Turiningas režisierės Galinos Dauguvietytės (86 m.) gyvenimas aprašytas trijose autobiografinėse knygose, tačiau net ir pusmetį dėl lūžusios kojos namuose leidžianti viena spalvingiausių Lietuvos asmenybių turi ką naujo papasakoti, o apie labiausiai liūdinančius dalykus kalba optimistiškai ir net linksmai.
Galina Dauguvietytė
© LRT

„Nuo rugsėjo nebuvau lauke. Susilaužiau koją. Sėdžiu savo namų kalėjime. Tikra to žodžio prasme. Dabar jau vaikščioju, jau mečiau visus tuos pagalius, kaip aš vadinu, bet pradžioje buvo sunku. Reikėjo vaikščioti porą mėnesių su ramentais, o aš gi gyvenu viena. Bet jau dabar nereikia ramentų, jau judu, bet iki vasario dar tupėsiu namie“ - sako G. Dauguvietytė.

- Kaip po bohemiškai audringo gyvenimo atrodo vienatvė?

Vienatvę labai myliu, pradėjau mylėt. Matyt, gyvenime tiek triukšmingai gyvenau, kad vienatvė dabar yra kaip Visagalio dovana. Tik liūdna, nes aš beprotiškai mėgstu žiemą. Jaunystėje rudenį mėgau, o dabar jau labai daug metų žiemą. Prisimenu vaikystę, kai matau tokią žiemą. Tai laimė, kad visi mano langai išeina į Santuokų rūmų parką – iš balkono matau apsnigusius medžius, sodinius, ir tuo džiaugiuosi. Džiaugiuosi vienatve – esu viena, bet ne vieniša. Nemėgstu, kad mane kas lankytų, nenorėjau, kai vaikščiojau su pagaliais-ramentais. Ir dabar nelabai noriu, turiu keletą ištikimų draugų, tris žmones, kuriuos aš įsileidžiu.

- Net ir apie „namų kalėjimą“ kalbate linksmai. Kas užpildo įspūdžių už namų durų trūkumą?

Pernai dovanų gavau didelį televizorių. Netikėtai, čia būtų ne man galimybė. Namie mažai guliu, daug judu ir viskuo domiuosi. Domiuosi boksu, žiemos sportu, šuoliais nuo tramplino. Kanalų daug - nenuobodu. Serialų nežiūriu, išskyrus kartais „Naisių vasarą“. Ten kvepia kaimu, man patinka. Labai mėgstu švediškus filmus, taip pat kanadietiškus, australiškus, psichologinius detektyvus. Ir skaitau labai daug. Knyga yra mano vaistai, mano tabletės nuo visų ligų. Vyrui staigiai mirus, aš metus su puse niekur neišėjau, gulėjau ir skaičiau.

- Ar galite išskirti filmų filmą, knygų knygą, aktorių aktorių?

Mėgstu rimtais dokumentais paremtas istorines knygas. Patinka Romanovų, Tiudorų dinastijos. Taip pat mėgstu Holivudo aktorių biografijas, kurių daug turiu – nuo Gretos Harbo iki pat Elizabeth Taylor ar Marilyn Monroe. Filmą „Medisono grafystės tiltai“, kur vaidina Meryl Streep, galiu žiūrėti po penkis kartus. Labai mėgstu tamsiaodį aktorių Denzelį Vašingtoną. O šitie visi gražuoliai kaip Leonardas DiCaprio man įspūdžio nepalieka, tuščia vieta.

- Ką manote apie dabartinį kultūrinį Lietuvos gyvenimą?

Kadangi Lietuvoje kultūra paskutinėje vietoje, tai graudu ir gaila. Pasakysiu atvirai: tradicijos dingo. Maskvoje, Sankt Peterburge, taigi aktoriai vertinami. O pas mus, Dieve, yra aktoriai, kurie gal ir nepavalgo. Tos pagarbos menui nėra. Per mažai. Mėgstam, kaip sako, ėst vienas kitą. Čia jau mūsų kraujyje. Anksčiau teatrą žmonės garbino, turėjo mylimus aktorius. Ir dabar gal turi, bet aktoriai labai išsiblaškę po įvairius teatrus. Nėra stabilumo, kaip ir gyvenime. Tas pats kultūros ministro ieškojimas irgi... Galvojau, kad gal čia tyčiojasi... Na, bet dabar jau yra atrodo rimtas žmogus, pasižiūrėsim, negalima gi sakyt iš karto, gerai ar blogai. Reikia duot žmogui padirbt.

- Ko žmonėms palinkėsite ateinančiais metais?

Linkiu, kad gyvenimas taptų lengvesnis tiems, kuriems sunku. Kad nereikėtų šitų labdarų, kai senam žmogui reikia kažkur lėkti sriubos... Smetoniškoje Lietuvoje, jau jeigu neturtingas ar pijokas, tai silkės, bulvių ir makaronų vis tiek turėdavo. Ubagų ant gatvės aš nemačiau nie-ka-da! Palinkėsiu, kad visi turėtų ką pavalgyt, visi turėtų stogą virš galvos, kad nereiktų vargti, kad gyvenimas tikrai eitų nors po truputį geryn.

- Jūsų liūdesys vis tiek su linksmumo doze, kaip tai pavyksta?

Kaip aš sakau, gyvenu viršvalandžius. Ir reikia žiūrėt, kad jie praeitų gražiai, dorai. Viskas jau suplanuota ir į tai žiūriu labai normaliai. Apgalvojau, kad noriu tik į tėvoniją Biržus, kur mano tėvas, senelis gimė. Ant Nemunėlio kranto prabėgo mano vaikystė, ten bėgiojau basa, be kelnių. Noriu tik ten ir be jokių kapinių, paminklų, orkestrų. Mano vyras yra kremuotas, todėl tik supilt pelenus kartu gražioje vietoje. Ta mintis reikalavo susikaupimo, gilesnio pagalvojimo. Bet tas suplanavimas eina visai be liūdesio. Viskas turi praeit linksmai. Ir gali net „šnapso“ porą „čierkų“ užpilt. Aš nieko prieš, kadangi jaunystėj mėgau, tai gali man dar šitą malonumą padaryt.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (211)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (13)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas prie Karbauskio iki 2024 metų? (131)

Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus, muša būgnais kolega R....

Medikai įspėja saugotis: karštis grasina ilgalaikiu jautrumu ar net širdies smūgiu (33)

Vilnietis Paulius per karščius lauke pjovė šakas. Po kelių valandų intensyvaus darbo...

Šeši „Titaniko“ katastrofą išgyvenę žmonės ištrinti iš istorijos (2)

Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš...

Kauno r. avariniu būdu nutūpdytas lėktuvas, nukentėjo lietuvis instruktorius ir užsienietis papildyta 19:10 (164)

Sekmadienį 15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

10 metų Basanavičiaus gatvėje grojantis muzikantas: lietuvių muzikinis skonis, švelniai pasakius, yra prastas (61)

Vienas iš Palangos Jono Basanavičiaus gatvės akcentų – ten susirinkę performeriai. Vieni stovi...

Rimantė Kulvinskytė sugalvojo tobulą būdą, kaip suderinti motinystę ir darbą (33)

TV laidų vedėja, žurnalistė, verslininkė, kūrybininkė Rimantė Kulvinskytė yra ir itin...

Vienus suglumina, kitus prajuokina: žvilgtelėkite į naują „Crocs“ kūrinį (27)

Kroksai buvo sukurti kaip praktiška, patogi avalynė, mylių mylias nutolusi nuo mados pasaulio. Kas...

Bokso ringe rusą pranokęs ukrainietis užfiksavo unikalų pasiekimą (28)

Šeštadienį Maskvoje vykusiame „World Boxing Super Series“ turnyro finale ukrainietis...