Gydytojas nuo vaikystės

Šiaurės Afrikos šalyje Alžyre gimęs P.Dukanas vaikystę apibūdina kaip idealų laikotarpį, kai jam nieko netrūko. „Pro namų langą mačiau jūrą ir kiekvieną naktį girdėdavau bangų ošimą. Kasryt mačiau saulės spindulių žaismą ir galvodavau, kad tai kažkas, kas man labai padeda.

Tame name gyvenau su mama, tėčiu ir dviem broliais. Mama buvo išskirtinė, o tėvas labai griežtas. Tai geras derinys, nes tėvas mane išmokė gyvenimo tiesų ir taisyklių, o mama išugdė emocionalumą. Tai galima palyginti su augalu, kuriam pakanka ir vandens, ir šviesos“, - prisiminė P.Dukanas.

Pasakodamas apie vaikystę, dietologas užsiminė apie jį ištikdavusius panikos priepuolius, kuriuos, norėdama sūnui padėti, mama „gydė“ imituodama, jog jam leidžia vaistus. Tada P.Dukanui buvo dešimt metų ir nuo to laiko jis susidomėjo medicina: „Tapau mažuoju gydytoju. Vaistus „leisdavau“ šeimai, draugams ir nuo tada pradėjau galvoti apie mediciną.“

Pinigai nepakeitė nieko

Keliai P.Dukaną atvedė į Paryžių, kur iš pradžių jis dirbo neurologu, o vėliau pasinėrė į dietologiją. Dietologu jis dirbo keturiasdešimt metų, per kuriuos išleido devyniolika knygų apie sveiką mitybą ir antsvorio metimą, o savo garsiąją Dukano dietą pristatė 2000-aisiais. Gal ši dieta ir nebūtų sukurta, jei antsvorio atsikratyti norėjęs Dukano draugas nebūtų paprašęs sukurti tokią dietą, kurios metu būtų galima neatsisakyti mėsos.

Tada P.Dukanas sukūrė viliojamai skambančią dietą, kurios metu galima valgyti neribojant dozių ir neskaičiuojant kalorijų, o jos efektas greitas ir ilgalaikis.

Dukano dieta skirstoma į keturis etapus: Puolimas – ne daugiau nei dešimt dienų valgomas tik baltyminis maistas, o svoris šiuo metu krenta labai greitai. Kaitaliojimas – jis pagrįstas grynųjų baltymų dienų ir baltymų su daržovėmis dienų kaitaliojimu. Stabilizavimas – organizmas pradedamas pratinti prie normalaus maisto, tačiau per antrąjį etapą ištirpusių kilogramų skaičius dauginamas iš devynių – taip nustatoma šio etapo trukmė.

Kasdienis etapas – galima valgyti viską, bet nepersivalgyti ir būtina vieną dieną per savaitę valgyti tik baltyminį maistą – ir taip visą gyvenimą. P.Dukano dieta tapo vienu perkamiausių bestselerių pasaulyje, ją išbandė ir gerais rezultatais džiaugėsi daug garsenybių - Dženifer Lopez, Gizelė Biundchen, Penélope Cruz, Jessica Szohr, Kate Middleton ir k t. Žurnalistui pasiteiravus, turbūt P.Dukanas dabar uždirba milijardus, dietologas buvo kuklus.

„Aš vis dar gyvenu tame pačiame bute Paryžiuje, kartu su žmona. Ne, mes neturime jachtos… Bet turime namą Ispanijoje ir jis yra vienintelė mūsų prabanga“, - kalbėjo P.Dukanas. Netoli Eifelio bokšto gyvenantis dietologas mėgsta eiti pasivaikščioti vakarais ir stebėti apšviestą bokštą, taip pat sakė, jog neturi automobilio ir jam užtenka visuomeninio transporto, o laisvalaikiu jis mėgsta gaminti maistą.

Vertina prieštaringai

Kai P.Dukano dieta pasaulyje tapo viena populiariausių, atsidaro nemažai dietos minusų įžvelgusių skeptikų. Dietologas tuomet save išbraukė iš Prancūzijos gydytojų registro sąrašų, tačiau jo dietos pasaulis kaip laikėsi, taip laikosi, o pats P.Dukanas teigia, jog didžioji dalis priešiškai nusiteikusių kritikuotojų tai daro tik siekdami asmeninės naudos.

„Devyniasdešimt procentų kritikos atėjo iš maisto pramonės lobistų pusės. Manau, kad jeigu jie būtų apie mane žinoję iki tol, kol dar nebuvau žymus, būtų mane nužudę, bet dabar jau per vėlu“, - sakė P.Dukanas.

Klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė:

Dietas, kurių pagrindas yra padidintas baltymų kiekis (Atkinsono, Kremliaus, Dukano ir kt.) medicina vertina neigiamai, kaip riziką, nes nėra žinoma, kokia yra bandančiojo sveikatos būklė. Taip, Dukano dietą sudaro keli etapai, kurių metu vartojami ir angliavandeniai (maistinės skaidulos), tačiau, kad ir kaip ją „beapvilktum”, jos pagrindas yra baltymai. Galima pasakyti vienareikšmiškai – mityboje turi būti angliavandenių, baltymų ir riebalų balansas, o kai jo nėra, ilgainiui išsivysto medžiagų apykaitos sutrikimai.

Yra atvejų, kai staigaus svorio mažinimo siekiama specialiai, taikant labai mažo kalorijų kiekio dietą. Bet tai išskirtiniai atvejai, kai žmogui dėl viršsvorio gresia infarktas, jis turi problemų su kraujagyslėmis, ar yra ruošiamas operacijai ir yra nuolatos stebimas medikų, atliekant būtinus laboratorinius tyrimus. Tačiau visais kitais, dažniausiai pasitaikančiais atvejais, kai žmogus nėra ligoninėje ir dietos pradeda laikytis apie tai pasiskaitęs žurnaluose – rizikuoja.

Ši dieta duoda greitus rezultatus, todėl žmonės ją „pasigauna”. Kas vyksta, kai staigiai krenta svoris? Kai trūksta iš angliavandenių pasigaminančios gliukozės, žmogui trūksta energijos net gyvybiškai svarbioms funkcijoms – virškinti maistą, miegoti, judėti… Tuomet energiją organizmas pradeda imti iš riebalų, juos skaldo, taip savotiškai organizmui mesdamas gelbėjimosi ratą ir todėl greitai lieknėjama. Tačiau šis procesas nėra natūralus ir žmogaus organizme vykti neturėtų.

Greitai krentant svoriui, kai organizmas medžiagų trūkumą kompensuoja naudodamas savo riebalus, organizme susidaro toksiški ketoniniai kūnai. Tokiu būdu atsiranda rūgštinė terpė ir, grubiai tariant, ketoniniais kūnais yra ardoma, pažeidžiama inkstų funkcija. Apibendrinus galima pasakyti, kad laikydamasis baltyminių dietų, žmogus lieknėja savo sveikatos sąskaita.

- Teigiama, kad baigus laikytis dietos, žmogus gali grįžti į įprastas vėžes ir valgyti ką nori – P. Dukanas paliko tik vieną privalomą apribojimą – vieną dieną per savaitę valgyti tik baltyminį maistą. Galbūt toks patarimas tinka visiems, kurie nesilaiko jokios dietos?

Tai yra viena iškrovos dienų forma. Taip, nepakenks, jeigu vieną dieną per savaitę valgysime tik baltyminį maistą. Tačiau šis patarimas su Dukano dietos etapais neturi jokio sąryšio, nes nutukimo gydymui šis būdas taikomas gan seniai. Iškrovos diena yra rekomenduojama, nes jos metu padidinamas riebalų atsargų eikvojimas, skysčių išsiskyrimas.

Po iškrovos dienos dingsta sunkumo jausmas, pagerėja nuotaika. Bet tos dienos metu nebūtina maitintis tik baltyminiu maistu. Šiuo atveju yra pateikta labai skambiai - „Visą gyvenimą”. O iš tiesų tokios iškrovos esmė yra ne būtent baltyminiame maiste. Galima valgyti tiek angliavandeniais, tiek baltymais. turtingą maistą.

Tarkime, per dieną galima suvalgyti pusę kilogramo varškės ant jos užpylus 200 ml. lieso pieno ar išgerti du litrus lieso kefyro – iškrovos dieną tai bus baltyminis maistas. Arba galima valgyti tiesiog tik daržoves ar vaisius, pvz., 0,9 kg garuose troškintų įvairių daržovių ar 2 kg. arbūzo ar obuolių. Baltyminės iškrovos dienos tinka, dirbant lengvą fizinį darbą ir yra „sotesnės“, nei angliavandeninės.

Šaltinis
Temos
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės