aA
1971 m. nusižudė žinomiausia moteris po Dorothea Lange ir Margaret Bourke White - fotografė Diane Arbus. Jai buvo 48 ir būtent tuo metu ji turėjo didžiulį pasisekimą bei tryško kūrybingomis idėjomis. Paprastai sakoma, kad ji gyvybe sumokėjo už savo dėmesį prikaustančius darbus ir netikėto turinio portretus.
Diane Arbus_7
Gyvenimas, pateikęs turinį jos portretams, jai tapo per sunkus suvaldyti. Iš Patricia Bosworth parašytos biografijos matome paniurusią, artistišką, finansiškai aprūpintą mergaitę, besivaikančią malonumus ir stebinčią apleistuosius, įsitraukusią į nepaprastai pavojingus žaidimus. Jos kitokios realybės samprata ir keistokas skonis, ieškant vaizdų, galiausiai paskatina ją savižudybei.
Diane Arbus_6

Mums žinomos pagrindinės Diane Arbus gyvenimo aplinkybės. Ji augo turtingoje, apsaugotoje ir izoliuotoje 1930-ųjų Niujorko aplinkoje. Išsilaviną gavo progresyviausiose Manhattano mokyklose. 1941 m. ištekėjo. Diane visuomet buvo artistiška, o apie 1943 m. pirmąkart paėmė į rankas kamerą, nes vyras kariuomenėje studijavo fotografiją. Būdama 22 metų 1945 m. ji pagimdė pirmąją dukrą. 1946 m., kadangi domėjosi mada, su vyru atidarė mados fotografijos studiją. Po vienuolikos madų pasaulyje praleistų metų 1957 m. ji metė verslą, kad atsidėtų savo asmeninei fotografijai.

1958 m., kad užsidirbtų gyvenimui, ji ėmėsi fotografuoti portretus, kuriems pasirinkdavo atstumtus visuomenės ir neįprastai gyvenančius žmones. Per 12 metų ji sukaupė galybę darbų, Moderniojo meno muziejuje atidarė savo darbų parodą, o praėjus keliems mėnesiams po mirties 1971 m. buvo pagerbta Venecijos bianalėje.

Diane Arbus_7

Biografė Bosworth nuolat primena, kad D.Arbus tedomino jos herojų nukrypimai nuo normų, neįprasta seksualinio gyvenimo praktika, seksualiai nukankintos asmenybės ir fiziniai bei protiniai nukrypimai. Ji leidžia manyti, kad D.Arbus tyčia eksploatavo šias temas ir siekė sensacijų. Ironiška, tačiau tai galima pasakyti būtent apie pačią Bosworth. Ji apsėsta tikrais ir tariamais nukrypimais, spekuliuoja tuo, kas, jos manymu, yra seksualiniai nukrypimai bei fantazuoja apie kankinimais pasibaigiančius seksualinius konfliktus… Tačiau Bosworth išvengė susidūrimo su tikrąja Diane Arbus.

Įdomiausi klausimai taip ir lieka neatsakyti. Kaip ši konservatyvioje, tradicinėje aplinkoje gyvenusi moteris išsiugdė unikalų asmeninį matymą, kuriame tobulai suderintas stilius ir turinys? Kaip ji sugebėjo per 11 metų atlikti tiek daug? Kodėl dėl savo talento ji jautėsi nepatogiai ir nesaugiai? Ar jos nesaugumo jausmas ir savęs nuvertinimas (regis, įvardintas Studso Terkelio) buvo susijęs su jos siaura ir skurdžia vizija? Ar ji bijojo savo sėkmės?

Diane Arbus_8

Galiausiai, kodėl ji, kaip Sylvia Plath 1963 m., nusižudė? (Yra paralelių: nei Sexton, nei Arbus nebuvo feministės, nė viena jų nesiejo savo patyrimų su politiniu feminizmu ir nelaikė jų didesne gyvenimo dalimi. Abi ieškojo pagalbos pas psichiatrus, kurie tuo metu dar negalėjo padėti joms spręsti su lyčių santykiais susijusių klausimų. Abi buvo nesaugios ir įtarė, kad jų sėkmė buvo nepelnyta.

Bosworth vaizduojama Diane Arbus, vienuolika metų drauge su savo vyru skyrusi mados fotografijai, yra stilistė perfekcionistė, lakstanti po Manhattaną, ieškodama tobulos grandinėlės ir tobulos skraistės. Ji aprašo nervingus modelius, fotografinės koncepcijos drauge su vyru Allanu ir meniniais dizaineriais paieškas. D.Arbus laksto po agentūras su savo fotografijomis ir ima vis labiau nekęsti rutinos. Bosoworth mini, kad D.Arbus tuo metu naudojo kamerą asmeninei fotografijai, tačiau nepasako, kas būtent vizualiai ją domino.

Diane Arbus_9

1959 m. Diane ir Allanas Arbusai susvetimėjo, beveik formaliai išsiskyrė; anot Bosworth, ji žinojo, kad santuoka (kuri oficialiai nenutrūko iki 1969 m.) baigėsi. Taigi būdama 36-erių, po mažiausiai 15 darbo su kamera metų, su penkerių ir keturiolikos metų dukromis ji išsiskyrė su vyru, kurį pažinojo 22-ejus metus, ir ėmė formuoti savo viziją.

Bosworth nenagrinėja, ar išsiskyrimas su Allanu Arbusu buvo išlaisvinantis. Galbūt jis norėjo, kad jo žmona būtų stilistė, o ne nepriklausoma menininkė? Galbūt jam buvo sunku toleruoti tuos rizikingus veiksmus, kurių ji imdavosi? Galbūt po penkiolikos metų rutininio profesionalaus fotografo darbo Diane Arbus įgijo dar neįvardintą, bet tikslų suvokimą, kas, jos manymu, yra portretas.

Diane Arbus_10

Priimta manyti, o šį požiūrį palaiko ir Bosworth, kad 1959 m. ji buvo tuščias indas, kurį netrukus paveikė Marvinas Israelis ir Richardas Avedonas (stiprios vyriškos asmenybės, kaip ir jos tėvas bei vyras) bei Lisette Model, su kuria ji studijavo New School mokykloje. Tačiau taip pražiūrimas ilgas mokymosi kelias, praeitas dalyvaujant Niujorko avangardo scenoje bei gyvenant Manhattane surinkta patirtis.

Bosworth tekste nepaliaujamai kartojamas nuovargio ir melancholijos momentas. Ji nesureikšmina nežmoniškos energijos, kurią atspindi 1960 -1970 m. D.Arbus darbai (nekalbant apie energiją, kurios reikėjo namie auginant dukrą Amy). Iki 1967 m. D.Arbus buvo įteiktos dvi Guggenheim Fellowship premijos ir ji buvo viena iš keturių fotografų, kurių darbai buvo rodomi Moderniojo meno muziejuje “New Documents” parodoje – tai buvo tikras triumfas moteriai, kuri atsikratė vienuolika metų dirbto nekenčiamo darbo.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (138)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (33)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (38)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (18)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (392)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (117)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (9)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...

Ukmergiškius šiurpina viešos linksmybės kiemuose: keiksmai, alkoholis ir grasinimai papjauti (5)

Netvarkingi, girtaujančių šeimininkų gyvenami ir visokio plauko asmenų pamėgti namai – tikra...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (79)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...