„Visada tikėjau, kad išauš diena, kai galėsiu gyventi įprastą gyvenimą, kurio taip stipriai netrikdytų epilepsijos priepuoliai“, - prisipažįsta 24-erių vilnietė Ieva. Ir ta diena išaušo, kuomet Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose jai buvo taikytas chirurginis epilepsijos gydymas.
© Shutterstock nuotr.

Priepuoliai buvo vis agresyvesni

Pirmieji ligos požymiai Ievai pasireiškė dar ankstyvoje vaikystėje.

„Aš patirdavau tiek sudėtinguosius, tiek ir paprastuosius epilepsijos priepuolius. Pastarieji buvo žymiai dažnesni. Ligos eigoje priepuoliai darėsi agresyvesni. Sudėtingųjų priepuolių dažnis kito nuo vieno priepuolio per keletą metų iki daugiau nei vieno priepuolio per metus. Paskutiniu laikotarpiu priepuoliai pasireikšdavo ištisomis serijomis“, - pasakoja Vilniuje gyvenanti mergina.

Daugelį metų merginai mokykloje buvo taikomi apribojimai dėl krūvio kūno kultūros pamokų metu arba nuo šių ji būdavo visai atleidžiama. Kasmet apribojimų daugėjo. Nepaisant to, mergina baigė universitetą (ekonomikos bakalaurą ir magistrą MRU).

„Priepuoliai paskaitose kiekvieną kartą keldavo stresą, nes būdavo daug manęs nepažįstančių ir apie ligą nežinančių žmonių. Bet didžiausias sukrėtimas įvyko tuomet, kai vykstant miesto autobusu namo mane ištiko priepuolis. Maždaug dešimtą valandą vakaro važiavau viena, su manimi nebuvo nei artimųjų, nei draugų. Lyg to būtų maža, stovėjau – taigi galimybės susižeisti buvo dar didesnės. Tą kartą viskas baigėsi ganėtinai laimingai. Žinoma, mėlynės gijo ilgai, tačiau niekas nelūžo. Šalia atsirado žmonių, iškvietusių greitąją pagalbą. Buvau paguldyta į ligoninę, o po poros savaičių iš jos išėjusi bijojau ne tik važiuoti autobusu, bet ir vaikščioti gatvėmis. Bet kada buvo tikimybė šiai istorijai pasikartoti. Baimė vaikščioti gatvėmis su laiku praėjo, tačiau net ir dabar įlipusi į viešąjį transportą prisimenu tą įvykį ir labiau rūpinuosi savo saugumu“, - pasakoja mergina.

Džiaugiasi, kad surizikavo

„Viltis išsivaduoti iš mane varginančių priepuolių atsirado tuomet, kai man buvo pasiūlytas chirurginis epilepsijos gydymo būdas. Žinoma, nedvejodama sutikau, nors toks gydymo būdas mane kiek ir gąsdino. Bet aš tikiu gydytojais, kurie yra savo srities specialistai. Operacijos metu buvo pašalintas židinys – pagrindinė epilepsijos priepuolių priežastis. Esu ir visada liksiu be galo dėkinga mane gydžiusiems medikams.

Dabar jaučiuosi gerai. Su kiekviena diena vis labiau grįžtu į man įprastą gyvenimo ritmą. Po operacijos nebuvo nė vieno epilepsijos priepuolio, tikiuosi, tokie teigiami rezultatai išliks ir ateityje. Tikiuosi, ir daugiau teigiamų gyvenimo pokyčių: naujo darbo, šeimos sukūrimo, galbūt ir tolesnių mokslų universitete. Svajonių yra daug, dabar tikiuosi, kad ir sveikata leis jas įgyvendinti“, - sako mergina.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Neurologijos klinikos Epilepsijos ir kitų paroksizminių būklių sektoriaus vadovė doc. dr. Giedrė Jurkevičienė:

- Sakykite, ar epilepsija yra išgydoma?

- Diagnozavus epilepsiją, skiriamas gydymas vaistais nuo epilepsijos. Tačiau ne kiekvienam pacientui, taikant gydymą vaistais, pavyksta išsivaduoti nuo epilepsijos priepuolių – maždaug trisdešimt procentų sergančiųjų priepuoliai vis tiek kartojasi. Tai reiškia, kad šie pacientai serga vadinamąja gydymui atsparia epilepsija. Šiuo metu atsparia gydymui vadinama tokios eigos epilepsija, kai po reguliaraus gydymo bent dviem tinkamai parinktais, gerai toleruojamais vaistais (gydant vienu vaistu ar jų deriniu) epilepsijos priepuoliai vis tiek kartojasi.

- Kokios yra dažniausios epilepsijos priežastys?

- Epilepsija – viena dažniausių lėtinių neurologinių ligų. Ją sukelia įvairios priežastys, pavyzdžiui, galvos smegenų pažeidimas (dėl insulto, traumos, neuroinfekcijos ir kt.), genetiniai veiksniai, o kartais priežastis lieka neaiški net ir atlikus išsamius šiuolaikinius tyrimus. Epilepsija priklauso toms ligoms, kuriomis žmonės gali susirgti nepriklausomai nuo lyties ir bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai susergama pirmaisiais trimis gyvenimo dešimtmečiais. Po to naujai susirgusiųjų skaičius mažėja, o vyresniame amžiuje vėl ima didėti.

- Šios ligos atvejais ką geriausio gali „pasiūlyti“ medicina? Kokie yra naujausi epilepsijos gydymo metodai pasaulyje?

- Jei pacientas serga gydymui atsparia epilepsija, turėtų būti svarstoma ir chirurginio epilepsijos gydymo galimybė. Chirurginį epilepsijos gydymą galima taikyti ne kiekvienam sergančiajam. Prieš priimant sprendimą dėl galimybės taikyti chirurginį gydymą, būtina kruopšti pacientų atranka. Atliekamas priešchirurginis paciento ištyrimas, identifikuojant epileptogeninį židinį, įvertinant chirurginio epilepsijos gydymo tikėtiną naudą priepuolių kontrolei, pažinimo funkcijoms, paciento gyvenimo kokybei bei galimą operacinio gydymo riziką. Tai - komandinis neurologo ar vaikų neurologo, neurochirurgo, radiologo, psichologo darbas. Vertinama ne tik klinikinė paciento patiriamų epilepsijos priepuolių išraiška, bet atliekami ir tyrimai.

Vienas pagrindinių tyrimų epilepsijai diagnozuoti yra elektroencefalograma (EEG). Siekiant kuo tiksliau identifikuoti funkcinį epileptogeninį židinį, priešchirurginio ištyrimo metu atliekamas visas spektras encefalografinių tyrimų – EEG tiek būdravimo, tiek miego metu, ilgalaikis EEG vaizdo monitoravimas. Elektroencefalogramos registruojamos ne tik tarp epilepsijos priepuolių, bet ir jų metu. Kartais, tikslinant epileptogeninio židinio vietą, EEG atliekama ir įvedus elektrodus į smegenis. Struktūrinių galvos smegenų pakitimų įvertinimui būtina atlikti pakankamo galingumo magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą.

Jei po šių tyrimų dėl epileptogeninio židinio (ar židinių) lokalizacijos kyla abejonių, papildomai atliekami ir funkciniai neurovizualiniai tyrimai (PET, SPECT) su izotopais. Pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimo metu nustatyta hipometabolizmo sritis galvos smegenyse gali daug lemti nustatant epileptogeninį židinį. Būtinas ir paciento neuropsichologinis tyrimas.

Tik apibendrinus visus klinikinius ir instrumentinių tyrimų duomenis priimamas sprendimas, ar konkrečiam pacientui galima taikyti chirurginį epilepsijos gydymą. Gerų chirurginio epilepsijos gydymo rezultatų galima tikėtis, kai po išsamaus priešchirurginio ištyrimo visų tyrimų rezultatai rodo tą patį epileptogeninį židinį.

Džiugu, kad Kauno klinikose yra reikiama infrastruktūra ir dirba visa minėtų specialistų komanda, galinti užtikrinti tinkamą sergančiojo epilepsija ištyrimą, taip pat ir priešchirurginį, bei gydymą – tiek medikamentinį, tiek chirurginį.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (175)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės (30)

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Ukrainiečiai automobilius graibsto net iš metalo supirkėjų (33)

„Parduoti galima viską, kas dar kruta“, - juokiasi Kauno automobilių turgaus vadovas...

Putinas pripažino siūlęs Trumpui sandėrį dėl Ukrainos (58)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas , pasak naujienų agentūros „Bloomberg“ šaltinių,...

5 mitai apie išgyvenimą gamtoje, kuriais tikėti pavojinga (8)

Būdami vaikais dažnai žiūrėjome dokumentiką apie gamtą. Joje dažnai sukosi vaizdai apie...

71-erių milijonieriaus Stasio Brundzos žmona kreipėsi į teismą dėl skyrybų (20)

Verslininkas, automobilių kolekcionierius, buvęs garsus lenktynininkas bei politikas Stasys Brundza...

Dvi skirtingos Amerikos: kodėl vienos gyventojai nesididžiuoja būdami amerikiečiai (20)

Politikoje įprasta, kad dvi pusės siekia to paties, tik skirtingomis priemonėmis, deja, JAV...

Daugumai įprasti dalykai, kurie paverčia namus nejaukiais ir netvarkingais

Namuose yra daugybė dalykų, prie kurių esame pripratę ir kuriuos laikome naudingais. Tačiau tiesa...

Visų taip mėgstami ledai: kiek, kada ir kokių? naminių ledų receptas (1)

Mitybos specialistė, tinklaraščio „ vaikumityba .lt“ autorė Vaida Kurpienė įsitikinusi,...

Ekspertė: lietuvių specialistai panašūs į norvegus, bet šykšti investicijų (1)

„Pagal specialistų paruošimą neatsiliekame nuo norvegų, tik vis dar šykštime investicijoms“,...