aA
Ji kaupia dulkes, greitai dėvisi, bet yra unikali ir net šiame technologijų amžiuje nepraranda žavesio. Buvusi tik utilitarus daiktas, dabar tekstilė žengia už praktinio naudojimo ribų. Tampa namų puošmena, dekoracija, bylojančia apie šeimininko skonį, išsilavinimą ir net turtus. Dailininkė Džina Jasiūnienė – viena iš tų, kurie kuria šį nepraktišką meną.
D.Jasiūnienės "Moteris be veido".
© DEKO (D.Jasiūnienės, J.Žilio nuotr.)
- Kas yra tekstilė ir kokius pojūčius ji sukelia?

Tekstilė supa mus, ji arčiausiai kūno: drabužiai, patalynė, rankšluosčiai. Ką jau kalbėti apie gobelenus, kilimus, užuolaidas, staltieses, pagalvėles, kurių tikrai yra kiekvienuose namuose.

Man tekstilės samprata dar platesnė – tai viskas, kas nerta, pinta, sukurta žmogaus rankomis, kas nors sunerta iš vielų, kad ir vielinė tvora, tinklas, pinti iš vytelių daiktai, net medžių vainikai ar šaknų raizginiai.

Tekstilė – tai kažkas šilto, švelnaus. Ir ne tik tiesiogine prasme. Namams ji suteikia jaukumo. Juk kaip tik jo ieškodami perkame lovatiesę, pagalvėlę, kilimą, užuolaidas.

D.Jasiūnienės "Mergaitė raudona suknele"
© DEKO (D.Jasiūnienės, J.Žilio nuotr.)

Joks, net pats moderniausias, minimalistinis ar technokratinis interjeras neįmanomas be tekstilės. Net jei atsisakysime visko, jei namie bus tik stiklas ir metalas, vis tiek liks patalynė, rankšluosčiai – jų dar niekas negali pakeisti.

- Kaip kilo mintis tapyti ant audinio?

Visuomet norėjau tapyti. Tai kodėl ne ant audinio, jei jau esu tekstilininkė, studijų metu išmokusi pačių įvairiausių tekstilės technikų. Mano darbai – tai savotiškas bandymas sujungti tapybą ir tekstilę. Didžiausią dėmesį skiriu audiniui, jis ir yra pagrindinis mano įkvėpimo šaltinis. Ant jo tapydama siekiu išryškinti faktūras, piešinį.

- Kas diktuoja temą – audinys? Ar iš pradžių vaizduotėje gimsta vizija, o paskui ieškote, kaip ją perkelti į tikrovę?

Būna ir taip, ir kitaip. Dažnai vaikštinėjančiai po parduotuves staiga žybteli mintis, ir jau matau, kas gali išeiti iš vieno ar kito audinio. Pavyzdžiui, kartą pamačiau kartūno smulkiomis gėlytėmis. Išsyk priminė dukters nešiotą suknelę. Taip ant šio audinio gimė jos portretas. Kartais ieškai ko nors konkretaus. Ir dažnai randi ten, kur visai nesitikėjai.

D.Jasiūnienės "Moteris be veido"
© DEKO (D.Jasiūnienės, J.Žilio nuotr.)

Mane įkvepia raštai, spalvos. Tekstūros, marginimas. Visi mano darbai atlikti ant skirtingų fabrikinės gamybos audinių, naudojamų buityje, – tai staltiesės, užuolaidos, lovatiesės, paklodės. O vienas – net ant impilų medžiagos.

Dekoruodama šiuos audinius, kurie jau savaime yra mūsų buities dekoras, norėjau kiek ironiškai pažvelgti į dabartinio interjero tendencijas.

- Kokios jos?

Mūsų gyvenamoji erdvė tampa dekoracija. Todėl ir mano tapybos ant audinio darbų ciklas vadinasi „Dekoracijos“. Juolab kad audiniai, ant kurių tapau, ir taip buityje – fonas. Interjeras juk ir yra dekoracija. Natūralu, kad žmogus kuria savo aplinką. Tai kaip žaidimas. Todėl tas dekoracijas kuo dažniau keiti, tuo geriau.

Prisiminkime lietuviškus audinius, pavyzdžiui, lovatieses, kuriose mainosi ryškios spalvos ir raštai. Juk jos tokios dėl to, kad visuomet žmonės norėjo gyventi gražiai, svarbi buvo ne vien praktinė daiktų, šiuo atveju tekstilės, paskirtis. Ne menkesnis vaidmuo teko ir estetikai.

Be to, tekstilė – tai ta dekoracijų dalis, kurią pakeisti lengviausia ir pigiausia. Naujos užuolaidos, lovatiesė – ir to pakanka.

- Sakėte, kad kurdama visiškai negalvojate apie praktinę savo darbų paskirtį. Bet jie tą paskirtį tarsi savaime įgyja, nes gali tapti akcentu įvairių stilių interjerui.

Iš tiesų kurdama galvoju tik apie kūrybą, o ne apie jos pritaikymą. Bet mano tapybos ant audinio darbai nėra tinkami didelėms parodų salėms, visuomeninės paskirties patalpoms, jie geriausiai įsikomponuoja nedidelėse namų erdvėse. Kita vertus, tekstilė, kaip ir kitos vaizduojamojo meno rūšys, skirta tam tikra prasme vartoti – gėrėtis, grožėtis akimis.

- Prieš kelerius metus sukurtas jūsų bakalauro darbas „Avys“ irgi kuo puikiausiai gali rasti vietą daugelio mūsų namuose – kaip jis gimė?

Žiūrėjau, kaip visi aplinkui iš vilnos velia įvairius gražius dalykėlius, ir užsikabinau. Tik tos mano avys didelės, labiau dekoratyvios. Jos gali kabėti palubėje tarsi neatpažinti objektai, gali gulėti ant sofos kaip kokios pagalvėlės ar ant kilimo kaip dekoratyviniai akcentai.

D.Jasiūnienės "Morčiaus belaukiant"
© DEKO (D.Jasiūnienės, J.Žilio nuotr.)

Priklauso nuo vaizduotės. Man pavyko sukurti originalią techniką. Iš pradžių vilną apdoroju skalbiamąja mašina, paskui formuoju žirklutėmis, peiliukais. Vilna – tai šiluma, jaukumas, o kaip tik to beveik visi, norime pripažinti ar ne, siekiame įpūsti savo namų dvasiai.

- Ar tekstilė praktiška?

Ne, ji kaupia dulkes, greitai dėvisi. Tačiau juk ne dėl to ja puošiame namus. Ji unikali, net ir šiame naujųjų technologijų amžiuje nepraranda žavesio, netrenkia naftalinu ir jos pakeisti, bent jau kol kas, neįmanoma. Esu tuo įsitikinusi.

Džina Jasiūnienė
© DEKO (D.Jasiūnienės, J.Žilio nuotr.)

„Iš tiesų kurdama galvoju tik apie kūrybą, o ne apie jos pritaikymą. Kita vertus, tekstilė, kaip ir kitos vaizduojamojo meno rūšys, skirta tam tikra prasme vartoti – gėrėtis, grožėtis akimis.”

Gruodžio DEKO numeryje skaitykite:

Ugnies ir šalčio kokteilis. Patarimai, kaip per šventes papuošti savo namus — ir viduje, ir lauke. 1000 kičo veidų. Kičas yra blogis, kuris įsliūkina į mūsų namus apsimetęs gėriu. Kaip jį atpažinti?

Skarotasis simbolis. Per Kalėdas galima papuošti ne tik miško eglutę, bet ir išaugintą vazone ir netgi ne eglutę.

Su šeimos aura. Brito ir lietuvės namuose užburia ne tik šviesa ir erdvė, bet ir šeimininkų pomėgius ir šeimos istoriją atspindintis interjeras.

Angelų krikštamotė. Tarp Nemuno kilpų gyvenanti tautodailininkė teigia, kad angelus drožia moterys, o vyrai — velnius.

Kalėdų kvapai. Ką ant Kalėdų stalo deda skandinavai?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sinoptikė: temperatūra priartės prie 30 laipsnių, kils ir škvaliukai (1)

Lietuvoje orai pastaruoju metu, anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyr. specialistės...

Profesorius Landsbergis: mes Europoje galime tapti labai reikšmingi (68)

Europos Parlamento ( EP ) rinkimų debatai pirmadienį, gegužės 20 d., į DELFI studiją pakvietė...

Nausėdos štabo atsakas konservatoriams: matyti, tam buvo rengtasi iš anksto (309)

„Noriu pasveikinti mūsų kolegas oponentus su puikiai sukurtu politiniu įvykiu, matosi, kad tikrai...

Laukė vieno vaikelio, o gavo du: visos sukauptos žinios išgaravo akimirksniu (15)

Trečioji praėjusios savaitės DELFI ir „ Kidy Tour “ metų šeimos konkurso šeima...

Vilniaus miesto savivaldybės pastatas neatlaikė įtampos: besirenkant rinkėjams pažiro šukės (5)

Pirmadienio popietę į Vilniaus miesto savivaldybę balsuoti atvykusius rinkėjus išgąsdino...

„Žalgiris“ turi pirmąjį naujoką – Belgrade atsiskleidusį aukštaūgį (2)

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmą naujoką, kuris klubo garbę gins kitame sezone. Serbijos...

Šapoka: tie, kurie dirba su šešėliu – nevykėliai (2)

Nuo pirmadienio visoje Lietuvoje prasidėjo savaitę truksianti kasmetė akcija „ Šioje šalyje...

„The Guardian“: Skripalių nuodytojai sulaukė mįslingo skambučio (44)

Vyriškiai iš Rusijos, įtariami Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimu Solsberyje, išpuolio...

Dėl galimo Sandros Grafininos nužudymo įtariamam jos sutuoktiniui – negailestingas teismo sprendimas (47)

Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusi buvusios „Olialia pupytės" Sandros Grafininos dingimo...

Olandijos lietuvės turi pasiūlymą Lietuvai: vairuotojai turi per daug privilegijų (12)

Dviračių šalimi Olandija vadinama ne be reikalo, skaičiuojama, kad šioje šalyje vienam...