aA
"Londonas - tiesiog rojus turistams", - sako fotografas Andrius Dambrauskas. Londone jau 11-us gyvenimo metus skaičiuojantis lietuvis pataria į Anglijos sostinę atvykstantiems turistams pasiklysti - "taip aptiksite vietas, kokių nerasite jokiame kelionių kataloge", - tikina fotografas. Apie emigraciją, gyvenimo Londone kasdienybę bei įsimintiniausią fotosesiją, kurios metu lietuvio gyvybei net grėsė pavojus - Andriaus Dambrausko interviu ANGLIJA.today skaitytojams.
© A.Dambrausko nuotr.

- Kaip atsidūrėte Londone - trumpai papasakokite savo emigracijos istoriją?

- Londone atsidūriau beveik per atsitiktinumą. Baigęs mokslus Lietuvoje (ko gero, kaip ir daugelis mūsų emigrantų) sugalvojau išvažiuoti į užsienį užsidirbti pinigų. Taip atsidūriau Šiaurės Anglijoje. Po kelių mėnesių sunkaus darbo fabrike nusprendžiau grįžti į Lietuvą, bet prieš tai norėjau Londoną pamatyti.

Taigi, užsisakiau skrydį iš Londono oro uosto. Atvykau čia trims dienoms ir apsistojau pas draugą. Jis man aprodė miestą, kurį iškart pamėgau. Draugas pasiūlė laikiną darbą ir aš nusprendžiau pabūti čia keletą savaičių. Kuo ilgiau čia buvau, tuo labiau man čia patiko. Nė nesupratau, kaip 11 metų praėjo nuo to laiko.

- Kaip save apibūdintumėte kaip fotografą - kokiais išskirtiniais bruožais pasižymi jūsų fotografijos/darbo procesas?

- Save kaip fotografą galėčiau apibūdinti keletu sakinių. Visų pirma, su manim lengva dirbti. Esu jaunatviškas ir entuziastingas. Mano darbo procesas priklauso nuo to, ką ir kur tenka fotografuoti.

Pavyzdžiui, pasiruošti fotografuoti vestuves trunka ganėtinai ilgai. Norisi susitikti su pora keletą kartų, aptarti smulkmenas, nuvažiuoti apžiūrėti vietą ir t.t. Jei klientas ateina į studiją - viskas daug paprasčiau. Jei aš važiuoju pas klientą, viskas dar kitaip. Kad ir koks užsakymas bebūtų, visada stengiuosi, kad klientas atsipalaiduotų.

- Nuo ko prasidėjo jūsų, kaip fotografo, karjera?

- Mano karjera prasidėjo nuo renginių fotografavimo. Aš visada su savimi turėdavau fotoaparatą ir mėgdavau fotografuoti. Man žmonės sakydavo, kad turiu "gerą akį" ir mano nuotraukos atrodo profesionaliai.

Taigi, vieną dieną mane pasikvietė pafotografuoti vakarėlį. Kaip dabar atsimenu, už tai gavau £50. Tai buvo neįtikėtina. Po to pradėjau domėtis fotografija kiek nuodugniau, išsiuntinėjau daug el. laiškų ir vieną dieną gavau darbo pasiūlymą fotografuoti renginius ledo bare ir administruoti internetinio puslapio fotogaleriją. Ten dirbdamas sutikau daug žmonių, išdalinau gausybę savo verslo kortelių ir po truputį pradėjau gauti įvairesnių užsakymų.

Fotografas apie įsimintiniausią fotosesiją: iš vietos sprukau su didžiausia adrenalino doze
© A.Dambrausko nuotr.

portfolioA nuotr. / Vestuvių fotografija

- Mėgstamiausias žanras fotografijoje.

- Ko gero, mėgstamiausias mano žanras yra mada. Aš labai mėgstu vestuvių fotografavimą, bet tai dažniausiai būna ganėtinai ilga ir įtempta diena. Jei kažką praleidi, antro šanso neturėsi - tad dažniausiai būna ganėtinai daug streso viską padaryti nepriekaištingai. Fotografuodamas madą, įprastai aš dirbu su stilistų, modelių, vizažistų ir t.t. komanda. Aš galiu kontroliuoti šviesą, tad jei kas nesigauna iš pirmo karto, visada gali bandyti dar kartą, dalintis mintimis ir idėjomis su kitais. Tai - tiesiog daug linksmiau.

- Kas yra geras fotografas - plataus profilio fotografas, o gal tas, kuris specializuojasi ir susitelkia vienoje srityje?

- Geras fotografas, mano nuomone, yra tas, kuris sugeba išlaikyti savo klientus patenkintus, visada tobulėti ir turėti pakankamai veiklos. Be abejo, fotografas, specializuojantis vienoje srityje, bus geresnis tos srities specialistas. Kaip ten bebūtų, man atrodo, kad tas, kuris nebijo išbandyti savęs naujuose dalykuose, turi didesnį potencialą.

Fotografas apie įsimintiniausią fotosesiją: iš vietos sprukau su didžiausia adrenalino doze
© A.Dambrausko nuotr.

portfolioA nuotr. / Vestuvių fotografija

- Stebint šiuolaikinę fotografiją, kas labiausiai džiugina/liūdina?

- Labiausiai mane džiugina tai, kad skaitmeninė fotografija atveria daugiau durų, nei pats gali įsivaizduoti. Žinant savo kameros galimybes, žinant savo įgūdžius su "photoshopu" ar "illustratoriumi", tu gali klientams pasiūlyti daug daugiau nei tik "pagautą kadrą". Paskutiniu metu aš pradėjau kurti muzikinius video - vien dėl to, kad galiu tai padaryti su savo skaitmenine kamera. Prieš 15 metų fotografuodamas juostelėmis aš apie tai net nebuvau pagalvojęs.

O labiausiai mane liūdina tai, kad konkurencija palieka labai daug nepastebėtų talentų. Kaip ten bebūtų, tai visgi yra verslas, ir dauguma kūrybingų žmonių/fotografų tiesiog neturi verslo gyslelės ir juos iš rinkos išstumia kažkas, turintis daugiau pažinčių.

Fotografas apie įsimintiniausią fotosesiją: iš vietos sprukau su didžiausia adrenalino doze
© A.Dambrausko nuotr.

[portfolioA nuotr.] portfolioA nuotr.

- Galbūt galite "nupiešti" įprastą fotografo dieną Londone?

- Visokių dienų būna. Jei neturiu užsakymo ir nereikia kažkur vykti, didžiausia mano dienos dalis praeina prie kompiterio, redaguojant nuotraukas ir siuntinejant el. laiškus. Kartais dienos atrodo tokios pačios, o kartais tenka išvažiuoti trims dienoms, ir viskas apsiverčia. Pati smagiausia dienos dalis būna tada, kai paskambina klientas padėkoti už gerai atliktą darbą ir prideda £200 prie sutartos sumos.

- Labiausiai įsiminusi fotosesija/užfiksuotas kadras.

- Man su darbu teko keliauti gan nemažai, bet ko gero, labiausiai įstrigusi fotosesija buvo Kaire. Viskas vyko ketvirtą valandą ryto Tahrir aikštėje, praėjus 6 mėnesiams po Hosni Mubarako nuvertimo. Tuo metu aikštėje buvo susirinkę Mubarako palaikytojai (radikali grupė). Aš fotografavau vieno iš revoliucijos iniciatorių vestuves ir jis labai norėjo nuotraukos aikštėje.

Taigi, mes išlipome iš mašinos, aš padariau keletą nuotraukų ir pastebėjau, kad prie mūsų artinasi būrys labai nepatenkintų žmonių. Net negaliu pasakyti, kiek laiko viskas truko - ar 5, ar 20 minučių, bet tas būrelis labai nepatenkintų žmonių griebė man už kameros, kažkas traukė man už rankos, kažkas traukė už drabužių. Kažkaip išsivadavęs, aš patraukiau mašinos link, bet tada būrelis žmonių apsupo mašiną ir pradėjo kažką rėkti arabiškai.

Man atrodo, tada aš susitaikiau su mintimi, kad tai mano paskutinioji. Kažkokiais būdais vairuotojas sugebėjo atidaryti duris, ir mes pasprukome su tokia adrenalino doze, kokios niekada nesu turėjęs.

Fotografas apie įsimintiniausią fotosesiją: iš vietos sprukau su didžiausia adrenalino doze
© A.Dambrausko nuotr.

portfolioA nuotr. / Londono akis

- Dažnas turistas, atvykęs į Londoną, įsiamžina prie Big Beno ar prie Londono akies. Galbūt galėtumėte duoti keletą patarimų, kaip turistai galėtų pasidaryti įdomesnių, "neklišinių" nuotraukų? O gal yra kažkokių kitų fotografijoms palankių vietų Londone?

- Londonas - tiesiog rojus turistams. Be abejo, reikia nusifotografuoti prie Big Beno, Tower Bridge'o ir t.t. Mano pasiūlymas būtų pasiklysti. Taip aptiksite vietas, kokių nerasite jokiame kelionių kataloge. Išeikite į miestą naktį. Laužykite stereotipus, fotografuokite iš apačios, iš viršaus, sukomponuokite kadrą kitaip. Ne visada viskas turi būti per vidurį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (41)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (6)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (50)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (60)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (357)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (447)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (6)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (19)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (231)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (116)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...