...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (169)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių (8)

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...