Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens žydų kilmės asmeniui. Tai buvo gyvenimo realijos, su kuriomis susidūrė zoologijos sode dirbę Janas ir Antonina Zabinskiai, kai Antrojo pasaulinio karo metais nacistinė Vokietija įsiveržė į Lenkiją. Tačiau šios poros nuopelnai buvo didesni, negu pasiūlyta stiklinė vandens.
Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona
© Vida Press

Trejus metus savo zoologijos sode jie slėpė ir suteikė prieglobstį beveik 300 žydų ir sukilimo dalyvių, rašo biography.com.

Remiantis Antoninos dienoraščiu, ši didvyriška istorija yra virtusi filmu „The Zookeeper's Wife“ („Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona“), kurio premjera įvyko 2017 metais.

Per Adolfo Hitlerio valdymo apogėjų Janas Zabinskis ėjo Varšuvos zoologijos sodo direktoriaus pareigas ir nacių valdžios buvo paskirtas miesto parkų priežiūros vadovu. Jis taip pat slapta priklausė Lenkijos rezistentų judėjimui ir naudojosi savo profesine padėtimi, kad patektų į Varšuvos getą ir perduotų maisto žydams ar išgabentų žydus iš geto.

Varšuvos zoologijos sodas
Varšuvos zoologijos sodas
© Wikipedia Commons

Nors Antonina žinojo, kad jos vyras dalyvauja pasipriešinimo judėjime, tačiau nė neįtarė tikrojo jo veiksmų masto. Iš tikrųjų Janas buvo labai aktyvus: jis paslapčiomis gabendavo ginklus, gamindavo sprogmenis, padėdavo nuversti traukinius ir net užnuodydavo mėsą, kuri būdavo tiekiama naciams.

Nors buvo užkietėjęs ateistas, Janas savo ryžtą padėti žydams grindė humaniškumu. „Aš nepriklausau jokiai partijai, ir okupacijos metais nesivadovavau jokios partijos programa, – teigė jis. – Mano darbai buvo ir yra tam tikros psichologinės jausenos pasekmė, pažangaus, humaniško auklėjimo, kurį gavau šeimoje ir Kreczmaro vidurinėje mokykloje, rezultatas. Daugelį kartų bandžiau analizuoti, kodėl žmonės taip nemėgsta žydų, ir negalėjau surasti jokių priežasčių, išskyrus dirbtinai suformuotas“.

Janas Zabinskis
Janas Zabinskis
© Wikipedia Commons

Tačiau, deja, jam nepavyko išvengti kalėjimo. 1944 metais Janas dalyvavo Varšuvos sukilime, buvo sužeistas ir sučiuptas vokiečių. Kol jis kalėjo, jo žmona Antonina su sūnumi Ryszardu toliau zoologijos sode glaudė žydus.

Antonina, kuri buvo uoli katalikė ir per Rusijos bolševikų revoliuciją neteko savo tėvų, asmeniškai buvo patyrusi skaudžius karo smūgius. Nors buvo nervinga ir baikšti, ji neleido, kad baimė ir tėvų netektis sutrukdytų teikti pagalbą žmonėms, kurie bandė pabėgti nuo nacių. Antonina, mylėjusi gyvūnus ir maniusi, kad svarbi yra kiekviena gyva būtybė, atliko neįkainojamą vaidmenį gelbstint šimtus žydų.

Antonina Zabinski
Antonina Zabinski
© Wikipedia Commons

„Žvelgiau į juos, apimta nevilties, – teigė ji. – Jų išvaizda ir tai, kaip jie kalbėjo, nepaliko jokių iliuzijų. ... Jutau begalinę kaltę dėl savo pačios bejėgiškumo ir baimės“.

Nors didžioji dalis zoologijos sodo per bombardavimus buvo sugriauta, Antonina, Janas ir jųdviejų sūnus leido žydams slėptis tuščiuose gyvūnų garduose, savo namuose (kartais vienu metu juose gyvendavo iki dešimties žydų) ir požeminiuose tuneliuose. Antonina su bėgliais bendraudavo per muziką: ji grodavo tam tikrą melodiją, kai jiems reikėdavo slėptis, ir užgrodavo kitą muziką, kai jie galėdavo išlįsti.

Ji netgi perdažė visos žydų šeimos narių plaukus, kad užmaskuotų jų kilmę. Kad neskambėtų žydiški vardai, Antonina kai kurias žydų šeimas praminė gyvūnų pavadinimais (pavyzdžiui, Voverės, Žiurkėnai, Fazanai), o kai kuriems gyvūnams duodavo žmonių vardus.

Kaip ir filme, tikrajame gyvenime Zabinskių istorija baigėsi laimingai. Janas kalėjime išgyveno ir grįžo į savo šeimą. Vėliau jis pradėjo dirbti Valstybinėje gamtos apsaugos komisijoje ir parašė 60 mokslinių knygų.

Iš 300 asmenų, kuriuos išgelbėjo Zabinskiai, karo metais mirė tik du. Visi kiti liko gyvi ir vėliau rado prieglobstį kitur.

1968 metais Izraelio valstybė suteikė Zabinskiams Pasaulio Tautų teisuolių titulus – garbės vardus, kurie suteikiami visiems drąsiems žmonėms, Holokausto metais padėjusiems gelbėti žydus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Keturių mažamečių mama kaimu grožisi valydama kaminą (15)

Vaikštome su Daiva Mikelioniene jos šeimos sodyboje Verstaminų kaime. Apžiūrėti visam turtui...

Prakeiksmas yra ne juokai: ar tai tikrovė, ar tik silpnų žmonių baimės? (68)

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas DELFI teigia, kad prakeikti galima tik tuos, kurie yra...

Ligoninių pertvarka: žmonės bijo, kad susirgę nebeturės kur eiti (31)

Seimui rengiantis spręsti, ką daryti su prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymais pataisyti...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (244)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (663)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Jau po poros metų tokių specialistų paklausa išaugs triskart (9)

Vos už poros metų – 2020-aisiais – Lietuvoje reikės nemažiau kaip 300 informacinių sistemų,...

Gyvybingumu stebinantis interjeras: dizaineriai laužė visus stereotipus (4)

Įsiurbti į pilką didmiesčio kasdienybės rutiną dažnai pasvajojame apie pabėgimą į pavasario...

Į šią šalį verta vykti vien dėl maisto: viskas, ką būtina paragauti Portugalijoje (39)

Portugalijoje praleidau 12 dienų , gyvenau 3 miestuose, pamačiau labai daug, paragavau dar daugiau....

Apgaulingas vasaros karštis: jei pykina, nebūtinai reiškia, kad apsinuodijote (3)

Išsiilgta saulė ir karštis ne visada reiškia puikias atostogas . Specialistai perspėja, kad...

Tylą dėl vizito pas Erdoganą nutraukęs Ozilas paaiškino, kodėl palieka Vokietijos rinktinę (3)

Fiasko patyrusios Vokietijos futbolo rinktinės senbuvis Mesutas Ozilas viešai paaiškino skandalą...